Jump to content
GolfVI

Τρίξιμο Στο Ρελαντί;

Recommended Posts

Ζητώ συγγνώμη αν ανοίγω ένα θέμα που ενδεχομένως να έχει ήδη συζητηθεί εκτενώς. Αν θέλετε, παραπέμψτε με σε ανάλογο θέμα για να βρω την απάντησή μου.

Όλα καλά με το Golf VI μου (122HP), αλλά έχω την εντύπωση ότι στο ρελαντί κάτι ακούγεται να τρίζει. Προσπάθησα να δω αν τρίζει η εξάτμιση ή τα παράθυρα, αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω τι είναι. Σκέφτηκα προς στιγμήν ότι μπορεί έτσι να είναι ο ήχος του αυτοκινήτου, οπότε θα ήθελα να μου δώσετε πληροφορίες με βάση την εμπειρία σας.

Είναι φυσιολογικός αυτός ο (σχετικά μικρός) ήχος που ακούγεται; Είναι κάτι που ενδεχομένως θα φύγει με τον καιρό;

Edited by GolfVI
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη αν ανοίγω ένα θέμα που ενδεχομένως να έχει ήδη συζητηθεί εκτενώς. Αν θέλετε, παραπέμψτε με σε ανάλογο θέμα για να βρω την απάντησή μου.

Όλα καλά με το Golf VI μου (122HP), αλλά έχω την εντύπωση ότι στο ρελαντί κάτι ακούγεται να τρίζει. Προσπάθησα να δω αν τρίζει η εξάτμιση ή τα παράθυρα, αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω τι είναι. Σκέφτηκα προς στιγμήν ότι μπορεί έτσι να είναι ο ήχος του αυτοκινήτου, οπότε θα ήθελα να μου δώσετε πληροφορίες με βάση την εμπειρία σας.

Είναι φυσιολογικός αυτός ο (σχετικά μικρός) ήχος που ακούγεται; Είναι κάτι που ενδεχομένως θα φύγει με τον καιρό;

Μήπως Είναι Ο Ιμάντας Ο Οποίος Έχει Σκόνες;;;Και Όταν Περάσει Κάποια Ώρα (Φύγουν Οι Σκόνες)Σταματάει;;;;Απο Που Ακούγεται;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως Είναι Ο Ιμάντας Ο Οποίος Έχει Σκόνες;;;Και Όταν Περάσει Κάποια Ώρα (Φύγουν Οι Σκόνες)Σταματάει;;;;Απο Που Ακούγεται;;;;

Αυτό είναι που με έχει κουφάνει. Δεν μπορώ να καταλάβω από πού έρχεται ο ήχος (ίσως να έρχεται πιο πολύ από μπροστά, αλλά δεν είμαι βέβαιος). Επίσης, δεν το έχω οδηγήσει πολύ ώρα ακόμα για να ξέρω τι γίνεται πιο μετά. Πόση ώρα περίπου θέλει π.χ. για να φύγουν οι σκόνες από τον ιμάντα;

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε τον χωρο της μηχανης μηπως ακουγεται καθαροτερα απο εκει αλλιως προερχεται καπου απο την καμπινα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρόκειτε για συντονισμό στο ρελαντί.Μπορεί όταν το αμάξι είναι στο ρελαντί να συντονίζονται κάποια πλαστικά τμήματα που ακουμπούν και να δημιουργούνται αυτοί οι τριγμοί.

Link to comment
Share on other sites

:lol: - το πρωι με την υγρασια/κρυο ο ιμαντας κανει ενα "ιιιιιι" σαν να τσιριζει ,το ακους αυτο συχνα σε ταξι αλλα εκει ειναι απο φθορα το "γυαλισμα" που λεμε που εχει φαει και το καταλαβαινεις αν γυρισεις λιγο να δεις που εχουν φαγωθει τα λουκια απο μεσα - υπο Κ.Σ αν σταξεις λιγο νερο και δεις οτι το τριξιμο σταματαει σημαινει εχει σκονη ή αν δεις οτι το κανει συχνα σε καθε εκκινηση το πρωι σημαινει αρχιζει η φθορα του ,καθε ελαστικο οπως και τον ιμανατα τον "θρεφει" ενα ψεκασμα με ειδικο σπρευ πχ Sonax και προς Θεου οχι ψεκασμα με κατι σπρευ αντι-πατιναρισματος ιμαντων του εμποριου γιατι θα το κανεις χειροτερα (!)
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ακούγεται σαν "ιιιι". Ακούγεται σαν ένα ανεπαίσθητο τριξιματάκι.

Στα δικά σας δεν ακούγεται απολύτως τίποτα; Μήπως αυτό είναι ένας φυσιολογικός ήχος, ο οποίος έρχεται από τον κινητήρα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον το πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο. Θα το δω όμως μερικές μέρες ακόμα για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.