Jump to content
alexandros29

Προβλημα Σασμαν?

Recommended Posts

Λοιπον το προβλημα ειναι το εξης:Οταν ο κινητηρας δουλευει για 1-2 ωρες και γενικα οταν βρισκομαι σε ανηφορα για παρκαρισμα ακουγεται η μηχανη σαν τρακτερ οχι παντα!!Ο μηχανικος μου ειπε τηλεφωνικα πως αν πατωντας συμπλεκτη σταματαει ο θορυβος ειναι θεμα σασμαν ξερει κανεις κατι γιαυτο;Οταν ειναι κρυα η μηχανη δεν το κανει

Link to comment
Share on other sites

Τον θόρυβο τον κάνει και στο ρελαντί;Τον κάνει όταν το αμάξι είανι ζεστό;Αν το κάνει όταν γίνονται τα προηγούμενα τότε μήπως, λέω μήπως είναι τα βεντιλαντέρ και βρίσκει κάπου ο έλικας; Δηλαδη μήπως μπαλατζάρει λίγο και ακόμη και όταν είσα σε ανηφόρα ακουμπάει λίγο κάπου και κάνει θόρυβο;

Link to comment
Share on other sites

Τον θόρυβο τον κάνει και στο ρελαντί;Τον κάνει όταν το αμάξι είανι ζεστό;Αν το κάνει όταν γίνονται τα προηγούμενα τότε μήπως, λέω μήπως είναι τα βεντιλαντέρ και βρίσκει κάπου ο έλικας; Δηλαδη μήπως μπαλατζάρει λίγο και ακόμη και όταν είσα σε ανηφόρα ακουμπάει λίγο κάπου και κάνει θόρυβο;

Στο ρελαντι παντα μιλαω το κανει...Οταν ο κινητηρας ειναι ζεστος και ειδικα σε ανηφορα.Αλλα οταν παταω συμπλεκτη σταματαει και τον τον αφηνω παλι το ξανακανει

Link to comment
Share on other sites

Στο ρελαντι παντα μιλαω το κανει...Οταν ο κινητηρας ειναι ζεστος και ειδικα σε ανηφορα.Αλλα οταν παταω συμπλεκτη σταματαει και τον τον αφηνω παλι το ξανακανει

Ξεχασα να σς πω εχω το gt170 v 2007 montelo

Στο ρελαντι παντα μιλαω το κανει...Οταν ο κινητηρας ειναι ζεστος και ειδικα σε ανηφορα.Αλλα οταν παταω συμπλεκτη σταματαει και τον τον αφηνω παλι το ξανακανει

Ξεχασα να σς πω εχω το gt170 v 2007 montelo

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε κι εμένα ανά διαστήματα. Μέχρι που με άφησε το σασμάν και ήρθα στα ίσα μου.

Από τότε που το άλλαξα μέχρι σήμερα δε μου το έχει ξανακάνει.

Εμένα ακουγόταν σαν ταξί! (Πετρέλαιο...)

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε κι εμένα ανά διαστήματα. Μέχρι που με άφησε το σασμάν και ήρθα στα ίσα μου.

Από τότε που το άλλαξα μέχρι σήμερα δε μου το έχει ξανακάνει.

Εμένα ακουγόταν σαν ταξί! (Πετρέλαιο...)

Τι εννοεις σε αφησε;Και μενα σαν ντιζελ μηχανη ακουγεται τι μπορουμε να κανουμε γιαυτο?Επισκευη η αλλαγμα σασμαν?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις σε αφησε;Και μενα σαν ντιζελ μηχανη ακουγεται τι μπορουμε να κανουμε γιαυτο?Επισκευη η αλλαγμα σασμαν?

Απο οτι καταλαβα δεν το εδωσες σημασια και σε αφησε σασμαν ετσι;ΚΟυμποναν καλα οι ταχυτητες γιατι η οπισθεν με δυσκολευει και γρατζουναει πολλες φορες

Link to comment
Share on other sites

Επισκευή σασμάν;; Ούτε για αστείο.

Ο χαρακτηριστικός ήχος που λες (δε μου τον έκανε συνέχεια) ήταν μόνο ένα σύμπτωμα.

Την πρώτη φορά που μου έκανε πρόβλημα το σασμάν (κόλλησε μέσα η όπισθεν) μου το επιδιόρθωσαν και με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα στο μέλλον.

Τη δεύτερη φορά που μου έκανε πρόβλημα το σασμάν (στη νεκρά γρύλλιζε το αυτοκίνητο και χοροπηδούσε σαν κάτι αμερικάνικα) μου το επιδιόρθωσαν και με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα στο μέλλον.

Την τρίτη φορά που μου έκανε πρόβλημα το σασμάν (έσπασε, στην κυριολεξία, στην Εθνική και με άφησε χωρίς ταχύτητες στο αριστερό ρεύμα) τους διαβεβαίωσα ότι, εάν δε μου το αλλάξουν, θα τους πάω στα δικαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Επισκευή σασμάν;; Ούτε για αστείο.

Ο χαρακτηριστικός ήχος που λες (δε μου τον έκανε συνέχεια) ήταν μόνο ένα σύμπτωμα.

Την πρώτη φορά που μου έκανε πρόβλημα το σασμάν (κόλλησε μέσα η όπισθεν) μου το επιδιόρθωσαν και με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα στο μέλλον.

Τη δεύτερη φορά που μου έκανε πρόβλημα το σασμάν (στη νεκρά γρύλλιζε το αυτοκίνητο και χοροπηδούσε σαν κάτι αμερικάνικα) μου το επιδιόρθωσαν και με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα στο μέλλον.

Την τρίτη φορά που μου έκανε πρόβλημα το σασμάν (έσπασε, στην κυριολεξία, στην Εθνική και με άφησε χωρίς ταχύτητες στο αριστερό ρεύμα) τους διαβεβαίωσα ότι, εάν δε μου το αλλάξουν, θα τους πάω στα δικαστήρια.

ΛΟιπον ο διαλογος με τον μηχανικο εγινε τηλεφωνικα και του ειπα τα συμπτωματα και με ρωτησε αν πατωντας τον συμπλεκτη σταματουσε.Οντως ετσι εγινε και μου ειπε να το κοιταξουμε επισκευη .Και σε μενα δεν το κανει παντα αλλα οπως μου τα λες ειναι ανησυχητικο

Link to comment
Share on other sites

ΛΟιπον ο διαλογος με τον μηχανικο εγινε τηλεφωνικα και του ειπα τα συμπτωματα και με ρωτησε αν πατωντας τον συμπλεκτη σταματουσε.Οντως ετσι εγινε και μου ειπε να το κοιταξουμε επισκευη .Και σε μενα δεν το κανει παντα αλλα οπως μου τα λες ειναι ανησυχητικο

Ξεχασα να πω πως εχω επεκταση εγγυηση για αλλα 2 χρονια και ειμαι μεσα στην εγγυηση.Νομιζω πως δν θα εχω προβλημα αλλιως ρε παιδια ποσο κοστιζει το μαλι αν δεν την ειχα;

Link to comment
Share on other sites

Τρία χιλιάρικα το σασμάν συν τα εργατικά.

Είναι ο λόγος που έκανα κι εγώ την επέκταση

Edited by k_t_g
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, είναι πολύ δύσκολο να πείσεις τους φίλους μας στις αντιπροσωπείες να προχωρήσουν σε έλεγχο ή επιδιόρθωση σφαλμάτων όταν δεν υπάρχουν εμφανή συμπτώματα. Σου αναφέρω ως χαρακτηριστικό παράδειγμα την περίπτωσή μου. Τρεις φορές πήγα το αυτοκίνητο με εμφανέστατα συμπτώματα (πλήρης ακινησία λόγω σασμάν) και μόνο μετά από απειλή νομικών μέτρων προχώρησαν σε πλήρη αντικατάσταση.

Εκ των προτέρων σου λέω ότι δεν θα σου κάνουν τίποτα. Ούτε καν επιδιόρθωση. Αυτό που μπορείς κάλλιστα να κάνεις είναι να το αφήσεις για έλεγχο με αναλυτική περιγραφή των συμπτωμάτων που παρουσιάζει, ούτως ώστε -εάν προκύψει κάποιο πρόβλημα κατόπιν εορτής- να έχεις ένα πάτημα να τους πεις "εγώ σας τα έλεγα, σας το έφερα για επιδιόρθωση και εσείς ισχυριστήκατε ότι δεν βλέπατε τίποτα".

Link to comment
Share on other sites

Του ρουλεμαν του πλατο ειναι απολυτα φυσιολογικο σε αυτοκινητα με πανω απο 30000 χιλιομετρα..

δεν δημιουργει κανενα απολυτως προβλημα...

Φίλε alexandros29 το πρόβλημα είναι μόνο "ακουστικό" καθώς όπως πολύ σωστά λέει και ο φίλος μας ο soundcrash είναι θέμα του ρουλεμάν του συμπλέκτη σου, μόνο που δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο χιλιομετρικό όριο στο οποίο να εμφανίζεται ο θόρυβος!

Μην σε ανησυχεί από θέμα βλάβης. Όταν πας για αλλαγή συμπλέκτη σε κάποια χιλιάδες χιλιόμετρα, τότε ζήτα να σου αλλάξουν το ρουλεμάν αυτό με κάποιο καλύτερο από το εμπόριο!

Να φανταστείς εμένα ξεκίνησε να κάνει το θόρυβο αυτό που περιγράφεις από τα 50,000χλμ και τώρα έχω 65,000 και δεν έχει καμία βλάβη το σασμάν-συμπλέκτης-βολάν μου, έπειτα από έλεγχο!!!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μου αλλαξαν ρουλρμαν στο κιβωτιο κανανε λεει την επισκευη αλλα δεν μικρη διαφορα ειδα παλι ακουγεται σαν τρακτερ. Το νεο τωρα ειναι οταν κλεινω την μηχανη μετα απο πορεια ακουγεται στο τελος του σβησιματος ενα θορυβος σαν τρακτερ ενα γκρρρρρρ και σβηνει οχι παντα ομως...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μου αλλαξαν ρουλρμαν στο κιβωτιο κανανε λεει την επισκευη αλλα δεν μικρη διαφορα ειδα παλι ακουγεται σαν τρακτερ. Το νεο τωρα ειναι οταν κλεινω την μηχανη μετα απο πορεια ακουγεται στο τελος του σβησιματος ενα θορυβος σαν τρακτερ ενα γκρρρρρρ και σβηνει οχι παντα ομως...

Πήγενε τους το ξανά! Μάλλον κάποια μακακία κάνανε τα "αστέρια"...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια δεν ξερω Ανασταση δεν εκανα και εμεινα απο σασμαν οπως νομιζα ακουγοταν ντρανκα ντρουνκα καθως πηγαινα εκκλησια σαν να ειχα παρει πετρα απο κατω και τελικα εμεινα δεν εμπαινε ταχυτητα!ζΔεν ηταν σασμαν οπως νομιζα αλλα ενας συνδεσμος απο κατω...αλλα ειχε να κανει με σασμαν αυτα ;)ο φτιαξανε βαλανε κατι συνδεσμους πως το ειπανε κατι βιδες που φυγανε και παω να το παρω..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια δεν ξερω Ανασταση δεν εκανα και εμεινα απο σασμαν οπως νομιζα ακουγοταν ντρανκα ντρουνκα καθως πηγαινα εκκλησια σαν να ειχα παρει πετρα απο κατω και τελικα εμεινα δεν εμπαινε ταχυτητα!ζΔεν ηταν σασμαν οπως νομιζα αλλα ενας συνδεσμος απο κατω...αλλα ειχε να κανει με σασμαν αυτα :(ο φτιαξανε βαλανε κατι συνδεσμους πως το ειπανε κατι βιδες που φυγανε και παω να το παρω..

Πρώτη φορά σου το κάνει;
Link to comment
Share on other sites

Ναι πρωτη φορα ξερεις τιποτα πανω σε αυτο;

Ναι. Δεν έχω Golf. Έχω ένα Α3, αλλά όπως ξέρεις φοράμε σχεδόν τα ίδια μέρη σε κινητήρα και λοιπά ανταλλακτικά.

Μου έκανε πρόβλημα στο σασμάν 3 φορές. Κάθε φορά μου έλεγαν και μια διαφορετική δικαιολογία. Μια από αυτές ήταν αυτή που περιέγραψες. Την 3η φορά τους πήρε ο δ#%*λος και μου έβαλαν καινούριο σασμάν. Είσαι στην εγγύηση να υποθέσω;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Δεν έχω Golf. Έχω ένα Α3, αλλά όπως ξέρεις φοράμε σχεδόν τα ίδια μέρη σε κινητήρα και λοιπά ανταλλακτικά.

Μου έκανε πρόβλημα στο σασμάν 3 φορές. Κάθε φορά μου έλεγαν και μια διαφορετική δικαιολογία. Μια από αυτές ήταν αυτή που περιέγραψες. Την 3η φορά τους πήρε ο δ#%*λος και μου έβαλαν καινούριο σασμάν. Είσαι στην εγγύηση να υποθέσω;

λοιπον εγω εγραψα το προβλημα μου στην κατηγορια μεταδοση και κανενας δεν απαντησε. τελικα μετα απο ψαξιμο μπαινω απο βδομαδα χειρουργειο για αλλαγη ρουλεμαν κιβωτιου. κοινως. κατεβασμα κιβωτιου αλλαγη ρουλεμαν και ξανανεβασμα..αντε να δουμε ο γιατρος πως θα τα παει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.