Jump to content
tsotras

Τακάκια Golf V Gti!

Recommended Posts

Παιδιά, ύστερα απο έλεγχο φρένων σε αντιπροσωπεία, μου είπαν οτι χρειάζομαι τακάκια μπροστά (έχουν 3000 km) κ πίσω (έχουν 2000 km ) μου έιπαν.Μου είπαν ότι για τα μπροστά υπάρχει αισθητήρας αλλά για τα πίσω πρέπει να τα αλλάξω άμεσα γιατί δεν υπάρχει αισθητήρας κ οτι μπορει να μου κάνει ζημιά στους δίσκους. Μου ζήτησαν 300 Euro, τους αγνόησα κ ψάχνω γνώμες κ προτάσεις. Το GTI έχει πρόγραμμα 250 HP κ φοράει ζάντες BBS 18 ιντσών (μαμα 17). Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ύστερα απο έλεγχο φρένων σε αντιπροσωπεία, μου είπαν οτι χρειάζομαι τακάκια μπροστά (έχουν 3000 km) κ πίσω (έχουν 2000 km ) μου έιπαν.Μου είπαν ότι για τα μπροστά υπάρχει αισθητήρας αλλά για τα πίσω πρέπει να τα αλλάξω άμεσα γιατί δεν υπάρχει αισθητήρας κ οτι μπορει να μου κάνει ζημιά στους δίσκους. Μου ζήτησαν 300 Euro, τους αγνόησα κ ψάχνω γνώμες κ προτάσεις. Το GTI έχει πρόγραμμα 250 HP κ φοράει ζάντες BBS 18 ιντσών (μαμα 17). Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Βγάζεις τον τροχο και τσεκάρεις το παχος που εχουν τα τακάκια σου. Ειναι μια απλη διαδικασία που δεν θα σου πάρει πανω απο 15'.

Τώρα αν ειναι φαγωμένα αλλα 15' και τα αλλάζεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

[όνομα παραθέτω ΣΩΤΗΡ 'date = = '09 Φεβρουάριος 2010 - timestamp 21:51:46 'post = '1265745106' = '366562 ]

Παιδιά, ύστερα απο έλεγχο φρένων σε αντιπροσωπεία, μου είπαν οτι χρειάζομαι τακάκια μπροστά (έχουν 3.000 χιλιόμετρα) κ πίσω (έχουν 2.000 χιλιόμετρα) μου έιπαν.Μου είπαν ότι για τα μπροστά υπάρχει αισθητήρας αλλά για τα πίσω πρέπει να τα αλλάξω άμεσα γιατί δεν υπάρχει αισθητήρας κ οτι μπορει να μου κάνει ζημιά στους δίσκους. Μου ζήτησαν 300 ευρώ, τους αγνόησα κ ψάχνω γνώμες κ προτάσεις. Το GTI έχει πρόγραμμα 250 HP κ φοράει ζάντες BBS 18 ιντσών (μαμα 17). Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

[/ quote]

Φίλε μου σε πίστα τα έκανες τα 3.000 χλμ. και θέλεις τακάκια; Μου φαίνεται αδύνατο με τόσα χλ. να χρειάζεσαι αλλαγή. Είναι τα πρώτα σου τακάκια ή έχεις ξαναλλάξει και αν ναι στα πόσα χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις τον τροχο και τσεκάρεις το παχος που εχουν τα τακάκια σου. Ειναι μια απλη διαδικασία που δεν θα σου πάρει πανω απο 15'.

Τώρα αν ειναι φαγωμένα αλλα 15' και τα αλλάζεις μόνος σου.

O.K Νίκος. Αλλά τί τακάκια? Απο πού? Κόστος? Κάτι καλύτερο απο τα Μαμά?

Link to comment
Share on other sites

[όνομα παραθέτω ΣΩΤΗΡ 'date = = '09 Φεβρουάριος 2010 - timestamp 21:51:46 'post = '1265745106' = '366562 ]

Παιδιά, ύστερα απο έλεγχο φρένων σε αντιπροσωπεία, μου είπαν οτι χρειάζομαι τακάκια μπροστά (έχουν 3.000 χιλιόμετρα) κ πίσω (έχουν 2.000 χιλιόμετρα) μου έιπαν.Μου είπαν ότι για τα μπροστά υπάρχει αισθητήρας αλλά για τα πίσω πρέπει να τα αλλάξω άμεσα γιατί δεν υπάρχει αισθητήρας κ οτι μπορει να μου κάνει ζημιά στους δίσκους. Μου ζήτησαν 300 ευρώ, τους αγνόησα κ ψάχνω γνώμες κ προτάσεις. Το GTI έχει πρόγραμμα 250 HP κ φοράει ζάντες BBS 18 ιντσών (μαμα 17). Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

[/ quote]

Φίλε μου σε πίστα τα έκανες τα 3.000 χλμ. και θέλεις τακάκια; Μου φαίνεται αδύνατο με τόσα χλ. να χρειάζεσαι αλλαγή. Είναι τα πρώτα σου τακάκια ή έχεις ξαναλλάξει και αν ναι στα πόσα χλμ.

Φίλε, τόσα χλμ. μου είπαν οτι έχουν ακόμα "ψωμί" τα τακάκια. Εχω κάνει 53000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

[όνομα παραθέτω ΣΩΤΗΡ 'date = = '09 Φεβρουάριος 2010 - timestamp 22:19:31 'post = '1265746771' = '366583 ]

Φίλε, τόσα χλμ. μου είπαν οτι έχουν ακόμα "ψωμί" τα τακάκια. Εχω κάνει 53000 χλμ.

[/ quote]

Ο.Κ. Τώρα έγινες σαφής. Πάντως και σε άλλους που είπαν τα ίδια κάναν τελικά περισσότερα από 10.000 χλμ. Τα πίσω πάντως δεν φθείρονται με τον ίδιο ρυθμό που φθείρονται τα μπροστά. Μπορείς όμως να τα ελέγξεις και μόνος σου όπως σου έιπε ο Νίκος. Αν μάλιστα οι ζάντες σου έχουν μεγάλα κενά(όπως οι εργοστασιακές)μπορείς να δεις το ¨ψωμί τους" και με ένα φακό από έξω.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρηκα τα παρακάτω ετσι για να εχεις μια ιδέα πόσο σε κλέβουν στην αντιπροσωπία (γιατί έτσι και αλλιώς σε κλέβουν) απλα δεν ξέρεις πόσο χαχααααα sillyhorse1rb5.gif

Μintex αγορά 5/10/2009 για Golf GTi TFSi 100 ευρώ

Κωδικοί:

-> εμπρός: FMSI: D768 - WVA:23131 197

-> πίσω: FMSI: D340 - WVA:23554 172

Link to comment
Share on other sites

[όνομα παραθέτω ημερομηνία nikoskallithea '= = '09 Φεβρουάριος 2010 - timestamp μετά 22:35:06 '= '1265747706' = '366600 ]

Ψάχνοντας βρηκα τα παρακάτω ετσι για να εχεις μια ιδέα πόσο σε κλέβουν στην αντιπροσωπία (γιατί έτσι και αλλιώς σε κλέβουν) απλα δεν ξέρεις πόσο χαχααααα: sillyhorse1rb5:

Μintex αγορά 5/10/2009 για Golf GTI TFSI 100 ευρώ [/ b]

Κωδικοί:

-> Εμπρός: FMSI: D768 - WVA: 23131 197

-> Πίσω: FMSI: D340 - WVA: 23554 172

[/ Quote]

100 ευρώ μπρος πίσω Νίκο?

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

100 ευρώ μπρος πίσω Νίκο?

Ετσι λεει. και μάλιστα αυτος τα έδινε 80

http://www.dragster.gr/forum/showthread.php?t=21730

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα βγάλεις περισσότερα από όσα σου είπαν. Προσωπικά μου είχαν αναφέρει υπόλοιπο 2000km και έκανα 10.000km μέχρι την αλλαγή χωρίς να ανάψει κιόλας η ένδειξη. Τα λεφτά είναι πολλά. Αγόρασε ΑΤΕ απ' έξω. 60+¤ το ζευγάρι περίπου.

ΑΤΕ ειναι εμπορική ονομασία? Απ έξω, εννοείς Internet κ απο που?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι λεει. και μάλιστα αυτος τα έδινε 80

http://www.dragster.gr/forum/showthread.php?t=21730

Off Topic

πω πω!μολις ανοιξα την σελιδα το mcafee advisor εγινε κοκκινο!
sillyhorse1rb5.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ύστερα απο έλεγχο φρένων σε αντιπροσωπεία, μου είπαν οτι χρειάζομαι τακάκια μπροστά (έχουν 3000 km) κ πίσω (έχουν 2000 km ) μου έιπαν.Μου είπαν ότι για τα μπροστά υπάρχει αισθητήρας αλλά για τα πίσω πρέπει να τα αλλάξω άμεσα γιατί δεν υπάρχει αισθητήρας κ οτι μπορει να μου κάνει ζημιά στους δίσκους. Μου ζήτησαν 300 Euro, τους αγνόησα κ ψάχνω γνώμες κ προτάσεις. Το GTI έχει πρόγραμμα 250 HP κ φοράει ζάντες BBS 18 ιντσών (μαμα 17). Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

μην τουες ακους. και που ξερουν αυτοι ποσο ακριβως θα κρατησουν?

απλα δε θελουν να χασουν τον πεςλατη και να αρπαξουν αμεσα τα 300ευρω

εμενα μου ειπαν πως εχουν 2-3000χ ακομα και τελικα εκανα αλλα 10000+ κ μετα οταν αναψε το λαμπακι πηγα και τα αλλαξα.

αν ηταν να τα αλλαζουμε προληπτικα τοτε τζαμπα εχουμε κ αισθητηρα.

επισης σε παλιοτερα golf τα ειχα αλλαξει οταν ειχαν τελειως φαγωθει.

δεν παθαινεις καμια ζημια. το καταλαβαινεις αμεσως καθως σε καθε φρεναρισμα κανει εντονο θορυβο, πιστεψε με θα το καταλαβεις . οποτε μην τα αλλαξεις τωρα.

οταν αναψει η ενδειξη τοτε αλλαξε τα.

γιατι αν καθε αλλαγη την κανεις 10,000χ νωριτερα , τοτε οταν θα πουλησεις το αμαξι θα εχεις κανει 2 αλλαγες περισσοτερες....

Link to comment
Share on other sites

Εχει αισθητήρες σε ολα τα τακάκια?

Νίκο, αν τα μπροστινά τακάκια σώνονται πιο γρήγορα (αυτά έχουν σίγουρα αισθητήρα) τότε έχεις ένδειξη για αλλαγή κ των πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.