Jump to content
alexator

Μεταλικός Θόρυβος

Recommended Posts

Κι εγω το εχω ακουσει. Εμοιαζε σαν να εσπασε κατι απο το μπροστινο μερος, απο το ψαλιδι, ή κατι παρόμοιο. Τελος παντων δεν το ξανακανε απο τοτε. Το εκανε πανω σε στριψιμο του τιμονιου και πιστευω οτι μαλλον μπηκε ενα πετραδακι στο συστημα και σε καποια κλιση ακουστηκε ο ηχος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το πήγα στο συνεργείο και το σηκώσανε και είχε κουνηθεί ένα μεταλάκι μου είπαν από την ποδία της κρεμαγιέρας.Το φτοιξανε και δεν ακουγεται τίποτα τωρα ευτυχως..Από τι μπορεί να μου συνέβει αυτό ρε παιδιά ομως?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το πήγα στο συνεργείο και το σηκώσανε και είχε κουνηθεί ένα μεταλάκι μου είπαν από την ποδία της κρεμαγιέρας.Το φτοιξανε και δεν ακουγεται τίποτα τωρα ευτυχως..Από τι μπορεί να μου συνέβει αυτό ρε παιδιά ομως?

θα βρηκε πουθενα απο κατω σε κανα κρασπεδο μωρε η κατι τετοιο..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι βρηκε καπου.Εχω ακουσει κι αλλες περιπτωσεις με ηχο απο καπου μπροστα.Κι εγω τον ακουω που κ που αλλα εχω κοιταξει απο κατω χωρις να εχω δει κατι.Δυστυχως δεν το κανει παντα για να το ακουσουν και στην αντιπροσωπεια.Φιλε μου σου ειναι ευκολο να μου περιγραψεις σε ποιο σημειο ηταν το μεταλλακι;

Link to comment
Share on other sites

Συνγώμη για την καθυστέρηση φίλε μου. Λοιπόν απ ότι είδα όταν σηκώσανε το αμάξι αυτό που σκάλιζε ο μηχανικός βρισκόταν στο εμπρός κομμάτι του αυτοκινήτου δηλαδή στο ύψος των τροχών φαντάσου και ακριβώς στο κέντρο.Απ οτι μου είπαν εκεί είναι η ποδία της κρεμαγίερας...Τώρα ελπίζω να βοήθησα αλλά και πάλι δεν είμαι πολύ σχετικος με τα μηχανολογικά,σου λέω όμως τι είδα..

Link to comment
Share on other sites

Συνγώμη για την καθυστέρηση φίλε μου. Λοιπόν απ ότι είδα όταν σηκώσανε το αμάξι αυτό που σκάλιζε ο μηχανικός βρισκόταν στο εμπρός κομμάτι του αυτοκινήτου δηλαδή στο ύψος των τροχών φαντάσου και ακριβώς στο κέντρο.Απ οτι μου είπαν εκεί είναι η ποδία της κρεμαγίερας...Τώρα ελπίζω να βοήθησα αλλά και πάλι δεν είμαι πολύ σχετικος με τα μηχανολογικά,σου λέω όμως τι είδα..

Ok σ'ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο φρεναρισμα που κανω σε οπισθεν ακουγεται ενας τρελος θορυβος σα να χτυπας σφυρι πανω σε μεταλλο -μονο μια φορα καθε φορα- και οταν πεφτω σε καμια λακουβα, οχι μεγαλη ομως, ισα ισα για να τριζει το αυτοκινητο, ακουγεται κατι να χτυπαει σα λασκαρισμενο. Ειναι πισω δεξια και οταν το σηκωσαμε σε ενα γνωστο (ο πατερας μου αγγαρευτικε τελικα) κατι του ειπε για τα τακακια η για καποιο μεταλλακι εκει που εσφιξε. Μετα απο λιγες ωρες ομως ξαναεμφανιστηκε. Το ρεζουμε ηταν πως δεν ειναι τιποτα σοβαρο και πως θα το κοιταξουμε και θα διορθωθει οταν αλλαξω τακακια. Γενικα παντως θελω να παω και εγω να μου το δει παλι γιατι υπαρχει μια συγχυση στο κεφαλι μου και δεν παιρνω ορκο για ολα αυτα. Οταν το κοιταξω και το διορθωσω αν θες σε ενημερωνω - η εσυ πρωτος :D -.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:το αμάξι έχει μείνει στο συνεργείο για να φτοιάξουν τον μεταλλικό ήχο και επίσης μετα από δικία μου προτροπή ανακάληψαν οτι το τιμόνι μου είναι σταβό.Μου είπαν οτι θα κάνουν ευθυγράμμιση και ότι είναι από λακούβα.Ρε παιδιά παίζει τοσο ευκολά να στραβώνει το τιμόνι από λακούβα???Είναι δυνατόν.Και να πείς οτι ειναι παλίο αμάξι,9μήνες το έχω και το προσέχω σαν παιδί μου...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειχαν πει οταν επεσα σε λακουβα αλλα δεν επαθε τιποτα

Τελος παντων μου ειχαν πει οτι 90% δεν γινεται τιποτα αν πεσεις σε λακουβα οταν πας ευθεια

και 90% να παθεις αν στριβεις και πεσεις σε λακουβα.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το αμάξι και μέχρι στιγμής δεν κάνει τον μεταλικό θόρυβο το τιμόνι (μεχρι πότε ομωςς...).

Επίσης μου έκαναν λέει ευθυγράμμιση γιατί ήταν στραβό το τιμόνι μου αλλά τώρα που το πήγα βόλτα τραβάει προς τα αριστερά νομίζω new_grrrr.gif .Θα το ξαναδοκιμάσω και το βράδυ χωρίς κίνηση σε μεγάλο δρόμο και θα σας πω..

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να μας πεις και που ακριβως βρηκανε το προβλημα σε παρακαλω. Ευχομαι να ειναι τελειωσες με τις επισκευες τωρα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το έχω πεί και πιο πάνω , ο θόρυβος ερχόταν από την ποδιά της κρεμαγιέρας..Και εγώ ελπίζω να μην χρειαστεί να ξαναπάω αλλά αμα τραβάει τωρα αριστερά θα ξαναπάω..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.