Jump to content
css03038

Βελτείωση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ανοίγω το topic για να ακούσω κάποιες απόψεις και να πάρω κάποιες γνώμες για τον λόγο που αναφέρεται στον τίτλο.

Καταρχάς να αναφέρω πως έκανα καλό search στο forum αλλά δεν βρήκα κάτι που να με βοηθήσει όσο θα ήθελα.

Στο θέμα μας. Είμαι κάτοχος του εν λόγο golf. Δεν έχω σκοπό ούτε θέλω να αλλάξω μηχανή γιατί δεν είμαι σε φάση για τέτοιες εργασίες και σίγουρα δεν θα διαθέσω τουλάχιστον προς το παρόν τόσα χρήματα. Επίσης δεν είμαι σε θέση να πουλήσω το αμάξι για να πάρω το 1.8Τ που μακάρι να μπορούσα. Ωστόσο μπορώ να διαθέσω χρήματα για να κάνω μια μικρή και αισθητή βελτίωση τουλάχιστον (κάπου στα 1000 ευρώ).

Σκέφτομαι για πρόγραμμα, εισαγωγή, και εξάτμιση. Θέλω να ρωτήσω αν και ποιος το έχει κάνει να μου πει εντυπώσεις, τιμές και ότι άλλο μπορεί. Με ψάξιμο βρήκα κάποιες εταιρείες που περνούν προγράμματα σε ικανοποιητικές πιστεύω τιμές. Αλλά έχω διαβάσει επίσης πως το σωστό πρόγραμμα πρέπει να συνδέεται και με την σωστή εισαγωγή και εξάτμιση και πίεση βενζίνης και ότι άλλο. Τέλος αν έχει ανοίξει κάπου αλλού θέμα βελτίωσης για συγκεκριμένο αμάξι να κλειδωθέι το παρόν.

Μερικές σελίδες που βρήκα για προγράμματα.

http://www.ramtuning.gr/tuning.php?marka=VW&modelo=GOLF%20IV

http://www.smbros.gr/?page_id=833

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από τιμή κάπου εκέι το υπολογίζω και εγώ αλλά αυτό πως θα το περάσω εγώ; Τα λινκ τα οποία ανέβασα πιο πάνω έχουν προγράμματα με τις ίδιες περίπου τιμές και είναι Ελλάδα.Οπότε και για κάποιο πρόβλημα μπορώ να τα επισκεφτώ. Απλά ψάχνω μια "ολοκληρωμένη" λύση και τιμή. Αν βάλω μόνο πρόγραμμα δεν νομίζω να έχω την καλύτερη δυνατή απόδοση που προσφέρει το πρόγραμμα ή κάνω λάθος;

Δηλαδή πάνω κάτω ψάχνω κάποιον να μου τα περάσει όλα ή να μου περάσει πρόγραμμα και να μου πει ποιες είναι οι υπόλοιπες καλύτερες επιλογές.

Έχω δει πως κάποια μέλη αναφέρουν πως φοράν πρόγραμμα εισαγωγή και εξάτμιση στο τεσσάρι τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Δεν ξέρω πολλά πάνω στο θέμα, αλλά έχω δει κατα καιρούς κάποιες αναφορές πως τα 16άρια βγάζουν κάτι παραπάνω από 105 άλογα που λέει το εργοστάσιο. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε βελτίωση που θα σου στοιχίσει κάποια λεφτά, να ζητήσεις τουλάχιστον μια δυναμομέτρηση πριν κ μετά (όχι ότι δε τα μαγειρύεουν κ αυτά). Γιατί πχ αν είναι να δώσεις 500 ευρώ για πρόγραμμα και το αμάξι βγάζει τώρα 110 άλογα κ μετά πάει 115 και αυτοί στο διαφημίζουν ότι θα πάρεις 10 άλογα (σύμφωνα με τα εργοστασιακά 105) ... τουλάχιστον εγώ δε θα τα εδινα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Δεν ξέρω πολλά πάνω στο θέμα, αλλά έχω δει κατα καιρούς κάποιες αναφορές πως τα 16άρια βγάζουν κάτι παραπάνω από 105 άλογα που λέει το εργοστάσιο. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε βελτίωση που θα σου στοιχίσει κάποια λεφτά, να ζητήσεις τουλάχιστον μια δυναμομέτρηση πριν κ μετά (όχι ότι δε τα μαγειρύεουν κ αυτά). Γιατί πχ αν είναι να δώσεις 500 ευρώ για πρόγραμμα και το αμάξι βγάζει τώρα 110 άλογα κ μετά πάει 115 και αυτοί στο διαφημίζουν ότι θα πάρεις 10 άλογα (σύμφωνα με τα εργοστασιακά 105) ... τουλάχιστον εγώ δε θα τα εδινα.

Γι αυτο ακριβώς ψάχνω και γω φίλε και ρωτάω γιατί όλα λένε "εως" και όχι "από".Και ρωτάω στο club για να δω αν έχει κάνει κάποιος κάτι και αν έχει κάποια συγκεκριμένα αποτελέσματα για να βοηθήσει και εμένα και όποιον άλλον ενδιαφέρεται. Γιαυτό ρωτάω και τους σωστούς συνδυασμούς αν γνωρίζει κάποιος.Δεν ζητάω υπερβολικά νούμερα από την βελτίωση αλλά με 1000 ευρώ περίπου ζητάω να φτάσω τα 125 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το link σου : http://www.skn.gr/contact.aspx

Αν δεν κάνω λαθος την skn στην ελλάδα την έχει ο χρήστης nick2009

Ωραία. Και εφόσον είναι και μέλος του club ακόμη καλύτερα.Υπάρχει κανείς που το χει βάλει ή έχει βάλει κάποιας άλλης εταιρείας πρόγραμμα στο τεσσάρι να μου πει εμπειρίες;και οτι μπορει....;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανείς με golf iv 1.6 με πρόγραμμα εισαγωγή και εξατμιση να μου πει εντυπώσεις, τιμή πάνω κάτω και ότι μπορεί;;;;

Στείλε pm στον nick2009 να σου πεί. θα ξέρει. :D

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Έχω το fabia 1 sport edition, και αν δεν κάνω λάθος το μοτέρ σου είναι ίδιο με το BCB που έχω κάνει το δικό μου τώρα με κάποιες ψιλοαλλαγές. :D

Επίσης φοράει φουλ εξάτμιση από καταλύτη έως τελικό, sprint booster, βαρελάκι bmc cda 85-150, πρόγραμμα, εισαγωγή από polo 6N GTI και έκκεντρα colombo bariani. Είναι σε αυστηρό δυναμόμετρο 135 άλογα. Στο ΜουΑΗΑχα του exelixis, γύρω στα 145 άλογα. Μείνε στα 135.

Edited by KDOURIS
Link to comment
Share on other sites

Στο 16 αρι που ειχα παλια αλλα με Aus κινητηρα σχεδον ιδιο με το δικο σου. Ειχα βαλει την φυσα στο ηλεκτρογκαζο που ειδα μεγαλη διαφορα 180ε.

Φιλτρο βαρελακι 150ε. Και εξατμιση πισω μεταχειρησμενη 250ε. Το αμαξι ειχε παρει τα πανω του παρα πολυ. Μου ειχανε πει να αλαξω και εκκεντροφορους, εισαγωγη μπεκ και προγραμμα τοτε 2005 ζητουσε 1000 για να ποιασω τα 130-140ps αλλα δε το εκανα.

ΠΑΛΗΚΑΡΕ ΕΧΩ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ AUS ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΑΞΙΖΕΙ??//ΜΑΡΚΑ ??

ΠΟΙΑ ΦΥΣΑ??

Link to comment
Share on other sites

το sprint booster εννοει ο φιλος...καταργει κατα καποιο τροπο το ηλεκτικο γκαζι και εχεις καλυτερη αποκριση στο ανοιγμα της πεταλουδας...εγω φοραω φιλτρο τυπου "μανιταρι" στο 1.6 μου και εχω δει αισθητη διαφορα...φοραω τον BCB...

Link to comment
Share on other sites

Βαρελακι ειχα βαλει ενα της JR αν θυμαμαι καλα εκανε δουλεια εβγαλε και λιγο θορυβο απο το μοτερ, αλλα η φυσα ηταν ολα τα λεφτα διαφορα απο το πρωτο πατημα! μαρκα δεν ξερω ποια μαρκα ηταν κατι παρομοιο με το sprintbooster πιστευω, το περασα σε ενα ηλεκτρολογο το δοκιμασα και το κρατησα.

σκεφτομαι και εγω για sprint booster σιγα σιγα....κανει δουλεια λες ?

Link to comment
Share on other sites

ρε αΛΑΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙΠΟΣΟ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ...ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ 150-300 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.