Jump to content
captain_

Πιθανό Πρόβλημα

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν συμβαίνει και σε εσάς το εξής. Κατ'αρχήν έχω ένα TSI TRENDLINE 140 άλογα του 4/07. Όταν βάζω το κλειδί στη μίζα και γυρνάω το κλειδί στην πρώτη θέση ανάβουν όλα τα ενδεικτικά στα καντράν και σβύνουν αφού περάσει τον έλεγχο. Τα μόνα που παραμένουν αναμένα μετά τον έλεγχο είναι το EPC, της μπαταρίας και το check engine. Όταν γυρνάω το κλειδί και κατα τη διάρκεια που δίνω τη μιζιά ανάβουν στιγμιαία το ABS και το antispin. Τα ενδεικτικά αυτά σβήνουν σχεδόν ακαριαία. Έχω ρωτήσει άλλον γνωστό που έχει GT και σε αυτόν δεν το κάνει. Το πήγα στον Παζαρόπουλο και το έβαλε στο διαγνωστικό και δεν βρήκε τίποτα. Επειδή νομίζαμε οτι ίσως να είναι φυσιολογικό τσεκάραμε ένα άλλο TSI που είχε εκεί και δεν το έκανε ούτε σε αυτό. Έχω κλείσει ραντεβου για Τρίτη για να το δούνε πιο καλά και να τους το αφήσω. Έχει κανείς καμιά ιδέα ή μήπως του έχει τύχει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν συμβαίνει και σε εσάς το εξής. Κατ'αρχήν έχω ένα TSI TRENDLINE 140 άλογα του 4/07. Όταν βάζω το κλειδί στη μίζα και γυρνάω το κλειδί στην πρώτη θέση ανάβουν όλα τα ενδεικτικά στα καντράν και σβύνουν αφού περάσει τον έλεγχο. Τα μόνα που παραμένουν αναμένα μετά τον έλεγχο είναι το EPC, της μπαταρίας και το check engine. Όταν γυρνάω το κλειδί και κατα τη διάρκεια που δίνω τη μιζιά ανάβουν στιγμιαία το ABS και το antispin. Τα ενδεικτικά αυτά σβήνουν σχεδόν ακαριαία. Έχω ρωτήσει άλλον γνωστό που έχει GT και σε αυτόν δεν το κάνει. Το πήγα στον Παζαρόπουλο και το έβαλε στο διαγνωστικό και δεν βρήκε τίποτα. Επειδή νομίζαμε οτι ίσως να είναι φυσιολογικό τσεκάραμε ένα άλλο TSI που είχε εκεί και δεν το έκανε ούτε σε αυτό. Έχω κλείσει ραντεβου για Τρίτη για να το δούνε πιο καλά και να τους το αφήσω. Έχει κανείς καμιά ιδέα ή μήπως του έχει τύχει;

Αν δεν παραμένει καποιο λαμπάκι αναμμενο δεν εχεις πρόβλημα. Μην είσαι τοσο ψείρας και γυρνάς αδικα στα συνεργεία. Απολαυσε το αυτοκίνητο σου και αμα ανάψει μονιμα καποιο λαμπάκι (που στο απρυχομαι) τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παραμένει καποιο λαμπάκι αναμμενο δεν εχεις πρόβλημα. Μην είσαι τοσο ψείρας και γυρνάς αδικα στα συνεργεία. Απολαυσε το αυτοκίνητο σου και αμα ανάψει μονιμα καποιο λαμπάκι (που στο απρυχομαι) τα λέμε.

Παράπονο δεν έχω με το αμάξι. Ψείρας δεν είμαι, απλώς προλαμβάνω. Πριν καιρό όταν ήμουν στο δρόμο μου έσβηνε. Μετά από κάτι μέρες μου άναψε το EPC. Πρίν προλάβω να το πάω το αμάξι δεν έπαιρνε εύκολα μπροστά. Πήγα και όπως πολλοί άλλοι αλλάξαμε σκάστρα κτλ. Μετά δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Μου φαίνεται περίεργο όμως γιατί δεν το έκανε στην αρχή και γιατί δεν το κάνει στα υπόλοιπα. Στο manual λέι οτι αν ανάψουν και τα δύο έχεις πρόβλημα στο ABS. Δεν λέω οτι μένουν μόνιμα αλλά μήπως το κακό με πλησιάζει...Εξάλλου έχω επέκταση οπότε δεν μου κοστίζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Παράπονο δεν έχω με το αμάξι. Ψείρας δεν είμαι, απλώς προλαμβάνω. Πριν καιρό όταν ήμουν στο δρόμο μου έσβηνε. Μετά από κάτι μέρες μου άναψε το EPC. Πρίν προλάβω να το πάω το αμάξι δεν έπαιρνε εύκολα μπροστά. Πήγα και όπως πολλοί άλλοι αλλάξαμε σκάστρα κτλ. Μετά δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Μου φαίνεται περίεργο όμως γιατί δεν το έκανε στην αρχή και γιατί δεν το κάνει στα υπόλοιπα. Στο manual λέι οτι αν ανάψουν και τα δύο έχεις πρόβλημα στο ABS. Δεν λέω οτι μένουν μόνιμα αλλά μήπως το κακό με πλησιάζει...Εξάλλου έχω επέκταση οπότε δεν μου κοστίζει κάτι.

καλησπερα φιλε μου το αμαξι σου θελει επαφες διακοπτη και εισαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.Εγώ έχω το iv το golf και εδώ και 4 χρόνια κάνει αυτό που λες.Μερικές φορές ανάβουν τα λαμπάκια απο ABS και ESP στιγμιαία και μερικές όχι.Δηλαδή ότι ακριβώς λες.Αλλά 4 χρόνια τώρα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιόν διακόπτη μιλάς;

για τον διακοπτη κολωνας τιμονιου εκει που βαζεις μπροστα με το κλειδι :good:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Όταν γυρνάω το κλειδί και κατα τη διάρκεια που δίνω τη μιζιά ανάβουν στιγμιαία το ABS και το antispin. Τα ενδεικτικά αυτά σβήνουν σχεδόν ακαριαία.

Εχθές το παρατήρησα αυτό και στο δικό μου και το κάνει ακριβώς όπως λες στιγμιαία με αυτά τα δύο λαμπάκια. Σφάλμα δεν υπάρχει πουθενά καμιά άλλη δυσλειτουργία δεν υπάρχει οπότε δεν ασχολούμαι...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτο ειναι το φυσιολογικο.

Ο εγκεφαλος με το που δινεις ρευμα κανει αυτοματα ελεγχο σε ολα αυτα τα συστηματα και τα αναμενα λαμπακια αυτο υποδεικνυουν, οτι γινεται ελεγχος δηλαδη.

Αν μονο καποιο απο αυτα μεινει αναμμενο και δεν σβηνει τοτε υπαρχει προβλημα, διαφορετικα ολα ειναι ενταξει και μαλιστα ειναι καλο να το βλεπεις γιατι αυτο υποδηλωνει οτι γινεται ο απαραιτητος ελεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανοιγω καινουριο θεμα.

Σημερα καθως καθομουν στην κινηση και περιμενα στο ρελαντι παρατηρησα οτι το αμαξι

κανει ενα ντουπ ντουπ οχι θορυβο αλλα τρεμουλο. Δεν το κανει συνεχεια αλλα στα 5 λεπτα που περιμενα

να το εκανε και 3-4 φορες. Σαν να χτυπαει στιγμιαιο μπασο ενα μπουπ...

Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι καποτε απο σκ@τα βενζινη ειχα τρεχαματα..Με τον καιρο βαζοντας παντα καλη 100αρα

εστρωσε..μηπως λεω εγω τωρα..επρεπε να αλλαξω και φιλτρο βενζινης?Παντα ΒΡ 100αρα βαζω..

Επεισης ποιο ειναι το χειροτερο σεναριο(εαν υπαρχει) ?

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα το κανει, δεν εχω δωσει σημασια. Φανταζομαι μεταφερονται οι κραδασμοι του κινητηρα στο σασι.

Δε νομιζω.Ισα ισα που το TSI οταν ζεσταινεται δεν καταλαβαινεις καν αν ειναι αναμμενο.

Link to comment
Share on other sites

το εχω παθει κι εγω αυτο πανω στη γεφυρα του ρεντη με κινηση και τρομαξα πολυ.Στροφομετρο σταθερο μεν αλλα να αισθανομαι σαν το πλαγιοκοπει δυνατος αερας.Ενα περιεργο πραγμα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.