Jump to content
loukas

Σβήνει Η Μηχανή Εν Κινήσει

Recommended Posts

έχω ένα passat του 96 , κ μου σβήνει η μηχανή εν κινήσει , μου είπαν κ άλαξα μπουζοκαλώδια , καπάκι ντρισιπιτέρ , πολαπλασιαστή , πόλους διακόπτη , αισθητήρα στροφών κ ρελέ αντλίας βενζίνης . Όμως το πρόβλημα συνεχίζεται αφού ξεκινήσω μετα απο 5 λεπτά διαδρομης σβήνει κ μετα απο 5 με 6 φορές προσπάθεις του διακόπτη παίρνει εμπρός . Μήπως μπορεί κάποιος να βοήθησει ;

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα passat του 96 , κ μου σβήνει η μηχανή εν κινήσει , μου είπαν κ άλαξα μπουζοκαλώδια , καπάκι ντρισιπιτέρ , πολαπλασιαστή , πόλους διακόπτη , αισθητήρα στροφών κ ρελέ αντλίας βενζίνης . Όμως το πρόβλημα συνεχίζεται αφού ξεκινήσω μετα απο 5 λεπτά διαδρομης σβήνει κ μετα απο 5 με 6 φορές προσπάθεις του διακόπτη παίρνει εμπρός . Μήπως μπορεί κάποιος να βοήθησει ;

Aισθητηρα στροφων υα σου ελεγα αλλα ειπες οτι τον αλλαξες...Δοκιμασε να καθαρισεις πεταλουδα μηπως εχει πιασει πολυ μαυριλα ή και η ντιζα τις πεταλουδας μηπως θελει ρυθμισμα...Φιλτρο βενζινης απο ποτε εχεις να αλλαξεις?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε επισης να δεις τι γινεται με την αντλια βενζινης και εναν ελεγχο στο immobiliser μηπως σου σβηνει απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Την αντλία βενζίνης την ελέξαν κ δεν είναι απο εκέι , όμως μου είπαν οτι ο αισθητήρας στροφών που μου έβαλαν είναι Ιταλικός παρόλο που τους είχα πεί να βάλουν τον αυθεντικό κ τώρα θα τον βγάλει για να βάλει τον αυθεντικό , εδώ στο νησί είναι λίγο περίεργα τα πράγματα γιατί δεν έχουν την εμπειρία .Ο εγκέφαλος πάντως δεν έχει γράψει καμμία βλάβη .

Link to comment
Share on other sites

Επέμεινε στον ρυθμιστή στροφών. Η ίδια, επικίνδυνη θεωρώ βλάβη, με ταλαιπώρησε πολύ σε καινούριο citroen picasso που είχα αγοράσει το 2004 και μέχρι που το έδωσα το 2009 τον άλλαξα τέσσερις φορές χωρίς να έχουμε βρει την πραγματική αιτία του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε οτι με τον αυθεντικό αισθητήρα στροφών θα λυθεί το πρόβλημα , σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον κ την βοήθεια , όταν έχω νεώτερα θα σας ενημερώσω .

---------------------------------------------------------------------------

Δυστυχώς το πρόβλημα δεν λύθηκε παρόλο που αλάξα πάλι τον αισθητήρα στροφάλου . Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πιθανότητα να φταίει το immobilizer , βέβαια το αυτοκίνητο παίρνει κανονικά στην διαδρομή σβήνει η μηχανή είτε είναι με ταχύτητα είτε στο ρελαντί .

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Όταν άλλαξα στο δικό μου αισθητήρα στροφών και πήγα και τον πήρα μόνος μου, μου είπαν να πάρω οπωσδήποτε αυθεντικό από την αντιπροσωπεία γιατί από την εμπειρία τους όλοι οι άλλοι βγάζαν συνέχεια σφάλματα. Οπότε ίσως να φταίει όντως αυτό. Δε ξέρω πόσα έδωσες για τον ιταλικό, ο γνήσιος πάντως έκανε κοντά στα 75 ευρώ αν θυμάμαι καλά + εργασία

Link to comment
Share on other sites

¶λλο είναι ο αισθητήρας στροφάλου που είναι πάνω στην μηχανή κ άλλο ο αισθητήρας στροφών που είναι πάνω στο ντρισιμπιτέρ . Εγώ άλλαξα τον αισθητήρα στροφάλου κ σήμερα θα μου αλλάξει κ τον αισθητήρα στροφών που κάνει γύρω στα 70 ευρώ κ είναι ο αυθεντικός . Όμως όπως σας έχω πεί παίρνει κανονικά κ μετά απο 6-7 χιλιόμ. σβήνει όχι σταδιακά αλλά λές κ έκλεισες τον διακόπτη , τα φωτάκια παραμένουν ανοιχτά κ μετα απο 1 λεπτό παίρνει μπρός , τώρα αν προσπαθήσεις να το βάλεις μπρός αμέσως δεν παίρνει . To immobilaizer όταν έχει πρόβλημα δεν παίρνει μπρός η μπορεί να παίρνει όπως κ το δικό μου κ να σβήνει στην διαδρομή ; Ο εγκέφαλος δεν έχει δείξει καμμία ζημιά κ μάλιστα όταν έσβησε στο συνεργείο κ είχε βάλει το μηχάνημα ελέγχου του εγκεφάλου ούτε έδειξε πάλι βλάβη .Θα μας τρελάνει στο τέλος . Ούτε μπορώ να το φέρω στην Αθήνα γιατί άν μου σβήσει στη διαδρομή καταλαβαίνετε τι θα γίνει με τα υπόλοιπα αυτοκίνητα ενώ εδώ στην Πάρο ακόμη δεν έχει έρθει τουρισμός κ το να σου σβήσει πάνω στον δρόμο δεν είναι πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρέθηκε το πρόβλμα είναι ο ρελές ο κεντρικός του διακόπτη .Υπόθεση 10 ευρώ κ έχω πλήρωση μέχρι σήμερα περίπου 1000 ευρώ κ αμέτρητες ώρες στα συνεργεία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.