Jump to content
FSI V

Καθαρισμοσ Ζαντασ

Recommended Posts

Μιας και δεν έχει αναφερθεί ιδιαίτερα, δώστε τρόπους που χρησιμοποιεί ο καθένας για να κρατάει τις ζάντες του σαν καίνούργιες. Για μένα είναι το πιο δύσκολο σημείο και μου βγαίνει η πίστη κάθε φορά(κατάμαυρα δάχτυλα) αλλά αν γίνει σωστά, το αποτέλεσμα είναι super!!! Δώστε κανένα προιόν, καμία πατέντα με κάποιο φυσικο προιόν...

Edited by MikeVW
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν έχει αναφερθεί ιδιαίτερα, δώστε τρόπους που χρησιμοποιεί ο καθένας για να κρατάει τις ζάντες του σαν καίνούργιες. Για μένα είναι το πιο δύσκολο σημείο και μου βγαίνει η πίστη κάθε φορά(κατάμαυρα δάχτυλα) αλλά αν γίνει σωστά, το αποτέλεσμα είναι super!!! Δώστε κανένα προιόν, καμία πατέντα με κάποιο φυσικο προιόν...

Νερακι και τριψιμω

Link to comment
Share on other sites

Νερακι και τριψιμω

και σου φεύγει η σκόνα από τα τακάκια και τους ρύπους???Εγω πλέον μετά από 3 χρόνια δυσκολεύομαι να την φέρω στα καλά της. Επιφανειακά καλή φαίνεται αλλά αν είναι λίγο περίεργος κάποιος την βλέπει λερωμένη

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου αφου την καταβρεξω την ψεκαζω με ενα υγρο που λεγεται σουαζ (το περνεις απο χρωματοπωλεια).αμεσως βλεπεις ολη την μαυριλα να τρεχει σαν νερακι.υστερα την ξεπλενω και οπως περναω με σαπουναδα το αμαξι περναω και τις ζαντες και ετοιμες , γυαλιστερες !!απλα προσοχη μην παει στο λαστιχο και μην το αφηνεις πολυ ωρα πανω γιατι ειναι λιγο καυστικο!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πώς μπορω να τις καθαρισω απο μεσα??? Αναγκαστικα, φανταζομαι βγαζοντας τις ζαντες ή με πλυσιμο σασι? (σηκωμα δλδ).

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου αφου την καταβρεξω την ψεκαζω με ενα υγρο που λεγεται σουαζ (το περνεις απο χρωματοπωλεια).αμεσως βλεπεις ολη την μαυριλα να τρεχει σαν νερακι.υστερα την ξεπλενω και οπως περναω με σαπουναδα το αμαξι περναω και τις ζαντες και ετοιμες , γυαλιστερες !!απλα προσοχη μην παει στο λαστιχο και μην το αφηνεις πολυ ωρα πανω γιατι ειναι λιγο καυστικο!

Τι υλικό είναι το σουάζ???Μήπως τρώς το σμάλτο??? Ξέρεις την χρήση του την κανονική???Μην έχει τίποτα ιδιότητες στυλ υδροχλωρικού...και δούμε καμιά φουσκάλα καμιά μέρα... new_sugkrotima.gif

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πώς μπορω να τις καθαρισω απο μεσα??? Αναγκαστικα, φανταζομαι βγαζοντας τις ζαντες ή με πλυσιμο σασι? (σηκωμα δλδ).

Aν θελεις και απο μεσα τοτε πιεστικο.

Link to comment
Share on other sites

Aν θελεις και απο μεσα τοτε πιεστικο.

Μπά, το πιεστικό βγάζει τα επιφανειακά. Εσένα μπορεί να δουλέυει μόνο με το πιεστικό αλλά εμένα και φαντάζομαι και άλλων είναι κάποια σημεία δύσκολα στα οποία με τον καιρό έχει αφήσει ένα στρωματάκι μου δεν βγαίνει όσο και να τρίβω. Και παρόλο που έχει παίξει αρκετή φροντίδα 3 χρόνια τώρα

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν έχει αναφερθεί ιδιαίτερα, δώστε τρόπους που χρησιμοποιεί ο καθένας για να κρατάει τις ζάντες του σαν καίνούργιες. Για μένα είναι το πιο δύσκολο σημείο και μου βγαίνει η πίστη κάθε φορά(κατάμαυρα δάχτυλα) αλλά αν γίνει σωστά, το αποτέλεσμα είναι super!!! Δώστε κανένα προιόν, καμία πατέντα με κάποιο φυσικο προιόν...

με φυσικα προιοντα δεν γινεται δουλεια γιατι δεν καθαριζει η μακα απο τα τακακια και τους ρυπους.χρειαζεσαι οπωσδηποτε ενα καλο καθαριστικο ζαντων κατα προτιμηση acid free και μια ή δυο καλες βουρτσες ειδικα για τις ζαντες.

Νερακι και τριψιμω

δυστυχως δεν αρκει Νικο.

εγω φιλε μου αφου την καταβρεξω την ψεκαζω με ενα υγρο που λεγεται σουαζ (το περνεις απο χρωματοπωλεια).αμεσως βλεπεις ολη την μαυριλα να τρεχει σαν νερακι.υστερα την ξεπλενω και οπως περναω με σαπουναδα το αμαξι περναω και τις ζαντες και ετοιμες , γυαλιστερες !!απλα προσοχη μην παει στο λαστιχο και μην το αφηνεις πολυ ωρα πανω γιατι ειναι λιγο καυστικο!

σου συνιστω να σταματησεις να το χρησιμοποιεις αν δεν θες να καταστρεψεις τα φρενα σου και να κιτρινισουν οι ζαντες σου.για τις ζαντες πολυ καλο ειναι αυτο το προιον που εβαλε ο Στελιος πιο πανω(acids),το Valet Pro Bilberry Safe Wheel Cleaner το οποιο ειναι εξαιρετικο(το εχω δοκιμασει) και acid free,επισης παρα πολυ καλο ειναι το Autobrite Verry Cherry acid free και αυτο.δεν το εχω δοκιμασει αλλα εχει τρελο hype στο εξωτερικο.ενα ακομα acid free το οποιο μολις αγορασα και με την πρωτη ευκαιρια θα τεσταρω ειναι το Stjärnagloss Hjul pH Neutral Wheel Cleaner.ολα τα παραπανω εκτος το megs ειναι συμπυκνωμενα και γινονται diluted στην αναλογια που αναγραφεται στην ετικετα και κατα προτιμηση του χρηστη αναλογα με την δυσκολια της βρωμιας που θελει να αντιμετωπισει.αν ενδιαφερεται καποιος για αναλογιες ευχαριστως να του πω ωστε να μην τα γραφω τωρα ασκοπα.αν καποιος θελει προιοντα πολυ καλα αλλα with acids,μπορει να δει το Meguiar's Wheel Brightener .προσωπικα προτιμω τα acid free προιοντα εστω και αν τριψω λιγο παραπανω ή βαλω περισσοτερο προιον.ειναι ασφαλη για τα φρενα και τις ζαντες.

μια μεγαλη και μια μικροτερη βουρτσα ειναι εξαιρετικα χρησιμες με κορυφη αλλα αρκετα ακριβη την EZ Detail Brush .καλη ειναι και η βουρτσα της megs αλλα μετα απο αρκετη χρηση η αντοχη της μειωνεται δραστικα(εφυγαν μερικες τριχες,εφυγε το πλαστικο προστατευτικο πωμα της,ξεβιδωνει απο την λαβη).εννοειται οτι ξεπλενουμε καλα την ζαντα μετα απο την χρηση οποιουδηποτε χημικου και την στεγνωνουμε αμεσως με ενα καλο πανι mf.ιδανικα μετα την διαδικασια καθαρισμου,κερωμα με οποιοδηποτε καλο κερι ή τα ''ειδικα'' για τις ζαντες που εχουν βγαλει καποιες εταιριες οπως το Prima Wheel Armour ,Chemical Guys Wheel Guard Wheel Wax ,Poorboy's Wheel Sealant και το ιδανικο κατ'εμε λογω ευκολιας εφαρμογης και διαρκειας Optimum Opti-Seal το οποιο ειναι πολυ καλο και για το χρωμα του αυτοκινητου.

Το θεμα ειναι πώς μπορω να τις καθαρισω απο μεσα??? Αναγκαστικα, φανταζομαι βγαζοντας τις ζαντες ή με πλυσιμο σασι? (σηκωμα δλδ).

αν τις βγαλεις μια-μια να τις κανεις πηλο και κερωμα αφου βεβαια πρωτα τις καθαρισεις πολυ καλα με ενα APC.

Link to comment
Share on other sites

Που λεει και ενας φιλος μου @joop πρεπει να εχετε πολυ χρονο ελευθερο. Εγω δεν εχω χρονο και δεν διαθετω χρηματα σε καθαριστικα για ζαντες ειναι σαν να τα πεταω. Τις κανω με λιγο νερακι και το πολυ πολυ με ενα σαπουνι και γινονται τελειες.

Νομιζω οτι αυτο που εχει σημασια ειναι να τις καθαριζεις τακτικα και οχι μια στις τοσες με χημικα και αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Να σε συμπληρώσω Νίκο και με ένα χέρι σκληρό κερί για γυάλισμα κάθε 3 μήνες και είσαι jet.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ με έναν ατμοκαθαριστή... Πίεση με ζεστό ατμό, και τρίψιμο με το σκληρό βουρτσάκι που έχει....

Link to comment
Share on other sites

Eγώ με έναν ατμοκαθαριστή... Πίεση με ζεστό ατμό, και τρίψιμο με το σκληρό βουρτσάκι που έχει....

Μιας και το ανέφερες, χρησιμοποιείς τον ατμοκαθαριστή και στο εσωτερικό??? Αν ναι κάνει καλή δουλειά??

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ανέφερες, χρησιμοποιείς τον ατμοκαθαριστή και στο εσωτερικό??? Αν ναι κάνει καλή δουλειά??

Nαι! Από τα καθίσματά μου που είναι υφασμάτινα βγάζει τις μαυρίλες από την πολυκαιρία, αλλά όχι όμως και πιο δύσκολους λεκέδες! Πχ στο πίσω κάθισμα έχω έναν λεκέ από καφέ που δεν έχω καταφέρει να τον βγάλω. Έβγαλε βέβαια τα χοντρά - χοντρά αλλά και πάλι μου έχει αφήσει ένα πολύ αχνό σημάδι....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα τα λεει ο φιλος joop..!!

Για τις ζαντες, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τις βγαλεις..

Αρχικα μπορεις να ψεκασεις bilbery, να το αφησεις να δρασει, να τριψεις με ειδικη βουρτσα, να ξεπλυνεις.. Αν εχουν μεινει υπολειματα επαναλαμβανεις.. Επισης μπορεις να ψεκασεις ενα tardis ωστε να φυγει οτι δεν εφυγε με το προηγουμενο βημα.. Ολα αυτα για το εσωτερικο της ζαντας.. Στο εξωτερικο που συνηθως ειναι σε καλητερη κατασταση, λιγο APC η λιγο bilbery, καθαρισμα με ενα detailing πινελο, και εισαι οκ!! Ξεπλενεις καλα μεσα και εξω.. Περνας πηλο(μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτους που ειναι πολυ λερωμενοι απο τη χρηση στο χρωμα σου).. Τελος προτιμησε ενα καλο κερι, η ακομα καλυτερα sealant(Πχ FK1000P για μεγαλη διαρκεια)..

Με την ευκαιρια αυτη, ριχνεις και ενα καλο καθαρισμα στους θολους, αμορτισερ κτλ με APC..

Μετα απο ολη αυτη τη διαδικασια, η βρωμια απο τις ζαντες θα φευγει πολυ πιο ευκολα και με λιγοτερο κοπο!!!!!!!! Ασε που θα γυαλιζουν λες και τις πηρες χτες!!!

Link to comment
Share on other sites

σουαζ βαζουν ολα τα πλυντηρια

συμφωνω φιλε μου κι εμενα πλυστης μου το συστησε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.