Jump to content
hagi

Τι μεμβράνες να προτιμήσω?

???? ????? ???? ?? ????? ??? ? "????????" ???????? ??? ??????????  

4 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Guest Doria
Χειρότερο ακόμα είναι να πετάει ασπρίλες από τον αέρα στις άκρες του τζαμιού, εκεί που έχει τις μαύρες τελίτσες και αν θυμάμαι καλά Μιχάλη το δικό σου έχει αρκετές. Δεν φτιάχνεται αυτό?

αυτό το πρόβλημα ευτηχώς δεν το χα ποτέ!Είναι καθαρά θέμα δουλειάς... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω εχεις 6ν2 οποτε δεν εχεις προβλημα.οντως επειδη ημουν το πρωτο πενταρι για φιμε που πηγα εχει αυτη τη μικρη ριγα η οποια βασικα φαινεται απειροελαχιστα δε με ενοχλει..μπορει τωρα να εχουν μαθει το "κολπο" γιατι δε λεει να τραβιεσαι αθηνα για φιμε..

παρε ενα τηλεφωνο για να κλεισεις και ραντεβου γιατι τετοια εποχη ειδικα εχει αρκετη κινηση.

Για το GTi που περιμενει θελει τα φιμε :whistling:<_<:whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Καταφερα τελικα και βρηκα ενα καταστημα στην Καβαλα που περναει μεμβρανες:

LLUMAR,3M,JOHNSON.

Το πισω παρμπριζ το περναει μονοκομματα ^_^ (Επικοινωνησα τηλεφ. μονο)

Μου προτεινε εξ'αρχης LLUMAR ή JOHNSON (δεν την ξερω..) την 3Μ δεν μου την προτεινει ^_^

Και μαλιστα εγω φαγωθηκα να περασω 3Μ. Εχει κανεις κακες εντυπωσεις απο 3Μ; Εγω νομιζω πως οχι.. συμφωνα με αυτα που διαβαζω εδω τουλαχιστον.

Στην τελικη θα περασω LLUMAR αν μου τεκμηριωσει γιατι δεν προτεινει αυτος 3Μ.

Τιμη για GOLF 3d:

LLUMAR: 180¤

3Μ: 200¤

JOHNSON: 145¤.

Link to comment
Share on other sites

Οι μεμβρανες που εχει ο σπυρος ειναι πρωτο σταδιο η δευτερο? Θα παω τη τριτη να βαλω llumar και αυτος που θα τις τοποθετησει μου ειπε να βαλω τις llumar titaniun(1o stadio) γιατι το δευτερο (alu κατι) ειναι παρανομες και πολυ σκουρες. Γνωριζει κανεις τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

οι μεμβράνες τις llumar εχουν όλες εγκριση υποτίθετε..η alu light την νυχτα μόνο δεν πληρει τις προυποθεσεις αυτες..ο κοκ απογορευει τις μεμβρανες εφοσον δεν ειναι ορατος ο οδηγος..αλλα κατα την γνωμη μου βαλε τις alu γιατι οι αλλες δεν αξιζουν..η βαζεις φυμε η οχι..εγω εχω αυτες και δεν με εχουν σταματησει ΠΟΤΕ....!!!!

ΑΡ.83 ΚΟΚ παρ.7

Τα διαφανή μέρη των αυτοκινήτων οχημάτων και των ρυμουλκουμενων, τα οποία αποτελούν τήμα του αμαξώματος αυτων, περιλαμβανομένου και του ανεμοθώρακα ως και οποιοδήποτε εσωτερικού χωρίσματος , επιβάλλεται να έιναι κατασκευασμένα κατα τρόπον ωστε αφ'ενός μεν σε περίπτωση θράυσης τους ο κίνδυνος τραυματισμού προσώπων να μειώνεται στο ελάχιστο,αφ'ετέρου δε να είναι ορατός τόσο ο οδηγός όσο και οι επιβαίνοντες αυτού.

Edited by danichro
Link to comment
Share on other sites

Οι μεμβρανες που εχει ο σπυρος ειναι πρωτο σταδιο η δευτερο? Θα παω τη τριτη να βαλω llumar και αυτος που θα τις τοποθετησει μου ειπε να βαλω τις llumar titaniun(1o stadio) γιατι το δευτερο (alu κατι) ειναι παρανομες και πολυ σκουρες. Γνωριζει κανεις τι ισχύει?

Αν θυμάμαι καλά από ότι είχα διαβάσει σε άλλο τόπικ ο Σπύρος πρέπει να έχει την 3m CS-35 η οποία είναι ίδιας 'σκουρότητας' με την titanium. Κανονικά με όποια και από τις δύο αν βάλεις δεν νομίζω να έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με police (εξαρτάται βέβαια και από το όργανο.....).

Τώρα αν θες πιο σκούρα πας ή στην Alu-light ή στην 3m CS-20.

Edited by nikolakis
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά από ότι είχα διαβάσει σε άλλο τόπικ ο Σπύρος πρέπει να έχει την 3m CS-35 η οποία είναι ίδιας 'σκουρότητας' με την titanium.

Ακριβώς Νίκο έχω την 3Μ cs-35

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

εβαλα τελικα τη μπροστινη μεμβρανη στο γιαννικελη κ το αμαξι πλεον δεν ψηνεται μπροστα

καποιο σαβαττο θα βγαλω κ τις υπολοιπες κ θα παω για δευτερο σταδιο σκουρες αν κ ψηνομαι για τερμα μαυρες

Link to comment
Share on other sites

περί νομικών θεμάτων είχα βρει ένα post στο myphone forum (δυστυχώς δεν θυμάμαι από ποιον) που έλεγε τα εξής:

Τα αποτελέσματα της μικρής μου έρευνας είναι τα εξης.

Υπάρχουν 2 άρθρα του ΚΟΚ με 3 παραγράφους που έχουν σχέση με τις αντιηλιακές μεμβράνες.

Το άρθρο 81. Παρ. 7 που αναφέρει:

“Τα διαφανή μέρη των αυτοκινήτων οχημάτων και των ρυμουλκομένων, τα οποία αποτελούν τμήμα του αμαξώματος αυτών, περιλαμβανομένου και του ανεμοθώρακα ως και οποιουδήποτε εσωτερικού χωρίσματος, επιβάλλεται να είναι κατασκευασμένα κατά τρόπον ώστε αφΆ ενός μεν σε περίπτωση θραύσης τους ο κίνδυνος τραυματισμού προσώπων να μειώνεται στο ελάχιστο, αφΆ ετέρου δε να είναι ορατός τόσο ο οδηγός όσο και οι επιβαίνοντες αυτού. Ειδικότερα τα διαφανή μέρη του ανεμοθώρακα πρέπει να είναι κατασκευασμένα από τέτοια ύλη ώστε

α) Η διαφάνεια του ανεμοθώρακα να μην ελαττώνεται με την πάροδο του χρόνου

β) Να μην παραμορφώνουν τις εικόνες των αντικειμέων που φαίνονται διαμέσου του ανεμοθώρακα

γ) σε περίπτωση θραύσης τους, ο οδηγός να έχει ικανή καθαρή θέα της οδού.

81. παρ.8. ….. και απαγορεύεται η τοποθέτηση ή ανάρτηση μπροστά ή πίσω από τον ανεμοθώρακα, ως και η επικόλληση σε αυτόν αντικειμένων που περιορίζουν την ικανότητα του οδηγού.

και

Αρθ. 82 παρ.3 “Το μηχανοκίνητο όχημα πρέπει να είναι κατασκευασμένο κατά τρόπον ώστε το πεδίο ορατότητας του οδηγού, μπροστά, δεξιά και αριστερά αυτού, να είναι αρκετό για να είναι δυνατή η ασφαλής οδήγηση”

Με λίγα λόγια λοιπόν το 81.7 μας λέει ότι ο οδηγός και οι επιβάτες πρέπει να φαίνονται, το 81.8 μας λέει ότι απαγορεύεται γενικά κάθε επέμβαση στον ανεμοθώρακα (άρα και τις μεμβράνες – για αυτό και οι ασφαλιστικές εταιρείες πιάνονται μερικές φορές και δεν αποζημιώνουν σε περίπτωση ατυχήματος – εξού και η μη τοποθέτηση τους ακόμα και αν το ζητήσεις από την 3Μ τουλάχιστον) και το 82.3 μας λέει ότι δεν πρέπει να μειώνουμε την ορατότητα του αυτοκινήτου προς τις κατευθύνσεις μπροστά δεξια και αριστερά του οδηγού με οποιαδήποτε κατασκευή (άρα και τις μεμβράνες)

¶ρα εκ των πραγμάτων δεν μπορούν στην Ελλαδίτσα να πουληθούν μεμβράνες. Η 3Μ, η Lummar, Foliatec κλπ, φυσικά αντέδρασαν και ζήτησαν εξηγήσεις από τις αρμόδιες αρχές. Διαβάζοντας από το σχετικό έγγραφο λοιπόν της Γεν. Διεύθ. Μεταφορών του Υπ. Μεταφορών και Επικοινωνιών, (ΑΠ 33965/1806) που εστάλη προς την EWFA (European Window Film Association) και άλλους ενδιαφερόμενους ως διευκρινιστική οδηγία συγκρατούμε τα εξής.

Όντως βάση του αρθ.81 ο οδηγός πρέπει να είναι ορατός αλλά ο ΚΟΚ δεν ορίζει σαφείς τεχνικές προδιαγραφές όμως κάτι τέτοιο ρυθμίζεται με την οδηγία 92/22/ΕΟΚ η οποία αναφέρει ότι κάθε αμάξι πρέπει να τηρεί τις προδιαγραφές της οδηγίας του κανονισμού αρθ 43. Της ΟΕΕ/ΗΕ. Μεταξύ λοιπόν των προδιαγραφών ορίζονται επΆ ακριβώς οι ελάχιστες προδιαγραφές των υαλοπινάκων σε ότι αφορά τον συντελεστή (ποσοστό) μετάδοσης του φωτός ως εξής: (ελάχιστη διαπερατότητα δηλαδή)

75% οι ανεμοθώρακες

70% για τα παράθυρα εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού

70% για τα πίσω παράθυρα, εκτός αν έχει δύο πλευρικούς καθρέπτες, οπότε και δεν ορίζεται.

…..

Αναφέρεται ακόμα παρακάτω:

Συνεπώς η κείμενη νομοθεσία δεν επιτρέπει την επικόλληση αντιηλιακής μεμβράνης στον ανεμοθώρακα των οχημάτων ή στα δύο παράθυρα εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού, εκτός αν το σύστημα υαλοπίνακας-μεμβράνη πληροί τις απαιτήσεις της Οδηγίας ή του αντίστοιχου Κανονισμού ΟΕΕ/ΗΕ. Στην περίπτωση των παραθύρων που δεν επιρρεάζουν την οπτική ικανότητα του οδηγού (πίσω παράθυρα για οχήματα με δύο πλευρικούς καθρέπτες) δεν υφίστανται απαιτήσεις για την μετάδοση του φωτός, αλλά και πάλι είναι αναγκαίο να πληρούνται άλλες τεχνικές προδιαγραφές από τις προαναφερόμενες ανωτέρω.

ΕΓΩ τι καταλαβαίνω? Ότι αν μπορείς να αποδείξεις ότι η μεμβράνη σου επιτρέπει την κατά 70% διαπερατότητα είσαι νόμιμος. Αν φυσικά έχεις 2 πλευρικούς καθρέπτες δεν έχει κανένα όριο στην τοποθέτηση μεμβρανών στα πίσω τζάμια (και του πορτ-μπαγκάζ) Επίσης λογικά το όργανο της τάξεως από τη στιγμή που σε γράφει πρέπει να αναφέρει το ποσοστό που βρήκε στον έλεγχο διαπερατότητος που διενέργησε για να σε θεωρεί παράνομο. (ΤΡΙΧΕΣ. ΜΕ ΤΙ ΟΡΓΑΝΟ??? Είναι σαν να σε γράφει για αλκοόλ χωρίς να σου κάνει αλκοτέστ) Στο τέλος της οδηγίας αναφέρεται επίσης ότι θα γίνει σχετική ρύθμιση ώστε να επιτραπεί η χρήση τους σύμφωνα με συγκεκριμένες προδιαγραφές. (¶λλο ένα ατού σε τυχών διαπραγμάτευση με τους τσέους)

Στο άρθ. 82.3 πάλι όλα είναι σχετικά αφού δεν υπάρχει κανένα αντικειμενικό κριτήριο για το πώς η κατασκευή αφήνει αρκετή ορατότητα στον οδηγό ώστε να οδηγά με ασφάλεια.

Προσωπικά εγώ την έφαγα για το 82. οι περισσότεροι όμως από όσο ξέρω την τρώνε για το 81. Το πρόστιμο είναι το ίδιο 33 ευρά. Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ θα το πάω δικαστικά και όπου φτάσει. Στην ύστατη περίπτωση θα κοτσάρω μια μήνυση στην 3Μ που μου πούλησε και μου τοποθέτησε σε εξουσιοδότημένο της χώρο ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΥΛΙΚΟ. Ο υπεύθυνος τους σε φιλικότατο τόνο τόνισε ότι όσοι το πήγαν δικαστικά (100% δηλαδή) μέχρι τώρα δικαιώθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το καταλληλο τοπικ εδω αλλα ηθελα να μου πειτε με τι καθαριζετε εσωτερικα τα τζαμια που εχουν μεμβρανες επανω. Το κλασσικο υγρο τζαμιων που χρησιμοποιουμε λογικα δεν κανει ε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επαναφερω λιγο το θέμα...

Βρήκα παιδί μεσω φιλου (που δουλευει σε μαγαζι που βάζει μεμβρανες) και μιλησαμε και βαζει και "ιδιωτικα" στο σπιτι του σε οσους θελει.

Μου ειπε για MADICO νουμερο 3, 100 ευρωπουλα για το polaki (3θυρο, δε ρωτησα για μπροστα).

Τι λέτε ??????

Καλές οι madico? Βλέπω καλα λόγια, κυρίως απο τον stoila...

Το νουμερο 3 ποιο να είναι? Αποτι μου ειπε ειναι αντιστοιχο με το 3 της lumar, δηλαδη αρκετα σκουρο.. Ετσι ειναι ωντος? Να τις βάλω? Η τιμη δεν παιζεται...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω Madico και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.. Εγω βεβαια εχω την 2η σκαλα.. Αν θες αρκετα σκουρα βαλε την 3..

Το παν ομως ειναι η τοποθετηση(αυτο πληρωνεις στη ουσια)..

Η τιμη ειναι πολυ καλη αλλα δεν ξερω κατα ποσο το παιδι που θα στις βαλει εχει εμπειρια πανω σ'αυτο.. Φανταζομαι οτι ετσι δεν θα εχεις και εγγυηση που η madico δινει εφ ορου ζωης..

Αλλα αν σε απασχολει η ποιοτητα της μεμβρανης ειναι super..

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι ειναι αυτή η δουλεία του, δουλεύει σε μεγαλο καταστημα με αξεσουαρ στην περιοχη και κανει ακριβως αυτο, βάζει μεμβρανες ολη μερα καθε μερα :Ρ

Ναι για την εγγυηση πρεπει να τον ρωτησω διευκρινιστικες ερωτησεις, φανταζομαι οτι τιποτα. Απο τοποθετηση θα ειναι εγγυημενα αψογη, τωρα λετε να παθουν τπτ οι μεμβρανες? Για να δινουν οι αλλοι 10+χρονια κτλ δε νομιζω να υπαρχει τετοιο προβλημα...

Εχει κανενας φωτογραφιες απο το αμαξι του με madico 3 να πάρω μια ιδέα?

Edited by trv
Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

μπες στο σιτε του γιαννικελη που βαζει τετοιες μεμβρανες κ εχει δειγματα

εγω εχω 1 σταδιο απο λουμαρ κ παω μαλλον για 3 σταδιο ματιγκο αν κ να ξερεις ειναι πισα φιμε

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

δε ξερω παιζει,αλλα δε με νοιαζει αμα ειναι να σε γραψει το βραδυ θα σε γραψει οτι κ να εχεις

Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλα τις madico, νουμερο 3, 100e, και εχω να πω τρια πραγματα..

1. Το αμαξι ειναι και γαμω!

2. Τα τζαμια ειναι πισα μαυρα :>

3. Θα μου κοπει η χαρα οταν (αν) με γραψουν πρωτη φορα :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω βάλει μεμβράνες εκτός απο μπροστά και τώρα θέλω και μπροστά μήπως ξέρετε κανέναν στην Πάτρα που να τοποθετεί?

Μπορείς να πας στην Trim (Βασιλείου) στην οδό Αγ. Ανδρέου. Εγώ εκεί έβαλα τα Llumar.

τελικα εβαλα τις madico, νουμερο 3, 100e, και εχω να πω τρια πραγματα..

1. Το αμαξι ειναι και γαμω!

2. Τα τζαμια ειναι πισα μαυρα :>

3. Θα μου κοπει η χαρα οταν (αν) με γραψουν πρωτη φορα :Ρ

Johnny εμείς τα 'παμε & από κοντά όταν τα έβαλες! Το αμάξι λέει πολύ τελικά παρά το γεγονός ότι είναι μπλε. Δε το περίμενα όπως σου 'πα το 3 να δείχνει τόσο όμορφα στο μπλε!! Βέβαια στο δικό μου είναι καλύτερο :D γιατί είναι μαύρο... χιχι new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.