Jump to content
Nicholas_mgr

Κλειδί Και Ενδείξεις Οθόνης Καντραν.

Recommended Posts

Πριν από μια βδομάδα παρέλαβα το νέο μου Passat R-Line 1.4 tsi.

(Ανέβασα photo στο ανάλογο γενικό topic)

Καθώς δοκίμαζα τις λειτουργίες του, διαπίστωσα το εξής κουλό:

Βάζοντας το ένα κλειδί στη μίζα, μου εμφανίζει στην οθόνη του καντράν, την ένδειξη "MFD" με τις ρυθμίσεις, επιλογές κλπ. Βάζοντας το 2ο κλειδί η οθόνη εμφανίζει την ένδειξη "MFI" έχοντας όμως τις ίδιες ακριβώς επιλογές και ρυθμίσεις.

Ρώτησα στον αντιπρόσωπο, αλλά η 1η απάντηση που πήρα, ήταν εντελώς άσχετη για να μη τη πω απαράδεκτη.

Anyway, ξαναρώτησα άλλον υπεύθυνο service (του ίδιου αντιπροσώπου, άλλου υποκ/τος) και αναμένω απάντηση.

Μήπως κάποιος από σας γνωρίζει γιατί συμβαίνει αυτό? Έχει αντιμετωπίσει άλλος, κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σου πω καλοτάξιδο το καινούργιο σου εργαλείο. :)

Όσον αφορά τα κλειδιά, υποψιάζομαι το εξείς. Ο εγκέφαλος καταλαβαίνει πότε βάζεις το ένα κλειδί και πότε το άλλο (φαντάσου σα να έχουν το δικό τους όνομα). Αυτό συμβαίνει ώστε αν πρόκειται για 2 διαφορετικούς οδηγούς, το αμάξι να γνωρίζει ποιός μπήκε ώστε να λειτουργεί με τις ρυθμίσεις του καθένα. Πολύ πιθανόν, στο πρώτο κλειδί να έχει επιλεχθεί από την MFD η γλώσσα να είναι η αγγλική ενώ για το δεύτερο κλειδί να μην έχει γίνει κάποια ρύθμιση και η γλώσσα να είναι η γερμανική...

Τσέκαρε αν βάλεις το 2ο κλειδί, μπες μέσα στα μενού, και δες πως τα γράφει. Όχι στις καταναλώσεις κλπ, που πιθανόν να δείχνει τις μονάδες μέτρησης οι οποίες θα είναι κοινές. Μπες μέσα στα settings...

Πες μας όμως και την απάντηση από τον αντιπρόσωπο... :)

Link to comment
Share on other sites

Όντως το κάθε κλειδί είναι προγραμματισμένο για τον δικό του οδηγό...

Έτσι το δεύτερο κλειδί πρέπει να είναι προγραμματισμένο σε άλλη γλώσσα μενού και να σου βγάζει σε άλλη γλώσσα το μενού....ακόμη και η ώρα μπορεί να είναι λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η γλώσσα είναι στ' αγγλικά και στα 2 κλειδιά. Το κάθε κλειδί πάντως, κρατάει διαφορετικές ρυθμίσεις σε ότι αφορά τις επιλογές που θα κάνεις για τις πληροφορίες που θες να εμφανίζονται.

Πάντως απ' όσο έχω ψάξει το MFD προέρχεται από τα αρχικά των Multi Function Display ενώ το MFI από τα Multi Function Indicator. Από κει και πέρα αν έχουν κάποιες διαφορές μεταξύ τους δεν το ξέρω.

Τα δικά σας κλειδιά, εμφανίζουν κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε cc 1.8 έβλεπα πάντα mfd. Σε κάποια φάση πήγα στην αντιπροσωπεία να ενργοποιήσω τις ενδείξεις του navi και από τότε μου βγάζει mfi. Το κλειδί είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε cc 1.8 έβλεπα πάντα mfd. Σε κάποια φάση πήγα στην αντιπροσωπεία να ενργοποιήσω τις ενδείξεις του navi και από τότε μου βγάζει mfi. Το κλειδί είναι το ίδιο.

Σου βγάζουν την ίδια ένδειξη και τα 2 κλειδιά?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα απάντηση από τον αντιπρόσωπο δεν έχω πάρει. Μου είπαν να τα πάω για επανακωδικοποίηση αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να αντιστρέψουν τις ενδείξεις των κλειδιών. Αυτό που έβγαζε MFD τώρα βγάζει MFI και το άλλο κλειδί τα αντίθετα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα απάντηση από τον αντιπρόσωπο δεν έχω πάρει. Μου είπαν να τα πάω για επανακωδικοποίηση αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να αντιστρέψουν τις ενδείξεις των κλειδιών. Αυτό που έβγαζε MFD τώρα βγάζει MFI και το άλλο κλειδί τα αντίθετα.

έλεος ! τι άλλο θα κάνουν για να μας αποδείξουν πόσο άσχετοι είναι ??? new_killpc.gifnew_grrrr.gifrocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.