Jump to content
GERAKI123

Τρίξιμο Μούγκρισμα Μηχανής Στα Δεξιά Στο Ντουλαπάκι

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Καλό καλοκαίρι σε όλους.

Έχω 1 καινούργιο polo tsi με Dsg με 400 χιλόμετρα μόνο και μόλις το ζορίσω λίγο κάνει 1 τρίξιμο στο ντουλαπάκι.

Αυτό το καταλαβαίνω όταν έχω το aircondition ανοιχτό και πηγαίνω με 120 - 140 με 2500-3000 στροφές,

Επίσης το ίδιο κάνει το αμάξι σε ανηφόρες, και σε φανάρι σε πολύ μεγάλη ανηφoρική κλίση που ζορίζεται στη εκκίνηση. Σε normal συνθήκες δεν ακούγεται ιδιαίτερα.

Είναι επειδή είναι καινούργιο και δεν έχει στρωθεί, ή να πάρω τηλέφωνο στο service λέτε;

Έχω ακούσει ότι τα καινούργια κάνουν τέτοιους θορύβους μέχρι να δέσουν τα υλικά και ότι τα vw κάνουν τριξίματα. Είναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

απο τριξιματα εχουμε μπολικα αλλα τοσο νωρις???

Link to comment
Share on other sites

απο τριξιματα εχουμε μπολικα αλλα τοσο νωρις???

Ναί αλλά αυτό που θέλω να μάθω είναι αν είναι φυσιολογικό όταν ζορίζεται τόσο νωρίς να το κάνει. Όντως τρίζει.

Μήπως όταν στρωθεί γιατί το έχω 1 εβδομάδα σταματήσουν και ίσως είμαι εγώ υπερβολικός.

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

εχε το το νου σου και αν συνεχισει δες το!τι να σου πω δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο!δεν εχω και πολο βεβαια!ας απαντησει καποιος πιο αρμοδιος!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει ξανά και μου το κάνει μερικές φορές και το δικό μου. Πρέπει να είναι τα σωληνάκια από το a/c που με κάποιο τρόπο συντονίζονται. Μόνο όταν είναι στο ρελαντί ακούγεται, έτσι (έστω και ελάχιστα να ανοίξεις το γκάζι σταματά)???

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις το αιρκοντίσιον ακούγεται γιατί ζορίζεται περισσότερο ο κινητήρας.Μάλλον θέλει σφίξιμο κάτι.Ίσως το ντουλαπάκι ή κάτι άλλο.Να το πας αμέσως στην αντιπροσωπεία να βρουν την πηγή του κακού και να το διορθώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ήδη έκλεισα ραντεβού με τον σύμβουλο service την Τετάρτη για να το δούνε. Δεν είναι τπτ σοβαρό μου λένε όλοι και ότι θα το πάρω εκείνη την στιγμή δεν θα το αφήσω δηλαδή το αμάξι για service.

Κατά τα άλλα το αμάξι τα σπάει πραγματικά. Πηγαίνω με 100-120 και νομίζω ότι δεν τρέχω καθόλου. Πολύ άνετο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ήδη έκλεισα ραντεβού με τον σύμβουλο service την Τετάρτη για να το δούνε. Δεν είναι τπτ σοβαρό μου λένε όλοι και ότι θα το πάρω εκείνη την στιγμή δεν θα το αφήσω δηλαδή το αμάξι για service.

Κατά τα άλλα το αμάξι τα σπάει πραγματικά. Πηγαίνω με 100-120 και νομίζω ότι δεν τρέχω καθόλου. Πολύ άνετο.

Ακουμπάει ένας σωλήνας απο το κλιματηστικό στο <Ραμφος>.

Δεν ειναι τπτ το έκανε και σε εμένα το σιγγεκριμένο τρίξημο ,απλα ένας σωλήνας εχει μεγαλύτερη κούρμπα.

Και μόνος σου μπορείς να το φτιάκσεις βασικά αν σηκώσεις το καπό θα δεις αριστερά μπροστά ένα σωλήνα να ακουμπάει ή να είναι πάρα πολύ κοντά στο σασί και το ράμφος απλά λύγησε το λίγο και αυτο ειναι όλο.

Link to comment
Share on other sites

Ακουμπάει ένας σωλήνας απο το κλιματηστικό στο <Ραμφος>.

Δεν ειναι τπτ το έκανε και σε εμένα το σιγγεκριμένο τρίξημο ,απλα ένας σωλήνας εχει μεγαλύτερη κούρμπα.

Και μόνος σου μπορείς να το φτιάκσεις βασικά αν σηκώσεις το καπό θα δεις αριστερά μπροστά ένα σωλήνα να ακουμπάει ή να είναι πάρα πολύ κοντά στο σασί και το ράμφος απλά λύγησε το λίγο και αυτο ειναι όλο.

Eυχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Το πρόβλημα λύθηκε την Παρασκευή από το επίσημο service. Tώρα όλα τέλεια.

Απλά ήταν λίγο ταλαιπωρία για μένα να πάω στο service γιατί είναι 25 χιλιόμετρα μακριά απο μένα και μετά έπρεπε να πάρω λεοφωρείο για να γυρίσω.

Έπρεπε να το κρατήσουν μέσα γιατί είχαν άλλα αυτοκίνητα με πολύ δουλειά. Είναι πολύ δυνατό αυτοκίνητο τελικά.

Κάτι άλλο να ρωτήσω άσχετο. Μου έβγαλε την αντλία βενζίνης και καμπανάκι στα 2 τελευταία κουτάκια. Επειδή δεν διάβασα το manual πόσα περίπου χιλιόμετρα περίπου απομένουν ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις οτι αναψε η ρεζερβα εχεις περιπου 5 λιτρα καυσιμου στο ντεποζιτο.τα χιλιομετρα που μπορεις να βγαλεις μεχρι να μην μεινεις απο καυσιμα εξαρτωνται απο τον τροπο και τις συνθηκες οδηγησης.νομιζω ομως οτι 30 χιλιομετρα με νορμαλ οδηγηση τα βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.