Jump to content
xristos/red tornado

Ρεζερβα Κανονικη Και Οχι Αναγκης Σε Γολφ Μκ6

Recommended Posts

έπειτα από αλλαγή ζαντολαστιχων στο γκολφ μου μκ6 απο 195/65/ρ15 σε 225/45/ρ17.μου έχουν μείνει και θέλω να ξεφορτωθώ το λαστιχάκι ποδηλάτου που έχει για ρεζέρβα το οποίο έχει και μέγιστη ταχύτητά 80 χλμ/ώρα!!! πράγμα που τα 80 χλμ/ώρα για το γκολφ είναι σαν να πηγαίνεις με 50 σε οποιοδήποτε άλλο αμάξι και δεν υπαρχή περίπτωσή να πηγαίνεις με τόσα λίγα!! λόγο τις γνωστής εληψης χώρου ελεο των πολλαπλών συνδέσμων ανάρτηση πίσω ο χώρος για ρεζέρβα είναι περιορισμένος! έπειτα από δοκιμή αν χωράει η ρεζέρβα (κανονική) είδα ότι προεξέχει από το πάτωμα κατά 5-7 εκατοστά!..κ εδώ αρχίζουμε να ερωτόμαστε τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να φενετε ομοιόμορφος ο χώρος αποσκευών κ όχι σαν ένα στρόγγυλο βουναλάκι που προεξέχει στην μέση!.. έχω σκεφτεί να κόψω πολύ λεπτή μελαμίνη στα μέτρα του πορτμπαγκάζ κ να την βάλω κάτω από την μοκέτα! είναι επικίνδυνο αυτό σε περίπτωση οπίσθιας σύγκρουσης? υπάρχει κάποια έτοιμη λύση στο εμπόριο για εμάς που θέλουμε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο? έχοντας τρελή εμπειρία απο σκασίματα στην μέση του πουθενά?

ακούω ιδέες!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο νομιζω ειναι και το μοναδικο μπου μπορεις να κανεις. Mdf θα ελεγα εγω καλυτερα, πιο μαλακο και πιο ελαφρυ. Οσο για το προβληματισμο σου, δεν νομιζω να εχει βαση, αν ηταν επικινδυνο πολλα απο αυτα που φορτωνουμε στο πορτ μπαγκαζ δεν θα επρεπε να ειναι εκει. Και με φιλο που εβαλε αεριο (δεξαμενη-ρεζερβα) τα ιδια σκεφτομασταν και τελικα δεν εκανε τιποτα γιατι το "καπακι - μοκετα" απο πανω ειναι μαλακα (a3 του'98). Αν στο δικο σου ειναι σκληρο (στο 5αρι ειναι) μπορεις να κολησεις μερικες "πατουρες" εδω και εκει (σε σωστα σημεια)και οχι ολοκληρο κομματι, σε περιπτωση που το βρισκεις απικινδυνο ετσι και αλλιως, παντως δεν το θεωρω και ρισκο. Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

orfi δεν το είχα σκεφτεί για mdf η μοκέτα έμενα έχει μια πατούρα στο κέντρο μονό που είναι η ρεζέρβα .. καλή ιδέα να κολισω 2 επιμέρους πατούρες στην μοκέτα.. άλλα πως χωρίς να καταστραφεί

(πριτσίνια)?? επίσης καλή ιδέα για τις θήκες που λέει ο dis. αρκεί να μην έχουν πάνω από 100 ευρό γτ πολύ άπλα δεν τα δίνω!!θα ρωτήσω στην αντιπροσωπία όταν πάω για τα αντικλεπτικά μπουλόνια!...

dis θέμα δεν είναι ότι παθενω λάστιχο απλό!! άλλα ΚΛΑΤ¶ΡΙΣΜΑ. κάθε 2ο καλοκαίρι τυχαίο?δεν νομίζω.με τους τάφρους που έχει ο νομός Αιτωλοακαρνανίας!!και από το να βάζω λάστιχα εκμεταλλευόμενοι οι ζαντολαστιχαδες το συνβαν μου κ να μου τα περνούν. προτιμώ να βάλω "οπότε μ' σκάει"που λέμε στο χωρίο μου!!δεν νομίζω ότι έχω χάσει το μέτρο κ γιαυτό λέω να αλλάξω την ανάγκης σε κανονική.. λίγο να ξεχαστείς λίγο οι νομοί τις φυσικής ... εσύ δλδ δεν υπάρχει περίπτωση να ξεχαστείς και να πηγαίνεις με ρεζέρβα ανάγκης με πάνω από 80? είναι φυσιολογικό και ανθρωπινό.και οπός λέει...των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν!

Link to comment
Share on other sites

orfi δεν το είχα σκεφτεί για mdf η μοκέτα έμενα έχει μια πατούρα στο κέντρο μονό που είναι η ρεζέρβα .. καλή ιδέα να κολισω 2 επιμέρους πατούρες στην μοκέτα.. άλλα πως χωρίς να καταστραφεί

(πριτσίνια)?? επίσης καλή ιδέα για τις θήκες που λέει ο dis. αρκεί να μην έχουν πάνω από 100 ευρό γτ πολύ άπλα δεν τα δίνω!!θα ρωτήσω στην αντιπροσωπία όταν πάω για τα αντικλεπτικά μπουλόνια!...

dis θέμα δεν είναι ότι παθενω λάστιχο απλό!! άλλα ΚΛΑΤ¶ΡΙΣΜΑ. κάθε 2ο καλοκαίρι τυχαίο?δεν νομίζω.με τους τάφρους που έχει ο νομός Αιτωλοακαρνανίας!!και από το να βάζω λάστιχα εκμεταλλευόμενοι οι ζαντολαστιχαδες το συνβαν μου κ να μου τα περνούν. προτιμώ να βάλω "οπότε μ' σκάει"που λέμε στο χωρίο μου!!δεν νομίζω ότι έχω χάσει το μέτρο κ γιαυτό λέω να αλλάξω την ανάγκης σε κανονική.. λίγο να ξεχαστείς λίγο οι νομοί τις φυσικής ... εσύ δλδ δεν υπάρχει περίπτωση να ξεχαστείς και να πηγαίνεις με ρεζέρβα ανάγκης με πάνω από 80? είναι φυσιολογικό και ανθρωπινό.και οπός λέει...των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν!

dis λογικά αμα μπούνε οι θήκες κάτω από την μοκέτα δεν νομίζω να θέλει αλλαγη αυτή. λόγο του οτι δεν ειναι κ ιδιαίτερα μαλακή.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα πιστευω πως προβληματιζεσαι λιγο παραπανω απο οτι θα επρεπε :) Εγω λεω αφησε το ετσι η τη modα που λεμε με το mdf κανε την με αφρολεξ η φελιζολ, το σκεφτηκες λιγο αναποδα ομως, κολλα τα στη λαμαρινα με κολλα και οχι στη μοκετα βρε ποντιε (φιλικα παντα) :). Βεβαια μην το παιζω και πολυ εξυπνος γιατι δεν εχω καθησει να το ψαξω για τυχον προβληματα που θα συναντησεις κατα την εγκατασταση. Παντως πολυ γαματες οι θηκες αν και δεν καταλαβα ακομη απο την κουβεντα σας αν η μοκετα σκεπαζει τις θηκες. Το οτι ειναι εργοστασιακη η λυση με ξενερωνει λιγο γιατι αποκλειεται να ειναι και συμφερουσα απο αποψη χρηματων παντα. Απο την αλλη πως θα προσαρμοστει σωστα η μοκετα απο τη στιγμη που ειναι "κολλημενη" η μια της πλευρα στη μερια των καθησματων... Εδωσες τροφη για σκεψη παντως :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα πιστευω πως προβληματιζεσαι λιγο παραπανω απο οτι θα επρεπε :) Εγω λεω αφησε το ετσι η τη modα που λεμε με το mdf κανε την με αφρολεξ η φελιζολ, το σκεφτηκες λιγο αναποδα ομως, κολλα τα στη λαμαρινα με κολλα και οχι στη μοκετα βρε ποντιε (φιλικα παντα) :). Βεβαια μην το παιζω και πολυ εξυπνος γιατι δεν εχω καθησει να το ψαξω για τυχον προβληματα που θα συναντησεις κατα την εγκατασταση. Παντως πολυ γαματες οι θηκες αν και δεν καταλαβα ακομη απο την κουβεντα σας αν η μοκετα σκεπαζει τις θηκες. Το οτι ειναι εργοστασιακη η λυση με ξενερωνει λιγο γιατι αποκλειεται να ειναι και συμφερουσα απο αποψη χρηματων παντα. Απο την αλλη πως θα προσαρμοστει σωστα η μοκετα απο τη στιγμη που ειναι "κολλημενη" η μια της πλευρα στη μερια των καθησματων... Εδωσες τροφη για σκεψη παντως :)

:) βασικά εγώ ειχα στο νου μου για το mdf να υπάρχει σαν δεύτερος πάτος πορτμπαγκαζ και να σηκώνετε εύκολα.η μοκέτα σκεπάζει τις θήκες μπενει απο πανό απλα ..και τώρα να γελάσουμε, βρε πόντιε η μοκέτα του πορτμπαγκάζ δεν ειναι κολλημένη στο κάθισμά, μπενει κ βγενει άνετα...δεν την εχεις βγάλει ποτέ για να τιν καθαρίσεις(την μοκέτα :) )??εντελος φιλικα το ποντιε :) .. εγω είπα θα ρωτήσω για τις θηκες στιν αντιπροσωπεία σύντομα κ αν το κοστος ειναι λογικο μεχρι 60ευρο δεν θα κάτσω να πειραματιστώ! απο τιν στιγμη που θα εχω και εξτρα θηκες που χρειαζόμουν στο πορτμπαγκαζ. B)

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε ρε αδερφε, αν η μοκετα βγαινει απο εκει που ειναι, εχει παρα πολλες επιλογες με αυτη των θηκων να ειναι η καλυτερη (γνωμη). Αυτος ο δευτερος πατος που λες ειναι οτι ακριβος σκεφτομουν και εγω. Αυτο που λεω ειναι οτι ισως να ειναι καλυτερα αντι για mdf να βαλεις κατι μαλακο, χωρις παντως να εχω ιδιαιτερα επιχειρηματα για αυτο. Αν πας στη εργοστασιακη λυση (μενει να δουμε αν υπαρχει κιολας 100%) και εφαρμοζει η μοκετα (αλλα αφου δεν ειναι κολημενη δεν θα υπαρχει προβλημα) και δεν ειναι και απο χρυσαφι τοτε ειναι εξαιρετικα χρησιμη. Παντως το 1ο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι οταν ρωτησα για το ντουλαπακι στη θεση του οδηγου και ακουσα νομιζω πανω απο 100... για αυτο και ολη η κουβεντα τελικα μιας και η χρησιμοτητα ειναι δεδομενη. Anyway, να μας κρατησεις ενημερους.

Α, και το δυχτακι για τα πραματα του πορτ μπαγκαζ (τα κρατα να μην κανουν βολτες) αν θυμαμαι εκανε 70e-80e, να φορας κρανος οταν ρωτησεις :good:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ρωτάω αλλα εμένα έχει απο την μανα του κανονικη ρεζερβα, 16αρα μεν αλλα κανονικη.Ποιο ειναι το φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ρωτάω αλλα εμένα έχει απο την μανα του κανονικη ρεζερβα, 16αρα μεν αλλα κανονικη.Ποιο ειναι το φυσιολογικο?

η πλειονότητά έχει 135-70-ρ15 ρεζέρβα!!το είχα ρωτήσει τον πολίτη κ μου είπε μην ανησυχείς έχει κανονική ρεζέρβα(για σεισεντο ναι είναι κανονική!!χαχαχα) οπός και για πατάκια(στο πασσατ τα είχαν βγάλει, είχε έρθει γυμνό) άμα έχεις σπορ πακέτο τότε έχει κ κανονική ρεζέρβα!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πού μπορείς να "μείνεις" ώστε να μην μπορείς να φτάσεις με τη ρεζέρβα ανάγκης σε 1-2 ώρες σε κάποιο συνεργείο ? Έστω οδηγώντας με το "εξευτελιστικό" όριο των 80 Km/h (έχουμε ξεφύγει, έχει χαθεί το μέτρο) ? Το ότι λόγω ποιότητας δεν "αισθάνεσαι" στα περισσότερα σημερινά αυτοκίνητα (δεν είναι προνόμιο των Golf φυσικά) την ταχύτητα είναι γεγονός. Οι νόμοι της φυσικής όμως εξακολουθούν να ισχύουν όπως παλιά...

html?page=108

+1000000

Link to comment
Share on other sites

η πλειονότητά έχει 135-70-ρ15 ρεζέρβα!!το είχα ρωτήσει τον πολίτη κ μου είπε μην ανησυχείς έχει κανονική ρεζέρβα(για σεισεντο ναι είναι κανονική!!χαχαχα) οπός και για πατάκια(στο πασσατ τα είχαν βγάλει, είχε έρθει γυμνό) άμα έχεις σπορ πακέτο τότε έχει κ κανονική ρεζέρβα!!

Μου έχει κολλήσει ότι και το δικό μου έχει κανονική ρεζέρβα. Αλλα θα το δω αύριο και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

αμάν ρε παιδιά λες και το ήξερα(ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ).... μόλις βρεικα μια βίδα "ΝΑ" με το συμπαθειο στο πίσω αριστερό λάστιχο βιδωμένη κ προεξείχε το κεφάλι τις..(νόμιζα πως ήταν πετραδάκι αλλα ,δεν...) αναμενόμενο κάθε 2ο καλοκαίρι οπός είπα πιο πάνω έχω θέματα... ευτυχώς που με βρήκε αθηνα κ με το αμάξι να μην το εχω ανάγκη.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.