Jump to content
dj_michel

Ενεργοποίηση – Απενεργοποίηση Ηχητικής Ειδοποίησης Ζώνης Ασφαλείας

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να ενεργοποιήσω την ηχητική ειδοποίηση για τις ζώνες ασφαλείας στο Golf μου. Το Golf είναι 1,6 FSI 2005 και έχει μικρή οθόνη και δεν χτυπά για τις ζώνες.

Σας ευχαριστώ.

Υγ: Θα με ρωτήσατε γιατί θέλω να το ενεργοποιήσω μιας και είναι σπαστικό. Τις προάλλες έφαγα κλίση οπότε μια ηχητική ειδοποίηση θα με απέτρεπε στο μέλλον να την ξανά πάθω.

Edited by dj_michel
Link to comment
Share on other sites

Και δεν έχει ειδοποίηση στη ζώνη;;

Εγώ το είχα πάρει 2004 και το είχε by default! Ενεργοποιείται και απενεργοποιείται με VagCom. Σε όποια αντιπροσωπεία και αν πας, θα σου το ενεργοποιήσουν. Δωρεάν.

Ποια έκδοση έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεψε ποτε η ειδοποιηση? μηπως καποτε την απενεργοποιησες και δεν θυμασε?

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το πήρα Σεπτέμβριο του 2004 και είχε αισθητήρες και ειδοποίηση.

Θα μου φαινόταν περίεργο τον Ιούλιο του 2005 να βρήκε stock τέτοιο αμάξι.

Τεσπα. Κατά πάσα πιθανότητα, μπορείς να το ενεργοποιήσεις. Αντιπροσωπεία ή vagcom. Αν σου ζητήσει κανείς λεφτά, σε κλέβει.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το πήρα Σεπτέμβριο του 2004 και είχε αισθητήρες και ειδοποίηση.

Θα μου φαινόταν περίεργο τον Ιούλιο του 2005 να βρήκε stock τέτοιο αμάξι.

Τεσπα. Κατά πάσα πιθανότητα, μπορείς να το ενεργοποιήσεις. Αντιπροσωπεία ή vagcom. Αν σου ζητήσει κανείς λεφτά, σε κλέβει.

το δικό μου ειναι treadline δεν είχε εξαρχης αυτην την λειτουργια ενεργοποιημενη οποτε θα προσπαθησω να το ενεργοποιήσω.

και κάτι αλλο, εσενα φιλε μου το golf σου που το αγορασες το 2004 είναι sport line?

Edited by dj_michel
Link to comment
Share on other sites

Εμενα το δικο μου trendline fsi 1.6 07/2004 ειχε ειδοποιηση, αλλα οταν εκανα αλλαγη σαλονι και εβαλα απο sportline δεν ειχανε αισθητηρα βαρους τα καθισματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το δικο μου trendline fsi 1.6 07/2004 ειχε ειδοποιηση, αλλα οταν εκανα αλλαγη σαλονι και εβαλα απο sportline δεν ειχανε αισθητηρα βαρους τα καθισματα.

Μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κάποιο sportline που είτε να δέχεται την ρύθμιση μέσω vag com , είτε να το είχε από το εργοστάσιο ....

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου Golf V 1.6 FSI Sportline 3D (10/2004) δεν έχει αισθητήρες βάρους, ούτε και αισθητήρες στις ζώνες ασφαλείας και επομένως δεν ενεργοποιείται με VagCom (το δοκίμασα).

@VW_GOLF2 Θυμάσαι που ψάχναμε τα φις κάτω από τα καθίσματα?

Παρακάτω τα μηνύματα που ανταλλάξαμε μεταξύ μας...

VW_GOLF2

Γεια σου φιλε, ολα καλα?

Κανε ενα κοπο αν θες και κοιταξε κατι στο αυτοκινητο σου για να μας φυγει επιτελους η απορια σχετικα με το μπιπ μπιπ της ζωνης και με τον αισθητηρα βαρους.

Λοιπον, οπως καθεσαι στο αυτοκινητο στην θεση του οδηγου κανε το καθισμα τερμα πισω και στο σημειο μπροστα αριστερα του καθισματος http://img96.imagesh...5/dsc00611a.jpg , εχει ενα καπακι μαυρο κατω απ το καθισμα που ειναι κουμπωμενο στο πατωμα, εκει πανε τα καλωδια του καθισματος του οδηγου, και αντιστοιχα και του συνοδηγου. (μερικα δεν εχουν καπακι, και εχουν ενα ανοιγμα στην μοκετα που μπορεις να σηκωσεις τη μοκετα σ αυτο το σημειο και να δεις τα καλωδια του καθισματος).

κοιτα και πες μου ποσα φις εχει εκει? αν δεν εχει αισθητηρες στις ζωνες ασφαλειας τοτε στου οδηγου θα βρεις μονο ενα κιτρινο φις (του αεροσακου).

αν εχει αισθητηρες θα υπαρχει και ενα μαυρο πιο μικρο φις.

επισης κοιτα και στου συνοδηγου στο ιδιο σημειο, αν εχει αισθητηρα βαρους θα εχει ενα μπλε φις, αν εχει αισθητηρα στο κουμπωμα της ζωνης θα δεις και το μαυρο φις, και το κιτρινο φυσικα που ειναι του αεροσακου. κοιτα και πες μου σε παρακαλω.

Ευχαριστω!

Spooky

Κοίταξα εκεί που αναφέρεις και υπάρχει ΜΟΝΟ το κίτρινο φις (αερόσακου), τόσο στην πλευρά του οδηγού όσο και στου συνοδηγού. Επομένως το αυτοκίνητό μου έχει μόνο το φις του αερόσακου, άρα αυτός είναι και ο λόγος που δεν ενεργοποιείται το μπιπ-μπιπ μόνο με το VagCom.

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

δν καταλαβα τιποτα απο αυτα που γραφει..ειμαι ασχετοσ με vag.com

Πήγαινε σε ενα εξουσιοδοτημένο να στο κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.