Jump to content
bmxas

Κληση Μετα Απο 4 Χρονια

Recommended Posts

λοιπον που λετε χθες το απογευματακι σκανε τα smurf2.jpgsmurf2.jpg σπιτι μου και χτυπανε και μου λενε οτι πρεπει να πληρωσω 300 κληση και 150 για το δικαστηριο μιας και δικαστηκα χωρις να ειμαι παρων.

τους ρωτανε οι δικοι μ ποτε ρε παιδια εγινε το δικαστηριο και για ποιο πραγμα ειναι η κληση και τους λενε οτι ειναι απο το 2006 και το δικαστηριο εγινε 2008

rocket.gifrocket.gifrocket.gifrocket.gif

εμενα στο μεταξυ ολα αυτα τα χρονια χαρτι για να παω στο δικαστηριο δν μου ηρθε ποτε.μπορει και να φταει οτι μετακομησα

το θεμα ειναι το εξης:

2χρονια τωρα δν με βρικανε να μου δωσουν το χαρτι πως στο διαολο με βρηκανε τωρα που θελουν να πληρωσω?

εγω τωρα τι να κανω?

να κινηθω νομικα?

να το πληρωσω και να παει στο διαολο?

ή να το αφησω???

Link to comment
Share on other sites

να το πληρωσεις να τελειωνεις.αν για την παραβαση σου επιβληθηκε και ποινη φυλακισης απο το δικαστηριο τοτε ισως να υπαρχει και ενταλμα συλληψεως μεχρι να πληρωθει η ποινη(εξαγορασιμη τουτεστιν).

Link to comment
Share on other sites

να το πληρωσεις να τελειωνεις.αν για την παραβαση σου επιβληθηκε και ποινη φυλακισης απο το δικαστηριο τοτε ισως να υπαρχει και ενταλμα συλληψεως μεχρι να πληρωθει η ποινη(εξαγορασιμη τουτεστιν).

νομιζω οτι υπαρχει....δλδ αυτη την στιγμη ειμαι καταζητουμενος???? new_lol.gifnew_lol.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

λοιπον που λετε χθες το απογευματακι σκανε τα smurf2.jpgsmurf2.jpg σπιτι μου και χτυπανε και μου λενε οτι πρεπει να πληρωσω 300 κληση και 150 για το δικαστηριο μιας και δικαστηκα χωρις να ειμαι παρων.

τους ρωτανε οι δικοι μ ποτε ρε παιδια εγινε το δικαστηριο και για ποιο πραγμα ειναι η κληση και τους λενε οτι ειναι απο το 2006 και το δικαστηριο εγινε 2008

rocket.gifrocket.gifrocket.gifrocket.gif

εμενα στο μεταξυ ολα αυτα τα χρονια χαρτι για να παω στο δικαστηριο δν μου ηρθε ποτε.μπορει και να φταει οτι μετακομησα

το θεμα ειναι το εξης:

2χρονια τωρα δν με βρικανε να μου δωσουν το χαρτι πως στο διαολο με βρηκανε τωρα που θελουν να πληρωσω?

εγω τωρα τι να κανω?

να κινηθω νομικα?

να το πληρωσω και να παει στο διαολο?

ή να το αφησω???

Πληρωσε την κληση να παει στο δ@@@@@ Παναγιωτη γτ στο κρατος που ζουμε ολα πρεπει να τα περιμενουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αρχικά ενημέρωσε μας ποιος ήταν ο λόγος του δικαστηρίου! Αν συνδέεται με την κλήση, π.χ. υπερβολική ταχύτητα, να σε ενημερώσω πως πλέον δεν διώκεται ποινικά! Είναι μόνο διοικητικό πρόστημο (κλήση).

Τώρα όσον αφορά το δικαστήριο αυτό καθέ αυτό. Ο νόμος λέει πως όταν καταδικαστείς, έχεις 10 μέρες για να κάνεις έφεση (ότι και καλά δεν δέχεσαι την απόφαση και ζητάς 2η κρίση από ανώτερο δικαστήριο π.χ. εφετείο!). Αν κάνεις λοιπόν έφεση μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα, η έφεση είναι εμπρόθεσμη όλα καλα! Τώρα αν περάσουν αυτές οι 10 μέρες - όπως ακριβώς στην περίπτωση σου - και κάνεις έφεση, η έφεση σου θα είναι εκπρόθεσμη ΑΛΛΑ(!) αν αποδειχθεί πως εσύ δεν είχες λάβει γνώση της απόφασης, το δικαστήριο την δέχεται σαν εμπρόθεσμη και προχοράει κανονικά!(διότι ο νόμος δίνει 10 μέρες από ταν έλαβες γνώση, στην περίπτωση σου το έμαθες χθες).

Τώρα, αν έχεις αλλάξει διεύθυνση στο επίδικο χρονικό διάστημα και δεν το δήλωσες στην Εισαγγελία Προτωδικών (Δικαστήρια Πρώην Σχολής Ευελπίδων, κτίριο 16 - όπως μπαίνεις από την κεντρική πύλη το 1ο κτήριο αριστερά) φταις οπότε πολύ δύσκολα θα γίνει δεκτό το έτοιμα της εφέσεως! Θα μπορείς μεν να την κάνεις αλλά όταν γίνει το δικαστήριο είναι πολύ πιθανό(όχι σίγουρο) να στην απορρίψουν ως εκπρόθεσμη.

Για να μην γράφω εκθέσης, η γνώμη μου είναι η εξής! Πας μέσα στην επόμενη βδομάδα το πρωί στην Κυψέλη στα Δικαστήρια της Ευελπίδων, στο κτίριο 16 και δηλώνεις αλλαγή διεύθυνσης αν δεν το έχεις ήδη κάνει! Στη συνέχεια πας στο κτίριο 12( όπως μπαίνεις από την Κεντρική πύλη το κτίριο στο δεξί σου χέρι) στον πρώτο όροφο και ρωτάς να σου υποδείξουν το γραφείο που μπορείς να κάνεις έφεση! Τους εξιγείς τι έγινε και πως θες να κάνεις έφεση γιατί γνώση της απόφασης έλαβες μόλις τη Πέμπτη, Κάνεις την έφεση και περιμένεις (κανά 6μηνο+) να σου έρθει η κλήση. Όταν πας στο δικαστήριο, το πρώτο πράγμα που θα κλιθείς να αποδίξεις, είναι πως είχες γνωστή διεύθυνση, οπότε αν δεν το είχες δηλώσει στην Εισαγγελία ως όφειλες, πάρε μαζί σου ΑΦΜ, λογαργιασμούς ΔΕΗ, ΟΤΕ και οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να αποδίξει πως εσύ ναι μεν δεν είχες κάνει δήλωση αλλαγής διεύθυνσης αλλά δεν κριβόσουν κι όλας!!! Αν η έφεση γίνει δεκτή, και το δικαστήριο αφορούσε καθαρά παράβαση Κ.Ο.Κ. θα αθωοθείς και θα γλιτώσεις και το 150άρι. Την κλήση την πληρώνεις αναγκαστηκά!

Αν δεν έχεις καταλάβει κάτι, στείλε pm. Το θέμα σου είναι πολύ απλό. ΜΗΝ πας σε δικηγόρο, τζάμπα λεφτά!

Υ.Γ. Επίσης να ξέρεις πως άμα σε σταματήσουν οι αστυνομικοί σε πάνε μέσα γιατί λογικά θα φαίνεται απόφαση σε ισχύ. Γρήγορα στην Ευελπίδων! :(

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

δικαστηκε ερημην και μαλλον εφαγε ποινη φυλακισης με βουλευμα,ισχυουν τα παραπανω περι εφεσεων κλπ;

Link to comment
Share on other sites

δικαστηκε ερημην και μαλλον εφαγε ποινη φυλακισης με βουλευμα,ισχυουν τα παραπανω περι εφεσεων κλπ;

Έφεση δικαιούται ο οποιοσδήποτε, οποτεδήποτε. Το αν νομίμως δικαιούται αποφασίζεται με νέο (ανώτερο) δικαστήριο!

Δικάστηκε ερήμην διότι απλά δεν έλαβε κλίση.

Πάντως σε κάθε περίπτωση ΝΑ ΚΑΝΕΙ έφεση!

Link to comment
Share on other sites

δλδ να μην παω να τα πληρωσω να τελειωνει το θεμα?

λογικα πρεπει να ειναι για το μηχανακι που δν ειχα το διπλωμα τοτε επανω μου

Link to comment
Share on other sites

δλδ να μην παω να τα πληρωσω να τελειωνει το θεμα?

λογικα πρεπει να ειναι για το μηχανακι που δν ειχα το διπλωμα τοτε επανω μου

Κάνεις ότι θες εσύ. Γνώμη μου είναι να κάνεις έφεση, την οποία ΑΝ δεχτούν ως εμπρόθεσμη αθωόνεσαι γιατί το έβγαλες! :p

Link to comment
Share on other sites

Αν κινηθείς νομικά, τα έξοδα μπορεί να σου φτάσουν όσο η κλήση. Αν άλλαξες διεύθυνση τότε οι πρώην συγκάτοικοι είναι λίγο γκασμάδες που δεν σε ειδοποίησε κανείς.

Τα περί αυτοκινήτου είναι πλημελήματα - όχι κακουργήματα, δεν είσαι και καταζητούμενος όπως λες. Πρόσεξε μόνο αν το αφήσεις μην έχεις προσαυξήσεις και μπλεξίματα με την εφορία (για έκδοση εκκαθαριστικού κλπ).

Δυστυχώς όπως έχουν έρθει τα πράγματα καλύτερα νομίζω να πληρώσεις και να τελειώσει η υπόθεση.

Αν είχες παρουσιαστεί πάντως στο δικαστήριο με το δίπλωμα το πιο πιθανό να αθωωνόσουνα ή να έκανε εισήγηση η εισαγγελέας για ένα μικρό πρόστιμο (για να μην φύγεις με άδεια χέρια!).

Link to comment
Share on other sites

Τα περί αυτοκινήτου είναι πλημελήματα - όχι κακουργήματα, δεν είσαι και καταζητούμενος όπως λες. Πρόσεξε μόνο αν το αφήσεις μην έχεις προσαυξήσεις και μπλεξίματα με την εφορία (για έκδοση εκκαθαριστικού κλπ).

Τα περί αυτοκινήτου ήταν πτέσματα και πλημελήματα! Πλέον ΔΕΝ διόκονται ποινικά. Ωστόσο φυσικά και είναι καταζητούμενος. Ακόμα και για πτέσμα αν χρωστάς 10 ευρώ στο δημόσιο είσαι καταζητούμενος... Κάνουμε πολλές συλήψεις καθημερινά από άτομα που είχαν αποφάσεις απλήρωτες και δεν το γνωρίζανε!

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα το πρωι με μαζεψανεεεε! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

ημουν στο τμημα απο τισ 9 το πρωι μεχρι τις 2 το μεσημερι(οσο χρειαστηκε δλδ να πληρωθει η κληση)

το θεμα τελειωσε με εμενα να "κλαιω" 670e new_killother.gifnew_killother.gif

αυταααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα το πρωι με μαζεψανεεεε! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

ημουν στο τμημα απο τισ 9 το πρωι μεχρι τις 2 το μεσημερι(οσο χρειαστηκε δλδ να πληρωθει η κληση)

το θεμα τελειωσε με εμενα να "κλαιω" 670e new_killother.gifnew_killother.gif

αυταααααααααααα

Περαστικά...έπαιρνες marzocchi καινούρια μ'αυτά τα λεφτά new_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Ήρθαν σπίτι σου για είσπραξη και σε μαζεψαν??

Edited by Giorgos79
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά...έπαιρνες marzocchi καινούρια μ'αυτά τα λεφτά new_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Ήρθαν σπίτι σου για είσπραξη και σε μαζεψαν??

ασε το ξερω τι επαιρνα....πφφφ!!

Ηρθαν να με μαζεψουν κ μετα να τρεξει καποιος δικος μ να πληρωσει...

Ολα καλα τωρα παντως!! :-)

Link to comment
Share on other sites

ασε το ξερω τι επαιρνα....πφφφ!!

Ηρθαν να με μαζεψουν κ μετα να τρεξει καποιος δικος μ να πληρωσει...

Ολα καλα τωρα παντως!! :-)

Και στο Βοσκόπουλο που χρωστάει 5 μύρια στο κράτος....ούτε απ'εξω δε περνάνε.....

Link to comment
Share on other sites

Και στο Βοσκόπουλο που χρωστάει 5 μύρια στο κράτος....ούτε απ'εξω δε περνάνε.....

ετσι ειναι σε αυτη τη χώρα...μην το ψάχνεις, επικρατεί η λογική του παραλόγου

Link to comment
Share on other sites

Και στο Βοσκόπουλο που χρωστάει 5 μύρια στο κράτος....ούτε απ'εξω δε περνάνε.....

Και να'ταν μονο αυτος!!! thumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif

ετσι ειναι σε αυτη τη χώρα...μην το ψάχνεις, επικρατεί η λογική του παραλόγου

ποια λογικη????....το κρατος του παραλογου και της παρανοιας εννοεις!!!

Link to comment
Share on other sites

με το πολακι επίσης έφαγα μια φανταστική κλήση για σταθμεύση στην περιοχη ρεντη χωρις καν να βρισκομαι σ'αυτο το σημείο... λάθος στοιχεία αυτοκινήτου και στάλθηκε σε μενα....είμαστε ως χώρα ανοργάνωτη αλλά δεν φανταζόμουν σε τετοιο βαθμό τότε.... έστειλα φαξ με τα ακριβη στοιχεία και δεν την πλήρωσα αυτο σε άλλη χώρα ούτε στη σφαίρα της φαντασίας..... rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σου μεγαλε.Στο Ελλαδισταν ζεις εαν κλεψεις λιγα πας μεσα με πολλα ομως εισαι εξω.Δες ολους τους βουλευτες κλεφτρονια ολοι τους.Η αλλη περιπτωση αλαζεις επιθετο και γεια σας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.