Jump to content
vband

Εξατμιση Η Φιλτρο Tsi 122

Recommended Posts

Καλησπερα,

Τι προτεινετε για καλυτερο ηχο της μηχανης, φιλτρο η εξατμιση?

Τολης

Έχω σκέτο φίλτρο Pipercross στο φιλτροκούτι χωρίς τον "πνίχτη" και δεν αντιλήφθηκα διαφορά στον ήχο. Αντίθετα με τελικό από GTi υπάρχει μια διακριτική πλην όμως αισθητή ηχητική διαφορά. Από προηγούμενη εμπειρία σε άλλο αμάξι ηχητική διαφορά η εισαγωγή θα έχει αν αντικατασταθεί ολόκληρη.

/ ΒΣ

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκέτο φίλτρο Pipercross στο φιλτροκούτι χωρίς τον "πνίχτη" και δεν αντιλήφθηκα διαφορά στον ήχο. Αντίθετα με τελικό από GTi υπάρχει μια διακριτική πλην όμως αισθητή ηχητική διαφορά. Από προηγούμενη εμπειρία σε άλλο αμάξι ηχητική διαφορά η εισαγωγή θα έχει αν αντικατασταθεί ολόκληρη.

/ ΒΣ

Μηπως ξερουμε πιο ειναι το καλυτερο φιλτρο της αγορας ?

Link to comment
Share on other sites

αφου θελεις ηχο,βγαλε το καπακι απο το εργοστασιακο φιλτροκουτι.ειναι σαν φορας φιλτροχοανη με ασπιδα :pδεν θα εχεις προβλημα με σκουπιδακια κ σκονες,και επισης θα ακουγεται το σκασιμο ωραια...το εχει κανει ο φιλος alextsis.

επισης ενα αλλο που εχω ακουσει κ κανει ωραιο θορυβο στα tsi 122 ειναι το βαρελι της simota και της racesport ειδικα αν αφαιρεσεις το μπροστινο στομιο. http://www.e-autoshop.gr/product_info.php?products_id=1120&osCsid=f0688328649602ce7a800dbab23dc340

ολα αυτα που σου λεω δοκιμασμενα σε tsi 122 γνωστων μου.η φιλτροχοανη της hks ειναι πολυ καλη επισης ειδικα στο δικο σου οπου η εισαγωγη ειναι διπλα στην τουρμπινα http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/639894/

...διαλεγεις κ παιρνεις...

Link to comment
Share on other sites

στο μαμα φιλτροκουτι πανελ η καποιο αλλο φιλτρο με σωληνα-βαρελακι-σκουπα πχ?

Αν το εβαζα στο μαμα φιλτροκουτι θα εκανε τον ηχο ?

Link to comment
Share on other sites

αφου θελεις ηχο,βγαλε το καπακι απο το εργοστασιακο φιλτροκουτι.ειναι σαν φορας φιλτροχοανη με ασπιδα :Dδεν θα εχεις προβλημα με σκουπιδακια κ σκονες,και επισης θα ακουγεται το σκασιμο ωραια...το εχει κανει ο φιλος alextsis.

επισης ενα αλλο που εχω ακουσει κ κανει ωραιο θορυβο στα tsi 122 ειναι το βαρελι της simota και της racesport ειδικα αν αφαιρεσεις το μπροστινο στομιο. http://www.e-autoshop.gr/product_info.php?products_id=1120&osCsid=f0688328649602ce7a800dbab23dc340

ολα αυτα που σου λεω δοκιμασμενα σε tsi 122 γνωστων μου.η φιλτροχοανη της hks ειναι πολυ καλη επισης ειδικα στο δικο σου οπου η εισαγωγη ειναι διπλα στην τουρμπινα http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/639894/

...διαλεγεις κ παιρνεις...

Ξερεις ποιος βαζει το HKS στην Αθηνα ? Για να μη κανω πατατα.

Το ειχα ανοιχτο παλια αλλα μου ειπανε στο Φιλοσιδη οτι μπορει να παρουσιασει προβλημα η διπλη της τουρμπινας γιατι χανει αερα... οποτε το ξαναβιδωσα...

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ποιος βαζει το HKS στην Αθηνα ? Για να μη κανω πατατα.

Το ειχα ανοιχτο παλια αλλα μου ειπανε στο Φιλοσιδη οτι μπορει να παρουσιασει προβλημα η διπλη της τουρμπινας γιατι χανει αερα... οποτε το ξαναβιδωσα...

δεν ξερω καθολου να σου πω μιας κ εγω στο δικο μου τα τοποθετω μονοσ. βρες ενα κολαρο 15 ποντους απο 80μμ σε 60μμ κ μπορεις να το τοποθετησεις μ αυτο τον τροπο στο εργοστασιακο πλαστικο κολαρο εισαγωγης.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε xband χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια (τουλαχιστον στα 6ρια ετσι ειναι) δν εχεις φιλτρο πανελ αλλα φιλτροχοανη μεσα στο φιλτροκουτι. Οποτε μπορεις να βαλεις μια καλυτερη φιλτροχοανη αλλα απ'οτι εχω παρατηρησει η χοανη μας ειναι βιδωμενη με το φιλτροκουτι οποτε θα πρεπει να βγαλεις εντελος το φιλτροκουτι..(πραγμα που δν συνηστω)εκτος και αν κανεις καμια πατεντα εκει με τους σωληνες της χοανης και βιδωθει και αυτη σαν "εργοστασιακη". Παντως αν θελεις μονο ΗΧΟ απλα βγαλε το καπακι απο το φιλτροκουτι και τελος χωρις φασαριες.(παλι δν το συνηστω)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερουμε πιο ειναι το καλυτερο φιλτρο της αγορας ?

Νομίζω πάνω-κάτω όλα τα ίδια είναι. Προσωπικά προτμώ τα foam από τα cotton, λόγω ευκολίας πλύσης και μη απαιτήσης ψεκασμού με λάδι, που ποτέ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι έχω ψεκάσει την σωστή ποσότητα.

/ΒΣ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.