Jump to content
midkin

Θερμοκρασία Αέρα Εισαγωγής

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Χρησιμοποιώντας αυτό το site, έπαιξα λίγο με τα στοιχεία που είχα στη διάθεση μου από το προηγούμενο μου dyno!

Έβαλα λοιπόν:

Αδιόρθωτη Ισχύς (PS): 227,3

Ατμ.Πίεση (mbar): 1008,1

Πίεση ατμού (mbar): 21

Θερμ. εισαγωγής** ©: 32

Και μου έβγαλε όσα άλογα είχα και στο dyno, δλδ 231!

Έπαιξα λοιπόν λίγο με τις τιμές της θερμοκρασίας εισαγωγής την έβαλα 22, 15, 10 και μετά 42, 52, 60...

Ε λοιπόν όσο μεγαλύτερη θερμοκρασία βάζω, τόσο περισσότερα άλογα παίρνω! Είναι ορθό αυτό;

Ενδεικτικά, με 10 βαθμούς έχω 220,9 hp και με 50 241,3!!! Δηλαδή το i/c γιατί το έβαλα; Για να χάσω άλογα;;;

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Κάτι είναι λάθος. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι σωστο και με απλή λογική! Ποιός δεν έχει δει το αμάξι του το καλοκαίρι με 40 βαθμούς να σέρνεται και το χειμώνα με 12 βαθμους να πετάει;; Ποιός ο λόγος των intercooler; Ποιός ο λόγος να έχουμε την εισαγωγή να ρουφάει αέρα από κάπου μπροστά και όχι από το μηχανοστάσιο;; Αν είναι έτσι πάντως εγω θα τραβήξω μια σωλήνα δίπλα από την τουρμπίνα για εισαγωγη...χαχαχαχαχαχα.....

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεστε. Αυτο το site δεν υπολογίζει πόση ιπποδύναμη θα έχεις αν ανεβασεις θερμοκρασια εισαγωγης ιση με αυτή που βάζεις.

Αυτο που μας δείχνει είναι η διορθωμένη ισχύς ΑΝ πανω στη δυναμομέτρηση ανεβάσουμε τη θερμοκρασια που θα βαλουμε. Σου λεει δλδ αν κανεις δυναμομέτρηση και σου βγάλει 227 άλογα και κατα τη διαρκεια της μέτρησης σου ανεβάσει θερμοκρασία 32 βαθμούς, τότε αν είχες θερμοκρασία 25 βαθμούς, θα έβγαζες 231 άλογα. :blink:

(Κάνει αναγωγή σε κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες πιεσης και θερμοκρασίας ώστε να εχεις συγκρίσιμα αποτελεσματα μεταξυ δυναμομετρησεων που γινονται σε διαφορετικες καιρικες συνθηκες).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.