Jump to content
Guest PanosVR6

Βοηθεια Παιδια Golf 3 Vr6 Προβλημα Με Το Abs/Eds

Recommended Posts

Guest PanosVR6

εχω ενα golf 3 vr6 και εβαλα κομπλε το συστημα abs/eds οταν βαζω μπροστα καποιες φορες το λαμπακι του abs μενει αναμενο για περιπου 10-15 χλμ και μετα ενω ειμαι σε πορεια σβηνει.. φυσικα οταν αναβει θετει το συστημα εκτος και οταν σβηνει το θετει σε λειτουργια παλι,αυτο το κανει σποραδικα(που και που) και οχι συχνα,οταν το βαζουμε στον εγκεφαλο δειχνει βλαβη σποραδικα τον πισω δεξι αισθητηρα....αλαξαμε τους πισω αισθητηρες χιαστι στην καλωδιωση για να σιγουρευτουμε οτι οντως ειναι ο πισω δεξης και αυτο συνεχιζει να βγαζει την ιδια βλαβη πισω δεξια που σημαινει οτι δεν ειναι ο αισθητηρας,ο μηχανικος μου λεει οτι ειναι η μοναδα ελατωματικη και πρεπει να την αντικαταστησουμε εγω φοβαμαι οτι μπορει να φταιει η καλωδιωση η κατι αλλο γιατι αλλιως αν ηταν η μοναδα δεν θα δουλεευε καθολου και δεν θα εκανε το προβλημα για τοσο λιγο και σποραδικα..γνωμη μου!μπορει καποιος να βοηθησει?ξερει κατι?γιατι ειμαι σε απογνωση!ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:ΤΟ EDS δειχνει να μην δουλευει καθολου μετα απο δοκιμη που εκανα οταν το συστημα ηταν σε λειτουργια καθως το αυτοκινητο σπινιαρει κανονικα...o κωδικος της μοναδας που φοραω ειναι ο (3Α0 907 379 Α)(χρονολογια 96-99 για golf 3/polo/passat/seat ibiza/cordoba)

Edited by PanosVR6
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα golf 3 vr6 και εβαλα κομπλε το συστημα abs/eds οταν βαζω μπροστα καποιες φορες το λαμπακι του abs μενει αναμενο για περιπου 10-15 χλμ και μετα ενω ειμαι σε πορεια σβηνει.. φυσικα οταν αναβει θετει το συστημα εκτος και οταν σβηνει το θετει σε λειτουργια παλι,αυτο το κανει σποραδικα(που και που) και οχι συχνα,οταν το βαζουμε στον εγκεφαλο δειχνει βλαβη σποραδικα τον πισω δεξι αισθητηρα....αλαξαμε τους πισω αισθητηρες χιαστι στην καλωδιωση για να σιγουρευτουμε οτι οντως ειναι ο πισω δεξης και αυτο συνεχιζει να βγαζει την ιδια βλαβη πισω δεξια που σημαινει οτι δεν ειναι ο αισθητηρας,ο μηχανικος μου λεει οτι ειναι η μοναδα ελατωματικη και πρεπει να την αντικαταστησουμε εγω φοβαμαι οτι μπορει να φταιει η καλωδιωση η κατι αλλο γιατι αλλιως αν ηταν η μοναδα δεν θα δουλεευε καθολου και δεν θα εκανε το προβλημα για τοσο λιγο και σποραδικα..γνωμη μου!μπορει καποιος να βοηθησει?ξερει κατι?γιατι ειμαι σε απογνωση!ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:ΤΟ EDS δειχνει να μην δουλευει καθολου μετα απο δοκιμη που εκανα οταν το συστημα ηταν σε λειτουργια καθως το αυτοκινητο σπινιαρει κανονικα...o κωδικος της μοναδας που φοραω ειναι ο (3Α0 907 379 Α)(χρονολογια 96-99 για golf 3/polo/passat/seat ibiza/cordoba)

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά !

Έψαξα τους κωδικούς από 1995 και βρήκα ότι υπάρχουν οι κωδικοί :

3Α0 907 379 (ABS) -1995

3Α0 907 379 B (ABS)-1995 1997 1998

3Α0 907 379 BX(ABS) -1995

1H0 907 379 D (ABS) -1995 1997 1998

3A0 907 375 A (EDL) -1997 1998

3Α0 907 379 C (EDL) -1995 1996 1997 1998

1H0 907 379 E (EDL) -1995

Δεν βρήκα πουθενά τον κωδικό 3Α0 907 379 Α για το golf ... πιστεύω πως πρέπει να τα δοκιμάσεις και τα δυο, και την μονάδα και την καλωδίωση, ξεκινώντας από την φθηνότερη λύση ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα προβλήματα που βγάζουν οι μονάδες είναι συνήθως με την τρόμπα και τις βαλβίδες μέσα στην μονάδα ή να χαλάσει κάποιο ρελέ κάτω από το μαύρο καπάκι και αν χαλάσει η πλακέτα του εγκεφάλου της μονάδας συνήθως χαιρετάει μια και καλή και δεν επανέρχεται μετά από μερικά μέτρα. Προσωπική καθαρά άποψη και εκτίμηση είναι πως είναι ηλεκτρολογικό το θέμα. Είχα παρόμοιο πρόβλημα με τον αισθητήρα ταχύτητας μπροστά δεξιά επειδή είχε φθαρεί η καλωδίωση και βραχυκύκλωνε που και που. Η σωστή προσέγγιση θα ήταν προτού να αρχίσεις να ξηλώνεις καλωδιώσεις να βάλεις έναν ηλεκτρολόγο να σου μετρήσει με ένα πολύμετρο το σήμα που φτάνει από το καλώδιο του αισθητήρα στην μονάδα. Εκεί θα φανεί αν υπάρχει βραχυκύκλωμα και αν οι παλμοί του αισθητήρα έρχονται σωστά ως μπροστά. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί, ώρα για μοναδούλα! Μην τρελαίνεσαι πάντως μονάδες παίζουν φθηνές στο eBay.

Edited by shocka
Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

ευχαριστω πολυ παιδια για τη βοηθεια σας!σημερα αλαξαμε την μοναδα και πηρα το αυτοκινητο απ το συνεργειο και δειχνει οτι δουλευει μια χαρα...μην το ματιασω!χαχαχαχαχα!αν τις προσεχεις ημερες δεν αναψει το λαμπακι παλι παει να πει οτι εφταιγε η μοναδα....ειδωμεν!αν ειναι κατι θα το γραψω εδω παλι...

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να μην αρχισο νεο θεμα λιπον εχω και εγω ενα mk3 gti απο γερμανια και καθε καλοκαιρι ερχομε ελλαδα και εχω το ιδιο προβλιμα στο abs αλλα εμενα μενει αναμενο και μπορι καπιες φορες να ειναι σβιστο και σε εμενα διχνι τον πισο δεξη τροχο αλαξα σενσορα αλλα παλι το ιδιο προβλημα αλλα3α τη φουσκα του abs αλλα παλι τπτ ....... για βοηθιστε με λιγο τι ειναι η μοναδα να την αλλαξω και εγο να δο μιποσ φτεει αφτο και θα δο και τα ρελε

Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

Καλημερα φιλε μου!τι μοντελο ειναι το αυτοκινητο;ειναι γνησιο η μετατροπη;γιατι αναλογως το μοντελο εχει κ διαφορετικου τυπου μοναδα κ την εχει σε διαφορετικο σημειο στο αυτοκινητο..π.χ 92-95 την μοναδα την ειχαν κατω απο το καθισμα του συνοδηγου,95-97 την εχει κατω απ το σεβρο στο χωρο του κινητηρα..τι εννοεις αλαξες τη φουσκα του ABS?

Edited by PanosVR6
Link to comment
Share on other sites

το μοντελο ειναι 96'' gti ναι αλαξα φουσκα αλλα ποτε σβηνι ποτε αναβει το λαμπακι 


και ο μηχανικος μ στην γερμανια μου λεει η το καλοδιο στο πισω δεξη τροχο εχει προβλημα ή η μοναδα παλι και θα θελι ξανα αλγμα


ειναι ολο γνησιο καμια μετατροπη 2,0l 115 αλογα


φουσκα δηλαδη την μοναδα μπροστα με μια πρηζα που ειναι 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.