Jump to content
xplicit

Αγορά Vw Polo 1.2 Tsi!

Recommended Posts

Καλοτάξιδο! :)

Πόσο σου βγήκε τελική τιμή αν επιτρέπεται?

Μου έκανε έκπτωση 500 euros και δώρο αισθητήρες παρκαρίσματος. Με το κλειδί στο χέρι και επέκταση εγγύησης 23 νταν!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήμουν στη φάση που είσαι του υποψηφιου αγοραστεί τον οκτώμβριο θα σου πω τις εντυπώσεις από την δικη μου ερευνα μέχρι να καταλήξω στο polo. Αφού κατέληξα ότι θα αγοράσω καινούργιο μικρό αυτοκίνητο (σκεφτόμουν αυτόματο),(φόροι,κατανάλωση,τέλη k.t.l)άρχισα να ψάχνομαι επειδή τα πράγματα είναι δύσκολα και δεν ξέρουμε ποτε θα αλλάξουμε αυτοκίνητο, έβαλα σαν κριτήριο για την αγορά μου εκτος τα παραπάνω την ποιότητα,διαχρονικότητα και την μεταπολιτική αξια(εδώ κάποιοι διαφωνούν). Είδα το corsa 1,2 70ps αρχικά και μου φάνηκε λίγο, σε ότι αφορά τις επιδόσεις. Μετά είδα την fabia 1,2 TSI μεγάλη απογοητεύσει ποιοτικά το εσωτερικό της, φτηνότερη κατά πολύ από το polo και ακόμα και αν το βρήκα ετοιμοπαραδωτο δεν το σκέφτηκα καθόλου. Όταν πήγα στην VW να δω το polo 1,2 TSI εντάξει για εμενα καμια σχέση με τα προηγούμενα, ποιότητα πλαστικών, χώροι για το μέγεθος του, κινητήρας, όταν το οδήγησα ήμουν πλέον σίγουρος. Παρήγγειλα το polo 1,2 TSI DSG COMFORTLINE και σε 1 μηνα και κάτι θα το έχω. Σαν μειονεκτήματα για να είμαστε και αντικειμενικοί αναφέρω τα ακριβά service σε σχέση με αλλα τις κατηγοριας, ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ 3-3,5 μήνες υπολόγιζε(1 μηνα μετά την ημερομηνία παραγωγής στην θα είναι στην Ελλάδα). Έκπτωση με χίλια ζόρια μου έκαναν 770 ευρώ (σε εξοπλισμό extra)και το χρώμα.

Σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή. Η ηλικία παίζει ρόλο πιστεύω(π.χ. εγώ ειμαι 21 αν ήμουν 30 αλλιώς θα επέλεγα).

Ευχομαι να κάνεισ την καλύτερη δυνατή επιλογή! :wink:

Συμφωνω πολυ με αυτο που λες οτι το αυτοκινητο πρεπει να εχει ποιοτητα ,διαχρονικοτητα και μεταπωλητικη αξια (στοιχεια που τα εχει το POLO) .Eχω to 1.2 TSI highline και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος! ,και απο επιδοσεις και γενικα σε ολους τους τομεις!

Link to comment
Share on other sites

Sry παίδες αν σας ακυρώνω αλλά πήγα χθες και έκλεισα αυτοκίνητο! Vw scirocco 1.4 122ps με sport and style πακέτο, εντέλη.. Μην ρωτήσετε πως προέκυψε απλά ήταν απόφαση στιγμής και δεν το μετανιώνω καθόλου!!! thx anyway for the posts :wink::thumbsd::lol::whistling::goodjob:

Καλοριζικο φιλε! και καλοταξιδο!,και το Scirocco ειναι απιστευτο αυτοκινητο....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω πολυ με αυτο που λες οτι το αυτοκινητο πρεπει να εχει ποιοτητα ,διαχρονικοτητα και μεταπωλητικη αξια (στοιχεια που τα εχει το POLO) .Eχω to 1.2 TSI highline και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος! ,και απο επιδοσεις και γενικα σε ολους τους τομεις!

Tην Παρασκευή (28) βγαίνει το δικό μου απο το εργοστάσιο... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Το περιμένω πως και πως :roadrage: , ποσα χιλιομετρα εχεις εσύ?

το εχω 6 μηνες και εχω καπου στα 8.000 .ειμαι απολυτα ευχαριστημενος ,δεν εχω κανει κανενα update,ειναι πολυ οικονομικο,στιβαρο,τα φρενα ειναι αριστα, νιωθεις οτι βρισκεσαι σε ενα μεγαλυτερο αυτοκινητο και λογω κυλισης και λογω ποιοτητας ....(ειναι αυτο που λεμε βλεπω το αυτοκινητο μου και το καμαρωνω!) με το καλο να 'ρθει και το δικο σου!

Link to comment
Share on other sites

το εχω 6 μηνες και εχω καπου στα 8.000 .ειμαι απολυτα ευχαριστημενος ,δεν εχω κανει κανενα update,ειναι πολυ οικονομικο,στιβαρο,τα φρενα ειναι αριστα, νιωθεις οτι βρισκεσαι σε ενα μεγαλυτερο αυτοκινητο και λογω κυλισης και λογω ποιοτητας ....(ειναι αυτο που λεμε βλεπω το αυτοκινητο μου και το καμαρωνω!) με το καλο να 'ρθει και το δικο σου!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δικό μου το περιμένω στα μέσα Μαρτιού. Κατά τις 15 Φεβρουαρίου θα πάρω τηλ να μάθω γραμμή παραγωγής για να μπορέσω να υπολογίσω σωστά πότε θα έρθει. Πω πω ρε παιδιά αυτό το περίμενε με έχει φάει πάρα πολύ!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δικό μου το περιμένω στα μέσα Μαρτιού. Κατά τις 15 Φεβρουαρίου θα πάρω τηλ να μάθω γραμμή παραγωγής για να μπορέσω να υπολογίσω σωστά πότε θα έρθει. Πω πω ρε παιδιά αυτό το περίμενε με έχει φάει πάρα πολύ!!! :growl:

ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!! :devil: Καλό κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δικό μου το περιμένω στα μέσα Μαρτιού. Κατά τις 15 Φεβρουαρίου θα πάρω τηλ να μάθω γραμμή παραγωγής για να μπορέσω να υπολογίσω σωστά πότε θα έρθει. Πω πω ρε παιδιά αυτό το περίμενε με έχει φάει πάρα πολύ!!! ;)

Πού παίρνεις τηλ. για να μάθεις;

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώην κάτοχος του polo 1.2 Tsi Highline, με 13.000 χλμ, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι το αμάξι ήταν άριστο, απροβλημάτιστο και πολύ οικονομικό. Έκανα μόνο update στον εγκέφαλο, γιατί είχε θέμα μόνο στο ρελαντί (κάποιες φορές έπαιζαν οι στροφές και είχε σβήσει και δυο φορές από μόνο του) και όλα οκ. Βέβαια, τα τελευταίας παραγωγής έχουν κάνει update και δεν έχουν πια αυτό το θέμα.

Καλοτάξιδα να είναι και να τα χαίρεστε !

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώην κάτοχος του polo 1.2 Tsi Highline, με 13.000 χλμ, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι το αμάξι ήταν άριστο, απροβλημάτιστο και πολύ οικονομικό. Έκανα μόνο update στον εγκέφαλο, γιατί είχε θέμα μόνο στο ρελαντί (κάποιες φορές έπαιζαν οι στροφές και είχε σβήσει και δυο φορές από μόνο του) και όλα οκ. Βέβαια, τα τελευταίας παραγωγής έχουν κάνει update και δεν έχουν πια αυτό το θέμα.

Καλοτάξιδα να είναι και να τα χαίρεστε !

Πρώην? Το έδωσες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Επιτέλους μέσα στο Φεβρουάριο θα πάω να παραγγείλω το πρώτο μου αμάξι. Ήθελα golf αλλά δυστυχώς δεν φτάνω μέχρι εκεί. Θα αρκεστώ στο polo 1.2 tsi highline 3d με bixenon και πανοραμική που βγαίνει στα 17.000 με 18.000 euros. Anyway, το ψάχνω ακόμα και ερωτώ, αξίζουν τόσα χρήματα για το polo? Έχει κανείς παράπονο μέχρι στιγμής από το συγκεκριμένο αμάξι ( κύλιση, τριγμούς, κατανάλωση, ποιότητα και ότι σκεφτεί ο καθένας )? Γενικότερα θέλω να ακούσω απόψεις και παράπονα από τους έχοντες polo και γενικότερα απ' όλους τους κατόχους vw, μιας και απ' ότι βλέπω, το κατέχεται γερά το θέμα με τα αυτοκίνητα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων guys!!! :huh::thumbsup: :thumbsup:

Καλημέρα, είμαι νέο μέλος της κοινότητας. Αναμένω παραλαβή του polo 1.2tsi highline 5d την επόμενη εβδομάδα. Από εξοπλισμό έχει metallic, climatronic, RCD310. H Καρέντα στο Μαρούσι δεν μου έκανε έκπτωση από την εργοστασιακή τιμή ούτε 1€ παρότι πλήρωσα cash. Η μόνη παραχώρηση από τη μεριά τους είναι να μου περάσουν χωρίς έξοδα συναγερμό και αισθητήρες. Από ότι έμαθα βάζουν συστήματα της GT www.soundstar.gr (σύμφωνα με posts του forum, είναι αξιοπρεπής κατασκευαστής ο GT). Δεν έχω υπόψη μου τις τιμές τους αλλά θα το ψάξω μόλις μου πουν τους ακριβείς κωδικούς των προϊόντων. Όσο για την τελική τιμή είναι 17481€... μετά την αυθαίρετη αλλαγή από VW της εργοστασιακής τιμής σε έκδοση και εξοπλισμό. Παρότι διαμαρτυρήθηκα και διεμήνυσα πως δεν θα πληρώσω την διαφορά των 190€ που προέκυψε... δεν το απέφυγα όσο και αν πίεσα. Το θέμα δεν είναι το ποσό, αλλά η συμπεριφορά της Καρέντα απέναντι στους πελάτες της. Όσο και να αξιώνεις το premium για τον ευατό σου ως κατασκευαστής αυτοκινήτων... υπάρχει και κάτι που λέγεται πελάτης...

Σε κάθε περίπτωση, για να μη σας κουράζω άλλο, μου άρεσε το αυτοκινητάκι και ελπίζω να μη το μετανιώσω. Καλές βόλτες σε όλους...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι νέο μέλος της κοινότητας. Αναμένω παραλαβή του polo 1.2tsi highline 5d την επόμενη εβδομάδα. Από εξοπλισμό έχει metallic, climatronic, RCD310. H Καρέντα στο Μαρούσι δεν μου έκανε έκπτωση από την εργοστασιακή τιμή ούτε 1€ παρότι πλήρωσα cash. Η μόνη παραχώρηση από τη μεριά τους είναι να μου περάσουν χωρίς έξοδα συναγερμό και αισθητήρες. Από ότι έμαθα βάζουν συστήματα της GT www.soundstar.gr (σύμφωνα με posts του forum, είναι αξιοπρεπής κατασκευαστής ο GT). Δεν έχω υπόψη μου τις τιμές τους αλλά θα το ψάξω μόλις μου πουν τους ακριβείς κωδικούς των προϊόντων. Όσο για την τελική τιμή είναι 17481€... μετά την αυθαίρετη αλλαγή από VW της εργοστασιακής τιμής σε έκδοση και εξοπλισμό. Παρότι διαμαρτυρήθηκα και διεμήνυσα πως δεν θα πληρώσω την διαφορά των 190€ που προέκυψε... δεν το απέφυγα όσο και αν πίεσα. Το θέμα δεν είναι το ποσό, αλλά η συμπεριφορά της Καρέντα απέναντι στους πελάτες της. Όσο και να αξιώνεις το premium για τον ευατό σου ως κατασκευαστής αυτοκινήτων... υπάρχει και κάτι που λέγεται πελάτης...

Σε κάθε περίπτωση, για να μη σας κουράζω άλλο, μου άρεσε το αυτοκινητάκι και ελπίζω να μη το μετανιώσω. Καλές βόλτες σε όλους...

Δυστηχώς είσαι ένας ακόμα απο εμάς που πλήρωσε την αύξηση, σε όλες της αντιπροσωπείες το ίδιο είναι αφού είναι εργοστασιακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.