Jump to content
Guest super sayian

1ο σταδιο βελτιωσης

Recommended Posts

Guest EXTASY
Γιατί goodbye ρε?

200+ δεν παίζει το 100άρι?

To 1.6 έχω με τα 125 είχα κάνει αλλαγή κινητήρα απο 16V 100 σε GTI 125

και δεν ξέρω τι τελική έχει αλλά έχω πιάσει 205 χλμ/ώρα στην Αττική με 5η,

και τράβαγε λίγο ακόμα. Υπολογίζω αν είχα ακόμα λίγη ευθεία να έφτανα τα

215. Και κακώς η αντιπροσωπεία το δίνει με 205 τελική, είναι λάθος.

Επιταχύνσεις θέλω να ενισχύσω λίγο ακόμα παιδιά όχι τελικές. Λες και έχω

τη δυνατότητα να τρέχω συχνά με 200... Στα φανάρια παίζεται το παιχνίδι,

να το σανιδώνεις και να νιώθεις τα G που σε σπρώχουν στο κάθισμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί goodbye ρε?

200+ δεν παίζει το 100άρι?

με κορωνοπήνιο κοντένεις όλες τις σχέσεις. ¶ρα αφού κοντένει και η πέμπτη χάνεις σε τελική.

Link to comment
Share on other sites

To 1.6 έχω με τα 125 είχα κάνει αλλαγή κινητήρα απο 16V 100 σε GTI 125

και δεν ξέρω τι τελική έχει αλλά έχω πιάσει 205 χλμ/ώρα στην Αττική με 5η,

και τράβαγε λίγο ακόμα. Υπολογίζω αν είχα ακόμα λίγη ευθεία να έφτανα τα

215. Και κακώς η αντιπροσωπεία το δίνει με 205 τελική, είναι λάθος.

Επιταχύνσεις θέλω να ενισχύσω λίγο ακόμα παιδιά όχι τελικές. Λες και έχω

τη δυνατότητα να τρέχω συχνά με 200... Στα φανάρια παίζεται το παιχνίδι,

να το σανιδώνεις και να νιώθεις τα G που σε σπρώχουν στο κάθισμα. :thumbsup:

τελικη 225 εχω παει εγω!!! μηπως εχεις αφησει το παλιο σασμαν πανω??? δεν ειναι κακη λυση αν το εχεις αφησει!!!! tongue.gif

Γεια σου ρε χρονη με τα ωραια σου !!! Ψηφιζω και εγω κοντοτερο κορονοπηνιο!!! :lol:

Edited by Blackadder
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του VW CLUB !!

Είμαι σχετικά καινουργιο μέλος του club. Τωρα σχετικα με το αμάξι θα έθελα να με βοηθήσετε με την συμβουλή σας όσον αφορα την βελτίωση του polo μου ! !

Για να ξεκινήσω εχω ενα polo 6N2 (προσφατο απόκτημα) 1,4 16V 75 hp facelift μοντελο 6/2001

Κάποιοι γνωστοί μου μου πρότειναν να αλλάξω την χαρτογράφηση του και να την γυρίσω σε αυτην με τα 101 άλογα μιας και ο κινητηρας ειναι ο ιδιος με σκοπό να του αυξήσω λίγο τα αλογάκια και σε συνδιασμό με ενα φιλτρο και μιας εξατμησης να το ανεβάσω λιγακι . :D

Αυτο που ήθελα να ρωτήσω ειναι αν γινεται και αν αξιζει μια τετοια αλλαγη. Γιατι λογικα θα καιει παραπανω και δεν ξερω αμα αξιζει ! Διοτι η βενζινη εχει παει ολιγον στα υψη !!!! :D

Επισεις αν φτασω αισίως να καταφέρω να το γυρίσω στα 101 , με ενα φιλτρο και μια εξατμηση ποσο θα το φτασω (hp)?? γιατι απ'οσο ξερω τα 75 ειναι 83 και τα 101 περιπου στα 110 HP

Βασικα στο αμαξι μολις αλλαξα ζαντολαστα

Ζαντες ΜΙΜ 15"

Και λαστιχα ΥΟΚΟΗΑΜΑ S-Drive 195/45/R15 78W

aaaaaa kai tou exw foresei kai ena MP3 JVC . new_lol.gif

skopevw twra na to paw gia elatiria ! an exete na protinete tpt allo gia veltiwsi tha me voithouse polu ! !!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ! ! ! ! ! ! ΘΑΝΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ. προσεχως θα σας στειλω και φωτο να μου πειτε την γνώμη σας . :whistling:

Edited by Thanos_mc
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακο καλωσηρθες στο club......

δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο που λες περι χαρτογραφησης εγκεφαλου και αν ειναι τοσο απλα τα πραγματα....παντως αν ισχυει κατι τετοιο και αναζητας λιγο παραπανω δυναμη τοτε ναι αξιζει τον κοπο....τωρα οσων αφορα τη καταναλωση

μεση καταναλωση(λιτρα/100χλμ)

75hp--->6.4

100hp--->6.9

πιστευω οτι ειναι αμελητεες οι διαφορες στη καταναλωση σε σχεση με αυτα που θα εχεις κερδισει!!!!

ΥΓ.τις τιμες τις βρηκα απο το auto moto and sport!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

βασικα με την χαρτογραφιση (δηλ ενα προγραμμα)δε θα πας οπως το 100αρι

θα παρεις 10 αλογα

αν πεις οτι πας για φουλ πρωτο σταδιο φιλτρο ,προγραμμα κ φουλ εξατμιση τοτε θα εισαι πολυ κοντα

το 75αρι με το 100αρι εχουν κ αλλου διαφορες εκτος απο τον εγκεφαλο

Link to comment
Share on other sites

Raven ευχαριστω για το ενδιαφέρων. Οπως τα λες όντος η διαφορά κατανάλωσης ειναι μικρή σε σχέση με την απόδοση που θα μου δώσει.

τωρα να δω και αν αξίζει απο πλευρας χρημάτων , γιατι και η χαρτογράφηση πρεπει να τσούζει λιγακι !!! ¨)

Περιμενω posts και απο αλλους φιλους !! thx !!!! :D

Dld super sayian tha prepei na kanw kai alles allages ??? giati ta 101 einai peripou ap'oso kserw 110. ara exw polu pswmi .... mipos tha simfere allagi moter ? giati an ftiaksw ews 1o stadio tha mou parei arketa .. ti les ?

Link to comment
Share on other sites

παντως φιλε θα συμφωνησω με τον super sayian οπου οντως δεν νομιζω να εχουν μονο χαρτογραφηση εγκεφαλου σαν διαφορα πρεπει να παιζουν και αλλα πραγματα στη μεση οπου καλο θα ηταν να τα ψαξεις πριν πεταξεις τα λεφτα σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως φιλε θα συμφωνησω με τον super sayian οπου οντως δεν νομιζω να εχουν μονο χαρτογραφηση εγκεφαλου σαν διαφορα πρεπει να παιζουν και αλλα πραγματα στη μεση οπου καλο θα ηταν να τα ψαξεις πριν πεταξεις τα λεφτα σου!!!!!

Raven simfwnw apolytws !!!! Giati ama einai na mou paei o koukos aidoni ..... , kalutero tha tan na koitaw gia moter... se kamia mantra me trakarismena para na skasw ta lefta tis mixalous !!!! ta opoia den mou perisevoun etsi...

thx

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

γραφε σε παρακαλω αν μπορεις με ελληνικους χαρακτηρες καταρχην

μετα αν πας για αλλαγη μοτερ συμφερει να πας σε κανα απο 6ν2 gti

Link to comment
Share on other sites

βασικα με την χαρτογραφιση (δηλ ενα προγραμμα)δε θα πας οπως το 100αρι

θα παρεις 10 αλογα

αν πεις οτι πας για φουλ πρωτο σταδιο φιλτρο ,προγραμμα κ φουλ εξατμιση τοτε θα εισαι πολυ κοντα

το 75αρι με το 100αρι εχουν κ αλλου διαφορες εκτος απο τον εγκεφαλο

Αν δεν κάνω λάθος η αλλαγή εγκεφάλου κατα μέσο όρο δίνει περίπου το 10 % παραπάνω από την υπάρχουσα υποδύναμη. Δηλαδή θα δώσει 7 με 8 υππους. :D

Raven simfwnw apolytws !!!! Giati ama einai na mou paei o koukos aidoni ..... , kalutero tha tan na koitaw gia moter... se kamia mantra me trakarismena para na skasw ta lefta tis mixalous !!!! ta opoia den mou perisevoun etsi...

thx

Καλύτερα να πας για αλλαγή μοτερ, πιο φθηνά θα σου έρθει, αρκεί να το ψάξεις πολύ να βάλεις ένα καλομεταχειρισμένο.

Τώρα για Gti πιστεύω εκεί ξεφευγεις στην κατανάλωση, αλλά είναι και Gti. fire.giffire.giffire.gif

Edited by airthan
Link to comment
Share on other sites

Οποτε δεν λέει να σπαταλήσω τσάμπα λεφτά για να ανεβάσω το μοτερ. .. σε αυτο συμφωνούμε......

Τωρα οσον αφορα για το μοτερ του 6N2 gti ... ??

Γνωρίζετε πανω κατω πόσο θα μου στοιχείσει ????

Ομως θα το δεχτεί το αμάξωμα που εχω ???? Ή θα θελω επιπλέον μετατροπες ????

πχ ενισχυμένες βασεις κυβωτιου ?

Θολόμπαρες ? φρένα ? (καλα τα φρένα θα τα χρειαστω οπως και να χει γιατι οπως γνωρίζετε το 16V 75hp εχει πισω ταμπουρα... και είμαι στην αναζητηση πισω άξονα ... :(

Το καλο σε όλη την υπόθεση είναι οτι ειναι VW και συγκριτικα με καποια αλλα είναι κλασεις ανώτερα.... δεν νομιζετε ?

(Αν δεν παινεψουμε το σπιτι μας ...... :D:):D:):D:):D:):blink:

Edited by Thanos_mc
Link to comment
Share on other sites

φίλε thanos mc καλώς μας ήρθες. Κατά σύμπτωση έχουμε το ιδιό μοτερ, αμα θες πληροφορίες πες μου, εγω το έχω κάνει πρώτο στάδιο φπε στα 84 στον τροχό με καλή κατανάλωση, δεν καίει πολύ , όσο για τα πραγματικά άλογα του 75 αριου είναι γύρω στα 80 άλογα. βέβαια μικρές οι διαφορές

Link to comment
Share on other sites

Guest EXTASY

Καλώς ήρθες φίλε.

Να πας αντιπροσωπεία αν αλλάξεις μοτέρ και ας σου πάρουν κάτι παραπάνω.

Επίσης αν βάλεις πίσω δισκόφρενα το ίδιο εκτός και γνωρίζεις και εμπιστεύεσαι

κάποιο συνεργείο. Ειδικά το μοτέρ είναι χοντρή δουλειά και θα τ'αφήσεις και

λίγες μέρες οπότε κανόνισε να έχεις μέσο να εξηπυρετηθείς. Εμένα μου έδωσαν

γραπτή εγγύηση κατόπιν συμφωνίας και μέχρι τώρα δε βλέπω προβλήματα.

Πάντως σκέψου ότι θα έχεις 125 αλογάκια στα 1600 κυβικά και απείραχτο που

μπορείς στη συνέχεια να το κάνεις πύραυλο. Ενώ το 75αρι για να το πας 125

θα το πουσάρεις αρκετά (turbo, πρόγραμμα, εξάτμιση στάνταρ), που σημαίνει

μεγαλύτερη φθορά μοτέρ και λογικά μικρότερα περιθώρια επιπλέον βελτίωσης.

Και για την ιστορία, Polo GTi (125ps) vs Polo 16V Turbo (125ps) νικητής κατά κανόνα

βγαίνει το απείραχτο GTi διότι στα turbo υπάρχει και ο παράγοντας "turbo lag"

δηλαδή η καθυστέρηση μέχρι να ανοίξει το turbo στις αλλαγές. Ελάχιστη είναι μεν

η διαφορά αλλά υπάρχει, απότε ακόμα και σε θέμα απόδοσης προτίμησε

μοτέρ GTi από το να τουρμπίσεις το 75αρι.

Ελπίζω να βοήθησα καθόλου, καλά φτιαξίματα!

Link to comment
Share on other sites

φίλε thanos mc καλώς μας ήρθες. Κατά σύμπτωση έχουμε το ιδιό μοτερ, αμα θες πληροφορίες πες μου, εγω το έχω κάνει πρώτο στάδιο φπε στα 84 στον τροχό με καλή κατανάλωση, δεν καίει πολύ , όσο για τα πραγματικά άλογα του 75 αριου είναι γύρω στα 80 άλογα. βέβαια μικρές οι διαφορές

Ευχαριστω πολυ φίλε Γιαννη για το ενδιαφέρον !!! Βασικα θα ήθελα να μου στειλεις πληροφοριες για την βελτιωση σου μιας και εχουμε το ιδιο μοτερ. (AUA) Φιλε το μοτερ αυτο παει μια χαρα! Ξερεις ποσα corsakia kai punto εχω αφησει πισω ?.... απλα οπως ολοι μας θελουμε το κατι παραπανω !!! new_lol.gif

Αν δεν σου ειναι βαρος στειλε καμια ιδεα μιας και το μοτερ μου ειναι μαμα... Θα ξεκιναγα με φιλτρο αυτην την βδομαδα αλλα βλεπεις εσπασε ο γρυλος της δεξιας πορτας και αφου δεν εχω καναν γνωστο ετοιμαζομαι να τα ακουμπησω στον φιλιπαιο :cry::cry::cry:

καπου στα 160 eyros αστα να πανε :cry::cry::cry::cry:

Καλώς ήρθες φίλε.

Να πας αντιπροσωπεία αν αλλάξεις μοτέρ και ας σου πάρουν κάτι παραπάνω.

Επίσης αν βάλεις πίσω δισκόφρενα το ίδιο εκτός και γνωρίζεις και εμπιστεύεσαι

κάποιο συνεργείο. Ειδικά το μοτέρ είναι χοντρή δουλειά και θα τ'αφήσεις και

λίγες μέρες οπότε κανόνισε να έχεις μέσο να εξηπυρετηθείς. Εμένα μου έδωσαν

γραπτή εγγύηση κατόπιν συμφωνίας και μέχρι τώρα δε βλέπω προβλήματα.

Πάντως σκέψου ότι θα έχεις 125 αλογάκια στα 1600 κυβικά και απείραχτο που

μπορείς στη συνέχεια να το κάνεις πύραυλο. Ενώ το 75αρι για να το πας 125

θα το πουσάρεις αρκετά (turbo, πρόγραμμα, εξάτμιση στάνταρ), που σημαίνει

μεγαλύτερη φθορά μοτέρ και λογικά μικρότερα περιθώρια επιπλέον βελτίωσης.

Και για την ιστορία, Polo GTi (125ps) vs Polo 16V Turbo (125ps) νικητής κατά κανόνα

βγαίνει το απείραχτο GTi διότι στα turbo υπάρχει και ο παράγοντας "turbo lag"

δηλαδή η καθυστέρηση μέχρι να ανοίξει το turbo στις αλλαγές. Ελάχιστη είναι μεν

η διαφορά αλλά υπάρχει, απότε ακόμα και σε θέμα απόδοσης προτίμησε

μοτέρ GTi από το να τουρμπίσεις το 75αρι.

Ελπίζω να βοήθησα καθόλου, καλά φτιαξίματα!

Φιλε μου ευχαριστω για το ενδιαφερον!! Οταν θα αλλαξω το μοτερ ειναι σιγουρο οτι θα το παω σε εναν επισυμο για το λογο οτι ειναι η εγγυηση στην μεση.... το πιο δυσκολο ομως ειναι να βρω μεταχειρισμενο μοτερ. Προς το παρον βελτιωνουμε λιγο αυτο.. Οχι τουρμπο διοτι οπως ειπες και εχεις και δικαιο θα πρεσαρω πολυ το μοτερ πραγμα που δεν το θελω....εξαλου για να το τουρμπισω θελω πολλα οποτε ξεφευγω απο το κοστος του μοτερ. smurf2.jpg

Το gti το δικο σου πρεπει να πηγαινει καλα !! και αμα το βελτιωσεις εισαι πολυ πανω απο πολλους !!! Αλλα και εγω απο το δικο μου εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστιμενος !!!!

Αντε να τα βγαλουμε και βολτα καμια μερα ολοι μαζι ..... :D

Ευχαριστω !!!! smurf2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

Θάνο καλως ήρθες στο club :D θα σου έλεγα να βάλεις με κλειστά μάτια το μοτέρ του gti μιας και εχω και εγω αυτό το μοτέρ εδω και 6 χρόνια στο αμάξι μου και είναι αρκετά καλό. Λογικά σαν μοτέρ δεν θα εχεις πρόβλημα στην μετατροπή μιας και εχεις 6ν2 αλλά σίγουρα θα πρέπει να κοιτάξεις τις παραμέτρους πχ τα φρένα σου θα πρέπει να αλλάχτουν σε δισκόφρενα μπρος - πίσω, για την ανάρτηση δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξεις κλπ. Θολόμπαρα πάντως από την μάνα του το gti δεν έχει. Αν σκεφτώ κατι ακόμα θα σου πω.

Φιλικά, Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

Θάνο καλως ήρθες στο club :D θα σου έλεγα να βάλεις με κλειστά μάτια το μοτέρ του gti μιας και εχω και εγω αυτό το μοτέρ εδω και 6 χρόνια στο αμάξι μου και είναι αρκετά καλό. Λογικά σαν μοτέρ δεν θα εχεις πρόβλημα στην μετατροπή μιας και εχεις 6ν2 αλλά σίγουρα θα πρέπει να κοιτάξεις τις παραμέτρους πχ τα φρένα σου θα πρέπει να αλλάχτουν σε δισκόφρενα μπρος - πίσω, για την ανάρτηση δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξεις κλπ. Θολόμπαρα πάντως από την μάνα του το gti δεν έχει. Αν σκεφτώ κατι ακόμα θα σου πω.

Φιλικά, Κατερίνα

Κατερινα καλησπερα!!! Σ'ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον. Και γω για το μοτερ εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια απο πολλους και το εχω σε εκτιμηση. Τωρα θα ξεκινησω με τον πισω αξονα ωστε να βαλω τα δισκοφρενα και αργοτερα θα αρχισω να κοιταζω για το περιβοητο μοτερ. Πριν 3 βδομαδες του βαλα 15 αρια και Yokohama s-drive 195/45/R15. και θελει και λιγο χαμηλωμα... Σιγα σιγα το περιποιουμαι .. :cry:

Θα χαρω πολυ να δω και τα δικα σας σε κανα meeting :cry:

Ευχαριστω και παλυ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

Με γειά τα ζαντολάστιχα :cry: και εγω ετοιμάζομαι να αλλάξω σε 16άρια!!! Σωστή κίνηση να αλλάξεις τα φρένα πρώτα :cry: Kαλό tunning ........ tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Και για την ιστορία, Polo GTi (125ps) vs Polo 16V Turbo (125ps) νικητής κατά κανόνα

βγαίνει το απείραχτο GTi διότι στα turbo υπάρχει και ο παράγοντας "turbo lag"

Χαχα!! Καλό κ αυτό !!! Δεν υπάρχει περίπτωση....το turbo θα'ναι πολύ πολύ μπροστά (ροπή...)

Link to comment
Share on other sites

Χαχα!! Καλό κ αυτό !!! Δεν υπάρχει περίπτωση....το turbo θα'ναι πολύ πολύ μπροστά (ροπή...)

συμφωνώ μαζί σου.

είχα διαβάσει σε ένα περιοδικό (δεν θυμάμαι ποιο αλλά πρέπει να το έχω κάπου) συγκριτικά πολο 1000 turbo με 1400 16v.

Ήταν 6Ν και τα 2 και το turbo ήταν ανώτερο σε όλα (πλιν κατανάλωσης φυσικά!)

φίλε Θάνο,

καταρχην πρέπει να ξέρεις τι ζητάς απο το αμάξι σου.

θα το κρατήσεις πολλά χρόνια;

πόσα διαθέτεις;

που θες να το φτάσεις; (για παράδειγμα εγώ με τα 100+ δεν είμαι πλέον ικανοποιημένος).

Όταν σκεφτείς τι ακριβώς ζητάς θα έχεις και την καλύτερη λύση.

Edited by ΤΑΖ
Link to comment
Share on other sites

Εχω το νεο Polo 9n3 μοντελο του 2005 με τα 75 αλογα. Θελω να του ανεβασω τα αλογα βαζοντας προγραμμα και αλαζοντας την εξατμιση. Γνωριζει κανεις ποσο παει η τιμη και που μπορω να παω να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.