Jump to content
Speedy

Πληροφορίες Παραγωγής,Αποστολής Και Παραλαβής Του Polo Σας

Recommended Posts

Επειδή η αγωνία σας χτυπάει κόκκινο όταν ξέρετε ημερομηνία παραγωγής είπα να φτιάξω αυτό το θέμα με πληροφορίες για το Polo σας!

Όπως είναι γνωστό απο προηγούμενο θέμα τα Polo για Ελλάδα κατασκευάζονται στην Pamplona της Ισπανίας.

53413636.jpg

Ψάχνοντας στον χάρτη βρίσκουμε το κοντινότερο λιμάνι το οποίο στην περίπτωση μας είναι το Pasaia όπως φαίνεται στην παραπάνω εικόνα.

Μια πιο κοντινή λήψη του λιμανιού αυξάνει τις πιθανότητες-ελπίδες μας το λιμάνι από το οποίο φορτώνονται στα πλοία και αποστέλλονται τα Polo να είναι το λιμάνι Pasaia.

20087344.jpg

Και λίγο πιο κοντά :

55558622.jpg

70007079.jpg

Τώρα το θέμα είναι να ξέρετε ημέρα παραγωγής και να σας έχει δώσει μια ημερομηνία παράδοσης ο πωλητής έτσι ώστε να μπορέσετε να βρείτε πότε αναχώρησε το πλοίο με το αυτοκίνητο σας.

Για παράδειγμα ας πούμε ότι η ημερομηνία παραγωγής είναι 27 Ιανουαρίου 2011 και η ημερομηνία παράδοσης 21 Φεβρουαρίου 2011.

Τα πλοία με τα οποία έρχονται τα αυτοκίνητα είναι συνήθως Cargo πλοία, τα λεγόμενα Car carriers . Για παράδειγμα αυτό:

71003778.jpg

Τα πλοία που μεταφέρουν αυτοκίνητα είναι συνήθως κλειστά και ογκώδη και κάπως έτσι από μέσα :

http://www.youtube.com/watch?v=qiWj8T9NQEQ


http://www.youtube.com/watch?v=nSVnScjHImQ
http://www.youtube.com/watch?v=dffD3HflbhM

Ημερομηνία παραγωγής 27/1/11

Ημερομηνία παράδοσης 21/2/11

Εφόσον παράχθηκε στις 27/1/11 και η ημερομηνία παράδοσης είναι 21/2/11, δηλαδή 3,5 εβδομάδες από την ημέρα παραγωγής, το πλοίο θα πρέπει να φύγει μετά τις 27/1 και πριν τις 13/2. Εδώ βλέπουμε τα πλοία που αναμένονται να φτάσουν ή να φύγουν από το λιμάνι της Ισπανίας. Όπως είπαμε το πλοίο θα πρέπει να είναι ογκώδες, κλειστό και τύπου Cargo. Κάνοντας κλικ στο όνομα του κάθε πλοίου μας εμφανίζει φωτογραφίες του και από εκεί μπορούμε να βρούμε πιθανά πλοία που μεταφέρουν αυτοκίνητα.

Για παράδειγμα, εδώ βλέπεται ποιες είναι οι αναχωρήσεις που έγιναν ή θα γίνουν από το λιμάνι της Ισπανίας(Pasaia). Συγκεκριμένα το πλοίο "CITY OF HAMBURG" βλέπουμε ότι πληρεί τις προϋποθέσεις για να μεταφέρει αυτοκίνητα(cargo,ογκώδες,κλειστό). Κοιτώντας λίγο ποιο προσεκτικά τις φωτογραφίες του πλοίου βλέπουμε αυτη τη φωτογραφία όπου στο πίσω μέρος της υπάρχουν αυτοκίνητα, άρα το πλοίο μεταφέρει αυτοκίνητα. Το πλοίο αναχώρησε από την Ισπανία στις 18/1/2011 και ώρα 21:01. Άρα υπολογίζοντας τις ημερομηνίες και λαμβάνοντας υπόψιν την ημερομηνία παράδοσης μπορούμε να υπολογίσουμε εάν το αμάξι θα μεταφερθεί με το συγκεκριμένο πλοίο. Πιο συγκεκριμένα εάν η ημερομηνία παράδοσης είναι γύρω στις 5-19/2 και δεν υπάρχει άλλη αναχώρηση μετά τις 18/1 από την Ισπανία παρόμοιου τύπου πλοίου, τότε αυξάνονται οι πιθανότητες το αυτοκίνητο να είναι στο συγκεκριμένο πλοίο.

Επίσης εδώ μπορείτε να δείτε ποια πλοία βρίσκονται τώρα στο λιμάνι της Ισπανίας(Pasaia).

Αυτό είναι το ταξίδι που με βάση την λογική κάνει το Polo σας μέχρι να έρθει στα χέρια σας !

Βέβαια εάν υπάρξουν καθυστερήσεις είναι φυσιολογικό να μεταβάλλονται και οι ημερομηνίες...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα εντελώς τυχαίο :thumbsu::thumbsd: Ωραίο post για όλα τα παιδία που περιμένουν! Αύριο καπου εκεί στην φώτο θα είναι και το δικό μου περιμένοντας το πλοίο..

Σε 23 μέρες :startle:

Link to comment
Share on other sites

speedy ουτε broker να ησουν και να ηξερες τοσα για τα πλοια μας....παντως αν ποτε χρειαστεις δουλεια κοιτα για ναυτιλιακες,εχουν θεσεις ΙΤ ΓΙΑ ΣΕΝΑ

Link to comment
Share on other sites

speedy ουτε broker να ησουν και να ηξερες τοσα για τα πλοια μας....παντως αν ποτε χρειαστεις δουλεια κοιτα για ναυτιλιακες,εχουν θεσεις ΙΤ ΓΙΑ ΣΕΝΑ

Το ψάχναμε εδώ και καιρό για τα λιμάνια κ τα δρομολόγια με τον speedy,έιναι google master, χαχα αστεία το λές αλλα είναι πολύ κοντά στην δουλειά μας οι ναυτιλιακές.

P.S.Speedy αμα βρείς δουλειά σε IT ναυτιλιακής πές καμιά καλή κουβέντα και για μας... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

speedy ουτε broker να ησουν και να ηξερες τοσα για τα πλοια μας....παντως αν ποτε χρειαστεις δουλεια κοιτα για ναυτιλιακες,εχουν θεσεις ΙΤ ΓΙΑ ΣΕΝΑ

χαχαχα :thumbsu:

Το ψάχναμε εδώ και καιρό για τα λιμάνια κ τα δρομολόγια με τον speedy,έιναι google master, χαχα αστεία το λές αλλα είναι πολύ κοντά στην δουλειά μας οι ναυτιλιακές.

P.S.Speedy αμα βρείς δουλειά σε IT ναυτιλιακής πές καμιά καλή κουβέντα και για μας... :angry2:

αφού σε μια φάση νόμιζα ότι περίμενα εγώ το αμάξι !! :startle:

τι τέλειο θεματάκι!! :angry2: πολύ ενδιαφέρον.. να βλέπεις τον "πελαργό" να σου κουβαλάει το πολάκι :thumbsd::angry2::angry2:

ε ναι, άλλο να ξέρεις ημερομηνία παραγωγής και παράδοσης κι άλλο όλο το ταξίδι :angry2:

Γι αυτό παιδιά όταν έρθει το polο σας με το καλό να το πάρετε και γλυκά γλυκά, γιατί τόσο ταξίδι έκανε, μπορεί να είχε και ναυτία και άχνα να μην έβγαλε ... :thumbsu:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Γία όσους πέριμένουν τό polo, φτάνει :clapping: στο λιμάνι (PASAIA) το πλοίο AUTOSKY AYTOSKY μάλλον σε αυτο θα φορτωθούν τα αυτοκίνητα τα οποία είχαν ημερομηνία παραγωγής αυτήν την ευδομάδα. Με δωρεάν εγγραφή στο site αυτό μπορείτε απο το μενού "Ο ΣΤΟΛΟΣ ΜΟΥ" να παρακολουθήσετε την διαδρομή του πλοίου.

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

Του δικού σου? 28 τού δικού μου. Πιστεύω οτι είναι αυτό θα το δούμε απο την διαδρομή του λογικά θα πρέπει να έχει κατεύθυνση προς Πειραιά... :clapping:

Αν είναι αυτό (το ελπίζω), μπορείς να δείς την διαδρομή απο το site

Π.Χ Όπως αυτό :ΔΙΑΔΡΟΜΗ

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς να θέλω να σας τη σπάσω...μίλησα τη Πέμπτη με την αντιπροσωπεία μου παν οτι το δικό μου κατασκευάστηκε στις 24 και μου παν οτι απο Ισπανία θα φύγει την βδομάδα που μας έρχεται...Μένει δηλαδή μια βδομάδα περίπου στο εργοστάσιο για δοκιμές κλπ....

Σας λέω τι ακριβώς μου είπε..οπότε το πιο λογικο θα ναι να μην είναι σε αυτο το καράβι οπως λέτε...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα στις διαδρομές του πλοίου ξεκίνησε από το λιμάνι του Βελγίου(Zeebrugge) και

... συγκεκριμένα στο σημείο 2:40 ... "The world's largest car handling port" φανταστικό βιντεο Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς να θέλω να σας τη σπάσω...μίλησα τη Πέμπτη με την αντιπροσωπεία μου παν οτι το δικό μου κατασκευάστηκε στις 24 και μου παν οτι απο Ισπανία θα φύγει την βδομάδα που μας έρχεται...Μένει δηλαδή μια βδομάδα περίπου στο εργοστάσιο για δοκιμές κλπ....

Σας λέω τι ακριβώς μου είπε..οπότε το πιο λογικο θα ναι να μην είναι σε αυτο το καράβι οπως λέτε...

Εχω διαβάσει εδώ οτι σε ορισμένα αυτοκίνητα γίνεται αναλυτικός ποιοτικός ελεγχος στο εργοστάσιο, ίσως για αυτό να σου απάντησαν έτσι. Κάποιος που ξέρει κάτι παραπάνω για αυτό ας μας πεί.

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

πήρα την αντιπροσωπεία τηλ και μου είπαν ότι το αυτοκίνητο είναι φορτωμένο στο καράβι.

Σε ποιό καράβι ρώτησες? Αύριο θα πάρω και εγω και θα ενημερωσω. 'Αρα λογικά έχουμε βρεί το σωστό καράβί... :angry2:

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

δεν μου είπαν γιατί δεν ήξεραν. για ρώτα και τους δικού σου και ενημέρωσε άμα είναι... :angry2:

ΟΚ θα ενημερώσω αύριο. Πότε παραλαμβάνεις?

Ρωτάω για να δούμε αν είμαστε στην ίδια παρτίδα.

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

κοιτά... τελείωσε η κατασκευή του στις 22 Ιανουαρίου λογικά κάπου στις 25 Φεβρουαρίου θα το έχω στα χεριά μου.

εσένα πότε κατασκευάστηκε και πότε σου είπαν?

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευή 28 ΙΑΝ, και θα το έχω εως το αργότερο 20 φεβρουαρίου. 25 φεβ, σου είπαν ή το υποθέτεις? Είναι αρκετά αργά υπολογίζουμε 4 ευδομάδες maximum

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.