Jump to content
xristos/red tornado

Αμορτισέρ Γκολφ 6 Τσι "Απλό" Vsσπορ Πακέτο

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι κάτοχος του rline 160hp dsg7 με 17αρες ζάντες, θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε, που σίγουρα γνωρίζετε ως πολύ πιο έμπειροι από εμένα, ποιες είναι οι διαφορές του απλού πακέτου με το σπορ πακέτο ανάρτησης? Προφανώς σαν αμάξι ειναι χαμηλότερο με το σπορ πακέτο. Επίσης πρέπει να προσέχω ορισμένα πράγματα όπως το να μην καβαλάω πεζοδρόμια? Ακόμη πληροφοριακά σε πόσα χλμ. αλλάζεις την ανάρτηση και πόσο κοστίζει περίπου η σπορ ανάρτηση?

Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Billy3,

Επειδη το πηρα το αμαξι προχτες 02/11/2011 και εχουμε το ιδιο.

Το Golf VI 1.4 160ps DSG-7 εχει στανταρτ την σπορ αναρτηση.

Διαφορες σκληροτητα και υψος αλλα και προοδευτικοτητα αναρτησης σε ανωμαλιες.(Αποσβεση)

Πεζοδρομια ποτε!!!!!!.

Αλλαγη για εμενα σε αμορτισερ καθε 50.000 - 60.000 χλμ για Ελλαδα.(Αττικη ειδικα)

Ποσο κοστιζει; δεν γνωριζω

Edited by Patroklos
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Billy3,

Επειδη το πηρα το αμαξι προχτες 02/11/2011 και εχουμε το ιδιο.

Το Golf VI 1.4 160ps DSG-7 εχει στανταρτ την σπορ αναρτηση.

Διαφορες σκληροτητα και υψος αλλα και προοδευτικοτητα αναρτησης σε ανωμαλιες.(Αποσβεση)

Πεζοδρομια ποτε!!!!!!.

Αλλαγη για εμενα σε αμορτισερ καθε 50.000 - 60.000 χλμ για Ελλαδα.(Αττικη ειδικα)

Ποσο κοστιζει; δεν γνωριζω

Προσωπικά εγώ με το ίδιο αμάξι το sport πακέτο vancouver το έβαλα ως εξτρά που έχει όπως λέει χαρακτηριστικά

χαμηλότερο ύψος ανάρτησης (+φιμέ και 18αρες ζάντες).

Το standard highline όταν λέτε οτι έχει standard sport ανάρτηση να υποθέσω οτι μιλάμε για τα αμορτισέρ μόνο καθώς τα

χαμηλότερα ελατήρια μπαίνουν μόνο με τα sport πακέτα (porto, vancouver κτλ);

Και σαφώς όσα standard highline έχω δει είναι ολίγον τι ψηλότερα από το δικό μου.

Για τα αμορτισέρ όμως δεν παίρνω όρκο καθώς στην σκληρότητα μπορεί να είναι τα ίδια με αυτά

των sport πακέτων απλά να έχουν προδιαγραφές άλλες για να δουλεύουν σωστά στην ελαφρώς μικρότερη

διαδρομή που εξαναγκάζονται λόγω χαμηλότερων ελατηρίων.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

A για το R-Line δεν μπορώ να πω..μήπως πλέον ως R-Line έχει standard sport ανάρτηση;

Sport πακέτα ως έξτρα επιλογή υπάρχουν για το R-Line πλέον στον κατάλογο με τον

επιπλέον εργοστασιακό εξοπλισμό;

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο το έχω ψάξει eγώ, τα απλά highline έχουν τη standard ανάρτηση ενώ τα sport πακέτα που είναι extra εξοπλισμός (Porto, Sienna, Vancouver, Bilbao) & οι εκδόσεις R-line, σε σχέση με την standard ανάρτηση έχουν:

-Διαφορετικά ελατήρια. Τα ελατήρια είναι χαμηλότερα κατά 15mm, αλλά για σκληρότητα δεν ξέρω, έχουν όμως σίγουρα άλλους κωδικούς. Μιλάμε πάντα χωρίς DCC.

-Διαφορετικά αμορτισέρ (για σκληρότητα δεν ξέρω, έχουν όμως άλλους κωδικούς).

-Διαφορετικές αντιστρεπτικές (23.6x3.5 εμπρός/20.7x2.8 πίσω αντί 22.5x3.5 εμπρός/19.6x2.6 πίσω, που έχει η std ανάρτηση).

-Διαφορετικά bump-stop (bushes)

Όλα τα προαναφερθέντα είναι διαφορετικά σε σχέση με τα την standard ανάρτηση, αλλά ίδια για τα sport πακέτα (χωρίς DCC) και R-line εκδόσεις.

Όσα έχουν 18" ζάντες (π.χ. Vancouver, Bilbao) και όλα τα R-line πακέτα (17" ή 18") έχουν διαφορετική ρύθμιση όσον αφορά στη γωνία κάμπερ των πίσω τροχών (-1,45°), το οποίο πιθανότατα σχετίζεται μόνο με την άνεση. Όλα τα υπόλοιπα έχουν όπως και στα υπόλοιπα sport πακέτα.

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν το highline να έχει διαφορετικά αμορτισέρ από τις άλλες (όχι τις σπορ, τις απλές) εκδόσεις; Το ίδιο αυτοκίνητο είναι με το ίδιο (πάνω-κάτω) βάρος και την ίδια ιπποδύναμη, άρα δεν έχει ανάγκη των 55αριών καλαμιών σε κάθε έκδοση; Υποτίθεται ότι το highline είναι εξοπλιστική διαφοροποίηση, όχι στο στήσιμο των αυτοκινήτων! Εκτός αν σου τα κάνει "δώρο" η ΦαουΒε επειδή είσαι καλός και της δίνεις περισσότερα λεφτά...

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά το παχύτερο καλάμι δεν σημαίνει και μεγαλύτερη αντοχή;

ΥΓ: Έχω το 6άρι Γκολφ 160 highline

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.