Jump to content
antonio cc

New Passat Cc

Recommended Posts

Φιλε Σιμο καλο και σωστο αυτο που προτεινει ο Αντωνης ΑΛΛΑ:

Εδω δεν μπορουμε να μαζεψουμε το αμαξι με 250 αλογα (χαζοσπινιαρει, πεταει μουρη κλπ) λογω του στησιματος του που δεν ειναι για πολλα πολλα σε κλειστα κομματια με στροφες παρα μονο για ανοιχτα κομματια ή ευθειες, θα το κανουμε και 330 αλογα;!!!

Προσωπικη και νωπη εμπειρια σε κατηφορικο κομματι με κλειστες στροφες (το καναμε και μαζι αυτο το εντος πολης - οχι αυτο της Εγνατιας):

BMW 320 E92 κουπε μπροστα μου εστριβε με πολλα σαν να μην γινοταν τιποτε κι εγω απο πισω παλευα να το κρατησω μεσα στο δρομο!

Δυστυχως το δικο μας δεν εμπνεει για γρηγορη οδηγηση παρα μονο στον αυτοκινητοδρομο...

Η μονη λυση για να βελτιωθει καπως ειναι ενα μπλοκε διαφορικο που θα βελτιωσει μονο τη συμπεριφορα σε στροφες με γκαζι αλλα δεν θα κανει τιποτε για τη σιγουρια στο στριψιμο υπο αλλες συνθηκες. Μετα πρεπει να μπει συστημα τετρακινησης που κοστιζει πολυ και δεν συμφερει.

Ισως τελικα οταν αλλαξω αμαξι (μετα απο πολλα χρονια) να δω και προς τις Alfa που εχουν γινει πολυ καλες σε θεμα αξιοπιστιας και στριβουν πολυ καλυτερα απο τα δικα μας (αλλα μαλλον οχι οπως οι BMW...).

Για τωρα ομως τα κεφαλια μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έχω ακούσει πολλά, και διαβάσει ακόμα περισσότερα! Εκεί που κατέληξα είναι ότι είτε άκουσα/διάβασα βλακείες, είτε είμαι ανίκανος οδηγός.. Επειδή δεν έχω ιδία εμπειρία και επειδή παίζουν και τα δύο σενάρια δεν ασχολήθηκα ποτέ περαιτέρω.

Επί του πρακτικού, είδα ότι το νέο CC φέρει ηλεκτρονικά ελεγχόμενο διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης! Αρα κάτι δεν ήταν σωστό και αποφάσισαν να το "διορθώσουν" οι Γερμανοί. Τυχαίο? Δεν νομίζω!

Τώρα για τα B.T., όπως κατάλαβες εδώ και το Stage2 εγώ σκέφτομαι να ξηλώσω έτσι που το κυκλοφορώ το αυτοκίνητο (συν με το ότι ο συμπλέκτης δεν με εμπνέει ΚΑΘΟΛΟΥ μα ΚΑΘΟΛΟΥ για πολλά κιλά ροπής) όπως φάνηκε και στην πράξη. Για άλλους όμως κατόχους, που έχουν πιο "έντονες προσδοκίες" και φυσικά μεράκι αλλά και χρόνο (και χρήμα) να ασχολούνται με το αμάξι, τότε αυτό αποτελεί μια σωστή λύση με την εγγύηση ενός σοβαρού βελτιωτή και όχι την ανασφάλεια των "γκουχ-μουχ-δικαιολογίες" μετά (υποθέτω φυσικά γιατί δεν είδα και κανένα της APR με τα μάτια μου)

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια.....κανουμε ενα λαθος.μιλαμε για διαφορετικα αυτοκινητα.εμεις μπροστα κινηση , μπεμπα πισω.μεγαλες διαφορες στο πως ειναι στημενα.

το ford rs π.χ. που εχει μπροστα κινηση με τα 300 , για τα βγει παραγωγη εγινε ολοκληρη ιστορια για το πως θα ειναι ζυγισμενο.δειτε εδω http://www.myworld.gr/site/content.php?artid=429999 .....το astra opc στριβει?στις σερρες μονο ο γερμανος της opel μπορουσε να το παει γρηγορα απ οσο θυμαμαι.....

....ειναι πολλα τα 300 για μας.(εγω ειχα σκασει που δεν εβγαινε σε4κουνα , ουτε παραγγελια.σκεφτομουν το 36.....παλι καλα που δεν μου κατσε).δεν ειμαστε για πολυ κλειστες διαδρομες.πολυς ο ογκος,μεγαλο το αμαξωμα , καραβι ολοκληρο......μαζευομαστε ομως πιο ευκολα απο μια μπεμπα πισωκουνα που αν φυγει......γεια σας......!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλέω ότι πήρε το μάτι μου ότι το facelift cc θα έχει ηλεκτρονικά ελεγχόμενο διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης στους εμπρόσθιους τροχούς οεεεεοοοο! Κοινώς η μέρα με τη νύχτα με τα δικά μας ;)

Link to comment
Share on other sites

.....αυτο λοιπον σιμο μου αξιζει να το βαζαμε αν μπαινει.........οσο για τους προφυλακτηρες..........θα του δειξω εγω!!!! :aggressive:

.....ασχετο........http://my.vw.com/

Υπαρχει και το μηχανικο της Qaife (αν το γραφω σωστα!) που εχει ομως περιπου 700 € μονο αγορα απο Αγγλια...
Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω η Quaife δεν έχει υλοποίηση για τα δικά μας. Της Peloquins αν παίζει κάτι, και αυτό με πάντρεμα μόνο από άλλο μοντέλο (να ταιριάζει δηλαδή).

Εγώ ένα ξέρω. Τρίτος χειμώνας, και τώρα με τα κρύα άρχισαν περισσότεροι τριγμοί από ότι πέρσι, οι οποίοι ήταν ακόμα περισσότεροι από ότι πρόπερσι! Να'χαμε να λέγαμε... Ενα ακριβό Seat/Skoda το ρημάδι τελικά, και σίγουρα το επόμενο θα είναι Audi (αν δεν έχουμε καταλήξει μέχρι τότε φυσικά να οδηγούμε όλοι κάρα με αυτούς που μας διοικούνε).

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έχω ακούσει πολλά, και διαβάσει ακόμα περισσότερα! Εκεί που κατέληξα είναι ότι είτε άκουσα/διάβασα βλακείες, είτε είμαι ανίκανος οδηγός.. Επειδή δεν έχω ιδία εμπειρία και επειδή παίζουν και τα δύο σενάρια δεν ασχολήθηκα ποτέ περαιτέρω.

Επί του πρακτικού, είδα ότι το νέο CC φέρει ηλεκτρονικά ελεγχόμενο διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης! Αρα κάτι δεν ήταν σωστό και αποφάσισαν να το "διορθώσουν" οι Γερμανοί. Τυχαίο? Δεν νομίζω!

Τώρα για τα B.T., όπως κατάλαβες εδώ και το Stage2 εγώ σκέφτομαι να ξηλώσω έτσι που το κυκλοφορώ το αυτοκίνητο (συν με το ότι ο συμπλέκτης δεν με εμπνέει ΚΑΘΟΛΟΥ μα ΚΑΘΟΛΟΥ για πολλά κιλά ροπής) όπως φάνηκε και στην πράξη. Για άλλους όμως κατόχους, που έχουν πιο "έντονες προσδοκίες" και φυσικά μεράκι αλλά και χρόνο (και χρήμα) να ασχολούνται με το αμάξι, τότε αυτό αποτελεί μια σωστή λύση με την εγγύηση ενός σοβαρού βελτιωτή και όχι την ανασφάλεια των "γκουχ-μουχ-δικαιολογίες" μετά (υποθέτω φυσικά γιατί δεν είδα και κανένα της APR με τα μάτια μου)

Κατεβασε το σε "μαμα" ρυθμισεις και θα εισαι μια χαρα! Γυρω στα 200 αλογα ( με τοσα περιφεριακα που εχεις ισως και παραπανω) και αρκετα χαμηλοτερη ροπη για να μη χαλας και το συμπλεκτη σου.

Φοβαμαι ομως οτι θα χασεις σε οικονομια...

Οσο για το πως στριβει το δικο μας, ενταξει δεν περιμενω να το κανει οπως μια 3αρα αλλα υποτιθεται πως ειναι σπορ μοντελο και οχι η λιμουζινα που στοχευει μονο στην ανεση στο ταξιδι. Και δεν ειναι απαραιτητο ενα αμαξι αυτου του μεγεθους να γινει κουτσουρο για να στριψει! Απλα πρεπει να στηθει διαφορετικα!

Οταν λοιπον βαζεις πορτες χωρις πλαισιο και κουπε χαμηλο αμαξωμα πρεπει να κανεις κατι και για τα υπολοιπα επειδη αυτοι που θα το αγορασουν εχουν πιο σπορ βλεψεις...

Τελος παντων, ουδεις τελειος!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, αν είναι ρε φίλε να το "πνίξω" το αμάξι τότε γιατί από Stage1 το πήγα σε Stage2??? Σου το λέω αυτό, γιατί με την εξάτμιση που φοράω τώρα, ένα μαμά σετάρισμα δεν μπορεί να γεμίσει εύκολα και κάνει έντονο lag!

Εναλλακτική που σκέφτομαι αν μου γυρίσουν τα μυαλά είναι να ξηλώσω εξάτμιση, να του βάλω την μαμά από την μέση και πίσω, να το κρατήσω σε setting1... και θέμα λήξαν!

Μούγκα από θόρυβο, ροπή και ισχύς πνιγμένα στα 240 άλογα περίπου (λογικά).

Τώρα για το στήσιμο, το "δέσιμο" (που οι τριγμοί από την πίσω εταζέρα ή καλύτερα τη γέφυρα πάνε σύννεφο στο δικό μου), όπως το βλέπει ο καθένας στην τελική και πως έχει μάθει ;)

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω η Quaife δεν έχει υλοποίηση για τα δικά μας. Της Peloquins αν παίζει κάτι, και αυτό με πάντρεμα μόνο από άλλο μοντέλο (να ταιριάζει δηλαδή). Εγώ ένα ξέρω. Τρίτος χειμώνας, και τώρα με τα κρύα άρχισαν περισσότεροι τριγμοί από ότι πέρσι, οι οποίοι ήταν ακόμα περισσότεροι από ότι πρόπερσι! Να'χαμε να λέγαμε... Ενα ακριβό Seat/Skoda το ρημάδι τελικά, και σίγουρα το επόμενο θα είναι Audi (αν δεν έχουμε καταλήξει μέχρι τότε φυσικά να οδηγούμε όλοι κάρα με αυτούς που μας διοικούνε).

Ειμαι πολυ τυχερος που εξακολουθει να τριζει ελαφρα μονο το ταμπλω γυρω απο τα οργανα...

Παντως το Audi πολυ καλυτερο αλλα τουλαχιστον 20% ακριβοτερο!

Μας βλεπω με "ενα ομορφο αμαξι με δυο αλογα" τελικα...

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, αν είναι ρε φίλε να το "πνίξω" το αμάξι τότε γιατί από Stage1 το πήγα σε Stage2??? Σου το λέω αυτό, γιατί με την εξάτμιση που φοράω τώρα, ένα μαμά σετάρισμα δεν μπορεί να γεμίσει εύκολα και κάνει έντονο lag! Εναλλακτική που σκέφτομαι αν μου γυρίσουν τα μυαλά είναι να ξηλώσω εξάτμιση, να του βάλω την μαμά από την μέση και πίσω, να το κρατήσω σε setting1... και θέμα λήξαν! Μούγκα από θόρυβο, ροπή και ισχύς πνιγμένα στα 240 άλογα περίπου (λογικά). Τώρα για το στήσιμο, το "δέσιμο" (που οι τριγμοί από την πίσω εταζέρα ή καλύτερα τη γέφυρα πάνε σύννεφο στο δικό μου), όπως το βλέπει ο καθένας στην τελική και πως έχει μάθει ;)

Αν κανεις την εξατμιση οπως λες τοτε σιγουρα θα ησυχασει πολυ αλλα μαμα δεν θα γινει...

Εγω που το εχω καπως ετσι που λες να το κανεις αν σου τη δωσει (δες την υπογραφη μου), εχω καποιο θορυβο (droning) με φορτιο στο μοτερ αλλα στο ταξιδι ειναι σχεδον μαμα. Παντως το DP εχει droning που δεν το αποφευγεις με τιποτε!

Το κακο ειναι οτι με 1,5 bar over μου πατιναρισε λιγο ο συμπλεκτης (στις 4500 σαλ) σε ενα πατημα με δευτερα οποτε αρχισα να το προσεχω πολυ περισσοτερο απ'οσο πριν. Εχω 35 χιλιαδες χλμ κι ευχομαι να κρατησει αλλες 10 με 15 χιλιαδες...

Link to comment
Share on other sites

Για το droning εγώ τα έλεγα, αλλά όλοι μ@λ@κα με έβγαζαν (συνήθισα πλεον, όπως συνήθισα να βλέπω μετά τις μαγικές "ανακλήσεις δηλώσεων")...

Και για τον συμπλέκτη, δυστυχώς αναμενόμενο... οπότε πρόσεξε το, αν και ρεαλιστικά αν αρχίσουν τα πατιναρίσματα χλωμό να αντέχει πολύ!

Hint: Τα βολάν τελικά είχαν κατασκευαστικό θέμα, και αν κάποιος την είχε ψαχουλευτεί... του έκαναν ΔΩΡΕΑΝ αντικατάσταση! Εγώ την έπαθα και πλήρωσα, άλλοι όμως την έβγαλαν όπως έπρεπε δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ειμαι off topic θα πω οτι το νεο CC απο εμφανιση ειναι πολυ συντηρητικο και μεσα δεν βλεπω να αλλαξε κατι.

Παντως οι χρωμιωμενες γρυλιες εμπρος ειναι εκτρωμα! Να μην πω και για τα φωτα εμπρος - πισω, πολυ συντηρηση βρε παιδια, ισα ισα για να κρατησουν το υφος του σενταν που το αγοραζει ετσι κι'αλλιως διαφορετικο κοινο.

Ισως μας συμφερει ολο αυτο τελικα μια και θα εχουμε ενα αμαξι που εμφανησιακα τουλαχιστον θα ξεχωριζει.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ειμαι off topic θα πω οτι το νεο CC απο εμφανιση ειναι πολυ συντηρητικο και μεσα δεν βλεπω να αλλαξε κατι. Παντως οι χρωμιωμενες γρυλιες εμπρος ειναι εκτρωμα! Να μην πω και για τα φωτα εμπρος - πισω, πολυ συντηρηση βρε παιδια, ισα ισα για να κρατησουν το υφος του σενταν που το αγοραζει ετσι κι'αλλιως διαφορετικο κοινο. Ισως μας συμφερει ολο αυτο τελικα μια και θα εχουμε ενα αμαξι που εμφανησιακα τουλαχιστον θα ξεχωριζει.

:thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα οτι ο βασικος κινηρτηρας του θα ειναι ο 2λιτρος οποτε σε συνδιασμο με τις περιορισμενες αλλαγες στην εμφανιση θα ειμαστε στο συν τουλαχιστον απο αποψεως μεταπωλητικης αξιας..... για οποιον ενδιαφερεται να το πουλησει καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

.......δεν το συζητω!!!!!!!ΧΑΛΙΑ!!!!!!!!!αυτη η μασκα .......σαν το nissan murano.....Α Π Ρ Ο Σ Ω Π Ο!!!!!!!!!....εγινε κοπια με τα λοιπα του ομιλου.........da silva..........οι ζαντουλες κατι λενε........το limo ειναι καλο για συντηρητικο....αυτα κ σορρυ αν σε στεναχωρησα τανασεν!!!!!!!!!! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Αντωνη, ανοιγοντας το λινκ που εβαλες και βλεποντας το νεο CC εκ των οπισθεν προσπαθω να βρω ποιο μου θυμιζει, ποιο μου θυμιζει...

ΑΑΑ!!! ΝΑΙ!!! Μου θυμιζει το τελευταιο Avensis!!!

Ναι, αυτο που εμπρος κατι λεει αλλα πισω ειναι μεγαλη αποτυχια. Χιλιες φορες καλυτερο το προηγουμενο με τα στρογγυλα φαναρια πισω (το ειχα και το ξερω πολυ καλα).

Τελος παντων, σχετικα με το CC τι να πω, μαλλον στοχευουν σε μεγαλυτερες ηλικιες φαινεται (65 και πανω) για να το κανουν τοσο απροσωπο και συντηρητικο!

Μηπως εκοβε πωλησεις απο το Α5; Ποιος ξερει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Αντωνη, ανοιγοντας το λινκ που εβαλες και βλεποντας το νεο CC εκ των οπισθεν προσπαθω να βρω ποιο μου θυμιζει, ποιο μου θυμιζει...

ΑΑΑ!!! ΝΑΙ!!! Μου θυμιζει το τελευταιο Avensis!!!

Ναι, αυτο που εμπρος κατι λεει αλλα πισω ειναι μεγαλη αποτυχια. Χιλιες φορες καλυτερο το προηγουμενο με τα στρογγυλα φαναρια πισω (το ειχα και το ξερω πολυ καλα).

Τελος παντων, σχετικα με το CC τι να πω, μαλλον στοχευουν σε μεγαλυτερες ηλικιες φαινεται (65 και πανω) για να το κανουν τοσο απροσωπο και συντηρητικο!

Μηπως εκοβε πωλησεις απο το Α5; Ποιος ξερει...

:thumbsup2:

.........δεν ηταν καθολου εμπορικο το cc πιστευω.ειδικα οσο ειχε 4 θεσεις....δεν βγαινει τπτ για εμας.ενα body kit υπαρχει κ τελος.ακομη κ η apr δεν εχει turboback για μας....μονο downpipe....δεν πουλησε κ απορω πως κ το συνεχιζουν.ειναι παντως πολυ συντηρητικο παρα το κουπε σχημα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ο χρονος θα δειξει αν καναμε καλη επιλογη που το αγορασαμε...

Παντως εγω δεν το μετανιωνω και σκοπευω να το κρατησω πολλα χρονια (εκτος απροοπτου) λογω κρισης.

Βεβαια τετοια αυτοκινητα δεν ειναι ποτε εμπορικα αλλα παντα ξεχωριζουν!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ο χρονος θα δειξει αν καναμε καλη επιλογη που το αγορασαμε...

Παντως εγω δεν το μετανιωνω και σκοπευω να το κρατησω πολλα χρονια (εκτος απροοπτου) λογω κρισης.

Βεβαια τετοια αυτοκινητα δεν ειναι ποτε εμπορικα αλλα παντα ξεχωριζουν!

δε το χω μετανοιωσει!!!ισα ισα ειμαι ευτυχισμενος με τ αυτοκινητο που διαλεξα!!!!!!!μ αρεσει που δεν εγινε best seller!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.