Jump to content
ta6ape

Τα Καινούρια Ζαντολάστιχα Μου...

Recommended Posts

τωρα πραγματικα ομορφυνε το αμαξι, η ιδια σε 17αρα δεν ελεγε κ πολλα να σου πω την αληθεια,αλλα σε 18 αλλαξε πολυ το σκηνικο! καλοριζικες και απο μενα! τις ρυθμιζομενες απο που και ποσο τις πηρες? αν θες μου λες με πμ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μπιμπελό! Ισως μπροστά ήθελε λίγο πιο χαμηλά. Το TSi στην πόρτα όμως είναι λίγο υπερβολή.

Από άνεση τι λέει το dunlop?

Edited by jsmirlis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά Δεν άντεξα το δέλεαρ των 18 ιντσών, οπότε και έβαλα ακριβώς το ίδιο σετ σε 18":

Το χαμήλωμα οφείλεται στα coilovers της A.P. με ρύθμιση σε ύψος μόνο. Το αμάξι είναι λίγο πιο σφιχτό αλλά κάθεται ακόμη καλύτερα στις στροφές, και σε φρεναρίσματα και ξεκινήματα δεν βυθίζει πια...

Bravo για την αλλαγή από 17" σε 18". Του πάει τρομερά η ζάντα , με γεια σου ! :unsure:

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Τελικά Δεν άντεξα το δέλεαρ των 18 ιντσών, οπότε και έβαλα ακριβώς το ίδιο σετ σε 18":

Το χαμήλωμα οφείλεται στα coilovers της A.P. με ρύθμιση σε ύψος μόνο. Το αμάξι είναι λίγο πιο σφιχτό αλλά κάθεται ακόμη καλύτερα στις στροφές, και σε φρεναρίσματα και ξεκινήματα δεν βυθίζει πια...

Κούκλα !!! :unsure:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω ότι την διαφορά την έκανε περισσότερο το χαμήλωμα και λιγότερο η αλλαγή της ζάντας από 17" σε 18".

Το βέβαιο είναι ότι δείχνει καλύτερα. :unsure:

Εντυπώσεις από τα Dunlop?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο.μπροστα μονο θελει ενα ποντακι χαμηλωμα ακομα γιατι καθετε λιγο ασυμετρα.τωρα πια μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι ειναι πανεμορφο.να το χαιρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ!

Τα Dunlop είναι άνετα και λίγο πιο σκληρά από τα Vredestain που φόραγα πριν (συγκρίνοντας πάντα όταν είχα τις 17άρες) αλλά στο δρόμο κάνουν λιγότερο θόρυβο κύλισης ιδιαίτερα σε βρεγμένο! Μπορώ να πω ότι νοιώθω πιο σίγουρο "τιμόνι" τώρα, αλλά αυτό δεν οφείλεται μόνο στα λάστιχα αλλά και στις αναρτήσεις!

Τα coilovers της AP μου κόστισαν 700 ευρώ μαζί με τοποθέτηση στον siriocenter. Είμαι ευχαριστημένος από οδική συμπεριφορά, και από άνεση έχει χάσει αλλά σε μικρό βαθμό! Αν το χαμηλώσω κι' άλλο βέβαια σκληραίνει πιο πολύ. Το είχα κάνει στην αρχή αλλά δεν ήταν πρακτικό για δρόμους της Ελλάδας!!!

Έχετε δίκιο που λέτε ότι είναι πιο ψηλά εμπρός το αμάξι, αλλά μου τα ρύθμισαν έτσι γιατί μου είπαν ότι θα κάτσει λίγο μετά από μέρες λόγο βάρους (όχι δικού μου, χιχιχι). Αν δω ότι δεν χαμηλώνει από μόνο του όπως μου είπαν θα το κατεβάσω λίγο γιατί όντως δεν φαίνεται καλά!

Link to comment
Share on other sites

οι ζαντες σκετες ποσο κοστιζουν??σε 18αρες παντα.απο βαρος τι λενε??απο ανθεκτικοτητα νομιζω και μονο η μαρκα τους τα λεει ολα.ειναι θρυλος.ειδικοτερα σε bmw mercedes oi borbet ειναι απο τις πιο δημοφηλης επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Οι ζάντες μόνες τους κοστίζουν 220€ η μία σε 18άρες.

Από βάρος σε νούμερα είναι 10,7kg η μια.

Στην πράξη δεν είδα διαφορά σε επιταχύνσεις σε σχέση με τις 17άρες Fondmetal 7500, που φόραγα πριν οι οποίες αν και 17άρες είχαν το ίδιο βάρος.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια η αλλαγη απο 17' σε 18' αλλα αν δε θες να το χαμηλωσεις αλλο,προτεινω "βαψιμο" των μαυρων πλαστικων περιμετρικα,θα φανει σα να χαμηλωσε 2-3 ποντους τουλαχιστον το αμαξι....!!!!!εγω πριν τα βαψω δε τα εβαλα καθολου, κ οταν τα εβαλα με τη μια βαμενα μου φανηκε η διαφορα.....

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε με γεια!

Ακόμα πιο όμορφο θα ήταν πιστεύω με τις 18αρες με μαύρο εσωτερικό (σαν τις 17άρες που έβαλες αρχικά), αλλά και οι ασημί κάνουν ωραία αντίθεση με το ανθρακί χρώμα του αυτοκινήτου.

Από χαμήλωμα είναι μια χαρά, αν έβαφες και τα σπόιλερ στο χρώμα του αμαξώματος πιστεύω θα ήταν άψογο.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

εγω για ανθρακι εσωτερικο τις βλεπω και αυτες, και τις πρωτες.ιδιες μου φαινονται χρωματικα...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε & οι 17άρες το ίδιο ήταν, με μπέρδεψε ο φωτισμός στις φωτογραφίες.

Πάντως εννοούσα αυτές :

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.