Jump to content
stelios2809

Αξίζει Η Αγορά?

Recommended Posts

Καλησπέρα ,

είναι το πρώτο μου post. είμαι εδώ γιατί νομίζω πως είναι το πιο κατάλληλο μέρος.

είμαι 27. θα αγοράσω επιτέλους το πρώτο μου αμάξι..αποκλειστικά δικό μου ¨)

έχω βρει το polo 1.2 tsi στα 13.000 μεταχειρισμένο.

εκτός της κατάστασης του αυτοκινήτου (ας τη θεωρήσουμε δεδομένα καλή) ήθελα να ξέρω από άτομα που το οδηγούν καθημερινά,

αν θα με βολέψει στην Αθήνα και σε κοντινά ταξίδια (Αθήνα - Επίδαυρο κυρίως)

Εννοώ οικονομία στη πόλη , άνεση στις διαδρομές.. και γενικά ένα αξιόλογο value for money.

υπάρχει και το ενδεχόμενο επιλογής του golf 1.4 tsi με 122hp , μοντέλο 4/09 με 35.000 km στα ίδια περίπου χρήματα.

απλά το φοβάμαι μήπως έχει σημαντική διαφορά στην κατανάλωση και γενικά σε κόστος.

ζητώ κάτι αξιόπιστο , σβέλτο και οικονομικό.

ευχαριστώ και θα θελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

είναι το πρώτο μου post. είμαι εδώ γιατί νομίζω πως είναι το πιο κατάλληλο μέρος.

είμαι 27. θα αγοράσω επιτέλους το πρώτο μου αμάξι..αποκλειστικά δικό μου ¨)

έχω βρει το polo 1.2 tsi στα 13.000 μεταχειρισμένο.

εκτός της κατάστασης του αυτοκινήτου (ας τη θεωρήσουμε δεδομένα καλή) ήθελα να ξέρω από άτομα που το οδηγούν καθημερινά,

αν θα με βολέψει στην Αθήνα και σε κοντινά ταξίδια (Αθήνα - Επίδαυρο κυρίως)

Εννοώ οικονομία στη πόλη , άνεση στις διαδρομές.. και γενικά ένα αξιόλογο value for money.

υπάρχει και το ενδεχόμενο επιλογής του golf 1.4 tsi με 122hp , μοντέλο 4/09 με 35.000 km στα ίδια περίπου χρήματα.

απλά το φοβάμαι μήπως έχει σημαντική διαφορά στην κατανάλωση και γενικά σε κόστος.

ζητώ κάτι αξιόπιστο , σβέλτο και οικονομικό.

ευχαριστώ και θα θελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας.

Για ποια από της 3 εκδόσεις polo λες? Εγώ περιμένω τέλος του μηνα το polo TSI, αν δεν έχεις οικογένεια k.tl. μια χαρά είναι οι χοροί για 4 ενήλικες, ο κινητήρας από το test drive που έκανα πολύ δυνατός παρα τα λίγα κυβικά, υλικά κατασκευής-συναρμολόγηση ίσως από της καλύτερες στην κατηγορια του. Κατανάλωση με normal οδήγηση φυσιολογική, αυτό φαίνεται και στα test περιοδικών αυτοκινητου. Γνώμη μου αν η τιμή του είναι λογική και είναι σε αριστη κατάσταση και με πραγματικά χιλιόμετρα ΑΞΙΖΕΙ :clapping:

Δες εδώ για περισσότερα: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=38041

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση είναι η comfortline.

Δεν έχει ζάντες αλουμινίου (δεν με ενδιαφέρουν σε αυτή τη φάση,αλήθεια θα έχω πρακτικό όφελος?)

χρώμα μεταλλικό ασημένιο.

χλμ 6.000 περίπου. μοντέλο 06/2010.

θα ρωτήσω και στην vw αλλά είναι δυνατόν να βάλεις το cruise control μετέπειτα? (δεν έχει)

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση είναι η comfortline.

Δεν έχει ζάντες αλουμινίου (δεν με ενδιαφέρουν σε αυτή τη φάση,αλήθεια θα έχω πρακτικό όφελος?)

χρώμα μεταλλικό ασημένιο.

χλμ 6.000 περίπου. μοντέλο 06/2010.

θα ρωτήσω και στην vw αλλά είναι δυνατόν να βάλεις το cruise control μετέπειτα? (δεν έχει)

Aυτό περιμένω kai εγώ, ζάντες έχεις πολλές επιλογές aftermarket π.χ.ebay Γερμανικό, σίγουρα το κάνουν πιο όμορφο, και έχουν μικρότερο βάρος απο της ατσάλινες...

Tο cruise control το έβαλα στην παραγγελία μου λογικά μπορείς να το βάλεις, αλλα ρώτα και στην αντιπροσωπεία, έαν ξέρεις οτι πράγματικά είναι όλα καλά, το παίρνεις και στρωμένο!

Link to comment
Share on other sites

Aυτό περιμένω kai εγώ, ζάντες έχεις πολλές επιλογές aftermarket π.χ.ebay Γερμανικό, σίγουρα το κάνουν πιο όμορφο, και έχουν μικρότερο βάρος απο της ατσάλινες...

Tο cruise control το έβαλα στην παραγγελία μου λογικά μπορείς να το βάλεις, αλλα ρώτα και στην αντιπροσωπεία, έαν ξέρεις οτι πράγματικά είναι όλα καλά, το παίρνεις και στρωμένο!

αυτό που λέω εγώ είναι 5θυρο

αν επιτρέπεται ποσό σου πήγε η τελική τιμή?

Edited by stelios2809
Link to comment
Share on other sites

αν επιτρέπεται ποσό σου πήγε η τελική τιμή?

Ναι 5D είναι και το δικό μου.

17.750 αλλά έκαναν αυξήση εργοστασιακών τιμών απο 7/2/10 οπότε τελική 18.070 ΑΛΛΑ είναι και DSG7 το δικό μου

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

Ναι 5D είναι και το δικό μου.

17.750 αλλά έκαναν αυξήση εργοστασιακών τιμών απο 7/2/10 οπότε τελική 18.070 ΑΛΛΑ είναι και DSG7 το δικό μου

οπότε στην περίπτωση μου μπορούμε να πούμε ότι είναι συμφέρουσα τιμή?

κοντά σε 12.600 υπολογίζω.. οπότε λογικά 13.000 με συναγερμό και cruise control (αν μπαίνει)

Link to comment
Share on other sites

οπότε στην περίπτωση μου μπορούμε να πούμε ότι είναι συμφέρουσα τιμή?

κοντά σε 12.600 υπολογίζω.. οπότε λογικά 13.000 με συναγερμό και cruise control (αν μπαίνει)

Χειροκίνητο κιβώτιο ετσι?. Ναι νομίζω πως είναι καλή τιμή, αν δεν είναι γνωστός σου ο κάτοχος να το ελένξεις πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

παντως εχω γνωστο που πουλαει ατρακαριστο διλιτρο γκολφ 5 φσι στα χαρτια και με μοτερ τφσι γτι στα 250 αλογα ετοιμα με ζαντες απο ρ32 και αλλα εχτρα στα 11000 η 10500...καπου εκει..

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Με συναγερμό και αισθητήρες παρκαρίσματος μου το δίνει 12.800

με πινακίδες και τελη '11.

θα παω σαββάτο να το οδηγήσω και να το πάρω αν είναι.

καλά δεν είναι?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με συναγερμό και αισθητήρες παρκαρίσματος μου το δίνει 12.800

με πινακίδες και τελη '11.

θα παω σαββάτο να το οδηγήσω και να το πάρω αν είναι.

καλά δεν είναι?

ευχαριστώ

Σαν τιμή καλή είναι, μαζι με τους αισθητήρες ήταν και το cruise control πακέτο, τουλάχιστον όταν το παρηγγειλα εγώ 23/11/10.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά για την κατηγορία του νομίζω.

αρκετά ήσυχη καμπίνα, ευκολοδήγητο , σχετικά γρήγορο.

μια χαρά.

το κυριότερο που θέλω είναι να ναι αξιόπιστο...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα χέρια μου.!!!!

εντυπώσεις :

1. πολύ καλό στο δρόμο. φαίνεται πως θα με βολέψει αφάνταστα.

2. στην εθνική είχα κατανάλωση κοντά 7,3-7,4 , σε διαδρομή περίπου 130χλμ.

στην Αθήνα σήμερα το πρωί .. μου έβγαλε μ.ο 6,8-6,9. διαδρομή περίπου 8χλμ.

παράξενο δεν είναι?

3. μου κλέψανε το μπροστά τάσι? να έφυγε στο δρόμο λίγο δύσκολο.???

4. χθες το βράδυ μου έσβησε σε ένα φανάρι στην ιερά οδό. γενικά στην Αθήνα είχε μια τάση .. αλλά δεν το έκανε δεύτερη φορά.

δουλεύω τώρα , αλλά αργότερα θα κοιτάξω το manual πως κάνει καλιμπρασισμα στην πίεση ελαστικών κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα χέρια μου.!!!!

εντυπώσεις :

1. πολύ καλό στο δρόμο. φαίνεται πως θα με βολέψει αφάνταστα.

2. στην εθνική είχα κατανάλωση κοντά 7,3-7,4 , σε διαδρομή περίπου 130χλμ.

στην Αθήνα σήμερα το πρωί .. μου έβγαλε μ.ο 6,8-6,9. διαδρομή περίπου 8χλμ.

παράξενο δεν είναι?

3. μου κλέψανε το μπροστά τάσι? να έφυγε στο δρόμο λίγο δύσκολο.???

4. χθες το βράδυ μου έσβησε σε ένα φανάρι στην ιερά οδό. γενικά στην Αθήνα είχε μια τάση .. αλλά δεν το έκανε δεύτερη φορά.

δουλεύω τώρα , αλλά αργότερα θα κοιτάξω το manual πως κάνει καλιμπρασισμα στην πίεση ελαστικών κλπ.

Δές στο service book αν έχει γίνει το update για το πρόβλημα στο ρελαντί (4)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.