Jump to content
skalounas

Πρόβλημα Με Touran Highline

Recommended Posts

Καλημέρα!!!

Είμαι κάτοχος ενός TOURAN TSI HIGHLINE του 2007!!!

Είναι αγορασμένο από επισημο αντιπρόσωπο στο Ηράκλειο Κρήτης. Αντιπετωπίζω το εξής πρόβλημα......

Κάθε περίπου 10000 χλμ χρειάζονται αλλαγή τα μπροστινά λάστιχα γιατι φθείρονται από την εσωτερική τους πλευρά!!!!

Έχει συναντήσει άλλος κάτοχος TOYRAN highline παρόμοιο πρόβλημα; Το αυτοκίνητο έχει κάνει 83000 χλμ και έχς αλλάξει ήδη 5 φορές λάστιχα χωρίς τα εργοστασιακά. Στην αντιπροσωπεία μου λένε ότι είναι φυσιολογικό γιατί έχει σκληρή ανάρτηση. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο;

Παρακαλώ εάν υπάρχει κάποιος κάτοχος TOURAN tsi HIGHLINE στην Κρήτη να επικοινωνήσει μαζί μου!!!

Ευχαριστώ........

Πάντως το αυτοκίνητο κατά τα άλλα είναι πάρα πολύ καλο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αυτο δεν ειναι φυσιολογικο και η σκληρη αναρτηση(ποσο σκληρη μπορει να ειναι) δεν παιζει ρολο να σου τρωει ετσι τα λαστιχα.

Καλο θα ηταν να πας να κανεις μια καλη ευθυγραμμιση μηπως εχει γινει μια στραβη και στα τρωει απο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα,

έχω το Touran του 2006 με σκληρή ανάρτηση

και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ελαστικά.

Τί διαστάσεις είναι τα ελαστικά σου?

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει ήδη ευθυγράμμιση 2 φορές στην αντιπροσωπεία και 1 φορά έξω σε άλλο κατάστημα!!!

Η VW λέει ότι έχει μιλήσει με το εργοστάσιο στη Γερμανία και ότι μετά που άλλαξαν αρκετά (βάσεις από αμορτισερ, κατι δαχτυλίδια κ.α.) λέει ότι είναι έτσι το αυτοκίνητο. Οι μετρήσεις για την γωνία Camber έιναι αυτές που δίνει το εργοστάσιο.

Ευχαριστώ!!!!!!

Η διάσταση των ελαστικών είναι αυτη που δίνει το εργοστάσιο για 17' ζάντα (όλα είναι εργστασιακά). Αν θυμάμαι καλά είναι 215/45/R17.

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ φυσιολογικό να φθείρονται απ' έξω όταν το χώνεις στις στροφές αλλά από μέσα δεν το έχω ξαναδεί.

Δεν βλέπω πάντως να μου βρίσκουν λύση στην αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν έχεις πρόβλημα στο camper τρώει τα λάστιχα και στην ευθεία. Σίγουρα έχεις πρόβλημα γεωμετρίας για να σου τρώει με αυτό το ρυθμό λάστιχα. Πήγαινε το σε κάποιον πραγματικά καλό ευθυγραμισα που να διαθέτει τελευταίου τύπου μηχανήματα και τα στοιχέια ευθυγράμισης του αυτοκινήτου σου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλαζεις λαστιχα βαζεις παντοτε την ιδια μαρκα ή μηπως εχεις δοκιμασει και καποια αλλη?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα βάζω τα Michelin τα Pilot εκτός την τελευταία φορά που έβαλα τα Continental γιατι μου το είπαν από την αντιπροσωπεία!!!! Βέβαια αυτά χρειάστηκαν αλλαγή στα 18-20 χιλιάδες γιατί είναι πολυ πιο σκληρα!!!!!!! Τα Michelin δεν βγάζουν πάνω από 8-10 χιλιάδες......

Το αυτοκίνητο έχει κάνει ευθυγράμμιση και εκτός σε καλό ευθυγραμμισα!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν έχεις πρόβλημα στο camper τρώει τα λάστιχα και στην ευθεία. Σίγουρα έχεις πρόβλημα γεωμετρίας για να σου τρώει με αυτό το ρυθμό λάστιχα. Πήγαινε το σε κάποιον πραγματικά καλό ευθυγραμισα που να διαθέτει τελευταίου τύπου μηχανήματα και τα στοιχέια ευθυγράμισης του αυτοκινήτου σου.

μόλις έχω λίγο χρόνο θα ανεβάσω τις εργοστασιακές προδιαγραφές ευθυγράμμισης κλπ (εάν δεν είναι ίδια με του golf 5)

θα ενημερώσω όπως και να χει

Link to comment
Share on other sites

Ανάρτηση ΔΕΝ είναι 100% , έχω το ίδιο με σένα , άρα και το ίδιο σετ αναρτήσεων ( "σπορ" όπως τις λέει η "μαμά" )και δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα .

Άλλαξα λάστιχα , έβαλα τα ΤΟΥΟ και μετά από 52.000 Km όλα καλά .

Βέβαια τα αλλάζω προς πίσω κάθε 6 μήνες (γιατί τα ανωτέρω τα έχω κάνει σε 14 μήνες μόλις ) για ομοιόμορφο "φάγωμα" . Μάλιστα τα πίσω τα ξεζαντάρησα και τα άλλαξα και δεξί - αριστερό γιατί όταν τα άλλαξα πρόσεξα απο τα προηγούμενα ότι είχαν φαγωθεί περισσότερο εσωτερικά . Νομίζοντας ότι υπάρχει θέμα γωνίας κάμπερ του έκανα ευθυγράμμιση για να μην μου φάει και τα καινούργια αλλά αργότερα είδα ότι και μετά την ευθυγράμμιση πάλι οι πίσω τροχοί είναι αρνητικοί πράγμα που φαίνεται και με το μάτι αν το δεις προσεκτικά από πίσω μακριά .

Τα μπροστινά πάντως , και τα παλιά (μαμας) μετά απο 38.000 Km και τα καινούργια μετά απο 22.000 Km που τα άλλαξα όλα καλά ! Μάλιστα τώρα έχω καθυστερήσει να τα ξαναλάξω και τα μπροστινά έχουν κάνει 30.000 Km ......

Για κοίτα απο μπροστά και με τα μάτι ρε αδερφέ οι τροχοί φαίνονται οκ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!!!

Έτοιμος ! My link

Σε κάθε στήλη αναγράφει "Κωδικός Εξοπλισμού" και όποιο γράμμα από αυτά υπάρχει στο μεγάλο αυτοκόλλητο που βρίσκεται στο book service, αυτές τις ρυθμίσεις πρέπει να έχει το συγκεκριμένο αμάξι.

Εύχομαι να λυθεί το θέμα γρήγορα και ανώδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Ανάρτηση ΔΕΝ είναι 100% , έχω το ίδιο με σένα , άρα και το ίδιο σετ αναρτήσεων ( "σπορ" όπως τις λέει η "μαμά" )και δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα .

Άλλαξα λάστιχα , έβαλα τα ΤΟΥΟ και μετά από 52.000 Km όλα καλά .

Βέβαια τα αλλάζω προς πίσω κάθε 6 μήνες (γιατί τα ανωτέρω τα έχω κάνει σε 14 μήνες μόλις ) για ομοιόμορφο "φάγωμα" . Μάλιστα τα πίσω τα ξεζαντάρησα και τα άλλαξα και δεξί - αριστερό γιατί όταν τα άλλαξα πρόσεξα απο τα προηγούμενα ότι είχαν φαγωθεί περισσότερο εσωτερικά . Νομίζοντας ότι υπάρχει θέμα γωνίας κάμπερ του έκανα ευθυγράμμιση για να μην μου φάει και τα καινούργια αλλά αργότερα είδα ότι και μετά την ευθυγράμμιση πάλι οι πίσω τροχοί είναι αρνητικοί πράγμα που φαίνεται και με το μάτι αν το δεις προσεκτικά από πίσω μακριά .

Τα μπροστινά πάντως , και τα παλιά (μαμας) μετά απο 38.000 Km και τα καινούργια μετά απο 22.000 Km που τα άλλαξα όλα καλά ! Μάλιστα τώρα έχω καθυστερήσει να τα ξαναλάξω και τα μπροστινά έχουν κάνει 30.000 Km ......

Για κοίτα απο μπροστά και με τα μάτι ρε αδερφέ οι τροχοί φαίνονται οκ?

Με το μάτι οι τροχοί φαίνονται μια χαρά.. Φαίνεται να πατάει ομοιόμορφα ..... Σήμερα μου είπαν από την αντιπροσωπεία να περίμενω ξανά απάντηση απο το εργοστάσιο στη Γερμανία!!!!

Δεν ξέρω τι να πώ... Πάνε ήδη 2 εβδομάδες που είναι το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπεία!!!!

ΤΗΧ

Έτοιμος ! My link

Σε κάθε στήλη αναγράφει "Κωδικός Εξοπλισμού" και όποιο γράμμα από αυτά υπάρχει στο μεγάλο αυτοκόλλητο που βρίσκεται στο book service, αυτές τις ρυθμίσεις πρέπει να έχει το συγκεκριμένο αμάξι.

Εύχομαι να λυθεί το θέμα γρήγορα και ανώδυνα.

Ευχαριστώ πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.