Jump to content

Recommended Posts

ΧΑΧΑΧ Να σε καλα ρε θοδωρη για τα καλα σου λογια ....Οσο για το remap ο ομπαμα να ηταν ο κυριλλος.. :thumbsd:

Υπομονη...

Άντε καλό ξεκίνημα Αλέξανδρε! Ήδη το φαντάζομαι "τουμπανιασμένο" στον υπέρτατο βαθμό :frantics: το πάλαι ποτέ αθώο :whistling::angel: 122αράκι! Με το καλό και η τουρμπίνα -και μακάρι να τη βρεις και σε καλή τιμή, γιατί βλέπω τα "καλούδια" και τα έξοδα θα "χτυπάνε κόκκινο". Το κούλερ που δείχνεις είναι ειδικά σχεδιασμένο για το project αυτό, τόσο σε όγκο όσο και σε σχεδιασμό κυψέλών (δηλαδή έχουν βάλει ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΤΥΠΟΥ και άλλοι με Β.Τ ή απλά αγοράστηκε "ενδεικτικά" βάσει δυνατότητας να υποστηρίξει συγκεκριμένη ιπποδύναμη και φυσικά με ποιοτικά κριτήρια ;

Ρωτάω γιατί μια μελετημένη επακριβώς επιλογή θα έχει θετική επίπτωση ΚΑΙ στο (μικρό) lag...ΟΜΟΡΦΟ ΠΑΝΤΩΣ! :frantics: :smile: :frantics:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο αδερφε μου το αμαξακι σου..με γιες..ωραια και η σκαστρα αντε να την βαλεις να μας πει εντυπωσεις ξερεις η τουρμπινα ειναι ακομη εδω και σε περιμενει το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια πολλαπλη αδερφε...:-))))

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο αδερφε μου το αμαξακι σου..με γιες..ωραια και η σκαστρα αντε να την βαλεις να μας πει εντυπωσεις ξερεις η τουρμπινα ειναι ακομη εδω και σε περιμενει το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια πολλαπλη αδερφε...:-))))

XAXA γεια σου ρε Γιωργο....Ολα θα γινουν σιγα σιγα όμως...

Κρατησε την για σένα αυτη.. :)

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλό ξεκίνημα Αλέξανδρε! Ήδη το φαντάζομαι "τουμπανιασμένο" στον υπέρτατο βαθμό :) το πάλαι ποτέ αθώο :blush::angel: 122αράκι! Με το καλό και η τουρμπίνα -και μακάρι να τη βρεις και σε καλή τιμή, γιατί βλέπω τα "καλούδια" και τα έξοδα θα "χτυπάνε κόκκινο". Το κούλερ που δείχνεις είναι ειδικά σχεδιασμένο για το project αυτό, τόσο σε όγκο όσο και σε σχεδιασμό κυψέλών (δηλαδή έχουν βάλει ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΤΥΠΟΥ και άλλοι με Β.Τ ή απλά αγοράστηκε "ενδεικτικά" βάσει δυνατότητας να υποστηρίξει συγκεκριμένη ιπποδύναμη και φυσικά με ποιοτικά κριτήρια ;

Ρωτάω γιατί μια μελετημένη επακριβώς επιλογή θα έχει θετική επίπτωση ΚΑΙ στο (μικρό) lag...ΟΜΟΡΦΟ ΠΑΝΤΩΣ! :queen: :smile: :devil:

Γιωργο σε ευχαριστω για τα καλα σου λόγια..sorcerer.png

Το κουλερ επιλέχθηκε με βάση το δεύτερο κριτηριο...Το ποιοτικό , αφού ειναι αλουμινίου και τυπου bar and plate για καλυτερη απόδοση,μικρό σε μέγεθος (μέγεθος core

55mm x 14mm x 6.5mm ) για ελαχιστοποιηση λαγκ σε συνδυασμό με τις καταλληλες σωληνωσεις και φυσικά για να μπορεί να ανταπεξέλθει σε ιπποδυναμεις άνω των 200σίων που ίσως κάποια μέρα να φτάσω.Το συγκεκριμένο επαρκεί ανετα μεχρι 300 άλογα.

Μέχρι την Κεφαλονιά θέλω να ακούγονται τα τσαφ τσουφ!!!! :whistling: :whistling:

:angel: ειμαι ησυχο παιδι εγω.....

Link to comment
Share on other sites

μεγειές! μεγειές!

άντε να μπει και η σκάστρα να δούμε τι θα γίνει :)

θυμίσου πάντως και αυτό που σου είπα αν κρατήσεις την μαμά τουρμπίνα, ότι η μαμά σκάστρα πάνω από το 1bar έχει απώλειες άρα θα πρέπει να την ταπώσεις!

περιμένουμε νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω θανάση ...

Το ξέρω φίλε μου.Αν θελει κάποιος να βαλει μηχαανικη σκαστρα πρεπει να καταργήσει την by pass valve..

Εχω φτιαξει ανταπρορα για να καταργησω την μαμα σκαστρα..Θα σου ανεβασω φωτο ... :devil:

Θαναση και οσοι ενδιαφερονται για την td04L 13T 6 τουρμπινα της mhi για το τουτου τους ας ριξουν μια ματια στο fiat perfomance club για την συγκεκριμενη τουρμπίνα

Το αμάξι αντέχει(σωθικα ) ακομα και σε ιπποδυναμεις μεχρι 250άλογα.... :)

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω γραψει γιατι στα εχω πει απο το τηλ και με msg..

ευχομαι και απο εδω τα καλυτερα!!!!

περιμενω νεα σου :)

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε εγώ πιθανόν να βάλω την forge που μπαίνει σε S3 και cupra και κάθεται κουτί, αλλά είναι για την συγκεκριμένη τουρμπίνα καθώς αν αλλάξεις τουρμπίνα δεν θα υπάρχει η βάση της σκάστρας!

για το αμάξι πες ότι είμαστε σίγουροι πως αντέχει, αυτό που με φοβίζει είναι να μην λαγκάρει στα χαμηλά!

έχω δει ότι υπάρχει αντάπτορας για άλλα αυτοκίνητα που την καταργεί και απορώ γιατί η forge δεν έβγαλε για τα δικά μας ενώ έχει για volvo πχ

μετρήσεις έκανες με το ic? στον δρόμο πως το βλέπεις το αυτοκίνητο?

Link to comment
Share on other sites

θα γινει η καθοδος του κοκκινου στρατου!(κοκκινου tsi ηθελα να πω!)αντε με το καλο αγορι μου να βγαλεις οσα περισσοτερα αλογα μπορεις!τωρα αν κολωνεις στο 1 ευρο που κανει η μεμβρανη για να κανεις μαυρα τα σηματα θα στην στειλω δωρο ρε μπαγασα!αλλα πιστευω χαριτολογοντας το ειπες,γιατι βλεπω οτι τα ευρο σου αρχιζουν να βγαζουν ποδια και να τρεχουν σε ιπποδρομο!αλογαρες θα γινουν!χαχα...απο αναρτηση τι θα κανεις??

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω γραψει γιατι στα εχω πει απο το τηλ και με msg..

ευχομαι και απο εδω τα καλυτερα!!!!

περιμενω νεα σου :thumbsup:

Ευχαριστω πανο ... Αντε να δυναμωνουμε λίγο γιατι εδω εχουμε μεινει πολύ πολυ πισο...

θα γινει η καθοδος του κοκκινου στρατου!(κοκκινου tsi ηθελα να πω!)αντε με το καλο αγορι μου να βγαλεις οσα περισσοτερα αλογα μπορεις!τωρα αν κολωνεις στο 1 ευρο που κανει η μεμβρανη για να κανεις μαυρα τα σηματα θα στην στειλω δωρο ρε μπαγασα!αλλα πιστευω χαριτολογοντας το ειπες,γιατι βλεπω οτι τα ευρο σου αρχιζουν να βγαζουν ποδια και να τρεχουν σε ιπποδρομο!αλογαρες θα γινουν!χαχα...απο αναρτηση τι θα κανεις??

χαχα χαριτολογώντας το είπα Ανέστη..

Θα φτιάξω μάλλον χειροποίητη με βάση τα δικά μου αμορτισέρ και συμφωνα με τα δικά μου θέλω..Υπάρχει γνωστη εταιρία στο Ηράκλειο Κρήτης που κάνει αυτην την δουλεία χρόνια τώρα.Οσοι πάνε εκει δεν ξανα αλλάζουν ανάρτηση.Φυσικα δεν θα αλλάξω ύψος αφου αν δεις του δρόμους μας θα σου πέσουν τα μαλλιά.....;)

Οσο για τα σηματα παράτησα για λίγο την εξωτεική εμφάνιση για να ασχοληθώ με τον εσωτερικό κόσμο του... :rolleyes:

Αχ αυτα τα ευρώ τα άτιμα πώς φευγουν τόσο ευκολα..

Αντε δεν θα ερθεις κατα κρητη μεριά για διακοπές επιτέλους???????????????? δεν βαρέθηκες το κρύο?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε εγώ πιθανόν να βάλω την forge που μπαίνει σε S3 και cupra και κάθεται κουτί, αλλά είναι για την συγκεκριμένη τουρμπίνα καθώς αν αλλάξεις τουρμπίνα δεν θα υπάρχει η βάση της σκάστρας!

για το αμάξι πες ότι είμαστε σίγουροι πως αντέχει, αυτό που με φοβίζει είναι να μην λαγκάρει στα χαμηλά!

έχω δει ότι υπάρχει αντάπτορας για άλλα αυτοκίνητα που την καταργεί και απορώ γιατί η forge δεν έβγαλε για τα δικά μας ενώ έχει για volvo πχ

μετρήσεις έκανες με το ic? στον δρόμο πως το βλέπεις το αυτοκίνητο?

Ποιος θα λαγκάρει ρε Θανάση???Θα έχεις απο τις 2500 0.5 μπαρ και 3000-3100 φουλ μπουστ 1,1-1.2 . κόφτη 1 μπαρ όπου τον τοποθετησει ο βελτιωτης.6900 θα ειναι ?7200 θα ειναι? και θα παίζεις γύρω στα 210-220 αναλόγως πόσο ροικό θα αποδειχθεί και το καπάκι μας.. Που απο οτι φαίνεται ΕΙΝΑΙ..Με την τάση όποτε θες να ανεβεις μέχρ τα 270 με την ίδια τουρμπίνα λόγω της ιδιαιτερης κατασκευης της(μικρο Ind μεγάλο exd)Τωρα έχουμε στις 2700-2800 φουλ μπουστ και αυτο μεχρι τις 4000-4500..Τι προτιμάς τελικά ? Μπες στο φόρουμ της fiat να δεις τι γινεται με την συγκεκριμενη τουρμπίνα....ΧΑΜΟΣ

Τα σωθικά μας πάντως αντέχουν ανετοτατα.Στην τουρκία εχουν γίνει ήδη 3 τετοια αμάξια τελικά.(Συνομιλισα και συνομιλώ με τον Τουρκο βελτιωτη της remap str ο οποίος ο ίδιος εχει ασχοληθει όσο κανεις άλλος με το μοτερ αυτό.ουτε αντλίες ουτε μπεκ ουτε ουτε ουτε....

Πολλαπλή - dp - τουρμπίνα αυτά. Μάλιστα οι ίδιοι προτίνουν για μείωση κόστους αν ο πελάτης θέλει (πραγμα που εχει γίνει σε δύο απο τα τρια τους αμάξια - και στο πασσατ με τα 210+) , να αναλάβουν να κόψουν την μαμα πολλαπλη η οποια ειναι ενα με την τουρμπίνα και να τις φτιάξουν πλακ΄κακι για να κάτσει η td03-td04 τουρμπίνα.Μάλιστα εγγυονται για αυτό.Ηδη ενα αμαξι εχει ξεπεράσειι τα 40.000 χιλιαδες χιλιομετρα με αυτο το σετ απ!!

θα παραθέσω και ενα απο τα πολλα μαιλ του ανωτέρω βελτιωτη.

(Παντως μου δημιουργηθθηκε η εντυπωση και απο εικονες και απο βιντεο αμαξιων που φτιαχνουν και είδα , απο την γνωση και την ολη συμπεριφορα οτι οι ανθρωποι ειναι πολλοι μπροστα στο tuning...

Αλέξανδρε εγώ πιθανόν να βάλω την forge που μπαίνει σε S3 και cupra και κάθεται κουτί, αλλά είναι για την συγκεκριμένη τουρμπίνα καθώς αν αλλάξεις τουρμπίνα δεν θα υπάρχει η βάση της σκάστρας!

για το αμάξι πες ότι είμαστε σίγουροι πως αντέχει, αυτό που με φοβίζει είναι να μην λαγκάρει στα χαμηλά!

έχω δει ότι υπάρχει αντάπτορας για άλλα αυτοκίνητα που την καταργεί και απορώ γιατί η forge δεν έβγαλε για τα δικά μας ενώ έχει για volvo πχ

μετρήσεις έκανες με το ic? στον δρόμο πως το βλέπεις το αυτοκίνητο?

Σε χαλαρες συνθηκες ειναι 4-5 βαθμους ποιο κάτω.Αλλα η διαφορα θα φανει σε συνεχη ζορισμα όπου θα εχω πολυ χαμηλες θερμοκρασιες ενω με το υδρόψυκρο αυτες θα ανιβεναν επικινδυνα...

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αυτό που είπες για το full boost το θυμάμαι, το είχαμε συζητήσει αρκετά, απλώς θέλω να δω ένα αυτοκίνητο που θα το κάνει ώστε να ξέρω πως φουσκώνει, ούτως ή άλλως είμαι στεγνός για τέτοιες μετατροπές αυτή την στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Δωσε Πανο πόνο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Με 250 ευρο εχουμε την μαμα πολλαπλη με πλακάκι κατάλληλο να κατσει η TD04 :)

Πάντως από όσα έχω κατά καιρούς ακούσει -πέραν της αντοχής αυτής της μετατροπής στη κόλληση κ.λπ- χωρίς χειροποίητο πλοκάμι η απόδοση της τουρμπίνας (με το μανήσιο), συνήθως υστερεί (αρκετά). Ρώτησες τους Τούρκους τη διαφορά μεταξύ των δύο αυτών λύσεων;;.Πάντως αν μιλάμε για μικροδιαφορές, είναι καλύτερα να μείνει η μανήσια πολλαπλή. Ψάξτο να μάθουμε πάντως, είμαι περίεργος!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο η διαφορα αφενως εχει να κάνει στο πόσο θελει να δωσει ο καθε ένας.Με 250 ευρω σαφως και δεν εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα σε πολλαπλη.Θα εχει την μαμα διατομη αλλα θα επαρκει και θα κανει παρόλα αυτα καλά την δουλεια της. Με ενα σωστό πρ'ογραμμα η πολλαπλή μας η οποία εχει αντοχή 950 βαθμούς περίπου , η θερμοκρασία δεν θα ξεπερασει ποτε τους 800-850 max. Τα παιδια μου εγγυηθηκαν οτι με τον τρόπο που θα κολληθει δεν θα ραγίσει .

Σίγουρα η λύση μιας custom πολλαπλης (με θεση και για external :logik:) ειναι η καλύτερη . Τιμες διαφορες.....Εγω βρίσκω με 500 ευρω..

Ολα αυτα τα λέω για να δουν ότι δεν χρειαζονται και τόσα πολλα μαρούλια για την μετατροπη ενος 122αριου σε ενα αμάξι με 210-220-230 + αλογα.... (σιγουρα δεν χρειζονται μονο αυτα - αλλα αναφερομαι στην μηχανικη μετατροπη αυτη καθε αυτη.)

Aς δώσουμε το μαιλ του βελτιωτη στο φως της δημοσιότητας (χχαχ πολυ δημοσιογραφικό) το οποίο αφορα την βελτίωση του μοτέρ μας (Αναφέρεται και στο δικό τους προτζεκτ).

Hello there;First of all thanks for your interest, our company closed till 25th june because of summer holiday, but i want to answer your questions personally,

This car has totally stock engine, oem pistons, oem rods, oemBearings, oem cams, everything oem on engine internal, we keep stock air to water cooler, oem engine can handle up to 300 hp but we have limited this car about 210 hp because that car has a dsg gearbox

is your car has dsg gearbox too?

We have put td03 to this car because we projected about 210 hp, if you want more, td04 can be use because it has totally same input and output flanges with td03

Please dont hesitate to contact with me for your questions Thanks

Αλλο ένα μαιλ (αναγραφω μονο τις απαντησεις αφου απο αυτες μπορείται να καταλάβεται και τις ερωτήσεις που τους κανω..)

Καποιος moderator μπορει να μεταφερει τα δυο τελευταια πόστ στην βελτιωση 122αριου αφου αφορα αυτην...

Hello Alex; Sorry for late reply; We can upgrade your clutches in here,no problem with it we don't changing the oem manifold, just modifiying the manifold output flange. If you want we can make a custom manifold instead of oem one. you don't need anything else manifold and downpipe but we prefer minimum 63mm exhaust system, we prefer 70mm you can go with your stock fuel pumps and injectors, fsi system is good for it. We can make 500whp power on a 2.0 liter tfsi with rs4 oem injectors. when we are making 1.3 bar peak, 0.6 bar end, we could get 159hp with 97 ron fuel. there is a problem with oem map sensor. you cannot pass 1.3 bar with oem map sensor. so td03 cannot make more than 230ps @1.3 bar. so if you want more, we must increase the tirbune size. (like td04) i know td04-13t it is coming on subaru wrx also. the boost is coming late on our car because we programmed it like that. if the all boost come earliler it can broke gearbox easily. so we increase boost step by step at low rpms. We can do all of your wants, actually we are working on only softwares but we are working with the best garage of the Turkey called Tork Garage I can offer you a turn key solition if you want. You can come here as 160 hp and turn back as 230 Hp :)

Link to comment
Share on other sites

13082011129.jpg

Ηρθε και κουμπωσε η HKS SSQV ..... ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΘΟΡΥΒΟ............................

Αναμονη για remap και για κάποιες τελευταίες λεπτομέρειες.....

Δυστυχώς λόγω ημερων (15αυγουστος) οι τελευταίες αυτες δουλίτσες αναβάλονται κατα μία βδομάδα...

Ειμαι αρκετά ευχαριστημενος απο το όλο προτζεκτ.Υπηρχαν ακετα θέματα που μας ταλάνησαν αλλα τελικά όλα λύθηκαν...

Link to comment
Share on other sites

.Υπηρχαν ακετα θέματα που μας ταλάνησαν αλλα τελικά όλα λύθηκαν...

:clapping::blush::heart: ποσο ωραιο λεξιλογιο.... :angel: :angel:

για τον θορυβο επιβεβαιωνω και εγω... πολυ δυνατο :)

αντε με remap για stage2 !

και καπακι td04 για stage 3 !

ολα τα stage μαζεμενα εισαι καβλαρα :nuke: :nuke: :hyper: :hyper: :hyper::fear::afro:

μπραβο και απο εδω αλεξη για τη προσπαθεια σου και το χρονο που αφιερωσες..

περασε μετα απο το σπιτι μου να πιουμε καφε............................... :ass::baby:

Link to comment
Share on other sites

.Υπηρχαν ακετα θέματα που μας ταλάνησαν αλλα τελικά όλα λύθηκαν...

:heart: :heart: :heart: ποσο ωραιο λεξιλογιο.... :angel: :angel:

για τον θορυβο επιβεβαιωνω και εγω... πολυ δυνατο :pardon:

αντε με remap για stage2 !

και καπακι td04 για stage 3 !

ολα τα stage μαζεμενα εισαι καβλαρα :nuke: :nuke: :hyper: :hyper: :hyper::fear::afro:

μπραβο και απο εδω αλεξη για τη προσπαθεια σου και το χρονο που αφιερωσες..

περασε μετα απο το σπιτι μου να πιουμε καφε............................... :ass::baby:

Μαζί το stage 3 Λευτέρη....Ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια..Σε εχω πρήξει και σένα :beerhat:

Απο το σπίτι σου μόνο απέξω περνάω και αυτό γρήγορα γρηγορα γιατι φοβάμαι.... :ass:

αχαχα

μπραβο ρε φιλε..πολυ καλη δουλεια εχεις κανει μεχρι στιγμης!

Ευχαριστώ Ανέστη και ζαίρομαι που το ακούω ειδικά απο εσένα..

Πολλοι θα πούν "τι κάθεται και ασχολείται με το 122αρι?"

Κιόμως ευχομαι να διαψευστούν μια μέρα .. Αν και η βελτίωση ειναι αγάπη και μεράκι ασχετα τι καβαλάς .... :flowers:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο αλεξη..πολυ καλη δουλεια!!!!πολυ ομορφο....οσο για την HKS θα την βαλω απο μερα σε μερα σε 140αρι...την εχω παραγγειλει!!!ελπιζω να μην συναντησω προβληματα... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με φίλε μ κανένα..

Την φοράνε τουλάχιστον δύο μέλη απο εδω με 140αρι.. Ο ένας theosgt φοραει καο fmic...

Αν θες φτιαξε κ εναν ανταπτορα για ν καταργησεις την μαμα σκαστρα σου -σε συνεργασια με τον προγραμματιστη σ βεβαια-..

Αντε καλα φτερνισματα..:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.