Jump to content
Haldol

Το Polo Μου Ακούγεται Σαν Τρύπιο Μπαλόνι!

Recommended Posts

...όπως είχα πει στο παρελθόν, άμα μου ξαναβγάλει πρόβλημα θα το πετάξω. Και να που έρχεται η ώρα του. :p

Όπως γυρνούσα σπίτι σήμερα, είχα την εντύπωση ότι άκουγα έναν ήχο περίεργο όσο άνοιγα το γκάζι. Δοκιμάζω να δω, και όσο το πάταγα τέρμα και ανέβαζε στροφές, άκουγα έναν θόρυβο σα να ξεφουσκώνει μπαλόνι. Δηλαδή ένα "φςςςς". Στις 2-2,5 χιλιάδες στροφές είναι οριακά αισθητό, όσο ανεβάζει ακούγεται πολύ πιο έντονα. Το άνοιξα στις 5+ με τέρμα το γκάζι, εκεί πραγματικά έκανε λες και είναι μπαλόνι που χάνει αέρα. Ακουγόταν πολύ έντονα.

Δεν παρατήρησα τίποτα άλλο όμως. Ούτε η δύναμη έχει πέσει, ούτε κοψίματα μου έκανε, τίποτα. Όλα τέλεια. Καλύτερα από ποτέ... με τη διαφορά ότι ακούγεται σα να χάνει αέρα.

Έχει ιδέα κανείς τι είναι μπας και προλάβουμε τα χειρότερα; Όχι τίποτε άλλο, σε λίγες μέρες πάω Πάτρα και δε λέει να με αφήσει κοντά στο Ξυλόκαστρο. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος από που ακούγεται, είμαι και λίγο περήφανος βλέπεις. :whistling:

Έχω μια αίσθηση ότι έρχεται από το χώρο της μηχανής ή λίγο πιο πίσω. Παίζει να έχει χαλαρώσει κάνα κολάρο; Ή να 'χει σπάσει η βάση του καταλύτη, στο σημείο που ενώνεται με την εξάτμιση;

Φίλε ttdoumpa έχω το αυτοκίνητο που λέω στο προφίλ μου, δεν έχει turbo.

Link to comment
Share on other sites

Κατι σχετικο με πιεση ειναι...Απο καποιο κολαρο χανεις ή ακουγετε η τουρμπινα σου!Βεβαια αν εχανες απο κολαρο δεν θα πηγαινε βημα και δεν θα σηκωνε πιεση!Τσεκαρε το...

Link to comment
Share on other sites

...όπως είχα πει στο παρελθόν, άμα μου ξαναβγάλει πρόβλημα θα το πετάξω. Και να που έρχεται η ώρα του. :tongue:

Όπως γυρνούσα σπίτι σήμερα, είχα την εντύπωση ότι άκουγα έναν ήχο περίεργο όσο άνοιγα το γκάζι. Δοκιμάζω να δω, και όσο το πάταγα τέρμα και ανέβαζε στροφές, άκουγα έναν θόρυβο σα να ξεφουσκώνει μπαλόνι. Δηλαδή ένα "φςςςς". Στις 2-2,5 χιλιάδες στροφές είναι οριακά αισθητό, όσο ανεβάζει ακούγεται πολύ πιο έντονα. Το άνοιξα στις 5+ με τέρμα το γκάζι, εκεί πραγματικά έκανε λες και είναι μπαλόνι που χάνει αέρα. Ακουγόταν πολύ έντονα.

Δεν παρατήρησα τίποτα άλλο όμως. Ούτε η δύναμη έχει πέσει, ούτε κοψίματα μου έκανε, τίποτα. Όλα τέλεια. Καλύτερα από ποτέ... με τη διαφορά ότι ακούγεται σα να χάνει αέρα.

Έχει ιδέα κανείς τι είναι μπας και προλάβουμε τα χειρότερα; Όχι τίποτε άλλο, σε λίγες μέρες πάω Πάτρα και δε λέει να με αφήσει κοντά στο Ξυλόκαστρο. :whistling:

Ξαναπροσπάθησε το σηκώνοντας αυτή τη φορά το πίσω κάθισμα και πατώντας γκάζι με σηκωμένο το πίσω κάθισμα (σε θέση δηλαδή που αναδιπλώνονται). Και πες μας αν ακούγεται πιο έντονα. Μπορεί απλά να είναι το σωληνάκι που βγαίνει από την τρόμπα βενζίνης (είναι ακριβώς κάτω από το πίσω κάθισμα) και συντονίζει με την λαμαρίνα. Πραγματικά δες το γιατί σε μένα έκανε ακριβώς έτσι και λύθηκε απλά με μία σπογγώδη ταινία.

Edited by theonik
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.