Jump to content
mk2911

Τρίξιμο Τιμονιού (?) Σε Στροφή

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Την προηγούμενη Τρίτη μου έτυχε το ακόλουθο και θα ήθελα τη γνώμη σας, γιατί με ανησύχησε:

καθώς κινόμουν σε στενάκια, βρίσκομαι σε στοπ και θέλω να στρίψω αριστερά σε ανηφορικό στενό. Με ελάχιστη ταχύτητα, κόβω το τιμόνι αριστερά και πριν τερματίσει (δεν το τερμάτισα) κανει ένα ΚΡΑΑΑΑΑΚΑΚΑΚΚ (μάλλον από τον δεξιό μπροστά τροχό χωρίς να μπορώ να πω με σιγουριά) και νιώθω το αμάξι να φεύγει στιγμιαία ευθεία. αμέσως φρένο για να μην πέσω στο σταθμευμένο μπροστά. Επίσης στιγμιαία επανήλθε και ο έλεγχος του τιμονιού (κουνώντας το λίγο), αλλά τα είδα λίγο όλα εκείνη την ώρα. (Σημείωση: δεν πατούσα φρένο όταν έστριβα.)

Το θέμα είναι ότι αυτόν τον θόρυβο (χωρίς να "φύγει" το αμάξι όμως) το έχει κάνει άλλες δύο τρεις φορές και πάλι σε δρομάκι με κλίση(κατηφορικό αυτή τη φορά) και σε αριστερή στροφή. Το δοκίμασα και μετά το περιστατικό και πάλι έκανε το κρακ. Με ανησυχεί και πλέον οδηγώ αγχωμένα.

Τέλος, το σκ με το που βγήκα εθνική από τα 80 αρχίζει κ τρέμει το τιμόνι. (οκ ζυγοστάθμιση αλλά....)

Αν έχω κάνει εγώ βλακεία απλά πείτε το μου να ξέρω :tongue: , οποιαδήποτε γνώμη δεκτή και σεβαστή.

Συγνώμη αν σας ζαλίζω, δεν έχω και τις γνώσεις βρε αδερφέ και θέλω πριν το πάω στην αντιπροσωπεία να έχω μια ιδέα τι μπορεί να είναι.

btw σε έναν φίλο τεχνικό που του περιέγραψα την κατάσταση μου είπε για μπιλιοφόρο (gloup! με 17000 χλμ? δεν το λιώνω το άμοιρο αλλά 2-3 γερές λακούβες τις έχω τιμήσει δυστυχώς... :growl: )

That's all...

Edited by mk2911
Link to comment
Share on other sites

Στον εχει κανει αλλες 2-3 φορες και μια που εφυγες 4 και αντι να πας στο συνεργειο ρωτας το φορουμ!!!!

Τι να σου πουμε δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Στον εχει κανει αλλες 2-3 φορες και μια που εφυγες 4 και αντι να πας στο συνεργειο ρωτας το φορουμ!!!!

Τι να σου πουμε δηλαδη?

Εντάξει φίλε μου, έχω κλείσει να το πάω, πέρα από αυτό όμως μου φαίνεται αφύσικο για καινούργιο αμάξι και θα ήθελα μια γνώμη να ξέρω στο που μπορεί να οφείλεται, δεν νομίζω ότι κακώς ρωτάω.

Edited by mk2911
Link to comment
Share on other sites

Για μπιλιοφόρος φαίνεται όπως σου είπε ο φίλος σου τεχνικός.

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει κι εμενα τον ιδιο θορυβο οταν το κοβω αριστερα και ακουγεται οταν εχω ανοιχτο το παραθυρο τωρα το καλοκαιρι.Εχει περιπου εξι μηνες που μου το κανει,δυο φορες πηγα στην αντιπροσωπεια, και τις δυο φορες δεν ακουσαν τιποτα

Link to comment
Share on other sites

....κανει ένα ΚΡΑΑΑΑΑΚΑΚΑΚΚ (μάλλον από τον δεξιό μπροστά τροχό χωρίς να μπορώ να πω με σιγουριά) και νιώθω το αμάξι να φεύγει στιγμιαία ευθεία. αμέσως φρένο για να μην πέσω στο σταθμευμένο μπροστά. Επίσης στιγμιαία επανήλθε και ο έλεγχος του τιμονιού (κουνώντας το λίγο), αλλά τα είδα λίγο όλα εκείνη την ώρα. (Σημείωση: δεν πατούσα φρένο όταν έστριβα.)

...

Είσαι σίγουρη ότι πήγες ευθεία? Δηλαδή δεν έστριψαν οι ρόδες?

Μου κανει κι εμενα τον ιδιο θορυβο οταν το κοβω αριστερα και ακουγεται οταν εχω ανοιχτο το παραθυρο τωρα το καλοκαιρι.Εχει περιπου εξι μηνες που μου το κανει,δυο φορες πηγα στην αντιπροσωπεια, και τις δυο φορες δεν ακουσαν τιποτα

Chris νομίζω πως αυτό που ακούς είναι αυτό που έχω αναφέρει και εγώ στο παρακάτω θέμα:

[Polo 6R] Σύστημα Διεύθυνσης

Και δες αυτό που γράφω για τη βροχή και το νερό

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.