Jump to content
Guest kokito

Ανεξήγητο........

Recommended Posts

:lol:

Έχει τώρα μια εβδομάδα περίπου που ακούγεται απο την πίσω δεξιά ρόδα ένας θόρυβος σαν το αμάξι να πατάει πάνω σε σαμαράκια.

Κοίταξα τα λάστιχα μήπως έχουν κάνει βυζί και χοροπηδάνε αλλά τίποτα.

Κοίταξα την ζάντα μήπως έχει ζαβώσει πάλι τίποτα.Κοίταξα αμορτισερ ελατήρια τίποτα.

Συνεχίζει να χτυπάει και είναι πολύ εκνευριστικό.

Δεν τραβάει ούτε το τιμόνι ούτε φεύγει από την ευθεία του καθόλου.

Τι μπορεί να ειναι?

ΒΟΗΘΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος είναι περιοδικός η συνεχόμενος?

Μεταβάλλεται η συχνότητα με την ταχύτητα?

Σήκωσε το και γύρνα το τροχό στον αέρα. Ακούς τίποτα?

Η εξάτμιση σου απο που περνάει?

Αν μας περιγράψεις με κάπως περισσότερες λεπτομέρειες τα συμπτώματα ίσως να μας κατέβει καμιά ιδέα ακόμα! :lol:

Υ.Γ. Λες να ειναι κανενα ρουλεμαν? Βουηζει ο τροχος?

Edited by Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος είναι περιοδικός αλλά ακούγεται μόνο μέσα στο αμάξι.

Σήκωσα και γύρισα τον τροχό αλλά δεν έπιασε τίποτα το αφτί μου.....Όχι ότι είμαι και τόσο περήφανος για τα αφτιά μου........ :blink:

Τα αμορτισερ και τα ελατήρια είναι καινούρια.Πριν 15000 χλμ τα έβαλα...

Ρουλεμαν ομολογώ δεν το σκέφτηκα αλλά δεν θα ακουγόταν απ'έξω?

Έχει καταντήσει πολύ εκνευριστικό.

Βοήθεια παίδες

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος είναι περιοδικός αλλά ακούγεται μόνο μέσα στο αμάξι.

Σήκωσα και γύρισα τον τροχό αλλά δεν έπιασε τίποτα το αφτί μου.....Όχι ότι είμαι και τόσο περήφανος για τα αφτιά μου........ :blush:

Τα αμορτισερ και τα ελατήρια είναι καινούρια.Πριν 15000 χλμ τα έβαλα...

Ρουλεμαν ομολογώ δεν το σκέφτηκα αλλά δεν θα ακουγόταν απ'έξω?

Έχει καταντήσει πολύ εκνευριστικό.

Βοήθεια παίδες

αρα σιγουρα εχει να κανει με τη περιστροφη του τροχου..... Μηπως τιποτα με το χειροφρενο, μηπως δηλαδη κατι εχει κολλησει στο δεξθ τροχο? εχεις δισκους πισω? Τα τακακια?

(ξερεις τωρα,απλα σου λεω που παει ο νους μου, μη το περνεις της μετριτης)

Δηλαδη το ακους με το που αρχισει και τσουλαει το αμαξι? η μετα απο τα 50km/h πχ?

Σε λακουβες? τι γινεται?

Κατεβασε τα καθησματα, βγαλε εταζερα, βαλε καποιον πισω (λαγονικο με λιγα λογια -_- ) και κανε καμια βολτα να σου πει τι ακουει. ακουγεται αστειο αλλα αν πιανει το αυτι του μπορει να βαλει.... λαγο! χεχεχε

Κανε και μια αλλαγη στα λαστιχα σου μπρος πισω, η δεξια αριστερα (αν και ειπες πως δεν ειναι αυτο)

Κανεις αλλος καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο είχα πάθει στο παλιό μου αυτοκίνητο , δηλαδή μόλις ανέβαιναν τα χιλιόμετρα πάνω από 40,50 άκουγα ένα θόρυβο ,βουητό δηλαδή και ήταν το ρουλεμάν του πίσω τροχού . Αυτό δεν μπορούσα να το διαπιστώσω με το χέρι γιατί θα έπρεπε να πάρει πάρα πολλές στροφές ο τροχός . Μπορεί να έχεις πάθει και εσύ κάτι ανάλογο …….. ρουλεμάν τροχού .

Link to comment
Share on other sites

Guest LOUPOS9
:blush: κατι τετιο επεθα κ εγω περιπου ακουγοταν το αριστερο ρουλεμαν,και τελικα ειταν το δεξι.καντα ελενχω ολα.
Link to comment
Share on other sites

Τα ρουλεμαν σίγουρα θα τα κοιτάξω κι ευχαριστώ για την ιδέα γιατί δεν το σκέφτηκα.Αυτό που με βάζει σε σκέψη είναι ότι ακούγεται λες και πατάω σε σαμαράκια.Τα ρουλεμαν δεν κάνουν έτσι.Πίσω δίσκους έχω όσο για το χειρόφρενο τι θα μπορούσε να έχει?Τα λάστιχα δεν τα έχω πολύ καιρο και ούτε το ζορίζω.Πήγα και κοίταξα εξάτμιση μήπως χτυπάει πουθενά αλλά τίποτα.Ακούγεται και σε λιγότερα χιλιόμετρα από 40.¶λλες φορές το ακούω με το που ξεκινάω.Σε ρελαντι όταν πατάω γκάζι δεν ακούγεται.Μόνο σε κίνηση

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις τραβηξει χειροφρενο σε ευθεια για πολυ ωρα? Αν ναι τοτε εχεις τετραφωνοπιοισει το λαστιχο. Για κοιτα και αυτη την περιπτωση. Ειχα παθει αυτο το πραγμα και δεν ηξερα τι ειναι μεχρι που το ειδε ο μηχανικος και μου ειπε το λαστιχο ειναι γ........νο.

Link to comment
Share on other sites

Εκανες τωρα τελευταια καμια ζυγοσταθμιση τους τροχους??Μηπως αλλαξες τροχους μπρος-πισω??Το πιθανοτερο είναι να θέλεις ευθυγραμιση όδο περιέργο και εαν ακούγετα..Σου έχει φαει τα λαστιχα σου στραβα με αποτελεσμα να σου βγαλει τον θορυβο αυτον...Το αυτοκινητο μπορει να πηγαινει ευθεια και να λες οτι δεν θελει ευθυγραμιση...Αλλα έχει να κάνει με γωνίες καμπερ-καστερ,συγκλισεις τροχών και δεν ΣΗΜΑΖΕΥΕΤΑΙ...Με απλα λογια οι τροχοι σου οι πίσω είναι κάπως ετσι / \ ή \ /....αν πας σε ένα κάλο βουλκανιζατερ και δουν τα λαστιχα σου θα σου πουν ακριβως τι προβλημα υπαρχει..Το έχω παθει και εγω για αυτο στο λέω...άφου και τα λάστιχα είχαν φάει το ψώμι τους...άλλαξα τα λαστιχα εκανα και μια ευθυγραμιση και το προβλήμα λυθηκε τέλειως... :blink: ι αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου iron είχες δίκιο.Τα λάστιχά μου αν και έχουν πολύ ζωή μπροστά τους ειναι έτσι / \. Πήγα και τα κοίταξα εκεί που τα έβαλα. Πιθανών οφείλεται στο ότι άργησα να τα γυρίσω μπρος πίσω.

Τώρα θα τα αλλάξω αναγκαστηκά γιατί είναι λες και οδηγώ το lada του πατέρα μου με τα τρακτεροτά λάστιχα.

Προς το παρών είμαι στο ψάξιμο..Κάτι καλό θα βρω.Έχω ψύχωση με τα λάστιχα.Δεν θέλω να ακούγονται καθόλου και να κρατάνε καλά.....

Ευχαριστώ σας όλους....Σας ευχαριστεί και το αμάξι μου.

Link to comment
Share on other sites

;)

Έχει τώρα μια εβδομάδα περίπου που ακούγεται απο την πίσω δεξιά ρόδα ένας θόρυβος σαν το αμάξι να πατάει πάνω σε σαμαράκια.

Κοίταξα τα λάστιχα μήπως έχουν κάνει βυζί και χοροπηδάνε αλλά τίποτα.

Κοίταξα την ζάντα μήπως έχει ζαβώσει πάλι τίποτα.Κοίταξα αμορτισερ ελατήρια τίποτα.

Συνεχίζει να χτυπάει και είναι πολύ εκνευριστικό.

Δεν τραβάει ούτε το τιμόνι ούτε φεύγει από την ευθεία του καθόλου.

Τι μπορεί να ειναι?

ΒΟΗΘΕΙΑ

...φιλε μου κατι τετοιο ειχα παθει και εγω σε ενα προηγουμενο αμαξι!ο θορυβος ειχε αρχισει να εμφανιζεται οταν αλλαξα ελατηρια και αμορτισερ!τι ηταν......συντονιζοντουσαν οι σπειρες του ελατηριου!!!!!εβαλα ειδικο μονωτικο και δια μαγειας εξαφανηστικαν οι θορυβοι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.