Jump to content
diMake

Golf 6 - Ανάρτηση (Αμορτισέρ, Λύσεις, Aftermarket, Dcc Κλπ)

Recommended Posts

Guest mitS.O.S.

... Ας μπω και εγώ στην κουβέντα...

Έχω Golf 6 TSi 160 με 62000χλμ... με την ανάρτηση του πακέτου sport pack...

Από την αρχή ήμουν ευχαριστημένος με την άνεση που προσφέρει η συγκεκριμένη ανάρτηση (λίγο σκληρή, όσο την ήθελα ...) αλλά δεν ήμουν ευχαριστημένος με την συμπεριφορά της όταν μιλάμε για στροφές ή ελιγμούς με υψηλές ταχύτητες... δεν είχα ποτέ βέβαια θέμα κρατήματος παρά μόνο το ότι δεν μου άρεσε η αίσθηση του να γέρνει απότομα και τόσο πολύ το αυτοκίνητο... με φοβίζει και με φοβίζει αρκετά...

Τώρα που έχω φτάσει στα 62000 χλμ και τα αμορτισέρ έπεσαν όσο να 'ναι, η κατάσταση έχει γίνει ακόμα χειρότερη...

Σκέφτομαι λοιπόν να ψαχτώ για κάποια λύση... δεν θέλω όμως σε καμία απολύτως περίπτωση ούτε να το κάνω πιο σκληρό απ' ότι είναι αλλά ούτε και πιο μαλακό... επίσης δεν με ενδιαφέρει καθόλου το χαμήλωμα...

Θέλω απλά μια λύση που θα διατηρήσει την άνεση που έχω τώρα και θα βελτιώσει το θέμα των κλίσεων που πέρνει το αυτοκίνητο...

Κάποιος φίλος μου πρότεινε τα ΚΟΝΙ FSD... δεν έχω ιδέα βέβαια αν αυτά θα μου προσφέρουν αυτό που θέλω...

Καμιά ιδέα...???

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα. Απλά επιμένω πως δεν υπάρχει αμορτισέρ χαμηλώματος 1.5cm. Υπάρχει απλώς αμορτισέρ χαμηλώματος. Προφανώς η VW ήθελε 1,5cm και όχι 5! Αυτό δεν πάει να πει πως η συγκεκριμένη μπουκάλα είναι μόνο για χρήση με 1,5cm...

Αυτό πιστεύω εγώ...

Εγώ όταν έβαλα τα eibach με μαμά ελατήρια δεν είδα να συνδυάζονται και πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

... Ας μπω και εγώ στην κουβέντα...

Έχω Golf 6 TSi 160 με 62000χλμ... με την ανάρτηση του πακέτου sport pack...

Από την αρχή ήμουν ευχαριστημένος με την άνεση που προσφέρει η συγκεκριμένη ανάρτηση (λίγο σκληρή, όσο την ήθελα ...) αλλά δεν ήμουν ευχαριστημένος με την συμπεριφορά της όταν μιλάμε για στροφές ή ελιγμούς με υψηλές ταχύτητες... δεν είχα ποτέ βέβαια θέμα κρατήματος παρά μόνο το ότι δεν μου άρεσε η αίσθηση του να γέρνει απότομα και τόσο πολύ το αυτοκίνητο... με φοβίζει και με φοβίζει αρκετά...

Τώρα που έχω φτάσει στα 62000 χλμ και τα αμορτισέρ έπεσαν όσο να 'ναι, η κατάσταση έχει γίνει ακόμα χειρότερη...

Σκέφτομαι λοιπόν να ψαχτώ για κάποια λύση... δεν θέλω όμως σε καμία απολύτως περίπτωση ούτε να το κάνω πιο σκληρό απ' ότι είναι αλλά ούτε και πιο μαλακό... επίσης δεν με ενδιαφέρει καθόλου το χαμήλωμα...

Θέλω απλά μια λύση που θα διατηρήσει την άνεση που έχω τώρα και θα βελτιώσει το θέμα των κλίσεων που πέρνει το αυτοκίνητο...

Κάποιος φίλος μου πρότεινε τα ΚΟΝΙ FSD... δεν έχω ιδέα βέβαια αν αυτά θα μου προσφέρουν αυτό που θέλω...

Καμιά ιδέα...???

Εγώ φοράω την FSD. Πολύ καλή, στην πρώτη σκάλα σκληρότητας (από τις 4) έχει ελάχιστη κλίση και γενικά το αμάξι είναι τραίνο! Απλά θέλει πολύ (μα πολύ όμως) προσοχή στα σαμαράκια (πχ έξω από σχολεία), γιατί εκεί είναι άθλια η απόσβεση και εύκολα μπορείς να διαλύσεις τις βάσεις των αμορτισέρ! Κατά τα άλλα, είναι απίστευτη ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω την FSD. Πολύ καλή, στην πρώτη σκάλα σκληρότητας (από τις 4) έχει ελάχιστη κλίση και γενικά το αμάξι είναι τραίνο! Απλά θέλει πολύ (μα πολύ όμως) προσοχή στα σαμαράκια (πχ έξω από σχολεία), γιατί εκεί είναι άθλια η απόσβεση και εύκολα μπορείς να διαλύσεις τις βάσεις των αμορτισέρ! Κατά τα άλλα, είναι απίστευτη ανάρτηση.

από άνεση τι λέει? κοπανάει πολύ περισσότερο από μαμά?

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Εγώ φοράω την FSD. Πολύ καλή, στην πρώτη σκάλα σκληρότητας (από τις 4) έχει ελάχιστη κλίση και γενικά το αμάξι είναι τραίνο! Απλά θέλει πολύ (μα πολύ όμως) προσοχή στα σαμαράκια (πχ έξω από σχολεία), γιατί εκεί είναι άθλια η απόσβεση και εύκολα μπορείς να διαλύσεις τις βάσεις των αμορτισέρ! Κατά τα άλλα, είναι απίστευτη ανάρτηση.

Katana, το Golf σου φορούσε την μαμά sport ανάρτηση πριν βάλεις τα FSD...? αν ναι, τότε συγκριτικά είναι πιο σκληρά τα FSD...???

1η σκάλα εννοείς την πιο μαλακή ή την πιο σκληρή...?

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

ρυθμιζομενες ειναι και δεν χτυπαει σχεδον καθολου!!! ενα κλικ πιο σκληρες απο τις μαμα ειναι.. δεν ηθελα με τιποτα να χασω σε ανεση... :clapping:

αυτες εδω ειναι... http://en.sachsperformance.com/sachs-race-coilover-suspensions/sportfahrwerk-audi/audi-a3/16-ab-0503/sachs-performance-gewindefahrwerk.html

Την είδα ,τόσο την πήρες? 1600?

Εγώ φοράω την FSD. Πολύ καλή, στην πρώτη σκάλα σκληρότητας (από τις 4) έχει ελάχιστη κλίση και γενικά το αμάξι είναι τραίνο! Απλά θέλει πολύ (μα πολύ όμως) προσοχή στα σαμαράκια (πχ έξω από σχολεία), γιατί εκεί είναι άθλια η απόσβεση και εύκολα μπορείς να διαλύσεις τις βάσεις των αμορτισέρ! Κατά τα άλλα, είναι απίστευτη ανάρτηση.

είναι χαμηλωμένο το δίκο σου? και σε τι τιμή είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Εχω ενα Golf VI 122 με μαμα μαλακη αναρτηση αλλα θελω να την σκληρηνω. Προ ημερων το αμαξι ανοιξε σε δρομο-γυαλι με αποτελεσμα την εξοδο στα χωραφια..Σημειωτεων το οδηγουσε ο πατερα μου με ολη την οικογενεια μεσα. Το αμαξι εχει πολλες υπερστροφικες τασεις. Φοραει Bringestone Turanza και εχει μονο 23000 χλμ. Πριν απο αυτο ο πατερας μου ειχε Alfa 33 και δεν τον ειχε προδωσει ποτε. Δεν ειμαστε καθολου ευχαριστημενοι με το αυτοκινητο και ειναι κριμα. Το αμαξι εχει μετρηθει σε αμορτισερ και και ελαστικα. Ολα ειναι φυσιολογικα. Σκεφτομαι να βαλω την μαμα sport ανρτηση. Ξερει κανεις ποσο κοστιζει ολο το πακετο και τι ακριβως περιλαμβανει; Μπορω να βαλω τα σπορ αμορτισερ στα υπαρχοντα ελατηρια; Εχει κανεις ελαφρα μεταχειρισμενα τα σπορ αμορτισερ ή και τα σπορ ελατηρια; Δεν θελω να γινει σκληρο το αμαξι αλλα να κραταει υποτυποδως για τα λεφτα που κανει. Καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Katana, το Golf σου φορούσε την μαμά sport ανάρτηση πριν βάλεις τα FSD...? αν ναι, τότε συγκριτικά είναι πιο σκληρά τα FSD...???

1η σκάλα εννοείς την πιο μαλακή ή την πιο σκληρή...?

Όχι είχε την απλή ανάρτηση. Κοπαναει αλλα οχι τραγικά. Εννοώ την πιο μαλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παιδια που μιλησα με καποιον παρα πολυ ειδικο σε αυτο τον τομεα Θυμιος λεγεται και εχει μαγαζι στην παραμυθια μου ειπε οτι δεν υπαρχει αμορτισερ χαμηλωματος μεχρι 3.5-4 ποντους δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο 4 ποντους και μετα υπαρχει. Επειδη φτιαχνει τα μαμα αμορτισερ οπως τα θελει ο καθενας εχω ετοιμα τα sachs απο την πασσατια να του τα στειλω να μου τα φτιαξει παρα πολυ σκληρα οσο δεν παιρνουν. Εγω σε συνεργειο δουλευω και ειμαι μεσα στα κολπα καθε μερα για δωστε μου καταλαβω πως ειναι το αμορτισερ χαμηλωματος.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Εχω ενα Golf VI 122 με μαμα μαλακη αναρτηση αλλα θελω να την σκληρηνω. Προ ημερων το αμαξι ανοιξε σε δρομο-γυαλι με αποτελεσμα την εξοδο στα χωραφια..Σημειωτεων το οδηγουσε ο πατερα μου με ολη την οικογενεια μεσα. Το αμαξι εχει πολλες υπερστροφικες τασεις. Φοραει Bringestone Turanza και εχει μονο 23000 χλμ. Πριν απο αυτο ο πατερας μου ειχε Alfa 33 και δεν τον ειχε προδωσει ποτε. Δεν ειμαστε καθολου ευχαριστημενοι με το αυτοκινητο και ειναι κριμα. Το αμαξι εχει μετρηθει σε αμορτισερ και και ελαστικα. Ολα ειναι φυσιολογικα. Σκεφτομαι να βαλω την μαμα sport ανρτηση. Ξερει κανεις ποσο κοστιζει ολο το πακετο και τι ακριβως περιλαμβανει; Μπορω να βαλω τα σπορ αμορτισερ στα υπαρχοντα ελατηρια; Εχει κανεις ελαφρα μεταχειρισμενα τα σπορ αμορτισερ ή και τα σπορ ελατηρια; Δεν θελω να γινει σκληρο το αμαξι αλλα να κραταει υποτυποδως για τα λεφτα που κανει. Καμια ιδεα;

Καλώς ήρθες κατ'αρχή! :yahoo: Δε μπορώ να μη σε πιστέψω βέβαια για την έξοδο του αυτοκινήτου στα χωράφια αλλά από την άλλη δε νομίζω το Golf να έχει τόοοοοοσο τραγικό κράτημα και να τίθεται σύγκρισή του -έστω και εμμέσως- με αμάξι που έχει τεχνολογία παλαιότερη κατά... 1/4 του αιώνα, όσο κι αν δεν έτυχε να σας "προδώσει"! Θεωρώ ότι τα Turanza (ως κλασικά Bridgestone) είτε ήταν ελαττωματικά από αρχής ή σκλήρυναν υπερβολικά σαν "γόμα" κι έκαναν το αμάξι πιο απόλυτο. Νομίζω ότι πρέπει να κοιταχτεί πρώτα το θέμα αυτό και μετά να μιλάμε για πιθανότητα "υποτυπώδους κρατήματος σε σύγχρονο Golf", σα να πρόκειται για... Hyundai Excell του 1984 :p .Από κει και πέρα για ανάρτηση που να "κρατάει" κάπως καλύτερα αλλα να μη κοπανάει, πρέπει να κοιτάξει κανείς για ένα "κλικ" πιο σκληρά αμορτισέρ στα υπάρχοντα ελατήρια (έχει νομίζω η Bilstein) και επ' ουδενί για σπορ αμορτισέρ σε νορμάλ ελατήριο, γιατί οι δυνάμεις αποσβέσεως έχουν ρυθμιστεί εργοστασιακά με τον συγκεκριμένο συνδυασμό σκληρότητας και προοδευτικότητας. Αν θες σαφώς sport ανάρτηση ή θα πας σε σκληρό αμορτισέρ και σκληρό ελατήριο άλλως σε coilover αλλά με προσεκτική ρύθμιση σε όχι πολύ σκληρή σκάλα. Τα αμορτισέρ της sport μανήσιας ανάρτησης μπορεί να κάνουν αν τα ελατήρια είναι της ίδιας σκληρότητας με τα αντίστοιχα της εκδόσεως με την "απλή" ανάρτηση. Αν όμως είναι σαφώς σκληρότερα (δες κωδικούς μοντέλου σου) ίσως κι αυτή να μην είναι ενδεδειγμένη λύση αν και κατά τη γνώμη μου όχι κι άσχημη. Νομίζω η πρώτη ή και η τελευταία λύση είναι αυτό που θέλεις...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Όχι είχε την απλή ανάρτηση. Κοπαναει αλλα οχι τραγικά. Εννοώ την πιο μαλακή.

Αν είχες την απλή εργοστασιακή ανάρτηση και τώρα με τα FSD δεν σου φαίνεται να κοπανάει τραγικά, τότε εγώ που έχω την sport εργοστασιακή ίσως να μην δω και τόσο μεγάλη διαφορά αν βάλω τα FSD... Λογικό...???

Καλώς ήρθες κατ'αρχή! :D Δε μπορώ να μη σε πιστέψω βέβαια για την έξοδο του αυτοκινήτου στα χωράφια αλλά από την άλλη δε νομίζω το Golf να έχει τόοοοοοσο τραγικό κράτημα και να τίθεται σύγκρισή του -έστω και εμμέσως- με αμάξι που έχει τεχνολογία παλαιότερη κατά... 1/4 του αιώνα, όσο κι αν δεν έτυχε να σας "προδώσει"! Θεωρώ ότι τα Turanza (ως κλασικά Bridgestone) είτε ήταν ελαττωματικά από αρχής ή σκλήρυναν υπερβολικά σαν "γόμα" κι έκαναν το αμάξι πιο απόλυτο. Νομίζω ότι πρέπει να κοιταχτεί πρώτα το θέμα αυτό και μετά να μιλάμε για πιθανότητα "υποτυπώδους κρατήματος σε σύγχρονο Golf", σα να πρόκειται για... Hyundai Excell του 1984 :thumbsup: .

Συμφωνώ απόλυτα... chronismar νομίζω ότι η κριτική σου στο Golf συγκρίνοντας το μάλιστα με Alfa 33, είναι μάλλον υπερβολική...

Άσε που αν το Golf ήταν τόσο τραγικό, εγώ θα είχα "σκοτωθεί" ήδη καμιά 20αριά φορές...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Προσωπικα εχω 207 Rallye. Το ξερω οτι δεν μπορει να συγκριθει με το Golf αλλα θελω να καταληξω πως εχω συνηθησει το ελαφρωμα του πισω μερους και το ζυγισμα της υπερστροφης. Αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι το Golf γνωστο για την συντηρητικη αλλα ασφαλη και φιλικη συμπεριφορα του εχεις τετοιες τασεις. Εγω λογω της παρπαπανω εμπειριας μου μπορω να διαχειριστω αυτο στο Golf (αν και πιο δυσκολα γιατι ειναι υπερβολικα μαλακο και αργο στς αντιδρασεις του). Οσον αφορα την 33 το ανεφερα γιατι το αμαξι ηταν βιδωμενο στο πισω μερος του και δεν ειχε υποψια υπερστροφης παρα την ηλικια του. Φυσικα και υποψιαζομαι και τα λαστιχα (γιαυτο αλλωστε τα ανεφερα) αλλα το αμαξι χανει το πατημα του στις στροφες ελεο μαλακων αναρτησεων. Τωρα οσον αφορα τις παραπανω λυσεις προτιμω οτι γινει να γινει με προιοντα VW. Γιαυτο ρωτησα στην VW και μου ειπαν το εξης παραδοξο, οτι τα σπορ αμορτισερ (καμια 500αρα με τοποθετηση) συνδιαζονται με τα υπαρχοντα ελατηρια και οτι η σπορ αναρτηση αυτα τα ελατηρια φοραει. Ξερει κανεις τιποτα πανω σε αυτο; Αν ειναι ετσι θα ειναι καλυτερο ή απλα ελαφρως καλυτερο σε κρατημα;

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες την απλή εργοστασιακή ανάρτηση και τώρα με τα FSD δεν σου φαίνεται να κοπανάει τραγικά, τότε εγώ που έχω την sport εργοστασιακή ίσως να μην δω και τόσο μεγάλη διαφορά αν βάλω τα FSD... Λογικό...???

Λογικότατο! Απλά σου είπα, θέλει προσοχή στα σαμαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Προσωπικα εχω 207 Rallye. Το ξερω οτι δεν μπορει να συγκριθει με το Golf αλλα θελω να καταληξω πως εχω συνηθησει το ελαφρωμα του πισω μερους και το ζυγισμα της υπερστροφης. Αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι το Golf γνωστο για την συντηρητικη αλλα ασφαλη και φιλικη συμπεριφορα του εχεις τετοιες τασεις. Εγω λογω της παρπαπανω εμπειριας μου μπορω να διαχειριστω αυτο στο Golf (αν και πιο δυσκολα γιατι ειναι υπερβολικα μαλακο και αργο στς αντιδρασεις του). Οσον αφορα την 33 το ανεφερα γιατι το αμαξι ηταν βιδωμενο στο πισω μερος του και δεν ειχε υποψια υπερστροφης παρα την ηλικια του. Φυσικα και υποψιαζομαι και τα λαστιχα (γιαυτο αλλωστε τα ανεφερα) αλλα το αμαξι χανει το πατημα του στις στροφες ελεο μαλακων αναρτησεων. Τωρα οσον αφορα τις παραπανω λυσεις προτιμω οτι γινει να γινει με προιοντα VW. Γιαυτο ρωτησα στην VW και μου ειπαν το εξης παραδοξο, οτι τα σπορ αμορτισερ (καμια 500αρα με τοποθετηση) συνδιαζονται με τα υπαρχοντα ελατηρια και οτι η σπορ αναρτηση αυτα τα ελατηρια φοραει. Ξερει κανεις τιποτα πανω σε αυτο; Αν ειναι ετσι θα ειναι καλυτερο ή απλα ελαφρως καλυτερο σε κρατημα;

H σπορτ ανάρτηση φοράει χαμηλότερα ελατήρια κατά 1,5cm. Τώρα όσων αφορά το κράτημα λογικά θα έχει διαφορά προς το καλύτερο. Για εμένα καλύτερα να βάλεις με τα λεφτά που θα ξοδέψεις κάτι σε aftermarket.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

... Φίλος με Ford C-Max 2000cc μου πρότεινε Koni FSD σε συνδυασμό με Eibach... μου είπε πολυ καλές εντυπώσεις...

Αρχίζω να το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

... Φίλος με Ford C-Max 2000cc μου πρότεινε Koni FSD σε συνδυασμό με Eibach... μου είπε πολυ καλές εντυπώσεις...

Αρχίζω να το σκέφτομαι...

Εγώ αυτόν το συνδυασμό έχω στο Astra 1.6T! :rolleyes: Δεν κοπάνει κ-α-θ-ό-λ-ο-υ είναι 20-25% πιο σφιχτή από την μανήσια και μπορώ να σου πω ότι και που έχω 370ΗΡ :super: ποτέ δεν με "τρόμαξε"! Στα σαμάρια βάβαια και στις πολύ "κακές" λακούβες θέλει προσοχή (δε πας με "1000!" :angel: )αλλά αν έχεις μέχρι 50άρι προφίλ μέχρι άνετη θα την έλεγα! 8) Από τιμή αρκετά προσιτή. Κάποιοι βέβαια επιμένουν πως συνδυάζεται μόνο με αχαμήλωτα ελατήρια αλλά αυτό είναι μύθος γιατί σε ξένες αγορές "πλασσάρεται" ως σετάκι με eibach

-3cm, ενώ εγώ έχω κάνει αρκετούτσικα χλμ, χωρίς να δώ να "πετάνε" τα αμορτισέρ, να "χαλαρώνουν" ή θορύβους! Αρκεί βέβαια να μη βάζεις εντός πόλεως σε κακούς δρόμους 38 και 40psi :whistling: και γενικά να "προσέχεις" λίγο. Από κει και πέρα βέβαια μια ΚW street comfort θα ήταν ιδανική αλλά και τα φράγκα διπλά! :baby:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτόν το συνδυασμό έχω στο Astra 1.6T! :rolleyes: Δεν κοπάνει κ-α-θ-ό-λ-ο-υ είναι 20-25% πιο σφιχτή από την μανήσια και μπορώ να σου πω ότι και που έχω 370ΗΡ :super: ποτέ δεν με "τρόμαξε"! Στα σαμάρια βάβαια και στις πολύ "κακές" λακούβες θέλει προσοχή (δε πας με "1000!" :angel: )αλλά αν έχεις μέχρι 50άρι προφίλ μέχρι άνετη θα την έλεγα! 8) Από τιμή αρκετά προσιτή. Κάποιοι βέβαια επιμένουν πως συνδυάζεται μόνο με αχαμήλωτα ελατήρια αλλά αυτό είναι μύθος γιατί σε ξένες αγορές "πλασσάρεται" ως σετάκι με eibach

-3cm, ενώ εγώ έχω κάνει αρκετούτσικα χλμ, χωρίς να δώ να "πετάνε" τα αμορτισέρ, να "χαλαρώνουν" ή θορύβους! Αρκεί βέβαια να μη βάζεις εντός πόλεως σε κακούς δρόμους 38 και 40psi :whistling: και γενικά να "προσέχεις" λίγο. Από κει και πέρα βέβαια μια ΚW street comfort θα ήταν ιδανική αλλά και τα φράγκα διπλά! :baby:

+1

pss10 δεν χτυπανε coilover το απολυτο εργαλειο.ακομα και ναμην εισαι πολυ σκληροπυρινικος η ρυθμιση βολευει αφανταστα!

Μην παραπληροφορείς τον κόσμο ρε. Η Pss10 δεν είναι για τον μέσο οδηγό, είναι πολύ πιο σκληρή για καθημερινή χρήση, άσε που θέλει ανάρτηση με προσιτή τιμή (όχι ανάρτηση με 1.500 euro).

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Εγώ αυτόν το συνδυασμό έχω στο Astra 1.6T! :) Δεν κοπάνει κ-α-θ-ό-λ-ο-υ είναι 20-25% πιο σφιχτή από την μανήσια και μπορώ να σου πω ότι και που έχω 370ΗΡ :rolleyes: ποτέ δεν με "τρόμαξε"! Στα σαμάρια βάβαια και στις πολύ "κακές" λακούβες θέλει προσοχή (δε πας με "1000!" :yahoo: )αλλά αν έχεις μέχρι 50άρι προφίλ μέχρι άνετη θα την έλεγα! :drinks: Από τιμή αρκετά προσιτή. Κάποιοι βέβαια επιμένουν πως συνδυάζεται μόνο με αχαμήλωτα ελατήρια αλλά αυτό είναι μύθος γιατί σε ξένες αγορές "πλασσάρεται" ως σετάκι με eibach

-3cm, ενώ εγώ έχω κάνει αρκετούτσικα χλμ, χωρίς να δώ να "πετάνε" τα αμορτισέρ, να "χαλαρώνουν" ή θορύβους! Αρκεί βέβαια να μη βάζεις εντός πόλεως σε κακούς δρόμους 38 και 40psi :tongue: και γενικά να "προσέχεις" λίγο. Από κει και πέρα βέβαια μια ΚW street comfort θα ήταν ιδανική αλλά και τα φράγκα διπλά! :hyper:

40άρι προφίλ έχω... 235/40/18 για την ακρίβεια...

Link to comment
Share on other sites

40άρι προφίλ έχω... 235/40/18 για την ακρίβεια...

Εγώ 225/45R17 (Pirelli P Zero Rosso) και στο 80-85% των περιπτώσεων δεν "ενοχλεί"... Γι' αυτό είπα ότι με 50άρι προφίλ θα είναι (σχεδόν) "λουκούμι". Εντάξει μιλάμε για σφικτές αναρτήσεις. Μη νομίσει το παιδί ότι θα νιώθει και σαν σε... ΒENZ CLS ή ΜL 500 με αερανάρτηση! :yahoo::) Σε κάποιες περιπτώσεις νιώθεις και τα "χτυπηματάκια" της.

pss10 δεν χτυπανε coilover το απολυτο εργαλειο.ακομα και ναμην εισαι πολυ σκληροπυρινικος η ρυθμιση βολευει αφανταστα!

Ωραία η PSS από ό,τι ακούω -κάποιοι λένε και ανώτερη από KW- αλλά ρε παιδιά, όσα και να μου πούνε, εγώ θεωρώ ότι οι αναρτήσεις Bilstein γενικώς ποτέ δεν "έκαναν" για Ελλάδα. Παραδοσιακά "κοπανιστερές" και το είχα μάλιστα διαπιστώσει και παλαιότερα με γαλλικό -παρακαλώ- αυτοκίνητο! Κάποιες "παραδόσεις" δε σπάνε: Κορυφαία απόδοση :hyper: αλλά και κορυφαίο κοπάνημα! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Εγώ 225/45R17 (Pirelli P Zero Rosso) και στο 80-85% των περιπτώσεων δεν "ενοχλεί"... Γι' αυτό είπα ότι με 50άρι προφίλ θα είναι (σχεδόν) "λουκούμι". Εντάξει μιλάμε για σφικτές αναρτήσεις. Μη νομίσει το παιδί ότι θα νιώθει και σαν σε... ΒENZ CLS ή ΜL 500 με αερανάρτηση! :):drinks: Σε κάποιες περιπτώσεις νιώθεις και τα "χτυπηματάκια" της.

"Χτυπηματάκια" νιώθω και τώρα με την sport εργοστασιακή... τέλος πάντων, κάποια πράγματα είναι και υποκειμενικά... αύριο πιθανότατα θα τοποθετηθούν τα Koni FSD με τα Eibach και θα πω εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Well well well...

Τα Koni FSD και τα Eibach Pro Kit τοποθετήθηκαν σήμερα το πρωί... κόστος 800€ συμπεριλαμβανομένης της τοποθέτησης και της ευθυγράμμισης...

Οι πρώτες εντυπώσεις έχουν να κάνουν με την ανησυχία που είχα, μήπως το κάνω "κούτσουρο"... τελικά καμία σχέση... απολύτως καμία...!!! το αυτοκίνητο σε ότι αφορά την άνεση παραμένει κατά 95% όπως ήταν με την εργοστασιακή sport ανάρτηση... ίσως να είναι πιο σκληρό κατά πολύ μικρό ποσοστό... για εμένα πάντως είναι ακριβώς όπως το ήθελα... ακριβώς...

Σχετικά με την συμπεριφορά σε στροφές με μεγάλες ταχύτητες, δεν μπορώ ακόμα να έχω άποψη διότι οι δρόμοι της Αγίας Παρασκευής, των Μελισσίων, της Κηφισιάς και της Νέας Ερυθραίας κάθε άλλο παρά προσφέρονται για τέτοιες δοκιμές... πάντως σε 1-2 ελιγμούς που έκανα, νομίζω ότι έχει βελτιωθεί πολύ... περισσότερα από Δευτέρα μετά το ταξίδι που θα κάνω...

Εδώ πρέπει να αναφέρω και το πόσο απογοητευμένος είμαι από την VW σχετικά με την εργοστασιακή ανάρτηση... τα εργοστασιακά αμορτισέρ μετά από 62000 χλμ ήταν απαράδεκτα... Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΑ... ο μηχανικός πίεζε τα καλάμια προς τα μέσα και η επαναφορά ξεκίναγε μετά από 2-3 δευτερόλεπτα...

Πριν από το Golf είχα τα τελευταία 10 χρόνια τα εξής αυτοκίνητα...

Renault Clio 1600cc 110hp

Mazda 6 2000cc 145hp

Ford S-Max 2.5T 220hp (βελτιωμένο στα 250-260hp περίπου)... εκτός από αυτά έχω οδηγήσει για αρκετό διάστημα, διάφορα αυτοκίνητα της οικογένειας... Mercedes Ε200K, VW Passat 2000 TFSi, BMW X5, κλπ...

Ποτέ μα ποτέ δεν με είχε προβληματίσει αυτοκίνητο σχετικά με την ανάρτηση του όσο με προβλημάτισε το Golf... Κάνω πολλά χιλιόμετρα ετησίως, κατά κύριο λόγο σε εθνικές οδούς με μεγάλες ταχύτητες... Θεωρώ απαράδεκτο για μια εταιρεία όπως η VW να φτιάχνει ένα αυτοκίνητο 160 (και βάλε ίσως) ίππων και αξίας πάνω από 25000€, και να έχει αυτή την ανάρτηση την οποία μάλιστα ονομάζει και sport...!!! Ειλικρινά αναρωτιέμαι πως είναι τα 160άρια TSi χωρίς την sport ανάρτηση...!!!!!! Αναρωτιέμαι γιατί η VW να αδικεί το ίδιο της το προϊόν με αυτό τον τρόπο...

Ειδικά αν συγκρίνω την ανάρτηση του Golf με αυτή του προηγούμενου αυτοκίνητού μου, του πολυμορφικού, πολύ ψηλού Ford S-Max με τα 250 περίπου άλογα, τότε με πιάνει απελπισία...

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Well well well...

Τα Koni FSD και τα Eibach Pro Kit τοποθετήθηκαν σήμερα το πρωί... κόστος 800€ συμπεριλαμβανομένης της τοποθέτησης και της ευθυγράμμισης...

Οι πρώτες εντυπώσεις έχουν να κάνουν με την ανησυχία που είχα, μήπως το κάνω "κούτσουρο"... τελικά καμία σχέση... απολύτως καμία...!!! το αυτοκίνητο σε ότι αφορά την άνεση παραμένει κατά 95% όπως ήταν με την εργοστασιακή sport ανάρτηση... ίσως να είναι πιο σκληρό κατά πολύ μικρό ποσοστό... για εμένα πάντως είναι ακριβώς όπως το ήθελα... ακριβώς...

Eγώ προσωπικά πολύ χαίρομαι :growl::growl: που σε "βόλεψε" αυτό το σετάκι που φυσικά δεν είναι "ακραιφνώς" σπόρ (αν και τώρα τελευταία ακούω ότι ΚΟΝΙ FSD έβαλαν -έστω με τις ανάλογες προδιαγραφές μελέτης- και στην... Lambo Avantador :growl: άρα τουλάχιστον θεωρούν για ένα αμάξι 200.000+€ την ΚΟΝΙ ποιοτική). Αυτό το λέω, γιατί όσο κι αν κάποιος σε συμβουλεύει καλόπιστα και "αγνά" :growl: για κάτι που ο ίδιος το θεωρεί καλό, πολλά πράγματα πράγματα είναι υποκειμενικά και θα λυπόμουν αν σε απογοήτευαν. Πάντως όπως είδες το αμαξάκι σου "έσφιξε", σε εμπνέει, χωρίς να κοπανά! Αργότερα που θα έχεις καλύτερα ίσως οικονομικά βάζεις κάτι καλύτερο! Βέβαια εγώ τα είχα βάλει 600€ πριν 2 χρόνια και για να είμαι ειλικρινής πίστευα λόγω κρίσης να είναι και σήμερα κάπου εκεί. Επίσης υπάρχουν και σχετικά προσιτές coilover σε αυτά τα χρήματα (π.χ Weitec) αλλά πέρα από το ότι σίγουρα έχουν μόνο ρύθμιση ύψους κι όχι σκληρότητας κι έτσι δεν θα έχουν τη λειτουργική ποιότητα μιας ΚW, επιπλέον θα ήταν και αρκετά σκληρές σε σχέση με τον συνδυασμό αυτό και κακά τα ψέματα η Ελλάδα ΔΕΝ "ΚΑΝΕΙ" για πραγματικά σκληρές σπορ αναρτήσεις. Πολλοί βάζουν και στο τέλος τις βγάζουν. Νομίζω ότι τα FSD/Eibach είναι μια all around "βολική" επιλογή με λίγους συμβιβασμούς σε σχέση με τυχόν προσδοκίες απόλυτων κρατημάτων...ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ και ασφαλή χιλιόμετρα φίλε μου!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν χτυπαει.και οποιος θελει ας το δει και στο αμαξι μου!και δεν το δουλευω ποτε στο πιο μαλακο!αλλο η αλλες bilstein που εχετε δοκιμασει και αλλο η pss10 τη λογικη ειναι αυτη?μου θυμιζει αυτους που νομιζουν οτι ολα τα golf ειναι ιδια κτλ!επισης αλλο το γαλλικο που τι δοκιμασες και αλλο το golf αλλο βαρος αλλα συστηματα γονατα κτλ!τα γαλλικα δεν εχουν χαλασει τη καλη παραδοση τους?μην τα ισοπαιδονουμε ολα!δεν κοπαναει ειναι οτι καλυτερο υπαρχει μαζι με Kw3 αν ρυθμισει σωστα και δεν εχουν καμια σχεση με τις αλλες!στο αλλο μου αμαξι εχω bilsten sprint με eibach επισης πολυ ευχαριστημενος.στελιο δεν παραπληροφορω κανενα ειναι η αληθεια δεν χτυπαει εχω 17αρα ζαντα και αντιστρεπτικες h&r Και σινεμπλοκ s3

δεν κανουν για την ελλαδα?σεβαση η γνωμη σου.απλα για μενα,οπως ειπα και πριν ειναι αμαξι με αμαξι.αν πας στο club της bmw που λετε πολλες εκφρασεις του στιλ bmw χωρις bilstein δεν ειναι bmw κτλ :growl:

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.