Jump to content
chemist13

Προβλημα Καταναλωσης Σε Golf 140 Hp

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους...

ειμαι νεος στο club αν και εχω το αυτοκινητο εδω και 3 χρονια..

μετα απο ενα service (μπορει να ειναι τυχαιο που εγινε μετα απο service) που του ειχα κανει παρατηρησα ξαφνικα μεγάλη καταναλωση στην βενζίνη...

Για να καταλαβετε..ενω στα πρωτα χρονια οταν εβαζα μπρος τη μηχανη η μεση καταναλωση μετα απο κανενα λεπτο που εδειχνε ηταν γυρω στο 15 και μετα επεφτε σιγα σιγα στην κανονικη καταναλωση 7 με 8 περιπου. Μετα απο το service που σας λεω ακομα και τωρα η καταναλωση αρχιζει απο τα 30 -35 και αργει παρα πολυ να πεσει και συνηθωσ ειναι στα 10 -11..η οδηγηση ειναι normal οχι υπερβολικα γκαζια. Εχω 90000 χιλ και το προβλημα ειχε ξεκινησει απο τα 70000 χιλ περιπου..η στιγμιαια καταναλωση οταν παταω λιγο(οχι υπερβολικα γυρω στισ 3000-4000 στροφες) ειναι στο 49,9 τισ περισσοτερεσ φορες...εχω παρατηρησει και πραγματικη αυξημενη καταναλωση και εχω τρελαθει να βαζω βενζινη...

Δυο φορες στην αντιπρωσοπεια στη autonet και μου εχουν πει οτι δεν εχει προβλημα το αυτοκινητο...

Θα το παω και σε αλλη να το δουν...

Μου ειπαν κατι φιλοι για αισθητηρες λ...Δεν γνωριζω και πολλα απο αυτοκινητα...

Αν μπορει καποιος να μου προτεινει κατι θα το εκτιμουσα πολυ..

Σας ευχαριστω...

Edited by chemist13
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες κατ'αρχήν! :flowers: (έστω κι εδώ). Κάνε πάντως αν θες και μια απλή παρουσίαση ως νέο μέλος να σε χαιρετήσουμε πιο...επίσημα! :thumbsup: Για το πρόβλημά σου μάλλον θα χρειαστείς διαγνωστικό (Vag-com)

Link to comment
Share on other sites

XAXAXAXAXAXAXAXA (με το συμπάθειο.απλά σε καταλαβαίνω).θες να δεις προβλήματα από την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία?? Θες να δεις πόσο στα @@@ είναι??? Δες εδω My link. Το topic Που σου έδωσε το παιδί πιο πάνω μάλλον είναι το σωστό..Έχεις πρόγραμμα??? Εγώ με πρόγραμμα βλέπω τέτοια στιγμιαία κατανάλωση. Ακριβώς όσο είπες. 49,9 Αν είσαι μαμά τότε με τίποτα δεν είναι σωστό και κάτι τρέχει. Έχεις νιώσει ποτέ κοψίματα - διακοπές κατά το φόρτωμα κάποια ταχύτητας? Έχεις αλλάξει ποτέ πολλαπλασιαστές?? Συνήθως πρόβλημα που μπορεί να ανεβάσει έτσι την κατανάλωση είναι ένα από τα εξής.

1) Κάποιος πολλαπλασιαστής. Όπως θα δεις στο θέμα που σου έδωσα πεδεύομαι καιρό.

2) Βαλβίδα Ν75 αν νιώθεις ειδικά και πτώση απόδοσης

3) Κακό καύσιμο.Που δεν αποδίδει σωστά άρα ανεβάζει την κατανάλωση.

Εγώ πάντως στο δικό μου όσο είχα πρόβλημα με τους πολ/στες έβλεπα τρελη κατανάλωση μέση.Που παλιότερα δεν έβλεπα ακόμα και με πρόγραμμα.

Περιμένω να μας γράψεις. Είμαι περίεργος τι θα σου πουν στην autonet.

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν θες πάμε μαζί πακέτο στην autonet...Μάλλον έχω και εγώ πρόβλημα με N75 ή σκάστρα...Το αμαξι και χωρίς πρόγραμμα και δεν πάει βήμα. Δεν ανοίγει η τουμπρίνα..Έτσι φαίνεται...!χαχα . Ρε τι τραβάμε...!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους...

ειμαι νεος στο club αν και εχω το αυτοκινητο εδω και 3 χρονια..

μετα απο ενα service (μπορει να ειναι τυχαιο που εγινε μετα απο service) που του ειχα κανει παρατηρησα ξαφνικα μεγάλη καταναλωση στην βενζίνη...

Για να καταλαβετε..ενω στα πρωτα χρονια οταν εβαζα μπρος τη μηχανη η μεση καταναλωση μετα απο κανενα λεπτο που εδειχνε ηταν γυρω στο 15 και μετα επεφτε σιγα σιγα στην κανονικη καταναλωση 7 με 8 περιπου. Μετα απο το service που σας λεω ακομα και τωρα η καταναλωση αρχιζει απο τα 30 -35 και αργει παρα πολυ να πεσει και συνηθωσ ειναι στα 10 -11..η οδηγηση ειναι normal οχι υπερβολικα γκαζια. Εχω 90000 χιλ και το προβλημα ειχε ξεκινησει απο τα 70000 χιλ περιπου..η στιγμιαια καταναλωση οταν παταω λιγο(οχι υπερβολικα γυρω στισ 3000-4000 στροφες) ειναι στο 49,9 τισ περισσοτερεσ φορες...εχω παρατηρησει και πραγματικη αυξημενη καταναλωση και εχω τρελαθει να βαζω βενζινη...

Δυο φορες στην αντιπρωσοπεια στη autonet και μου εχουν πει οτι δεν εχει προβλημα το αυτοκινητο...

Θα το παω και σε αλλη να το δουν...

Μου ειπαν κατι φιλοι για αισθητηρες λ...Δεν γνωριζω και πολλα απο αυτοκινητα...

Αν μπορει καποιος να μου προτεινει κατι θα το εκτιμουσα πολυ..

Σας ευχαριστω...

Τι εγινε τελικα βρήκες άκρη?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και εγω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα μετα απο αλλαγη ενος πολλαπλασιαστη.Πηγαινα στην αντιπροσωπεια και με κοροιδευανε και μου λεγανε πως τωρα που ακριβεινε η βενζινη σου καιει εσενα το αυτοκινητο.ειναι μεγαλοι τρομπες και αχρηστοι τελειως.Για να μην μακριγορω εκανα παραπονα στην KOSMOCAR και το προβλημα λυθηκε με ενα update στον εγκεφαλο.ΠΑΙΔΕΣ τα μαστορια ολων των αντιπροσωπειων ειναι αχρηστοι και νομιζουν οτι καποιοι ειναι εκει μεσα.....

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΕΣ τα μαστορια ολων των αντιπροσωπειων ειναι αχρηστοι και νομιζουν οτι καποιοι ειναι εκει μεσα.....

+10000000000000000000000000000000000000000 τερμα ΑΧΡΗΣΤΟΙ..!! ..για καμια αλλαγη λαδιων κανουνε και τπτ αλλο..!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.