Jump to content
Guest Nightangel

Golf Mk5 Gti Owners

Recommended Posts

Gtiκηδες καλησπερα!! Μια ερωτηση 8ελω να κανω ...Ειναι δυνατον να εχω κανει 5.500 χλμ και να μου εχει ρουφηξει το gti πανω απο 1 λιτρο λαδακι?? Η αληθεια ειναι οτι δεν εχει κυκλοφορησει το καημενο σε 8ερμοκρασια περιβαλλοντος κατω απο 30 βα8μους με τις ζεστες που εχουμε φετος..πιανει και κοφτες που και που...Αλλα σαν πολυ μου φανηκε το 1+ λιτρο.. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Gtiκηδες καλησπερα!! Μια ερωτηση 8ελω να κανω ...Ειναι δυνατον να εχω κανει 5.500 χλμ και να μου εχει ρουφηξει το gti πανω απο 1 λιτρο λαδακι?? Η αληθεια ειναι οτι δεν εχει κυκλοφορησει το καημενο σε 8ερμοκρασια περιβαλλοντος κατω απο 30 βα8μους με τις ζεστες που εχουμε φετος..πιανει και κοφτες που και που...Αλλα σαν πολυ μου φανηκε το 1+ λιτρο.. tongue.gif

Συμβαίνει φυσιολογικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

..Ειναι δυνατον να εχω κανει 5.500 χλμ και να μου εχει ρουφηξει το gti πανω απο 1 λιτρο λαδακι??

Φυσιολογικότατο είναι και το γράφει και στο βιβλίο που έχεις μέσα στο ντουλαπάκι σου. new_rtfm.gif

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει και ένας θόρυβος που κάνει στις 1500-2000 στροφές και ένας άλλος διαφορετικός στο ρελαντί, αλλά δεν είναι τίποτα ανησυχητικό. Θα πάω να το δουν πάντως για καλό και για κακό.

Geopan τον ήχο αυτόν τον κάνει για λίγο στο ρελαντί και μετά αν το αφήσεις σταματάει μόνο του?Ή συνέχεια όσο είσαι ρελαντί?Μοιάζει σαν κροτάλισμα(μεταλλικός ήχος?)

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι ζεστός ο κινητήρας, μετά από βόλτα, κάνει εκτός από το συνηθισμένο ήχο του FSI και ένα άλλον περιοδικό ήχο ο οποίος βγαίνει από την περιοχή του υμάντα. Όταν είναι κρύος δεν κάνει τίποτα παρά μόνο μετά από αρκετή ώρα λειτουργίας. Μεταλλικό ήχο δεν τον λες αλλά κροτάλλισμα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..Τι να πω.Έχω και γω ένα τετοιο πρόβλημα αλλά τον ακούω μόνο στην αρχή όταν είναι κρύος ο κινητήρας και όσο είμαι ρελαντί.Μετά από λίγη ώρα σταματάει και ας είμαι ακόμα ρελαντί.Ειναι ιδιαίτερα τραχύς .

Link to comment
Share on other sites

Οκ thanks με κα8ησυχασατε αν και το θεωρησα κι εγω ψιλοφυσιολογικο.. Μαλλον παω και για αλλαγη λαδι κ φιλτρο στα 6000 χλμ αν και η vw λεει στα 15000... :D

Link to comment
Share on other sites

Θα φάει τα σκισιματάκια του σήμερα-αύριο και θα δώ. Θα το πάω την Παρασκευή να το δουν στην Καρέντα, να δω τι έχουν να μου πουν και εκείνοι.

@andain κάνε τις αλλαγές ανά 7.500χλμ και θα είσαι νορμάλ. Θεωρώ ότι είναι το ιδανικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα φάει τα σκισιματάκια του σήμερα-αύριο και θα δώ. Θα το πάω την Παρασκευή να το δουν στην Καρέντα, να δω τι έχουν να μου πουν και εκείνοι.

@andain κάνε τις αλλαγές ανά 7.500χλμ και θα είσαι νορμάλ. Θεωρώ ότι είναι το ιδανικό.

Thanks Geo :D !!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, φίλοι μου γρήγοροι αλλά και μη. Σήμερα έχει καφέ στο γνωστό Do It στη Βάρκιζα 8.30 με 9. Πάρτε τα αυτοκινητάκια σας και ελάτε. Θα μας δείτε γιατί... φαινόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6

αγαπητα μου παιδια

αυτες τις μερες θα πεσει "σκουπα" μιας και το θεμα

περασε τις 100 σελιδες!

ευχαριστω! ;)

Edited by BassakosVR6
Link to comment
Share on other sites

στο GTi ρε παιδια υπαρχει ειδικη σκαστρα που μπαινει χωρις να παρουσιαζει προβληματα?

αν ναι τι παραπανω και τι λιγοτερο εχει απο μια κοινη σκαστρα...ενας φιλος απο το GTi V club εχει και ειπε οτι του κοστισε 200ευρω!!!

Edited by golfakias1983
Link to comment
Share on other sites

Θα φάει τα σκισιματάκια του σήμερα-αύριο και θα δώ. Θα το πάω την Παρασκευή να το δουν στην Καρέντα, να δω τι έχουν να μου πουν και εκείνοι.

Geopan το πήγες τελικά Karenta?

Link to comment
Share on other sites

στο GTi ρε παιδια υπαρχει ειδικη σκαστρα που μπαινει χωρις να παρουσιαζει προβληματα?

αν ναι τι παραπανω και τι λιγοτερο εχει απο μια κοινη σκαστρα...ενας φιλος απο το GTi V club εχει και ειπε οτι του κοστισε 200ευρω!!!

Kαι 300 και παραπάνω. Ανάλογα με το πόσο ενισχυμένη και πόσο θόρυβο κάνει. Αυτές πάντως, παύουν να είναι ηλεκτρονικές και έρχονται μπροστά. Κάτι παραπάνω δεν γνωρίζω. ( αν δουλεύουν, αν αξίζουν και τα λοιπά ).

Πήγα και στον Παζαρόπουλο σε έναν μηχανικό που μου συνέστησε ο Puck και τα νέα είναι όπως τα περίμενα. Για τον θόρυβο του ρελαντί, πρέπει να το πάω να λύσουν το κομμάτι με τους ιμάντες των εκκεντροφόρων, να θέσουν εκτός όλα τα υδραυλικά και μετά να δουν σε τι οφείλετε. Ο μηχανικός, που μου φάνηκε καλός, αφού το κάναμε βόλτα κανά 20λεπτο, μου είπε ότι μάλλον ο υμάντας είναι πολύ τεντωμένος και πιέζει τον ίδιο και την τρόμπα νερού. Μου είπε επίσης ότι επειδή είναι παραγωγής 08, μπορεί να είναι απόλυτα φυσιολογικό και να πρέπει να κάνει έτσι.

Όσο για τον θόρυβο που ακούγεται εν κινήση, προέρχεται από το σασμάν και ακούγεται σε όλες τις στροφές. Σε άλλες εμφανίζεται σε πολύ χαμηλές στροφές και σε 5η και 6η είναι ορατό γιατί εμφανίζεται κοντά στις 2000. Από ότι μου είπε αυτό είναι φυσιολογικό καθώς συμβαίνει στην περιοχή όπου το διαφορικό έχει κάποια αδράνεια! Μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου καθώς είναι πολύ πιθανό να φοράει πιο ενισχυμένο σασμάν από τα προηγούμενα, μετά από τα δεκάδες που έχουν σπάσει. Απλά θα το πάω την Δευτέρα, να ψάξουν τι παίζει με τον πρώτο ήχο και θα μου αλλάξουν και βαλβολίνες για να δούμε αν θα στρώσει το σασμάν. Θα στείλει και αναφορά στα κεντρικά, μιας και είναι κάτι που εμφανίζεται πρώτη φορά σε GTI και ας ελπίσουμε ότι δεν θα χρειαστεί να λύσει το σασμάν.

Πάντως σε όλα μου είπε ότι το αυτοκίνητο δεν έχει τίποτα και να μην ανησυχώ, απλά αν ακούσω κάποιον από τους 2 θορύβους να γίνεται πιο έντονος, να το πάω χαλαρά και να του το πάω την επόμενη μέρα. Φυσικά και θα πάω και σε άλλο συνεργείο και φυσικά αν έχει κάποιος κάτι στο μυαλό του να το πει ελεύθερα. Γύρισε πάντως και μου είπε ότι αν αρχίσουν να σπάνε και τα GTI, πάει ο κόσμος, χάλασε!

Edited by Geopan
Link to comment
Share on other sites

Geopan, έναν ήχο που έκανε το Polo που είχα στο φάσμα 1500-2000 στροφές με όλες τις ταχύτητες εν κινήση ήταν τα ρουλεμάν από τους μπροστινούς τροχούς τα οποία και αλλάξαν μέσα στην εγγύηση στην Karenta.

Αυτό που πιστεύω πάντως είναι να μην μείνεις εφησυχασμένος από τις απαντήσεις των μηχανικών ότι έτσι κάνει και έτσι πρέπει να ακούγεται διότι το αμάξι χτύπα ξύλο μπορεί να έχει και κάποιο πρόβλημα με αστοχία υλικού και να μην είναι ανησυχητικό τώρα αλλά μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον και ίσως και όταν θα είναι εκτός εγγύησης κάτι που συνεπάγεται σε μεγάλο πρόβλημα στην τσέπη σου.

Αν δεν μπορούν να βρούν τι ήχος είναι αυτός σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο μην δυστασεις να πάρεις και από ένα απλό συνεργείο κάποια γνώμη.

Δυστυχώς σε εμένα για να βρούν τι θόρυβος ήταν αυτός έπρεπε να τους επισκεφθώ 5 φορές και να αφήσω το αυτοκίνητο εκεί για περισσότερο από 3 μέρες. Και ενώ το πρόβλημα ήταν τόσο απλό η απάντηση του αρχιμηχανικού της VW όταν το άκουσε την πρώτη φορά ήταν ότι πρώτη φορά ακούει τέτοιων ήχο και θα πρέπει να το ψάξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις όμως πιο είναι το πρόβλημα; Όταν είναι εν κινήσει και ακούγεται ο θόρυβος και συμπλεξάρεις, ακαριαία σταματάει. Το δοκιμάσαμε και σε κατηφορικό έδαφος έτσι ώστε να μην πέσουν τα χιλιόμετρα και πάλι το έκανε. Θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη και θα δείξει. Μέχρι τότε θα του πίνω το αίμα για να δω αν χειροτερεύει.

Link to comment
Share on other sites

στο GTi ρε παιδια υπαρχει ειδικη σκαστρα που μπαινει χωρις να παρουσιαζει προβληματα?

Όταν λες ειδική???????????

Είναι η ανοιχτού(αυτές που φτερνίζονται....αααπσσσσσσσσ) και κλειστού τύπου.

Ανοιχτού είναι αυτές που βγάζουν την πίεση που περισεύει(αέρας) στην ατμόσφαιρα και κλειστού αυτές που την ξαναστέλνουν στην εισαγωγή για να συμπιεστεί ξανά.

Στα 20VT ξέρω να σου πω σίγουρα οτι δεν είχαν καλές επιπτώσεις οι ανοιχτού τύπου. Θέλω να πιστεύω χωρίς να είμαι σίγουρος οτι κάτι τέτοιο θα ισχύει και στα TFSI.

Απο κει και πέρα επιδή οι σκάστρες είναι μια αεροβαλβίδα που δουλεύει με ελατήριο του οποίου η κατασκευή είναι τέτοια που να αντέχει μια συγκεκριμένη πίεση αέρα προτού αυτό συμπιεστεί και αφήσει τον αέρα να διαφύγει, διαφοροποιούνται ανάλογα με την σκληρότητα του ελατηρίου. Όπότε πολύ μαλακό ελατήριο σημαίνει απώλεια πίεσης ενό πολύ σκληρό παραπάνω πίεση στην εισαγωγή απ ότι θα έπρεπε. Γι αυτό πολλές σκάστρες συνοδεύονται απο 2-3 ελατήρια ώστε να μπαίνει το κατάλληλο για κάθε κινητήρα ή αναλογα τη βελτίωση που έχει υποστεί κάθε μοτέρ.

Για μένα με βάση την εμπειρία μου από το 20VT η καλύτερη λύση είναι η μαμά η οποία είναι και η πιο φθηνή. Αν κάποιος δηλαδή πουσάρει ένα golf TFSI σε ένα επίπεδο 30-40 αλόγων με την μαμά τουρμπίνα μπορεί να αντικαταστήσει την μαμά με μία μαμά S3. An όμως η μετατροπή είναι πιο εξιδικευμένη και πολύ πιο πάνω απο αυτό το επίπεδο αναγκαστικά θα πρέπει να στραφεί σε κάποια aftermarket που συνήθως έχουν και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής απο τις μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ειδική???????????

Στα 20VT ξέρω να σου πω σίγουρα οτι δεν είχαν καλές επιπτώσεις οι ανοιχτού τύπου. Θέλω να πιστεύω χωρίς να είμαι σίγουρος οτι κάτι τέτοιο θα ισχύει και στα TFSI.

Ισχύει και στα tfsi...

Για μένα με βάση την εμπειρία μου από το 20VT η καλύτερη λύση είναι η μαμά η οποία είναι και η πιο φθηνή. Αν κάποιος δηλαδή πουσάρει ένα golf TFSI σε ένα επίπεδο 30-40 αλόγων με την μαμά τουρμπίνα μπορεί να αντικαταστήσει την μαμά με μία μαμά S3. An όμως η μετατροπή είναι πιο εξιδικευμένη και πολύ πιο πάνω απο αυτό το επίπεδο αναγκαστικά θα πρέπει να στραφεί σε κάποια aftermarket που συνήθως έχουν και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής απο τις μαμά.

Το s3 ομως έχει την ίδια ακριβώς σκάστρα , απλα τώρα έχει μεταφερθεί κοντύτερα στην πεταλούδα και οχι στην τουρμπίνα που είναι τον 200αριων tfsi...

Μια καλή λύση είναι της forge...Περιμένω να δώ τι λεέι σε όσους την έχουνε φορέσει και θα πάω και εγω προς τα εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Το s3 ομως έχει την ίδια ακριβώς σκάστρα , απλα τώρα έχει μεταφερθεί κοντύτερα στην πεταλούδα και οχι στην τουρμπίνα που είναι τον 200αριων tfsi...

Αυτό δεν το γνώριζα οπότε...αυτή η λύση πέθανε.

Μια καλή λύση είναι της forge...

Και στα 20βάλβιδα αυτή ήταν η καλύτερη λύση την οποία μάλιστα την αγόραζες μαζί με τα 3 διαφορετικά ελατήρια!

Link to comment
Share on other sites

Guest michigun

Καλημέρα στην παρέα με τα GTI!!

Εδώ και 2 μέρες είμαι και εγώ ένας πανευτυχής κάτοχος ενός GTI!! :D<_< Το αυτοκίνητο είναι απίστευτο αν και έχω κάνει μόλις 100 χλμ.!!Σκοπέυω βέβαια το Σ/Κ να κάνω ένα ταξιδάκι για να το δω και σε ανοιχτό δρόμο.Καμία καλή συμβουλή για τα πρώτα χλμ και το στρώσιμο??

Link to comment
Share on other sites

Πες μας όμως και τι νομίζεις! :D

Sorry φίλε μου λάθος διάβασα....Νόμιζα οτι έγραφες το αντίθετο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.