Jump to content
bill777

Αξιζει Η Αγορα Μτχ Golf 2007 ?

Recommended Posts

καλησπερα στο φορουμ!

Αυτην την στιγμη εχω ενα peugeot 206 cabrio μοντελο 2003

Σκευτομαι σοβαρα να το δωσω και να αγορασω ενα μτχ golf.

βρισκω απο αγγελειες μοντελα 2007, 1400 κυβικα με περιπου 80.000 χλμ , κοντα στα 7.500 ευρω.

πιστευετε αξιζει μια τετοια κινηση? η μονη μου εμπειρια με vw ηταν οταν οδηγησα ενα polo μιας φιλης μου και μπορω να πω μου αφησε πολυ καλη εντυπωση.

ευχαρηστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο φορουμ!

Αυτην την στιγμη εχω ενα peugeot 206 cabrio μοντελο 2003

Σκευτομαι σοβαρα να το δωσω και να αγορασω ενα μτχ golf.

βρισκω απο αγγελειες μοντελα 2007, 1400 κυβικα με περιπου 80.000 χλμ , κοντα στα 7.500 ευρω.

πιστευετε αξιζει μια τετοια κινηση? η μονη μου εμπειρια με vw ηταν οταν οδηγησα ενα polo μιας φιλης μου και μπορω να πω μου αφησε πολυ καλη εντυπωση.

ευχαρηστω πολυ!

Δεν νομιζω να υπαρχουν τετοιες τιμες μαλλον καποιο λαθος κανεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν κανω λαθος

πχ...

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/1473443/

58.000

με 400 ευρω παραπανω ομως

Σορρυ εχει δικιο υπάρχει και 1400 απλο, υπέθεσα το ΤSi για αυτο στο ειπα.

Εχει πολυ λιγα άλογα και το αμάξωμα ειναι βαρυ θα σε δυσκολέψει, αν δεν εχει απαιτήσεις παρ΄το.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστω! Θα ηθελα και αλλες γνωμες...

Δυστηχως δεν μπορω να διαθεσω παραπανω απο 8000 ευρω. οποτε οι απαιτησεις μου ειναι για το καλυτερο που μπορω να παρω σε αυτα τα χρηματα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστω! Θα ηθελα και αλλες γνωμες...

Δυστηχως δεν μπορω να διαθεσω παραπανω απο 8000 ευρω. οποτε οι απαιτησεις μου ειναι για το καλυτερο που μπορω να παρω σε αυτα τα χρηματα

Σ αυτά τα λεφτά αν θες golf νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να κοιταγες για 1,6fsi!! Βρίσκεις με 8-8,5 και σίγουρα πιο άνετο απ το 1,4!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε με αυτα τα χρήματα που διαθέτεις οσον αφορα για Golf πας μόνο για golf 5(ή παλιοτερο) το απλο στα 1.4 και μαλιστα απλες εκδοσεις χωρις εξτρα πάνω.Αλλα το βασικο είναι,οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω,οτι είναι αρκετα αργα και 'βαρια' αυτοκινητα αν δεν ειναι tsi.Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό καθολου τότε οκ! :nea:

Link to comment
Share on other sites

Σου μιλάω ως κάτοχος 1,4 FSI (το απλό έχει ακόμα πιο χαμηλή απόδοση). Αν συνήθως είσαι μόνος σου, το αμάξι με πολύ επιθετική οδήγηση δείχνει το νεύρο του σε σχέση με άλλα 1400αρια αλλά σε ψηλές στροφές (μετα τις 3000+). Οικονομικό είναι σε βενζίνη, αλλά σε βλεπω να παντρεύεσαι με την κατοστάρα βενζίνη αν δεν θες να τρεχεις συνέχεια για λαμπάκια και σκουπιδάκια στο φιλτρο κλπ...

Το show με αυτά τα αυτοκίνητα αρχίζει σε φόρτωμα ανω των 3 ατόμων. Με 4-5 κανόνικούς ανθρώπους νιώθεις οτι οδηγείς τάφο,κάρο ή πες το όπως θέλεις. Δεν ταιρίαζει αμάξι 1300κιλών με 90 άλογα... Πλέον για να κάνεις μια προσπέραση το αμάξι βογκάει και εσύ κινδυνεύεις γτ αμα θέλει 3-5 δευτερόλεπτα να φορτώσει για να περάσεις τον άλλο έχεις χάσει την χρυσή στιγμή και σίγουρα ή θα ενοχλήσεις κάποιον αν έχει κίνηση ή ο αλλος θα σε κοιτάει σαν πόντιο όταν το όλο προσπέρασμα σε ταχύτητες ανω των 70χμ/ω θέλει το χρόνο του.

Απο παθητική ασφάλεια βέβαια και απο άνεση και απο αίσθηση στο τιμόνι το αμάξι σκίζει σε σχέση με ένα γαλλικό. Έχουμε στην οικογένεια και Citroen Saxo 1400 κυβικά και μπορώ να καταλάβω πως πάει το 206 σου. Αλλά ο τρόπος οδήγησης του Golf που σκέφτεσαι διαφέρει εντελώς. Αλλά γενικά άποψη μου είναι ότι αν κινείσαι στην πόλη και δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις θα σου αρέσει το Golf αλλά προτείνω και γω το 1,6 FSI Sportline. Αλλά αν θες νεύρο κράτα το Peugeot που είναι αξιόπιστο και πάει πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις ένα του 2006. Το τεκμήριο πέφτει κατά 30% για αυτοκίνητα 5ετίας αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα στο golf. Ειναι αυτοκινηταρα ( με τους λιγους ιππους απλως δεν θα κανεις αγωνες ταχυτητας)

Συμφωνω οτι απο απο αποψη ποιοτητας υλικων ειναι παρα πολυ καλο αμαξι κτλ αλλα αν δεν εχει πολλα αλογα, δεν ειναι το θεμα οι αγωνες ταχυτητας, αλλα οτι ΔΕΝ μπορεις να κανεις μια ασφαλη και γρηγορη προσπεραση. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.