Jump to content
scorpione

Πηγη 2din και ασφαλεια.

Recommended Posts

οπως ειχα γραψει εχω βρει ενα 7025 kenwood dvd-tv 2 din (σταθερη οθονη) και θα ηθελα να ρωτησω πρωτα αν εχω φοβο για κλοπη μιας και δεν βγαινουν προσοψεις κλπ.

το δευτερο που θελω να ρωτησω ειναι το αν θα πρεπει να τσεκαρω κατι πριν την αγορα?? Ειναι φορεμενο σε ενα c2 και το πουλαει.

Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω τη γνώμη μου , στο θέμα κλεψιάς σίγουρα κινδυνεύει, κάποιος να σου κάνει ζημιά για να το πάρει, που μπορεί και να μην τα καταφέρει να το βγάλει ,και δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι που να το προστατέψεις πέρα από το συναγερμό αν έχεις .

Για το δεύτερο που ρωτάς , θα πρέπει να δεις αν έχει εγγύηση το μηχάνημα και να το τσεκάρεις ο εσύ ο ίδιος . Εγώ στη θέση σου πρώτα θα το έβαζα πάνω στο αμάξι μου να δω ότι παίζει και είναι ο.κ. και μετά θα το πλήρωνα .

Link to comment
Share on other sites

αυτο σκεφτομαι και εγω. οτι καποιος θα το σπασει και θα μου κανει ζημια. προκαλει.... το σκεφτομαι ...

Edited by scorpione
Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Δεν εχει αποσπωμενη προσοψη, ουτε καν αναδιπλωμενη και ειναι ενα τεραστιο μειονεκτημα δυστηχως ;)

Καλά σοβαρά μιλάς? Νόμιζα ότι γυρνάει ανάποδα :blush:

Link to comment
Share on other sites

μπα φίλε..

εκτός αν έχεις την τύχη να πηγαίνεις με το αμάξι από το ένα κλειστό πάρκινγκ στο άλλο τότε άστο καλύτερα.

εδώ του άλλου του σπάσανε την κλειδαριά για να πάρουν το R/CD χωρίς την πρόσοψη (η οποία ήταν στο ξεκλείδωτο ντουλαπάκι του συνοδηγού) και δεν ήταν και κανένα πολύ ακριβό...

πόσο μάλλον αυτό το πράγμα που κάνει μπαμ από μακριά ότι κοστιζει 1 - 1.5 χιλιάρικο...

Link to comment
Share on other sites

αυτο σκεφτομαι, οτι κανει μπαμ οτι ειναι τηλεοραση-DVD. εδω μου ελεγε ο τεχνικος στην γειτονια μου αν θελω να κρυψω τις κεραιες στις κολονες για να μην φαινονται. και κωδικο να εχει φοβαμαι τον περιστασιακο που θα σπασει το τζαμι και στο τελος τελος μπορει να μην το βγαλει αλλα τh ζημια που θα κανει...

σαν εμφανιση παντως ειναι η μοναδα για το συγκεκριμενο αυτοκινητο. του παει τρελα.

Edited by scorpione
Link to comment
Share on other sites

το τσεκαρα και παιζει και dvd-audio οποτε ουτε το ipod δεν χρειαζεται . με ενα dvd τελειωνεις. τι λετε τελικα ? θα ηθελα και την αποψη των παιδιων που φορανε tv ηδη. η τιμη ειναι 900 περασμενο στο αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Τάσο τελικά από ότι είδα στην παρουσίασή σου το έβαλες.

Καλορίζικο. Τελικά έκανες τίποτα με την ασφάλεια?

Link to comment
Share on other sites

θα άνοιγα νέο topic αλλά ακριβώς αυτός ήταν ο τίτλος που θα έβαζα οπότε είπα να γράψω εδώ

διαπίστωσα πρόσφατα ότι το JVC KW-AVX810E έχει αφαιρούμενη οθόνη για λόγους ασφαλείας

KW-AVX810E

γνωρίζει κανείς άλλες πηγές 2 DIN που να έχουν αποσπώμενη οθόνη ?

Link to comment
Share on other sites

θα άνοιγα νέο topic αλλά ακριβώς αυτός ήταν ο τίτλος που θα έβαζα οπότε είπα να γράψω εδώ

διαπίστωσα πρόσφατα ότι το JVC KW-AVX810E έχει αφαιρούμενη οθόνη για λόγους ασφαλείας

KW-AVX810E

γνωρίζει κανείς άλλες πηγές 2 DIN που να έχουν αποσπώμενη οθόνη ?

δεν γνωριζω αν υπαρχει αλλο με αποσπομενη προσοψη αλλα το συγκεκριμενο ειναι κορυφη.

παρτο :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις απο ο on line shop pioneer η alpine 2 din η στην τελική μάζεψε τα χρήματα και παρτο απο ελλαδα.Για να σου ανοίξουν το όχημα και να σου πάρουν 2 din πρέπει να σου βαράνε το ταμπλό με τσεκούρια,δεν είναι τόσο απλό να στο βουτήξουν.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου ανοίξουν το όχημα και να σου πάρουν 2 din πρέπει να σου βαράνε το ταμπλό με τσεκούρια,δεν είναι τόσο απλό να στο βουτήξουν.

αυτό μου λένε όλοι αλλά από την άλλη δε μπορεί να είναι και τόσο πολύ δύσκολο να βγει το μηχάνημα!!

δηλαδή αν θέλεις να το αλλάξεις μετά για κάποιο λόγο θα πρέπει να ξεσκίσεις όλο το ταμπλό για να το βγάλεις??

άσε που σε κλοπή α άλλος δε νοιάζεται και για καλώδια κλπ...

τα τραβάει όλα ένα ψαλίδι και τελειώνει πολύ πιο γρήγορα απότι θα γινόταν μια κανονική απεγκατάσταση!

γι΄αυτό ρωτάω συγκεκριμένα για πηγές με αποσπώμενη οθόνη!

τουλάχιστον εκεί αν στο πάρει θα του λείπει ένα πολύ σπουδαίο/ακριβό κομμάτι του μηχανήματος οπότε θα το σκεφτεί περισσότερο πριν μπει στον κόπο..

οπότε τελικά απότι φαίνεται αυτό το JVC είναι το μόνο 2-din μηχάνημα με αποσπώμενη οθόνη ???

Edited by atrias
Link to comment
Share on other sites

οπότε τελικά απότι φαίνεται αυτό το JVC είναι το μόνο 2-din μηχάνημα με αποσπώμενη οθόνη ???

Νομιζω (οχι και κ 11% ) πως με αυτο το συστημα μονο η JVC το εχει βγαλει. Δεν θυμαμαι ομως μηπως το εχει βγαλει και η kenwood. Ριξε μια ματια μηπως παιζει τιποτα και με αυτην.

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαλεις οποιοδηποτε 2 din θα καταλαβεις ποσο ευκολα μπαινει η βγαινει.....Το jvc εχω την εντυπωση οτι ειναι το μονο αυτη τη στιγμη το οποιο ειναι αποσπωμενο .Εγω ειχα avx 800 ταιριαζε στο ταμπλο ηταν flat και δεν εξειχε της κονσολας αλλα απο ηχο (αφου θα δωσεις τοσα χρηματα νομιζω σε ενδιαφερει)ηταν ελαχιστα καλυτερο απο το μαμα(αναλογικα για τα χρηματα που εκανε)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις απο ο on line shop pioneer η alpine 2 din η στην τελική μάζεψε τα χρήματα και παρτο απο ελλαδα.Για να σου ανοίξουν το όχημα και να σου πάρουν 2 din πρέπει να σου βαράνε το ταμπλό με τσεκούρια,δεν είναι τόσο απλό να στο βουτήξουν.

Δεν θα το 'λεγα. Το πολύ 2 λεπτά θέλει και χωρίς να χρειαστεί να σπάσει τίποτα.

Οταν βαλεις οποιοδηποτε 2 din θα καταλαβεις ποσο ευκολα μπαινει η βγαινει.....Το jvc εχω την εντυπωση οτι ειναι το μονο αυτη τη στιγμη το οποιο ειναι αποσπωμενο .Εγω ειχα avx 800 ταιριαζε στο ταμπλο ηταν flat και δεν εξειχε της κονσολας αλλα απο ηχο (αφου θα δωσεις τοσα χρηματα νομιζω σε ενδιαφερει)ηταν ελαχιστα καλυτερο απο το μαμα(αναλογικα για τα χρηματα που εκανε)

Εως τώρα η μόνη αποσπώμενη είναι η AVX810. Δυστυχώς όμως, σε αντίθεση με την AVX800, δεν είναι flat στο ταμπλώ. Προεξέχει σχεδόν ένα εκατοστό και φαντάζομαι οτι αιτία είναι η οθόνη που είναι αποσπώμενη.

Link to comment
Share on other sites

... αλλα απο ηχο (αφου θα δωσεις τοσα χρηματα νομιζω σε ενδιαφερει)..

περισσότερο η "γκατζετιά" του όλου εγχειρήματος με νοιάζει παρά η ποιότητα ήχου! tongue.gif

και το bluetooth φυσικά για το κινητό που θέλω να έχει (έστω και σαν έξτρα)

και προφανώς το navibox που λέγαμε

Είναι συμβατό, απλά ο χειρισμός του δεν μπορεί να γίνει απο την οθόνη.

το ξέρω..

αυτό εννοώ όταν λέω δεν είναι συμβατό..

μάλλον δεν είναι ΠΛΗΡΩΣ συμβατό θα έπρεπε να πω καλύτερα γιατί χωρίς touch μπαίνει σε οποιαδήποτε οθόνη έχει RCA είσοδο :lol:

πρακτικά δηλαδή σε όλες!

κάποιες συσκευές έχουν ένα άλλο σύστημα "αντικλεπτικής" προστασίας

το αντικλεπτικής σε εισαγωγικά γιατί δεν αποτρέπουν/εμποδίζουν την κλοπή αλλά καθιστούν άχρηστη τη συσκευή σε κάποιον που θα την πάρει

οπότε με την ελπίδα ότι ο άλλος θα ξέρει πως η συσκευή έχει αυτό το σύστημα δε θα προσπαθήσει να την πάρει γιατί θα ξέρει ότι δε θα μπορεί να την χρησιμοποιήσει

ή μήπως όχι???

με το σύστημα αυτό βάζεις ένα δικό σου κωδικό στο μηχάνημα και αν βγει εκτός ρεύματος κλειδώνει και θέλει αυτόν τον κωδικό για να ξεκλειδώσει και να δουλέψει πάλι

τι γνώμη έχετε για αυτό??

πόσο ουσιώδης είναι η προστασία που παρέχει ?

Edited by atrias
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.