Jump to content
pantelis_mare

Μπουζι

Recommended Posts

Για τι κυβικα μιλάμε???

1.400 / 1.600 / 1.800 / 1.800 Τούρμπο ???

Στα ατμοσφαρικά πάντως όσοι εκ των πλείστων έχουμε βάλει ιριδίου δεν εχουμε δει καμια μα καμια διαφορα(εκτός και αν πάρεις και άλλο σετ ενισχυμένα μπουζοκαλώδια που μιλάμε για καλό κόστος), στα τουρμπάτα πάντως λένε πολλά παιδιά πως βλέπουνε.

Link to comment
Share on other sites

τα ιριδιου δεν ειναι και η μονη λυση για βελτιωμενο σπινθηρα.ειχα στο 2λιτρο πρωτα τα απλα της BOSH μετα τα BERU (γαλλικα) τα 4ακιδα οπου ειδα μια καλυτερη αποκριση και λιγο πιο ομαλη λειτουργια αλλα οχι καλυτερες επιδοσεις,και τωρα τα 4ακιδα της BOSH που βελτιωσαν ελαχιστα μεν αλλα βελτιωσαν.επομενη σκεψη μου ειναι τα DENSO τα 22αρια.οταν τα βαλω θα δωσω εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

τα ιριδιου δεν ειναι και η μονη λυση για βελτιωμενο σπινθηρα.ειχα στο 2λιτρο πρωτα τα απλα της BOSH μετα τα BERU (γαλλικα) τα 4ακιδα οπου ειδα μια καλυτερη αποκριση και λιγο πιο ομαλη λειτουργια αλλα οχι καλυτερες επιδοσεις,και τωρα τα 4ακιδα της BOSH που βελτιωσαν ελαχιστα μεν αλλα βελτιωσαν.επομενη σκεψη μου ειναι τα DENSO τα 22αρια.οταν τα βαλω θα δωσω εντυπωσεις.

καλησπερα! εχθες πηγα να παρω μπουζι BOSH αλλα μου προτεινε και μου εδωσε τα BERU (γαλλικα),τι λενε αυτα?μου ειπε ειναι πολυ καλυτερα,εχω το mk3 και φοραει τα 3ακιδα,υπαρχει καποιο προβλημα με αυτα που πηρα?ειναι κατι το διαφορετικο?αν ξερει καποιος ας βοηθησει....

Link to comment
Share on other sites

εγω απο προσωπικη εμπειρια προτεινω να βαλετε τα μαμισια του...κι αν ειναι να αλλαξετε μην αλλαζεται βαθμο ψυχροτητας...

εγω εβαλα bosch και τα εβγαλα και εβαλα παλι NGK που ειχε απο τη μανα του!

Link to comment
Share on other sites

Ότι μπουζί και να βάλετε το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Από εκεί και πέρα αλλάζει η ποιότητα και το πόσο θα κρατήσει περισσότερο. Μην βάλετε ακριβά μπουζί, δεν αξίζει να ρίξετε τα χρήματα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

εγω απο προσωπικη εμπειρια προτεινω να βαλετε τα μαμισια του...κι αν ειναι να αλλαξετε μην αλλαζεται βαθμο ψυχροτητας...

εγω εβαλα bosch και τα εβγαλα και εβαλα παλι NGK που ειχε απο τη μανα του!

συμφωνω για τα ngk αλλα η ψυχροτητα στα βελτιωμενα συστηνεται. εσυ γιατι δεν συμφωνεις?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω για τα ngk αλλα η ψυχροτητα στα βελτιωμενα συστηνεται. εσυ γιατι δεν συμφωνεις?

δε διαφωνω σε αυτο αλλα μετα απο stage 2 κι αν το κρινει ο προγραμματιστης για βελτιωση του αβανς και του μιγματος...

εγω που ειχα παρει πρωτοβουλια κι εβαλα ψυχροτερα απο το RS4...μπορει να δουλευαν σωστα αν το ειχα 300+ αλογα...

ετσι οπως ημουν και μεχρι 250 αλογα το μοτερ δε δουλευε καλα (και στο ακουσμα του)

ακομα τα εχω...900χιλιομετρα εκανα και τα εβγαλα...οποιος θελει να πειραματιστει με τα εν λογω μπουζι μπορω να τα σκοτωσω...

Edited by golfakias1983
Link to comment
Share on other sites

Παραπληροφόρηση; Για εξήγησε το λίγο αυτό. Αν πάρεις το προβλεπόμενο για κάθε κινητήρα μπουζί ανεξαρτήτου μάρκας θα δεις καμιά διαφορά;

η αντιστοιχια μεταξυ εταιριων δεν ειναι απολυτη...π.χ. το F5DPOR της Bosch που ειναι πλατινα ειναι ψυχροτερο απο το PFR5Q της NGK...και τα δυο πλατινα ειναι και τα δυο 5αρι εχουν...

επισης τα Denso IK22 υποτιθεται αντιστοιχει σε 5αρι...δινει ομως διαφορετικο αβανς και σπινθηρα...(εχουν ακουστει καλες κριτικες για τα εν λογω μπουζι σε βελτιωμενα αυτοκινητα)

Link to comment
Share on other sites

Οι κινητήρες έχουν μπουζί με συγκεκριμένο βαθμό θερμότητας-ψυχρότητας για την καλύτερη λειτουργία τους, αν βάλεις διαφορετικά μπουζί τότε :

1. με θερμότερο μπουζί η ανάφλεξη γίνετε γρηγορότερα με αποτέλεσμα να σκάει και η πίεση να σπρώχνει το πιστόνι προς τα κάτω πριν φτάσει πάνω.

2. με ψυχρότερο μπουζί η ανάφλεξη αργεί και χάνετε κάποιο ποσοστό της πίεσης.

Οι μάρκες σίγουρα διαφέρουν μεταξύ τους αλλά δεν πιστεύω τόσο πολύ, πάντως σε κινητήρα μαμά δεν πρέπει να ξεφύγουμε από τον κατασκευαστή, όπως το αναφέρεις και εσύ πιο πάνω. Σε βελτιωμένα αυτοκίνητα τι να σου πω…η ανάφλεξη πρέπει να γίνετε λίγο πριν φτάσει το πιστόνι πάνω, από εκεί και πέρα θέλει πειράματα για να βρεις το κατάλληλο μπουζί.

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα ψυχροτερα ngk πριν λιγα χιλιομετρα , θα δειξει . παντως θα ρωτησω και το προγραμματιστη γιαυτο μιας και πηρα εγω την πρωτοβουλια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.