Jump to content
mikegt2

Τακακια Ferodo Ds 2500 Ποια Η Γνωμη Σασ?

Recommended Posts

Πολυ καλο τακακια,σκληρο.

Ειναι ''αγωνιστικο'' δρομου.

Αν το βαλεις με μαμα δισκο θα στον φαει πολυ γρηγορα.

Ζεσταινεται σχετικα γρηγορα,για σκληρο τακακι και πολλες φορες κανει τσιριγμα.

Αν θες κατι πιο light με πιο δρομισια συμπεριφορα,μπορεις να δεις το DS2000.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο τακακια,σκληρο.

Ειναι ''αγωνιστικο'' δρομου.

Αν το βαλεις με μαμα δισκο θα στον φαει πολυ γρηγορα.

Ζεσταινεται σχετικα γρηγορα,για σκληρο τακακι και πολλες φορες κανει τσιριγμα.

Αν θες κατι πιο light με πιο δρομισια συμπεριφορα,μπορεις να δεις το DS2000.

σκεφτομαι να τα βαλω βεβαια μου ειπαν οτι ειναι τακακι για πιστα και οτι αργει να ζεσταθει.Υπαρχει περιπτωσει να πατησω φρενω και να μην πιασει? εχω golf gt 220ps
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τακακι για πιστα.

Για πιστα(αγωνιστικο) ειναι το 3000.

Οπως σου ειπα και πιο πανω,το 2500 ειναι ''αγωνιστικο'' δρομου.

Δισκους να υποθεσω εχεις εργοστασιακους?

Αργει να ζεσταθει σε σχεση με το απλο τακακι.Εχει μεγαλη αντοχη και πραγματικα θα καταλαβεις βελτιωση στο φρενο,ειδικα στο τσιμπημα που θα εχει.

Link to comment
Share on other sites

Τα φοραω στα φρενα μου που ειναι απο r32,καλά σε απόδοση αλλά σφυριχτρες,νομίζω κάθε φορά που σταματάω σε φανάρι με περνάνε για φορτηγό οι δίπλανοι.

Link to comment
Share on other sites

Τα φοραω στα φρενα μου που ειναι απο r32,καλά σε απόδοση αλλά σφυριχτρες,νομίζω κάθε φορά που σταματάω σε φανάρι με περνάνε για φορτηγό οι δίπλανοι.

Τα φοραω στα φρενα μου που ειναι απο r32,καλά σε απόδοση αλλά σφυριχτρες,νομίζω κάθε φορά που σταματάω σε φανάρι με περνάνε για φορτηγό οι δίπλανοι.

σφυριζουν ακομα και οταν στρωθουν? δισκουσ εχω τουσ εργοστασιακουσ με σωληνακια υψηλησ
Πολυ καλο τακακια,σκληρο. Ειναι ''αγωνιστικο'' δρομου. Αν το βαλεις με μαμα δισκο θα στον φαει πολυ γρηγορα. Ζεσταινεται σχετικα γρηγορα,για σκληρο τακακι και πολλες φορες κανει τσιριγμα. Αν θες κατι πιο light με πιο δρομισια συμπεριφορα,μπορεις να δεις το DS2000.
το ds2000 ειναι το performance? θα δω με αυτο διαφορα?
Link to comment
Share on other sites

σφυριζουν ακομα και οταν στρωθουν? δισκουσ εχω τουσ εργοστασιακουσ με σωληνακια υψηλησ

το ds2000 ειναι το performance? θα δω με αυτο διαφορα?

Ναι σφυριζουν ακομα και οταν στρωθουν λογω του οτι εχουν πολυ σκληρη παστα με αποτελεσμα να σφυριζουν στον μαλακο εργοστασιακο δισκο.

Επισης,οπως ανεφερα και πιο πανω,θα σου φαει τους δισκους αρκετα γρηγορα.

Δεν θυμαμαι αν τα λενε performance.

Διαφορα θα δεις ναι.Ειναι καλο σαν τακακι και εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος απο τα ferodo.

Τιμη δυστυχως δεν θυμαμαι καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σφυριζουν ακομα και οταν στρωθουν λογω του οτι εχουν πολυ σκληρη παστα με αποτελεσμα να σφυριζουν στον μαλακο εργοστασιακο δισκο.

Επισης,οπως ανεφερα και πιο πανω,θα σου φαει τους δισκους αρκετα γρηγορα.

Δεν θυμαμαι αν τα λενε performance.

Διαφορα θα δεις ναι.Ειναι καλο σαν τακακι και εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος απο τα ferodo.

Τιμη δυστυχως δεν θυμαμαι καθολου.

δηλαδη οταν βαλω καινουριεσ δισκοπλακεσ εργοστασιακεσ και ενα σετ τακακια ds2500 μολισ τελειωσουν τα τακακια θα θελω παλι καινουριεσ δισκοπλακεσ?
Link to comment
Share on other sites

οχι τοσο νωρις..αλλα υπολογιζε πως με 2 αλλαξιες 2500 θα εχουν βγει οφ οι δισκοι και θα θελουν τορνιρισμα η αλλαγη.και ναι οπως πολυ σωστα ειπε ο Κωνσταντινος σφυριζουν και οταν στρωθουν...οταν ειναι αστρωτα μπορω να πω δεν σφυριζουν τοσο..χαχαχα..παντως τα τακκακια ειναι δοκιμασμενα και σε αλλα αμαξια γνωστων νμου και ολοι εχουμε τα ιδια..εγω δεν θα τα ξαναβαλω παντως.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη οταν βαλω καινουριεσ δισκοπλακεσ εργοστασιακεσ και ενα σετ τακακια ds2500 μολισ τελειωσουν τα τακακια θα θελω παλι καινουριεσ δισκοπλακεσ?

Δεν θα σου φαει την δισκοπλακα μονο οταν τελειωσει το τακακι.

Απλα σκεψου οτι εχεις ενα πολυ σκληρο υλικο πχ που το τριβεις πανω σε κατι πιο μαλακο με αποτελεσμα να το φθειρει πολυ πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω τα ds2500 perfomance με brembo δαγκανα και δισκο 323x28! ειναι σε μαυρο κουτι και αναγραφει racing αλλα δεν ειναι τα αγωνιστικα ds 3000. εχουν δια φορα απο τα ds 2000 αρκετα ουσιωδη.τιμη τουλαχιστον για την δαγκανα μου ειναι περιπου 150Ε.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω τα ds2500 perfomance με brembo δαγκανα και δισκο 323x28! ειναι σε μαυρο κουτι και αναγραφει racing αλλα δεν ειναι τα αγωνιστικα ds 3000. εχουν δια φορα απο τα ds 2000 αρκετα ουσιωδη.τιμη τουλαχιστον για την δαγκανα μου ειναι περιπου 150Ε.

150euro απο που? δισκοπλακα 312 εχω την γνησια.Αξιζει για μεσα στην πολη και εθνικη που βγαινω? δεν μπαινω σε πιστα. το λεω αυτο γιατι ενασ τυποσ που τα πουλαγε με ζαλισε να παρω τα 2000.Τα 2500 λει ειναι για πιστα αυστηρα
Link to comment
Share on other sites

Πολύ θόρυβος ειδικά σε υγρές μέρες.Πρέπει να κάνεις πολλά χλμ την ημέρα για να καταλάβεις τη διαφορά ή να χρησιμοποείς πολύ το φρένο της τελευταίας στιγμής.Τα φορούσα σε VOLVO V50 T5 AWD και δεν μπορώ να πω ότι είδα καμία τεράστια διαφορά.Απλά ένιωθες ότι είναι περισσότερο ανθεκτικά σε πολλά συνεχόμενα φρεναρίσματα και δεν άναβαν τόσο εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

τα 2500 ειναι τα μαλακα της πιστας..δεν κανουν για σοβαρη πιστα πεστου γιατι ειναι μαλακα

Συμφωνω,αν και με τα 2500 σε πιστα με μετρημενη οδηγηση αντεχουν μια χαρα.

Τα 2500 ειναι ''πιστας'' αλλα και για χρηση δρομου.

Αυτα που ειναι καθαρα πιστας ειναι τα 3000.

Link to comment
Share on other sites

mike, δοκίμασε τα Ferodo Premier, ζεσταίνονται πιο γρήγορα από DS2500 και δεν σφυρίζουν. Δεν προκαλούν και μεγάλες φθορές στο δίσκο.

VFM

Αλλιώς πήγαινε στα Original μαμα.

Link to comment
Share on other sites

mike, δοκίμασε τα Ferodo Premier, ζεσταίνονται πιο γρήγορα από DS2500 και δεν σφυρίζουν. Δεν προκαλούν και μεγάλες φθορές στο δίσκο.

VFM

Αλλιώς πήγαινε στα Original μαμα.

τελικα μπηκαν τα ds2500 πολυ καλο τακακι λιγο σφυριγμα εχει βεβαια αλα ειναι καλυτερα απο τα μαμα.Να επισημανω βεβαια οτι εχω τησ γνησιεσ δισκοπλακεσ και το φρενω ποιανει αμεσωσ,εχω ακουσει οτι με ποιο σκληρεσ δισκοπλακεσ αργει να ζεσταθει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.