Jump to content
the_winner

Προβληματακι Κατα Την Παραλαβή .Help

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους VAGοφιλους.

Εδω και αρκετους μηνες εχω παραγγείλει ενα Scirocco 1.4 160 DSG μετα τον ψυχολογικο πολεμο που εχω φαει με ολα αυτα που διαβαζω στα προβληματα το αμαξι ηρθε, την προηγουμενη βδομαδα, με φοναξαν να παω να το δω κιολας.

Πηγα το ειδα ,ΕΡΩΤΑΣ κάθησα πανω απο μια ωρα και εκανα μεγαλο ελεγχο. Μοτέρ δεν αναψα, εξωτερικα καμια γρατζουνια κανενα βαθουλομα ολα τελεια.Μηχανισμους δεν κοιταξα αν δουλευουν.

Πριν φυγω και ενω καθομουν μεσα εντόπισα μια γρατζουνια στο μπαρπριζ απο την εξω πλευρα στην πλευρα του οδηγου και εχει την φορά του υαλοκαθαριστήρα βγαίνω εξω μηπως απλα εχει λερωθει και με το νυχι την ενοιωθα !!!

Τους το εδειξα ειπαν χιλια συγνωμη και μου ειπαν οτι απο βδομαδα που θα ερθει ο φανοπειος θα το δουν και θα μου απαντησουν αν γινεται διορθωση. Χθες με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι αυτοι δεν μπορουν να το φτιαξουν αλλα θα ψαξουν τον καλύτερο για να το φτιαξουν.

Σιγουρα δεν θελω να κανουν αλλαγη μπαρπριζ γιατι ποιος ξερει πως θα μπει και τι προβληματα μπορει να εχω .Επισης φοβαμαι μηπως δημιουργησουν κανενα αλλο προβλημα ....Δεν ξερω γενικα με ζωνουν τα φιδια ρε παιδια.

Σας παραθετω και δυο φωτογραφιες απο την γρατζουνια .Ξερει κανεις αν φτιαχνεται?εχεις κανεις να προτινει κανεναν μαστορα? Είδα κατι βιντεακια στο youtube και τα φτιαχνουν ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ

imgp2543s.jpg

imgp2544v.jpg

Δειτε στο youtube πως βγαζουν για πλακα τετοιες γρατζουνιες

Ακουω ιδεες παιδες

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω αλλάξει παρμπριζ. Καδρόνι (ξύλο μήκους 50cm) που πάτησε ο μπροστινός το οποίο ήταν πεσμένο στο δρόμο (στην Εγνατία), πετάχτηκε προς τα πίσω ραγίζοντας και θρυμματίζοντας το παρμπριζ κατά μήκος ενώ πήγαινα με 140km/h. Το έχω αλλάξει εδώ και μήνες (εννοείται με το αυθεντικό) και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, είναι καθαρά θέμα μάστορα. Καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι ότι και να αποφασίσεις ώστε να μπορέσεις να χαρείς το αμάξι.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ξενερωμα φιλε! :mad: Προσωπικα μαλλον δεν θα παραλαμβανα το αυτοκινητο και θα προτιμουσα να περιμενω να μου φερουν αλλο ή αν ηρεμουσα και το ηθελα αμεσα θα ζητουσα εγγραφη εγγυηση για το παμπριζ οτι αν παθει κατι αργοτερα θα το αλλαξουν χωρις κοστος!

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνουν ό,τι θλελου, είτε αλλαγή είτε διόρθωση αρκεί όταν το παραλάβεις να είναι οκ.

Θα προτιμούσα αλλαγή, δεν θα έχεις πρόβλημα, δεν είναι δα και καμιά επιστίμη η αλλαγή του παρμπρίζ. Το κάνουν συχνά και είνα βγάλε-βάλε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια. Θεμα σπασιματος δεν παίζει ειναι γρατζουνια που την νιωθεις με το νυχι δεν ειναι ραγισμα.

Ειναι τοσο απλή η διορθωση του αν δειτε στο βιντεο ...το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω κατι εδω στην Ελλαδα...σε ολα τα φορουμς για τις γρατζουνιες στα τζαμια λενε σπαστε το και καντε το αλλαγή ΕΛΕΟΣ .

Μου ειπαν θα το πανε στην carglass

Link to comment
Share on other sites

Μονο που η carglass δεν φτιαχνει γρατζουνιες.....Πηρα ο ιδιος και ρωτησα

Παντως ειμαστε πολυ πισω στην Ελλαδα. Ψαχνω συνεχεια στο net για γρατζουνιες και ολοι τις βγάζουν με κιτ επιδιορθωσης

αλλο ενα...

Ολοι εδω στην Ελλαδα σε φορουμς γραφουν αλλαγη...Αλλαγη για μια μικρη γρατζουνια?

Δεν εχω βρει κανεναν να φτιαχνει γρατζουνιες εδω στην Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Το τζάμι και δει το εμπρός είναι αυτό που παρεμβάλεται μεταξύ οπτικού πεδίου του οδηγού και του δρόμου. Δεν θα έκανα γυάλισμα στο παρμπρίζ για κανένα λόγο.

Ποιος μου εγγυάται πως στο σημείο που θα γυαλιστεί δεν θα υπάρχουν περίεργες διαθλάσεις του φωτός? Και όχι απλά σε μια ηλιόλουστη μέρα αλλά ένα βροχερό βράδυ για παράδειγμα με τον ωραίο φωτισμό που έχουμε στους ελληνικούς δρόμους και τα καγκουροκιτ xenon που κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα

Edited by Stoilas
Link to comment
Share on other sites

οπότε να ζητησω αλλαγη με γνησιο τζαμι ή να ζητησω κανενα δωράκι και να το αφήσω ετσι?Φοβαμαι μηπως μετα την αλλαγη εχω αλλα προβλήματα...

Παντως στο εξωτερικο που κανουν γυαλισματα δεν αναφερει κανεις προβλημα με την οραση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καταρχήν μετέφερα το θέμα στη κατηγορία των "Scirocco" κάτω από το "Προβλήματα" και έχω αφήσει και ένα link στο οδηγίες-απορίες.

Κατά τη γνώμη μου θα σου έλεγα να ζητήσεις αλλαγή παρμπρίζ για να είσαι σίγουρος. Δεν πιστεύω πως θα σου δημιουργήσει άλλα προβλήματα, αντιθέτως θα είσαι σίγουρος πως έχεις καινούριο παρμπρίζ.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να αλλαξεις το παρμπριζ με καινουριο και να μην κανεις γυαλισμα. Το εχω αλλαξει και εγω στην carglass μετα απο χτυπημα με πετραδακι. Δεν εχει κανενα προβλημα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μα δεν ειπα για ραγισμα.... Γρατζουνια ειναι ,μονο με το νυχι την καταλαβαινεις...

Με πηρε σημερα μίλησε με carglass δεν μπορει να γινει κατι,δεν ξερουν να διορθωνουν γρατζουνιες,εψαξε και για αλλους και κανεις δεν ξερει...

Του ειπα για αλλαγη και μου ειπε ναι να στην κανω αλλα σε καινουργιο αυτοκινητο θα προχωρησεις σε αλλαγη? Σαν το εργοστασιο δεν θα ειναι μου λεει....

Για αυτο φοβαμαι να προχωρησω σε αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Ναι μα δεν ειπα για ραγισμα.... Γρατζουνια ειναι ,μονο με το νυχι την καταλαβαινεις...

Με πηρε σημερα μίλησε με carglass δεν μπορει να γινει κατι,δεν ξερουν να διορθωνουν γρατζουνιες,εψαξε και για αλλους και κανεις δεν ξερει...

Του ειπα για αλλαγη και μου ειπε ναι να στην κανω αλλα σε καινουργιο αυτοκινητο θα προχωρησεις σε αλλαγη? Σαν το εργοστασιο δεν θα ειναι μου λεει....

Για αυτο φοβαμαι να προχωρησω σε αλλαγη

Ο πωλητής στα είπε όλα αυτά ? Αυτός δηλαδή που είναι υπεύθυνος για τη ζημιά που έχει το αυτοκίνητο ?

Ελπίζω να μην το έχεις εξοφλήσει, κι αν έχεις δώσει προκαταβολή να είναι μικρή.

Στη θέση σου αυτό το αυτοκίνητο, ειδικά μετά την τελευταία απάντηση, δε θα το παρελάμβανα.

Θα δεχόμουν να το παραλάβω μόνο μετά από μια έκπτωση στην τιμή αντίστοιχη της ζημιάς.

Σίγουρα η κόλλα στο παρμπρίζ δε θα μπει από το φανοποιό με την ακρίβεια που θα την έβαζε το "ρομπότ" στο εργοστάσιο και το κρύσταλλο δε θα τοποθετηθεί με την ακρίβεια του εργοστασίου. Πρόβλημα πάντως δε θα έχεις.

Κι αν δεν μπορεί αυτός να το κάνει και να σου εγγυηθεί, ζήτησέ του το κόστος της αντικατάστασης (μαζί με αυτό της αποζημίωσης) και πήγαινε σε κάποιον επαγγελματία να σου το αλλάξει.

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής στα είπε όλα αυτά ? Αυτός δηλαδή που είναι υπεύθυνος για τη ζημιά που έχει το αυτοκίνητο ?

Ελπίζω να μην το έχεις εξοφλήσει, κι αν έχεις δώσει προκαταβολή να είναι μικρή.

Στη θέση σου αυτό το αυτοκίνητο, ειδικά μετά την τελευταία απάντηση, δε θα το παρελάμβανα.

Θα δεχόμουν να το παραλάβω μόνο μετά από μια έκπτωση στην τιμή αντίστοιχη της ζημιάς.

Σίγουρα η κόλλα στο παρμπρίζ δε θα μπει από το φανοποιό με την ακρίβεια που θα την έβαζε το "ρομπότ" στο εργοστάσιο και το κρύσταλλο δε θα τοποθετηθεί με την ακρίβεια του εργοστασίου. Πρόβλημα πάντως δε θα έχεις.

Κι αν δεν μπορεί αυτός να το κάνει και να σου εγγυηθεί, ζήτησέ του το κόστος της αντικατάστασης (μαζί με αυτό της αποζημίωσης) και πήγαινε σε κάποιον επαγγελματία να σου το αλλάξει.

Συμφωνω και επαυξανω!23000+ θα παρει σε δυσκολες εποχες και λεει παρε το ετσι καινουριο αυτοκινητο?Ας το κρατησει για την εκθεση να το βλεπουν ετσι και να σου φερουν αλλο! :mad::growl: Ή τουλαχιστον μια καλη μειωση τιμης!ΟΧΙ δωρα κινεζικους συναγερμους και αισθητηρες παρκαρισματος!Αν θελουν δωρο ζητα επεκταση εγγυησης! :aww:

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

καλα αν μου κανουν εκπτωση ή καποιο δωρο και το παραλαβω με γραντζουνια δεν μου παει η καρδια να το σπασω..... θα το αφησω ετσι ....

Η γρατσουνιά η συγκεκριμένη είναι άκρως ενοχλητική. Το παρμπρίζ πρέπει να αντικατασταθεί. Θεωρώ απίθανο να μη σε ενοχλεί. Κι αν πας σε ένα μήνα να του πεις να σου το αλλάξει, δεν αποκλείεται να σου πει ότι πλέον δεν αναγνωρίζει τίποτα.

Το κόστος αντικατάστασης μαζί με την εργασία φτάνει εύκολα στα 600€ +.

Κάποιες ασφαλιστικές έχουν ορισμένες ιδιαιτερότητες όπως συνεργασία μόνο με συμβεβλημένα συνεργία ή όριο αντικαταστάσεων. Αν σκοπεύεις δηλαδή να χρησιμοποιήσεις την ασφαλιστική κάλυψη μπορεί να σε οδηγήσουν σε συγκεκριμένο μόνο συνεργείο ή αν πραγματικά χρειαστείς κάλυψη σε σύντομο χρονικό διάστημα να μη σε καλύψουν.

Τα "δώρα" που συνήθως δίνουν οι αντιπροσωπείες είναι αμφίβολης ποιότητας και χαμηλής πραγματικής αξίας. Η επέκταση εγγύησης ίσως είναι το μοναδικό καλό "δώρο". Αρκεί να είναι η επίσημη και όχι η προφορική "δική" του.

Εγώ θα απαιτούσα, τουλάχιστον, αντικατάσταση του παρμπρίζ (ή το αντίστοιχο ποσό σε μετρητά) και έκπτωση στην τιμή του αυτοκινήτου λόγω της καθυστέρησης - ταλαιπωρίας και της μείωσης της αξίας του αυτοκινήτου.

Βάλ' τα κάτω και μην παρασυρθείς από την επιθυμία σου να το οδηγήσεις άμεσα. Καινούριο αυτοκίνητο θα πληρώσεις σε εποχή που οι έμποροι βαράνε μύγες. Αν το πάρεις ελαττωματικό χωρίς κάποιο όφελος, χαμένος θα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν τον αφήνεις που λέει ο λόγος να ξηλώσει καινουριο αμάξι για να βάλει τον συναγερμό γιατί να μην αλλάξει και το παρμπρίζ? Εφόσον ο συναγερμος και το parktronic δεν ειναι απο το εργοστάσιο θα μπει χερι στο αμάξι. Να απαιτήσεις να αλλάξουν το παρμπρίζ αλλιώς να μην το παραλάβεις. Και μετά απο μια βδομάδα να πας μετά αν σε ενοχλει στην οδηγηση αυτοι θα κανουν τους κινεζους...

Link to comment
Share on other sites

Δωρα μου εχει κανει ηδη οχι λογω της γραντζουνιας ....Συναγερμο και parktronic

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα κινεζακια ειναι τα δωρακια τους :crazy: .Τα ιδια δωρα κανανε σε εμενα ετσι και αλλιως.Δεν ειναι parktronic αλλα 4 μαυροι αισθητηρες παρκαρισματος αξιας 20 ευρω που δεν θα στους βαψουν στο χρωμα του αμαξωματος εννοειται!!!!(Τους εχω βρει σε site 20ευρω,φαντασου αυτοι ποσο τους παιρνουν.... :suicide: Ε).Πιεσε τους για επεκταση εγγυησης(εχω καταντησει κουραστικος και εκνευριστικος που το ξαναλεω αλλα ειναι το μονο δωρο που αξιζει στην περιπτωση :clapping: )

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

ο συναγερμος και το parkotronic τα ειδα κατα την τοποθετηση ...ειναι της GEMINI. Mια χαρα ειναι...Εχω δει αλλους συναγερμους δωρο απο αντιπροσωπειες και εχουν τα μαυρα τους τα χαλια

Εχω στειλει email στην Kosmocar σχετικα με το προβλημα μου και μου ζητησαν τηλεφωνο...Περιμενω τηλεφωνο τους τωρα

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

ο συναγερμος και το parkotronic τα ειδα κατα την τοποθετηση ...ειναι της GEMINI. Mια χαρα ειναι...Εχω δει αλλους συναγερμους δωρο απο αντιπροσωπειες και εχουν τα μαυρα τους τα χαλια

Εχω στειλει email στην Kosmocar σχετικα με το προβλημα μου και μου ζητησαν τηλεφωνο...Περιμενω τηλεφωνο τους τωρα

Δηλαδη δεν ειναι οι κλασικοι 4 μαυροι αισθητηρες πισω?(οφ τοπικ συγνωμη)

Link to comment
Share on other sites

ολοι μαυροι νομιζω ειναι αλλα τους βαφουν..Εμενα φυσικα τους εβαψαν ,δωρεαν

Αυτο ειναι το parktronic μου

http://www.gemini.ee/index.php?id=12&rtid=4&lng=2&lm=46&jrknr=1

και μαλλον αυτος ο συναγερμος

http://www.gemini.ee/index.php?id=4&rtid=4&lng=2&lm=55&jrknr=8

Link to comment
Share on other sites

ο συναγερμος και το parkotronic τα ειδα κατα την τοποθετηση ...ειναι της GEMINI. Mια χαρα ειναι...Εχω δει αλλους συναγερμους δωρο απο αντιπροσωπειες και εχουν τα μαυρα τους τα χαλια

Εχω στειλει email στην Kosmocar σχετικα με το προβλημα μου και μου ζητησαν τηλεφωνο...Περιμενω τηλεφωνο τους τωρα

Δηλαδή είδες τη διαδικασία εγκατάστασης του συναγερμού και σε ενοχλεί η αντικατάσταση του παρμπρίζ ?

Επίσης το "parktronic" παραπέμπει συνήθως σε εργοστασιακά συστήματα κυρίως της Mercedes. Άλλο αυτό και άλλο Gemini και κάθε aftermarket Gemini..

Τέλος πάντων. Δικό σου το αμάξι, δικά σου τα χρήματα.

Με την Kosmocar δε βλέπω να βγάζεις άκρη. Στον πωλητή θα σε παραπέμψει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.