Jump to content
Green Dragon

To Golfάκι Μου Γλυστράει...Τι Κάνω;;;

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Τις τελευταίες μέρες είχα 2-3 μικρά γλιστρήματα. Τα δύο - με σπινιάρισμα όταν προσπάθησα να ξεκινήσω στο φανάρι σε ανηφορίτσες και το τρίτο όταν μπήκα λίγο πατημένος σε στροφή - φρένο πρίν τη στροφή και ελαφρό γκάζι στη στροφή πάνω.

Μετα απο αυτό πήγα σε ένα λαστιχά να μου πει σε τι κατάσταση τα βλέπει. Το παλληκάρι μόλις τα είδε, μου είπε να τα αλλάξουμε μετά το καλοκαίρι. Επίσης μου είπε ότι τα μαμίσια λάστιχα του Golf - κατι κορεάτικα Goodyear - είναι για το λούτσο rant2.gif Αλλά δεν ήτανε κάθετος - του στύλ άλλαξε τα τώρα....

Οπότε σχέφτηκα μήπως είναι σε αυτή τη φάση να βάλω τα μπρός - πίσω και να ενεργοποιήσω το ASR σύστημα αντιολίσθησης των τροχών και να δω πως θα πάει...

Τι λέτε;;;

Edited by Green Dragon
Link to comment
Share on other sites

και καινουργια να ειχες λαστιχα με κλειστο απο οτι καταλαβα το asr θα γλιστρας αν μιλαμε για tsi...καλα τι περιμενες με κλειστο να μν γλυστρας?εγω θα προτεινα αν εχει καμμια 15000 χμ με τα ιδια μπροστα να κανεις μια μπρος-πισω αλλα παντα να εχεις ανοικτο το asr...αληθεια γιατι το κλεινεις?

Link to comment
Share on other sites

και καινουργια να ειχες λαστιχα με κλειστο απο οτι καταλαβα το asr θα γλιστρας αν μιλαμε για tsi...καλα τι περιμενες με κλειστο να μν γλυστρας?εγω θα προτεινα αν εχει καμμια 15000 χμ με τα ιδια μπροστα να κανεις μια μπρος-πισω...

τα τρία χρόνια που το έχουμε δεν έχω κάνει αλλαγή μπρός πίσω...

...αλλα παντα να εχεις ανοικτο το asr...αληθεια γιατι το κλεινεις?

το αμάξι αυτό το οδηγεί και η γυναίκα και ο γιός, οπότε τρεχαγύρευε...δεν το είχα προσέξει. Αλλά τώρα μετά τα γλιστρήματα ψιλοφοβήθηκα και είπα να αναλάβω εγώ την ευθύνη του..

Link to comment
Share on other sites

τα τρία χρόνια που το έχουμε δεν έχω κάνει αλλαγή μπρός πίσω...

το αμάξι αυτό το οδηγεί και η γυναίκα και ο γιός, οπότε τρεχαγύρευε...δεν το είχα προσέξει. Αλλά τώρα μετά τα γλιστρήματα ψιλοφοβήθηκα και είπα να αναλάβω εγώ την ευθύνη του..

επρεπε να τα ειχες κανει μπρος πισω αφου λες τρια χρονια...κατι μου λεει πως μαλλον ο γιος εχει βαλει το χερακι του στο ASR αν καταλαβες :diablo:

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να τα ειχες κανει μπρος πισω αφου λες τρια χρονια...κατι μου λεει πως μαλλον ο γιος εχει βαλει το χερακι του στο ASR αν καταλαβες :diablo:

κατάλαβα τι λές...θα του κάνω νια μικρή εξήγηση το μεσημέρι...για να μάθει να μην ανακατεύεται εκεί που δεν τον σπέρνουνε :mad:

οπότε τι λές; έχει νόημα τώρα η αλλαγή μπρός-πισω;;

ή μήπως να πάω κατευθείαν σε αλλαγή ελαστικού;;;

Εσύ φίλε - εσείς - τί θα κάνατε στη θέση μου;;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αυτό πήγα σε ένα λαστιχά να μου πει σε τι κατάσταση τα βλέπει. Το παλληκάρι μόλις τα είδε, μου είπε να τα αλλάξουμε μετά το καλοκαίρι. Επίσης μου είπε ότι τα μαμίσια λάστιχα του Golf -κατι κορεάτικα Goodyear - είναι για το λούτσο rant2.gifΑλλά δεν ήτανε κάθετος - του στύλ άλλαξε τα τώρα....

Οπότε σχέφτηκα μήπως είναι σε αυτή τη φάση να βάλω τα μπρός - πίσω και να ενεργοποιήσω το ASR σύστημα αντιολίσθησης των τροχών και να δω πως θα πάει...

Τι λέτε;;;

Καλημέρα.

Κορεάτικα ; μάλλον είναι HANKOOK .

To ASR πάντα ενεργοποιημένο όπως είπαν και οι προηγούμενοι.

Δες και τις οδηγείες στο βιβλίο του αυτοκινήτου σχετικά με το ASR.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Τις τελευταίες μέρες είχα 2-3 μικρά γλιστρήματα. Τα δύο - με σπινιάρισμα όταν προσπάθησα να ξεκινήσω στο φανάρι σε ανηφορίτσες και το τρίτο όταν μπήκα λίγο πατημένος σε στροφή - φρένο πρίν τη στροφή και ελαφρό γκάζι στη στροφή πάνω.

Μετα απο αυτό πήγα σε ένα λαστιχά να μου πει σε τι κατάσταση τα βλέπει. Το παλληκάρι μόλις τα είδε, μου είπε να τα αλλάξουμε μετά το καλοκαίρι. Επίσης μου είπε ότι τα μαμίσια λάστιχα του Golf - κατι κορεάτικα Goodyear - είναι για το λούτσο rant2.gif Αλλά δεν ήτανε κάθετος - του στύλ άλλαξε τα τώρα....

Οπότε σχέφτηκα μήπως είναι σε αυτή τη φάση να βάλω τα μπρός - πίσω και να ενεργοποιήσω το ASR σύστημα αντιολίσθησης των τροχών και να δω πως θα πάει...

Τι λέτε;;;

Προφανώς, εννοείς κάτι Κορεάτικα Hankook Vento K105 (1ης τοποθέτησης στα Golf )

Δεν είναι για τον "λούτσο", μια χαρά λάστιχο είναι

Μετά από 3 χρόνια χρήσης, μην περιμένεις να έχουν την ίδια απόδοση με την αρχική και ιδιαίτερα σε βρεγμένο

Και τι βρεγμένο, αφού έχει καταντήσει ανέκδοτο η βροχή στην Ελλάδα (βρέχει κάθε 3 μήνες)

Κανένα λάστιχο 3ετίας, δεν έχει σταθερή απόδοση

Γνώμη μου (αν δεν έχεις κάνει περισσότερα απ'ο 20000 χιλιόμετρα) να κάνεις μια προσπάθεια για "μπρος-πίσω" και να τα τεστάρεις

Αν δε δεις βελτίωση, βάλε καινούργια

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, εννοείς κάτι Κορεάτικα Hankook Vento K105 (1ης τοποθέτησης στα Golf ) Δεν είναι για τον "λούτσο", μια χαρά λάστιχο είναι Μετά από 3 χρόνια χρήσης, μην περιμένεις να έχουν την ίδια απόδοση με την αρχική και ιδιαίτερα σε βρεγμένο Και τι βρεγμένο, αφού έχει καταντήσει ανέκδοτο η βροχή στην Ελλάδα (βρέχει κάθε 3 μήνες) Κανένα λάστιχο 3ετίας, δεν έχει σταθερή απόδοση

Σωστός φίλε μου!! Πράγματι τα Hankook είναι...205/55/16... Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα κανένα σοβαρό παράπονο μέχρι τώρα, και έχω κάνει 35.000km, αλλά τελευταία...γλιστράει

Γνώμη μου (αν δεν έχεις κάνει περισσότερα απ'ο 20000 χιλιόμετρα) να κάνεις μια προσπάθεια για "μπρος-πίσω" και να τα τεστάρεις Αν δε δεις βελτίωση, βάλε καινούργια

έχω κάνει 35.000km, οπότε δεν έχει νόημα το μπρός πίσω;;;;;

χρειάζεται να τα αλλάξω;;;;

και τι να βάλω;;;

Link to comment
Share on other sites

Το "μπρος-πίσω" δεν έχει νόημα πια :sorry:

Αν το κάνεις, το αμάξι θα πετάει @όλους και ειδικά στις στροφές, δε θα το μαζεύεις με τίποτα

Αν όντως σε προβληματίζει τόσο πολύ, αυτή η αλλαγή στη συμπεριφορά των λάστιχων,

τότε η μόνη λύση για να επανέλθεις σε ασφαλή επίπεδα,

είναι η αντικατάστασή τους με καινούργια

Αφού με τα HANKOOK δεν είχες πρόβλημα,

τότε με ένα λάστιχο που η τιμή του κυμαίνεται από 320 μέχρι 380 ευρώ θα καλυφθείς απόλυτα

Link to comment
Share on other sites

Το "μπρος-πίσω" δεν έχει νόημα πια :sorry:

Αν το κάνεις, το αμάξι θα πετάει @όλους και ειδικά στις στροφές, δε θα το μαζεύεις με τίποτα

οπότε - κατά τι γνώμη σου - να το αποκλείσω...σωστά;;

Αν όντως σε προβληματίζει τόσο πολύ, αυτή η αλλαγή στη συμπεριφορά των λάστιχων,

τότε η μόνη λύση για να επανέλθεις σε ασφαλή επίπεδα,

είναι η αντικατάστασή τους με καινούργια

Με προβληματίζει...Δεν ξέρω βέβαια τι μπορεί να καταφέρει η ενεργοποίηση του ASR. Θέλω να πω δηλαδή μήπως αυτά τα γλιστρήματα ήταν από την απενεργοποίηση του...

Αφού με τα HANKOOK δεν είχες πρόβλημα,

τότε με ένα λάστιχο που η τιμή του κυμαίνεται από 320 μέχρι 380 ευρώ θα καλυφθείς απόλυτα

Αν τελικά είναι να αλλάξω, θέλω ένα πολύ καλό λάστιχο...δεν είμαι της ταχύτητας...αλλά θέλω ένα πολύ καλό και ισορροπημένο λάστιχο...πέρα όμως από τη ποιότητα μήπως χρειάζεται να δω και τη διάστασή του;;;;

Edited by Green Dragon
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μη του απαντανε να κανει πλακα μπηκε,να σου πω φιλε βγαλε τα λαστιχα και μεινε με τις ζαντες μονες του.απενεργοποιησε και το abs Και εισαι οκ

αν δεν κανεις πλακα τοτε αλλαξε λαστιχο δεν πρεπει να κανεις τιποτα αλλο εκτος απο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

michelin primacy HP ...pirelly cinturato P7 ....για την οδηγηση που θελεις ...και προσοχη στη βροχη ...οι δρομοι μας βλεπουν ολα τα λαστιχα το ιδιο με τοση βρωμα και γλυτσα .

Playmaker...δεν κανει πλακα...καποιος εξυπνος θα τους ειπε να το απενεργοποιει ...Κατι τετοιες μαμακιες κανουν καποιοι

... προχθες στη θεσσαλονικη δεν θα πω που διοτι το ατομο πιθανων μπορει να ειναι απο το φορουμ ....εφυγε σε ανηφορικη αριστερη στρφη και με καμια 90-110 golf 6 tsi ανεβηκε τοιχο και εφυγε και πηγε πανω σε φορτηγο ...διαλυθηκαν και τα 2 ολοι καλα ομως περπατουσαν κτλ...

Και λεω πρεπει να ειναι απο το φορουμ γιατι ειχε ωραια ζαντα παντως εχω 3 φωτο ...ηταν πολυ τυχερος παντως .

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μη του απαντανε να κανει πλακα μπηκε,να σου πω φιλε βγαλε τα λαστιχα και μεινε με τις ζαντες μονες του.απενεργοποιησε και το abs Και εισαι οκ

αν δεν κανεις πλακα τοτε αλλαξε λαστιχο δεν πρεπει να κανεις τιποτα αλλο εκτος απο αυτο!

κάνε μας τη χάρη ρε φίλε...

εσύ μπορεί να ξέρεις πολλά πράγματα για το αυτοκίνητο και τα λάστιχα και για όλα και μπράβο σου...

εγώ πάλι δεν ξέρω, δεν τα έχω ψάξει. Είμαι 50 χρονών και το μόνο που με νοιάζει, είναι να κυκλοφορώ ασφαλής και για τους άλλους και για μένα και να βάζω την οικογένεια μου μέσα

οπότε κοίτα τη δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

michelin primacy HP ...pirelly cinturato P7 ....για την οδηγηση που θελεις ...και προσοχη στη βροχη ...οι δρομοι μας βλεπουν ολα τα λαστιχα το ιδιο με τοση βρωμα και γλυτσα .

Σε ευχαριστώ πολύ Θάνο για τη απάντηση σου,

έχει και χρήσιμη πληροφορία και ουσία,

να είσαι καλά, το εκτιμάω ιδιαίτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό. Αν έχεις ένδειξη στο καντραν δεν πας πουθενά. Το ASR όταν σβήνει βγάζει ένδειξη. Αν την δεις πατας το κουμπακι μπροστα απο τον λεβιε και τελος. Δοκιμασε το μήπως ήταν αυτό το πρόβλημα. Μετά απλά πρόσεχε να δεις αν θα το ξανακανει. Ενιότε το σπινιαρισμα είναι και λόγω των καλών μας δρόμων όπου δεν πατάνε σωστά τα λάστιχα ακόμα και καινούρια να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Αμάααααννννννν :diablo:

Όχι πάλι ρε παιδιά, μην αρχίζετε πάλι τα ίδια =@

Μην ανησυχείς, δεν έχω σκοπό να απαντήσω πάλι σε εξυπνάδες...

Βαγγέλη τι λές εσύ για τα λάστιχα που πρότεινε ο Θάνος;

Link to comment
Share on other sites

Τάσο για το Primacy HP θα συμφωνήσω ότι θα σε καλύψει

Για το Ρ7 η μόνη ένσταση για τα πολύ μαλακά πλαϊνά του

Μιλάμε για τσιγαρόχαρτο

Προσωπικά δε θα τα έβαζα ποτέ, αφού λακούβες και καβάλημα στα πεζοδρόμια είναι σε καθημερινή βάση

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό. Αν έχεις ένδειξη στο καντραν δεν πας πουθενά. Το ASR όταν σβήνει βγάζει ένδειξη. Αν την δεις πατας το κουμπακι μπροστα απο τον λεβιε και τελος. Δοκιμασε το μήπως ήταν αυτό το πρόβλημα. Μετά απλά πρόσεχε να δεις αν θα το ξανακανει. Ενιότε το σπινιαρισμα είναι και λόγω των καλών μας δρόμων όπου δεν πατάνε σωστά τα λάστιχα ακόμα και καινούρια να ναι.

Πάντως μέχρι τώρα δεν έχω δει να βγάζει τέτοια ένδειξη στο καντράν, οπότε δεν είναι εκεί το πρόβλημα του μάλλον...τώρα για τους δρόμους έχεις πολύ δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

Καλά σε δρόμους εντός πόλεως μην περιμένεις να έχεις 100% πρόσφυση εννοείται, που να την βρεις οταν είναι καθρέφτης η άσφαλτος ;

Επειδή είσαι και μεγάλος άνθρωπος και τα λάστιχα σου έχουν 35.000 χιλιόμετρα, βάλε μια καινούρια τετράδα οποιαδήποτε, φρέσκα να είναι και κάνε δουλειά σου. Το κόστος στο είπε ο Koumparos, είναι πολύ μικρό σε σύγκρηση με την ασφάλεια την δική σου και της οικογένειας σου.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο για το Primacy HP θα συμφωνήσω ότι θα σε καλύψει

Για το Ρ7 η μόνη ένσταση για τα πολύ μαλακά πλαϊνά του

Μιλάμε για τσιγαρόχαρτο

Προσωπικά δε θα τα έβαζα ποτέ, αφού λακούβες και καβάλημα στα πεζοδρόμια είναι σε καθημερινή βάση

Για το sportcontact2, που μου πρότεινε ένα παιδί στο κατάστημα ελαστικών, έχω μεγάλη επιφύλαξη...

πιο πολύ από continental θα κοίταγα το premium 2...

τώρα βάζω και το primacy HP μέσα στις επιλογές μου...

και θέλω να πάρω γνώμες πάνω σε αυτά...

δεν ξεχνάω και τον Ιαβέρη που είχε κάνει ένα τέστ στούς 4τρ. και είχε μιλήσει με πολύ καλά λόγια για το energy saver...δεν ξέρω γιατί αλλά και το Τάσο τον εμπιστεύομαι

τρείς επιλογές λοιπόν....σιγά-σιγά να τα ξεκαθαρίσουμε :)

και ένα τελευταίο για πιθανή αλλαγή διαστάσεων στην ίδια ζάντα τι λέτε;;

βοηθάει κάπου;

Link to comment
Share on other sites

pilot sport 3 michelin

τα sportcontact2 ειναι λαστιχαρες σε σχεση μετα Michelin Που λες εσυ.γιατι να εχεις επιφυλαξη τα χεις δοκιμασει?

και να εχεις ον το asr οσο για λαστιχα υπαρχουν τοσα θεματα ριξε μια ματια

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

pilot sport 3 michelin

τα sportcontact2 ειναι λαστιχαρες σε σχεση μετα Michelin Που λες εσυ.γιατι να εχεις επιφυλαξη τα χεις δοκιμασει?

Δεν τα έχω δοκιμάσει βέβαια. Γιαυτό συζητάμε όμορφα, για να με βοηθήσετε να διαλέξω..

Εσύ ποιά θα απέκλειες από τα 3-4 που είπαμε και γιατί.

Με ενδιαφέρει η γνώμη σου, όταν είσαι σοβαρός :) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.