Jump to content
saat

Πρόβλημα Με Τις Βροχές! Δεν Μπαίνουν Ταχύτητες...

Recommended Posts

Καλησπέρα και Καλές Γιορτές σε όλους!

Θα περιγράψω εν συντομία το πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε χθες το βράδυ εν μέσω καταιγίδας...

Βάζω μπρος το αυτοκίνητο και 5 λεπτά αργότερα βρίσκομαι σε ένα δρόμο κεντρικό με πολλά μα πάρα πολλά νερα ενώ βρέχει καταρακτωδώς!

Πηγαίνω πολύ αργά και προσέχω αρκετά ώστε να μη βρεθώ (λέμε τώρα) σε καμιά ακόμη πιο δυσάρεστη κατάσταση.

Έχω ανάψει τον κλιματισμό.

Κάποια στιγμή αισθάνομαι ότι το νερό γίνεται επικίνδυνα πολύ γύρω μου, παρ' όλα αυτά τα αυτοκίνητα προχωράνε (πολύ σιγά βέβαια).

Σημάδι πρώτο: Για 2-3 δευτερόλεπτα, αλλάζει ο ήχος του κλιματισμού, σα να του περιορίζεται η παροχή, σαν να μπλοκάρουν για λίγο οι αγωγοί. Ο αέρας συνεχίζει να βγαίνει, αλλά όχι με την ίδια ένταση.

Σημάδι δεύτερο: Για το ίδιο χρονικό διάστημα (2-3sec) και ενώ πηγαίνω αργά με δευτέρα στο κιβώτιο, κάνει σα να πάει να σβήσει, αλλά τελικά δε σβήνει.

Το άθλιο αυτό κομμάτι δρόμου τελειώνει αισίως (...) και συνεχίζω την πορεία μου κανονικά. Μετά από 10 λεπτά η διαδρομή μου τερματίζει.

Το επόμενο πρωί (σήμερις!) πάω να βάλω μπρος.

Παίρνει.

ΑΛΛΑ:

Δεν μπορώ να βάλω ταχύτητες. Τίποτα. Το αυτοκίνητο δεν μπορεί να μετακινηθεί. Πατάω συμπλέκτη, κάνω την κίνηση να βάλω πρώτη και συμπεριφέρεται σα να μην πατάω συμπλέκτη...

Σβήνω.

Πατάω συμπλέκτη.

Βάζω πρώτη (προφανώς εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα).

Βάζω μπρος => Κάνει τη χαρακτηριστική κίνηση μπρος πίσω και σβήνει, λες και του έβαζα μπρος με ταχύτητα αλλά χωρίς να πατάω συμπλέκτη.

Βοήθεια!

Οποιαδήποτε ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει;

Υποψιάζομαι ότι θα μπορούσε να είναι σοβαρή ζημιά, αλλά δε θέλω και να το πιστέψω.

Πόσο μπορεί να επηρεαστεί και σε ποια μηχανικά μέρη μπορεί να φτάσει το νερό από κάτω;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ το πενταλ σου ειναι σκληρο οταν το πατας ? οπως παντα?

επαναφορα εχει οταν το αφηνεις?

μου φαινεται η βροχη ειναι τυχαιο γεγονος και υπαρχει καποια διαρροη των υγρων φρενων-συμπλεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ το πενταλ σου ειναι σκληρο οταν το πατας ? οπως παντα?

επαναφορα εχει οταν το αφηνεις?

μου φαινεται η βροχη ειναι τυχαιο γεγονος και υπαρχει καποια διαρροη των υγρων φρενων-συμπλεκτη.

Ο συμπλέκτης εννοείς;

Η σκληρότητα είναι όπως πάντα, δεν αντιλαμβάνομαι κάποια διαφορά.

Λες να είναι τόσο τυχαίο το όλο σκηνικό με τη βροχή;

Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να επηρέασε την κατάσταση με κάποιο τρόπο;

Το κιβώτιο μπορεί να έχει πάθει κάτι ή είναι άσχετο με το όλο θέμα;

Πως εξηγείται επίσης το ότι με σβηστή μηχανή και πατώντας συμπλέκτη όταν πάω να ανάψω κάνει ότι παέι να σβήσει;

Μήπως έχει μπλοκάρει με ταχύτητα μέσα;

Λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Σαν να έχει κολλήσει ο συμπλέκτης σου φίλε μου φαίνεται... μπορεί να συνετέλεσε η βροχή σε αυτό..

Αν δεν καταφέρεις να το ξεκολλήσεις (εγώ μάλλον θα προσπαθούσα με ΤΡΙΤΗ / ΤΕΤΑΡΤΗ * και πατημένο συμπλέκτη να βάλω μπροστά) σε βλέπω για οδική...

* τρίτη / τέταρτη και όχι πρώτη μην και πάρει τελικά μπροστά χωρίς να ξεκολλήσει ο συμπλέκτης και κοπανήσεις πουθενά..

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω με νεκρα στο κιβωτιο και πατημενο συμπλεκτη μιζαρεισ και κανει σαν να εχει ταχυτητα μεσα? τοτε προφανος εχεισ ζημια στο κιβωτιο η στις ντιζες.Αν ομως εχεις ταχυτητα μεσα και μιζαρεις με πατημενο συμπλεκτη τοτε δεν απομονωνει σωστα ο δισκος σου,και στις δυο περιπτωσεις δεν νομιζω να φταιει η βροχη.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον να ειχε ερμοκραια τα μεταλα και πανο στο νερο να πετσικαρισε κατι και να στραβοσε εγω φοβαμαι πος πηρε νερα απο κατω μεσα στη χελωνα του σασμαν καιεκει κατι πεχτικε αλα με το καλοριφερ που λες ισως να πηγε νερο καπου στα ηλεκτιρκα και να εχει μπει το αμαξι σε safe mode

Link to comment
Share on other sites

Απο μια άποψη τα FSI είναι πιο προστατευμένα απο τα TSI στον χώρο της μηχανής μιας και έχουν απο κάτω προσταυτευτική ποδιά. Δεν ξέρω το δικό σπυ τι είναι.Δες μήπως έχεις πρόβλημα με τις ντίζες του κιβωτίου. Αν κοιτάξεις προσεκτικά και κάποιος αλλάζει ταχύτητες θα τις δεις. Μάλλον είναι άσχετο με την βροχή γιατι αν επαιρνε καπου νερο θα ειχε βγαλει αμέσως πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.