Jump to content
Konstantinos87

Ένδειξη Καμένης Λάμπας

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους/ες!

Χθες, περιμένοντας στο ρελαντί, άναψε στα όργανα το κίτρινο φωτάκι που υποδεικνύει πρόβλημα/κάψιμο κάποιας εξωτερικής λάμπας.

Το έψαξα γύρω γύρω το αμάξι, έβαλα και έναν φίλο να πατάει φρένο μήπως ήταν οι πίσω λάμπες αλλά τίποτα.

Έσβησα την μηχανή και την ξανάναψα και εξαφανίστηκε..

Καμιά ιδέα;;;

Edited by PoLo***
Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου το χει κάνει αυτό κανά 2 φορές, την μία μου πε ένας φίλος ότι δεν ανάψανε αμέσως τα φώτα και πιθανόν γι αυτό να άναψε το λαμπάκι, πάντως και εγώ δε βλέπω καμμένο φως πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, χρόνια πολλά. Μήπως είναι η βαλβίδα του πεντάλ του φρένου; Το λέω γιατί κάποιος είπε ότι τα φώτα των φρένων του άναψαν με καθυστέρηση. Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο κι αν είστε εκτός εγγύησης δεν είναι και ιδιαίτερα ακριβό.

Εμένα μου είχε κολλήσει στο παλιό μου το Octavia κι άναψε το epc, αφού δεν διέθετε τέτοιο λαμπάκι. Σε δυο φίλους με Golf V ήταν από μια λάμπα στα φώτα των φρένων.

Από την άλλη ένας λαμπτήρας που συχνά δημιουργεί προβλήματα είναι εκείνος στο ντουλαπάκι του συνοδηγού.

Και βέβαια καλό είναι να πάει το αυτοκίνητο για μια διάγνωση.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Αυτο παρουσιάζεται γιατι η λαμπα ειναι στα τελευταια της, το νήμα που εχει μεσα κόβετε και με την κινηση του αυτοκίνητου ξανακολλάει, και ετσι εξαφανίζεται και η ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες 2 μήνες το έχω, απο τώρα πρόβλημα κ μάλιστα με τις λάμπες; Έλεος, τι να πω..

Αυτο ειναι το λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη ένας λαμπτήρας που συχνά δημιουργεί προβλήματα είναι εκείνος στο ντουλαπάκι του συνοδηγού.

Χα χα,εμας μας σκεφτηκε η μαμα VW.Το ντουλαπακι ειναι στα μαυρα σκοταδια.Δεν προκειτε να καει ποτε :thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

aυτο με την ενδειξη κaμενης λaμπaς μου το κaνει κι εμενa που κaι που χωρις λογο...aνabει το λaμπaκι στο τaμπλο ενω ολa λειτουργουν μιa χaρa κι οτaν σbηνω κaι ξaνaaνabω σbηνει το λaμπaκι...

Link to comment
Share on other sites

Ότaν το πήγa στην aντιπροσωπείa διaπιστώθηκε πρόbλημa με το aριστερό φλάς του κaθρέφτη. Κάποιες φορές ότaν έbγaζa aριστερό φλάς aκουγότaν πολύ πιο γρήγορa το τικ τaκ aπ'οτι το φυσιολογικό.

Φυσικά το φλάς δεν είχε aπολύτως τίποτa, aυτό που έφτaιγε ήτaν ο εγκέφaλος δικτύου ο οποίος είνaι υπεύθυνος γιa την σωστή λειτουργίa των φώτων, των πaρaθύρων, ηλ. κaθρεφτών κλπ. Ευτυχώς ήτaν εγγύηση κaι το άλλaξaν χωρίς κόστος.

Edited by Thunderer
Link to comment
Share on other sites

την πρωτη φορa που μου aνaψε το λaμπaκι ο ηχος του φλaς aκουγοτaν πιο γρηγορa aπτο κaνονικο,το θυμηθηκa μιaς κaι το ειπες..τις υπολοιπες φορες κaνονικa aπλa aνabε το λaμπaκι..θa το πaω aντιπροσωπειa γιa τσεκaρισμa τοτε..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που μου το έκανε σποραδικά αυτό, άνοιξα το κουτάκι με τις ασφάλειες κάτω από το τιμόνι και τις πάτησα καλά με το χέρι. Μερικές κουμπώσανε λίγο καλύτερα και έκτοτε σταμάτησε

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το ιδιο προβλημα ...την πρωτη φορα η αντιπροσωπεια εκανε αναβαθμιση εγκεφαλου δικτυου , μετα απο δυο μερες ξανα τα ιδια ....

Μου κρατησαν δυο μερες "μεσα" το αυτοκινητο για να το δουνε καλυτερα και αποφανθηκαν πως θελει αλαγη ο εγκεφαλος του δικτυου , το αλλαξαμε ( μεσα στη εγγυηση ) και μετα απο μια μερα παλι το ιδιο ...

ειναι τεταρτη φορα τωρα που θα παω για το ιδιο θεμα και εχω εκνευριστει πολυ ...!!

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το ιδιο προβλημα ...την πρωτη φορα η αντιπροσωπεια εκανε αναβαθμιση εγκεφαλου δικτυου , μετα απο δυο μερες ξανα τα ιδια ....

Μου κρατησαν δυο μερες "μεσα" το αυτοκινητο για να το δουνε καλυτερα και αποφανθηκαν πως θελει αλαγη ο εγκεφαλος του δικτυου , το αλλαξαμε ( μεσα στη εγγυηση ) και μετα απο μια μερα παλι το ιδιο ...

ειναι τεταρτη φορα τωρα που θα παω για το ιδιο θεμα και εχω εκνευριστει πολυ ...!!

πάτα τις ασφάλειες καλά μέσα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς έχει γίνει και σε φίλο μου που έχει opel astra δεν πρέπει να είναι κάποιο πρόβλημα τυχαίνει μάλλ

ον.....

Καλησπέρα,

Θεωρώ πως η λειτουργεία αυτή μπορεί να απενεργοποιθεί μέσω VCDS. Δεν είναι η λύση στο πρόβλημα αλλά τουλάχιστον δεν γίνεται ενοχλητικό.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.