Jump to content
LSD

Αναβάθμιση Κινητήρα

Recommended Posts

Εμένα με ενημέρωσαν για την "αναβάθμιση" πριν την κάνουν, βέβαια αφενός θα μου έβαζαν το Ρέβο αμέσως μετά (οπότε ήμουν "καλός", "δικός τους" κλπ), αφ` ετέρου μου είπαν ψέματα! Ότι, και καλά, η αναβάθμιση θα "ομαλοποιούσε" την καμπύλη της ροπής στα χαμηλά, κόβοντας τα ξεσπάσματα! Επομένως, και ενημέρωση να ζητάς / απαιτείς, πάλι δεν θα μπορείς να καταλάβεις, αφού σερβίρουν παραμύθια.. Μόνος τρόπος είναι να είμαστε πονηρεμένοι!

Από την άλλη, αν φτάνει η VW να κάνει τέτοια αλλαγή, μάλλον υπάρχει πρόβλημα. Προτιμώ να χάνω ξέσπασμα στα χαμηλά, παρά να έχω το μοτέρ στο νου μου. Τώρα βέβαια, εγώ έβαλα και πρόγραμμα, οπότε πρέπει ούτως ή άλλως να έχω το νου μου!! :laugh:

Δεν έχω εμπειρία του αυτοκινήτου με την αναβάθμιση μόνο, αφού (όπως είπα) πέρασα ταυτόχρονα και το πρόγραμμα. Μήπως όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά; Εγώ είδα αρκετά μεγάλη διαφορά στην απόδοση μετά κάποια χιλιόμετρα και χρονικό διάστημα από την ημέρα που την πέρασαν. Μήπως η αναβάθμιση θέλει κάποιο χρόνο προσαρμογής και μετά από λίγο βελτιώνεται;

Edited by giev
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος αν π.χ 1 αμαξι εχει revo stage1 και τις ''αναβαθμισεις'' και 1 αλλο revo χωρις αναβαθμισεις εχει τελικα διαφορα στις ροπες και στα αλογα?? η απο την στιγμη που μπαινει το revo η καπιο αλλο προγραμμα τις ''καθαριζει'' ??Η εντυπωση που εχω ειναι πως οι αναβαθμησεις παραμενουν αν λαβω υποψην οτι δεν κραταει πιεση σε over και δεν βλεπω πανω απο 1,35 εδω και κατι μηνες..(σκαστρα , Ν75,μπουζι εχω αλλαξει προσφατα)

Δεν ειμαι σιγουρος ομως και κανενας μηχανικος δεν μου εδωσε πιστικη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jim η διαφορά με τις υποβαθμίσεις είναι αρκετά αισθητή!!!

Μακάρι να μπορούσες να το κάνεις donwgrade!!!

Άλλο αμάξι θα έβλεπες!!!

Όταν έρθεις (όταν αποφασίσεις να έρθεις...) θα σε πάω μια βόλτα να καταλάβεις τι εννοώ!!!

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, είμαι καινούριος στην παρέα. Έχω ένα Golfaki 6 TSI 122 άλογα. Του έχω βάλει φίλτρο της Κ&Ν, έχω αλλάξει μεσαίο και τελικό τμήμα εξάτμισης και τώρα θέλω να βάλω ενα προγραμματάκι ( της REVO μάλλον ) αλλά φοβάμαι αν θα αντέξει ο κινητήρας.. Θα ήθελα τη γνώμη σας!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, είμαι καινούριος στην παρέα. Έχω ένα Golfaki 6 TSI 122 άλογα. Του έχω βάλει φίλτρο της Κ&Ν, έχω αλλάξει μεσαίο και τελικό τμήμα εξάτμισης και τώρα θέλω να βάλω ενα προγραμματάκι ( της REVO μάλλον ) αλλά φοβάμαι αν θα αντέξει ο κινητήρας.. Θα ήθελα τη γνώμη σας!

τι εννοεις αν θα αντεξει ο κινητηρας?

μη φοβασαι τιποτα δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα η βελτιωση που εχεις ειναι πολυ μικρη για να

δημιουργησει προβληματα στον κινητηρα σου!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ορεξη διαβασε εδω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20942&st=2280 Παντως για να σπασει ο κινητηρας ειναι λιγο δυσκολο πιστευω! :acute:

Link to comment
Share on other sites

μην μασας οτι βλακεια λεει το καθε ηλιθιο μαστορι...οι κινητηρες ειναι απτους καλυτερους στην πιατσα...δεν εχουν σπασει αλλοι και αλλοι που τα πανε στα ορια,ενα απλο πρωτο σταδιο ειναι χαηδεμα για τους κινητηρες σας,τους τσι....δεν χαλανε βρε!!! αμα παντα για ενα απλο προγραμμα της ταξεως 30-45 αλογα.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.