Jump to content
tserkes

Σημερα Το Πρωι Μου Εκανε Ενα Θορυβο Ο Κινητηρασ

Recommended Posts

ΕΞΩ ΕΙΧΕ +1 ΚΕΛΣΙΟΥ ΕΒΑΛΑ ΜΠΡΟΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ..ΒΕΒΕΑ ΟΣΟ ΖΕΣΤΕΝΟΤΑΝ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΜΙΟΝΟΤΑΝ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ..ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΧΤΥΠΟΥΣΑΝ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ...ΤΟ ΑΦΙΣΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ 50 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΟΔΗΓΙΣΑ...ΜΕΤΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΙΚΕ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ...ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ????........http://www.youtube.com/watch?v=nfDaLhYfdv0&feature=youtu.be

Βίντεο0007.3gp

Edited by opretski
Link to comment
Share on other sites

Κατι αναλογο ειχα παθει πριν 1 μηνα με -3 και το αμαξι ακινητοποιημενο 13 μερες...Ομως ενα βραδυ μολις το εβαλα μπρος μετα απο 13δευτερολεπτα το εκλεισα και εφυγα γιατι ηρθε με πηρε φιλος...το εκλεισα πανω που τσοκαριζε το cold start ...και μετα το εβαΛΑ απο 13 μερες μπροστα αρα κατι θα εγινε οταν το εσβησα λογικα ....Εμενα ετρεμε ολοκληρο παρα πολυ εντονα ,φοβηθηκα αλλα το αφησα και ηρεμησε....Δεν ξαναεκανε τιποτα ...

Και εχει περασει πολλες βδομαδες ακινητο ...με η χωρις υγρασιες βροχες κτλ...και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΓΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΠΑΡΚΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΕΜΠΡΟΣ...ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΡΕΜΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΟΣ ΕΒΓΑΛΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ

Link to comment
Share on other sites

αυτο στο κανει επειδη πρωτον ειναι πολυ χαμηλη η θερμοκρασια εξω κ ως αποτελεσμα ειναι μειωμενη η ροικοτητα του λαδιου κ οσο ζεστενεται το αμαξι φτιαχνει...τσεκαρε απλα τη σταθμη των λαδιων σου να εισαι κ απο κει κομπλε,αλλα παντως δεν ειναι κατι σοβαρο..

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου το εκανε αυτο φιλε και ο μαστορας μου συμπληρωσε λιγο λαδι...απο τοτε δεν εχει ξαναακουστει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

O Θόρυβος είναι όντως "χτύπημα βαλβίδων" και είναι λογικό αν υπάρχουν υδραυλικά ωστήρια (που φαντάζομαι ότι υπάρχουν).

Το έκανε και το δικό μου(TSi 140) όλη την προηγούμενη εβδομάδα με τις χαμηλές θερμοκρασίες, αλλά πολύ γρήγορα σταματούσε. Ισχύει, εκτιμώ, η παρατήρηση περί ροϊκότητας.

Τι λάδι έχεις(μάρκα-ιξώδες), πόσα χλμ έχεις το συγκεκριμένο λάδι και πόσα έχει συνολικά το μοτέρ;

/ ΒΣ

Edited by vassat
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και ενας θορυβος που ακουγεται οταν η θερμοκρασια ειναι πολυ χαμηλη...ακουγεται σαν να χτυπαει καπου μια φτερωτη δεν ξερω αν παιζει ρολο με τα ωστηρια που λετε αλλα το εχω ακουσει στο αμαξι μου

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και ενας θορυβος που ακουγεται οταν η θερμοκρασια ειναι πολυ χαμηλη...ακουγεται σαν να χτυπαει καπου μια φτερωτη δεν ξερω αν παιζει ρολο με τα ωστηρια που λετε αλλα το εχω ακουσει στο αμαξι μου

Το εχω παρατησει και εγω στο octavia και δεν ξερω τι μπορει να ειναι. Μοιαζει οντως με φτερωτη που καπου ακουμπαει στιγμιαια και εν συνεχεια η ενταση ελατωνεται και τελος εξαφανιζεται. Ο κινητηρας ειναι 1.8 tsi. Τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παρατησει και εγω στο octavia και δεν ξερω τι μπορει να ειναι. Μοιαζει οντως με φτερωτη που καπου ακουμπαει στιγμιαια και εν συνεχεια η ενταση ελατωνεται και τελος εξαφανιζεται. Ο κινητηρας ειναι 1.8 tsi. Τι μπορει να ειναι?

ΔΙΑΒΑΣΕ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΝΜ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΙΣΗ
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,εδω και καμια εβδομαδα οταν βαζω μπροστα το αυτοκινητο vw golfiv (1.4 16v) κανει για περιπου 1 λεπτο αποτι παρατηρω εναν παραξενο θορυβο ιδιο ακριβως με του φιλου στο βιντεο,αλλα δεν ακουγεται πολυ δυνατα,ολα αυτα  εφοσον το αμαξι ειναι κρυο,αν το βαλω μπρος και ειναι ζεστο δεν κανει τιποτα,ειχα κανει πριν δυο χρονια επισκευη,ουτε λαδια καιει ουτε τιποτα.κοιταξα τα λαδια (castrol magnatec)και ειναι φουλ ειναι ολα ενταξει,τι μπορει να ειναι ρε παιδια;μην πεταω λεφτα τσαμπα σε τετοιες εποχες,help me!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,εδω και καμια εβδομαδα οταν βαζω μπροστα το αυτοκινητο vw golfiv (1.4 16v) κανει για περιπου 1 λεπτο αποτι παρατηρω εναν παραξενο θορυβο ιδιο ακριβως με του φιλου στο βιντεο,αλλα δεν ακουγεται πολυ δυνατα,ολα αυτα  εφοσον το αμαξι ειναι κρυο,αν το βαλω μπρος και ειναι ζεστο δεν κανει τιποτα,ειχα κανει πριν δυο χρονια επισκευη,ουτε λαδια καιει ουτε τιποτα.κοιταξα τα λαδια (castrol magnatec)και ειναι φουλ ειναι ολα ενταξει,τι μπορει να ειναι ρε παιδια;μην πεταω λεφτα τσαμπα σε τετοιες εποχες,help me!

Αν το λάδι που βάζεις είναι 10-40 επειδή είναι πιο χοντρό από το ενδεδειγμένο σου δημιουργεί αυτό το θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

τι λαδι πρεπει να βαλω;πρεπει να το κανω τωρα αυτο,η οταν κανω αλλαγη λαδιων να τα αλλαξω τοτε;εχετε να προτεινεται καποιο καλο λαδι και να σταματησει ο θορυβος;μου ειπαν για 5-30.τι λετε εσεις;

Edited by telis+georgia
Link to comment
Share on other sites

κανεις;;;;;σας ζαλησα ε;απλα δεν ειναι καιροι για σπαταλες χρηματων και κοροιδιες...αν ξεροι καποιος ας μου πει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.