Jump to content
Golfakias_tdi

Μηχανικο Προβλημα Παρακαλω Βοηθεια!

Recommended Posts

Εγω πιστευω ενα ποσοστο οτι τα οστηρια χτυπαν λογω ελειψης λαδιου που να φτανει μεχρι επανω αφου εχει περιπου 2λιτρα.παντως οτι κανω τωρα να το κανω να ξιοπιστο για αυτο θελω να ακουσω γνωμες και αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να παρει μπρος αλλα χτυπαν τα υδραυλικα ωστηρια.

Link to comment
Share on other sites

καλη τυχη μαγκα ευχομαι να σου πανε ολα καλα και οσο πιο φθηνα γινεται γτ οι εποχες ειναι δυσκολες,και προσοχη στις κινησεις μας γτ μπορει να καταλιξουν μοιραιες!

Link to comment
Share on other sites

Δν μου ειπες για το τελευταιο τι ηθελες.να μαθεις και πες μου για τν καπνο τι πιστευεις

Link to comment
Share on other sites

Τεσ/πα θα αλλαξω και δαχτυλυδια τι να κανω για τν μπομπα λαδιου να τν αλλαξω και αυτν?

Link to comment
Share on other sites

Ναι πως λεγεται τρομπα λαδιου.καπου διαβασα στο ιντερνετ παλι οτι δυσκολα αλλαζονται

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε αφου δεν το κατεχεις και πολυ αστο να παει,πηναινε σε εναν καλο μηχανικο και κανε δουλεια σου,και μην το δουλευεις γτ ισως το κανεις χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως Σε ευχαριστω παντως πολυ για τν βοηθεια σου με βοηθησες πολυ.σε ευχαριστω.καλο βραδυ και καλες δουλειες.καλυνηχτα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για τετοια σοβαρα θεματα δε μπορεις να βρεις λυση απο εδω μεσα.Το αυτοκινητο πρεπει να το δει μηχανικος και να σου πει τι και τι χρειαζεται.Αν ειναι παντως να αλλαχτουν πολλα πανω στο οτερ, μην μπαινεις στη διαδικασια να το κανεις.Δεν αξιζει γιατι κατι μπορει ναμην παει καλα, κατι να μη δουλευει σωστα, και φτου ξανα ψαξε τι φταιει κλπ.Αστο, αν ο μηχανικος σου πει οτι χρειαζεται ανακατασκευη ΨΑΞΕ ΑΛΛΟ ΜΟΤΕΡ

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι σκεφτομαι απο χτες που ακουσα υδραυλικη συμπιεση? καποια απο τν ποσοτητα Πετρελαιαου περασε στν

Εισαγωγη και τν ωρα που τν εκαιγε εκανε υδραυλικη συμπιεση λογω Σν υγρου και με το στροφαρισμα το συμπιεσε γι αυτο μαλλον πεταξε τν δεικτη.τωρα ο πυκνος ασπρος καπνος οχι γαλαζιος μυριζε λιγο σν καμενο λαδι.υπαρχει πιθανοτητα να εκαψε τσιμουχες στο κεφαλαρι και να περναει λαδι οεο?δν ξερω επισης αν ειναι νερο αυτος ο καπνος και δν εκαψε φλαντζα.παρολου που η σταθμη του νερου μου φαινεται ιδια.οπως και η θερμοκρασια κανονικη στους 90 βαθμους.λεω παλι οτι το αμαξι ηταν παντα σταματημενο απο τν αρχη πριν γινει οτι γινει.αυτο που φοβαμαι τωρα καμια μπιελα να μν στραβωσε απο τν πιΕση.τι το θελα και ξαναβαλα μπρος μολις εγινε η μ@@@κια?

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι το σφυρυλατο αλλα κοστιζει πολυ το σκεφτηκα.αλλα αμα δν πειραχτηκαν μπιελες ποιος ο λογος..σκεφτομαι και ενα αλλο σεναΡιο τν η ωρα που στροφαρε η μηχανη με αυτν τν μικροποσοτητα πετρελαιου σηκωσε παραπανω συμπιεση για να το καψει και η αντλια λαδιου σηκωσε και αυτη πιεση παραπανω απο αυτη που δουλευει παντα για να λιπανει και να ψυξει τα μεταλλα και για αυτο να πεταξε εκεινη τν στιγμη το δεικτη.αυτη η πιεΣη το εκανε να μπει se safe mode και να σβησει.αλλα ολο αυτο ειχε Σν συνεπεια λογω θερμοκρασιας στν κυλινδρο να καψει τσιμουχες φλαντζες κουζινετα εκκεντροφορο και ωστηρια.επισης ο ασπρος καπνος δν ειναι απαραιτητα νερο μπορει να ειναι και λαδι που προερχεται απο τους οδηγους βαλβιδων.αν ηταν καμμενες οι βαλβιδες παλι θα εβγαζε μαυρο ακαυστ ο ντουμανι συνεχεια.το σταξιμο που εκανε η εξατμιση που ειπα ηταν το εξτρα πετρελαιο που μπηκε απο τν εισαγωγη και καηκε κατα τν καυση μετα δν εσταζε καθολου μονο το ασπρο πυκνο συνεφο εβγαζε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι λεω πριν ξεκινησω να λυνω μοτερ.αν ομως εσπαγαν πιστονια και μπιελες δν θα επαιρνε μπροστα ετσι δν ειναι?παρολου που η συμπιεση θα ειναι πεσμενη τωρα λογω οτι παιρνει αερα απο φλαντζα τσιμουχες και ωστηρια τιποτα ραγισμενα ε τι λες? Υστερα τα πετρελαια εχουν και ενα λογο πιστευω παραπανω λογω ανοχης και πιΕσης να αντεχουν παραπανω ετσι δν ειναι? Και εγω ετσι λεω πριν ξεκινησω να λυνω μοτερ.αν ομως εσπαγαν πιστονια και μπιελες δν θα επαιρνε μπροστα ετσι δν ειναι?παρολου που η συμπιεση θα ειναι πεσμενη τωρα λογω οτι παιρνει αερα απο φλαντζα τσιμουχες και ωστηρια τιποτα ραγισμενα ε τι λες? Υστερα τα πετρελαια εχουν και ενα λογο πιστευω παραπανω λογω ανοχης και πιΕσης να αντεχουν παραπανω ετσι δν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

To εκανες το caddy τελικα? Αρα σν πιο εμπειρος απο μενα θα εχεις δει τι παιζει με υδραυλικη συμπιεση.ανοιξες μοτερ?μπιελες,πιστονια πως ηταν? η ποσοτητα πετρελαιου παλι Σε μενα που περασε μεσα στν κυλινδρο ηταν πολυ πιο μικρη απο αυτη που εριξα εγω.αφου καθαρισα τις σωληνωσεις και το ψυγειο του intercooler και στραγγιζαν ειδικα το ψυγειο.

Απο αυτο που ειδα στν εξατμιση με ολα τα υπολοιπα που καθαρισα

Link to comment
Share on other sites

Μιλουσα με τν βασιλη τωρα τν ειπα να ρωτησει για σφηρηλαta της mahle να παρω μια πρωτη ιδεα απο καποιον στν βολο μου ειπε.ειπε οτι και εσυ οτι μπορεις να το ψαξεις αμα σε πω.αλλα περιμενε να δω τι θα πει ο βασιλης.

Link to comment
Share on other sites

Αν πεταξε το δεικτη λαδιου και τα λαδια μαζι τοτε περασε compression στο καρτερ και ενα ειναι το σιγουρο οτι τρυπησε πιστονι παντως πολυ κακως που εκανες αυτο το πραγμα χωρις να ρωτησεις κανεναν η φτερωτη δεν καθαριζει με πετρελαιο οπως το εκανες πρεπει να βγει το turbo και ο σαλιγκαρος και να καθαριστει με πανι και βενζινη τελος παντων αν ειναι να αλλαξεις ολα αυτα τα πραγματα βρες ενα μοτερ γιατι κατω απο 1000αρικο δεν θα σου στοιχησει υδραυλικη κανει στον πρωτο κυλινδρο που θα παει το υγρο ειτε νερο ειναι ειτε πετρελαιο δεν θα τρυπησουν ολα ενα ειναι το τυχερο.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.