Jump to content
Golfakias_tdi

Μηχανικο Προβλημα Παρακαλω Βοηθεια!

Recommended Posts

Μα αμα τρυπουσε εστω και ενα δν θα επερνε και μπρος ετσι δν ειναι? η τουρμπινα ειναι καθαρη τν εβγαλα και τν καθαρισα μαζι και το VNT Της.αν εβγαζα το σωληνα της εισαγωγης δν θα περνουσε μεσα πως δν το σκεφτηκα τοτε.απο τν αλλη εχω και σκοπο να φτιαξω το μοτερ να παρω παραπανω αλογα.γι αυτο απο τν μια με συμφερει να κανω το δικο μου με σφυρηλατα και θα ξερω τι εχω.ενω μεταχειρισμενο οχι.

Link to comment
Share on other sites

και πιος σου ειπε εσενα οτι με μια τρυπα στο ενα πιστονι δεν περνει εμπρος?λαθος.

και θα επισκευασεις και θα το ανεβασεις???σε βλεπω για πολλα ποστ στην κατηγορια προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

Απλως αντι για εργοστασιακα πιστονια και μπιελες απο αντιπροσωπεια που θα με κοψουν τν κωλο θα παρω σφυρηλατα με ιδιες διαστασεις ολα τα υπολοιπα απο αντιπροσωπεια και ενα προγραμμα με λιγο παραπανω πιεση αφου θα βαλω και external wastgate και ειμαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολεισαι με αυτο το μοτερ γιατι σιγουρα εχει αδυνατισει απο την υδραυλικη ο κορμος και σιγουρα εχει και χιλιομετρακια μπολικα και με το ανεβασμα που θα το κανεις θα σου ξαναβγαλει προβλημα γνωμη μου βρες ενα πατη μεταχειρισμενο η αλλιως κορμο και κανε τραμπα τα δικα σου πραγματα συν εμβολα μπιελες καινουρια και μετα συνεχιζουμε αν εχει τρυπησει πιστονι παιρνει κανονικα μπροστα απλα καπνιζει ασπρο καπνο σαν πουστης.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα πραγματικά να ήξερα πως σου ήρθε η ιδέα να καθαρίσεις έτσι την φτερωτή! Αν τα χέρια σου πιάνουν, γιατί δεν την έβγαζες την τουρμπίνα να την καθαρίσεις; Αφού τελικά λες ότι την έβγαλες. Βαριόσουν;

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι? Νομιζα οτι λογω αναθυμιασεων λαδιου απο το μοτερ ειχε λαδια η φτερωτη για τη η σωληνα του παπα ειχε και για αυτο εριξα μισο φλυτζανακι.αλλα δν μου εκοψε να αποσυνδεσω τν σωληνα απο τν εισαγωγη.θα το πετουσε εξω και θα τελιωνε εκει.κατσε να κανω το μοτερ και αμα το πειραξω ξανα γραψε με.τωρα το μπλοκ παθενει τιποτα?δυσκολο ως απιθανο δν ειναι η κατασκευη τους ειναι απο χυτοσιδηρο απο οσο ξερω για να αντεχει τι λετε?αν επαθαν κατι που σιγουρα νομιζω εμβολα και πιστονια.όχι στροφαλος και κεφαλαρι.

Link to comment
Share on other sites

Το μοτερ παντως ηταν αζοριστο ποτε δν το πιεζα το πηγαινα πολυ νοΡμαλ και οταν ανοιγα τν τουρμπινα το εκανα παντα με Ζεστα τα λαδια και το εσβηνα 2 λεπτα μετα αφου κρυωσουν για αυτο και δν εχω κενα η κατι αλλο επισης λαδια δν εβαζα οτι να να ναι φουλ συνθετικα με προδιαγραφες απο τν κατασκευαστη στν bosch που πηγα πριν απο κατι μηνες για τα μπεκ που ηταν πεντακαθαρα αφου βαζω απο ενα συγκεκριμενο βενζιναδικο μου ειπαν το μοτεΡ ειναι καινουργιο λες και το πηρες τωρα ετσι μου ειπαν.και ξαναρωτω παλι δν ειναι απιθανο να παθει κατι ο κορμος και τα υπολοιπα μερη που ανεφερα?

Και οταν το παθα ηταν στο γκαραζ και οχι στο δρομο.που δν περπατησε καν εκεινη τν μερα απλως το ειχα ζεστανει κανα 20λεπτο πριν το ριξω για να ζεσταθουν τα λαδια της μηχανης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και τα χερια να πιανουν αν δεν εχεις την εμπειρια και καρτερ να βγαλεις δεν θα μπορεσεις να δεις το μεγεθος της ζημιας διοτι υπαρχουν σημεια που πασχει το καθε εξαρτημα φιλε αν εχεις καποιο μαστορα γνωστο που να τον εμπιστευεσαι 100% γιατι δεν ειναι εποχες για μεγαλα ξανοιγματα ζητα του τη γνωμη το πιστονι πρεπει να βγαλεις καπακι για να το δεις αν ειναι τρυπιο αλλα απο αυτα που λες συμπεραινω 100% τρυπιο πιστονι.

Link to comment
Share on other sites

Δν χρειαστηκε τν εβγαλα απο πανω αφου εβγαλα και της εισαγωγης και τα καθαρισα ολα.για πειτε μου Ρε παιδια απο αυτα που ρωτησα λιγο πριν μπορει να συμβει κατι?

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου εάν δεν ανοίξεις κινητήρα να δεις το μέγεθος της ζημιάς όλα τα άλλα είναι εικασίες σου εύχομαι πάντως την μικρότερη δυνατή ζημιά

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου αλλα μαλλον Σιγουρα το εχω φαει το πιστονι εσενα ποια ειναι η αποψη για αυτα που ρωταω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Το καπακι δεν εχει παθει τιποτα ουτε ο στροφαλος αλλα υπαρχει και περιπτωση να εκοψες και την μπιελα οποτε αν την εκοψες ο κυλινδρος εγινε σμπαραλια και πιθανο να τρυπησε και ο κορμος αλλα ας μη βγαζουμε συμπερασματα και μη τρομαζεις αν τρυπησες μονο πιστονι και δεν υπαρχει αλλο προβλημα τοτε παρε ενα πιστονι και αλλαξε το και μη κανεις τιποτα αλλο αν ειναι κατι πιο σοβαρο τοτε κανε ολα αυτα που λες.

Link to comment
Share on other sites

Eψαξα στο ebay και βρηκα ενα με 900ευρω μαζι με μεταφορικα δν θα παει 1000-1100 λεω.και λεω τωρα αν ο κορμος και τα υπολοιπα ειναι ενταξει δν θα το παρω αν παλι οχι το τσιμπαω εκεινο γιατι λεει οτι ειναι σε αριστη κατασταση και λιγα χιλιομετρα και να Ριξω τα σφυρηλατα πανω και τελος αν και σκεφτομαι να κανω το τελευταιο αλλα σκεφτομαι τωρα πως θα ερθει απο αγγλια και πως θα το φορτωσω στν κλουβα μου αν ερθει σε ταχυδρομειο ε?αναλογα τωρα εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Τι βρηκες κινητηρα η κορμο? οτι και να ειναι δεν ειναι και πολυ βαρυ εγω φορτωσα μοτερ 1.6 με ενα φιλο μου με τα χερια ο κορμος με ενα ατομο σηκωνεται. Πριν κανεις οτιδηποτε δες το μεγεθος της ζημιας σου ειπα και πριν μην τα ξαναγραφω ειναι και πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Bρηκα και τα 2 αλλα δν βρηκα τα e.mail τους να τους ρωτησω.τωρα μου φαινεται δυσκολα να σπαΣει η μπιελα πιο πιθανον ειναι να στραβωσε απο τν πιεΣη.για το πιστονι εισαι σιγουρος οτι εκανε τρυπα η απλως ραγισε στη μεση με τα δακτυλιδια του σε τι φαση μπορει να ειναι λες να εχει σπασει κανενα και ν εχουν γ@@@σει τν κυλινδρο η οχι.διαβασα καπου στο ιντερνετ καποιος με μοτερ σν το δικο μου με 220αλογα και μαμα πιστονια λογω θερμοκρασιακης πιεση το ενα πιστονι ραγισε στν μεση.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

πρεπει να δεις πρωτα το δικο σου σε τι κατασταση ειναι και μετα να πραξεις αναλογα, μπορει να μην εχει παθει τιποτα και να φταιει κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοειτε το θεμα ειναι αφου ουτως η αλλως μπηκα στο χωρο θα χορεψω το θεμα ειναι να μν εσπασε τιποτα μεσα στν κυλινδρο απο το πιστονι οπως κανενα δαχτυλιδι και ο κορμος και ο στροφαλος να ειναι για πεταμα.ολα τα αλλα θα μπουν καινουργια πλεον,αφου θα μπουν σφυρηλατα.ξερει κανεις να μου πει αν μπορω να βαλω τριμεταλικα κουζινετα στο δικο μου μοτερ που ειναι πετρελαιο και αν κανει να βαλω τετοια αΦΟΥ θα παω για αυξηση ιπποδυναμης?η πρεπει να παρω αυτα που θα μου προτεινουν για τα σφυρηλατα και τν στροφαλο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθεται θεμα να βαλεις τριμεταλικα κουζινετα γιατι τα diesel εχουν ενισχυμενα λογω υψηλης συμπιεσης οποτε καλη τυχη παιξε με μια gt30r στο 1.5bar να βγαλεις καμια 300αρια αλογα και καμια 80αρια κιλα ροπη γιατι τα diesel φημιζονται για τις μεγαλες ροπες.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον θα κρατησω τν δικια μου τωρα οΣο βγαλω αρκει να παω πανω απο 200.τωρα οσο για τα κουζινετα που μου λες θα βαλω τα μανισια για στροφαλο και για μπιελες

Θα φροντισω να παρω απο τν ιδια εταιρια που θα παρω και τα σφυρηλατα για καλυτερη αποοδοση αλλιως παλι και εδω θα βαλω τα μανισια.να ρωτησω ομως.αφου θα βγει ο στροφαλος για να μετρηθει στο ρεκτιΦιε και να γιαλιστουν τα εδρανα του δν θα αλλαξουν οι διαστασεις οπως και οι μπιελες που θα αλλες?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει ομως να ξερω αλλα 5 πραγματα παραπανω απο αυτα που ηδη ξερω για να παρω και τα σωστα πραγματα για το μοτερ.οπως ειπα πρωτα απο ολα η αξιοπιστια μετραει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.