Jump to content
Konstantinos87

Θόρυβος Με Αναμμένο Κλιματισμό

Recommended Posts

Guest Marco POLO

Kαλησπέρα κι από μένα παιδιά

Το ίδιο πρόβλημα έχω και γω, όταν ανοίγω το a/c αρχίζει αυτό το ηλίθιο όσο και ενοχλητικό βούισμα, μια αυξάνεται η ένταση και μια μειώνεται. Επειδή ξέρω ότι πάρα πολλά αυτοκίνητα του vw group έχουν πρόβλημα με τους κομπρέσορες του a/c, φοβήθηκα μήπως σπάσει και το δικό μου. Διαπιστώνω με λύπη όμως, ότι πολλά παιδιά έχουν αυτό το πρόβλημα. Άγχος στα καλά καθούμενα δλδ. Ευτυχώς δεν το χρησιμοποιώ πολύ, το πολύ να δούλεψε 2 ώρες. Σε 10 μέρες περίπου, θα το πάω για το πρώτο service, (κλείνει χρόνο). Αν και με καθησυχάσατε λίγο, εγώ θα τους τα πω, ανεπίτρεπτα είναι αυτά. Και δεν είναι μόνο αυτά δλδ. Το κλιματιστικό είναι κουδουνίστρα, το dsg (τέλειο, το ομολογώ, αλλά...) κουδουνίστρα, σαν να διαλύονται τα μέταλλα ένα πράμα. Τώρα τελευταία ακούω και έναν άλλο θόρυβο, μοιάζει με τον θόρυβο που ακούγεται όταν φυσάς στο στόμιο ένα άδειο μπουκάλι, ενώ το κρατάς κάθετα μπροστά από το στόμα. Δεν το κάνει πάντα, δεν είναι οξύς, ούτε με μεγάλη ένταση αλλά ...υπάρχει.

Πάντως παιδιά, αν τα ήξερα αυτά, δεν θα το έπαιρνα με τπτ. Ας όψεται το dsg, για χάρη του το πήρα.

Αυτά και καλό μήνα να έχουμε όλοι μας

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο θόρυβο του μπουκαλιού μου τον έκανε όλο το χειμώνα όταν η θερμοκρασία ήταν μικρότερη του -1 και μόλις ξεκινούσε να βγαίνει ζεστός αέρας από τους αεραγωγούς και μόνο κατά το πάτημα του γκαζιού ανεξαρτήτως ταχύτητας και χιλιομέτρων. Δεν βρέθηκε τίποτα κι επειδή έφαγα την ψυχή μου με προηγούμενα αυτοκίνητα το παράτησα θεωρώντας ότι είναι θέμα συστολών - διαστολών. Αυτό συνέβαινε ανεξάρτητα αν ήταν ενεργοποιημένος ο συμπιεστής του κλιματιστικού ή όχι.

Άλλη μια φορά άκουσα αυτόν τον ήχο, αλλά πιο υψίσυχνο σε ανηφορικό κομμάτι της Εγνατίας οδού στο βύθισμα του γκαζιού. Επίσης δεν του έδωσα σημασία. Άλλωστε αν δεν ανάψει λυχνία στον πίνακα οργάνων δεν είναι κανείς σε θέση να βρεί λύση στο όποιο πρόβλημα. Παίζει πάντως να είναι το φίλτρο καυσίμου μιας κι έχει θέματα υποπίεσης αν δεν έχει τα σωστά bar), αλλά μόλις είχα βγάλει το αυτοκίνητο από το service. Θα δείξει στο μέλλον.

Τέλος επειδή λόγω του θορύβου και μόνο άλλαξα συμπιεστή κλιματιστικού, σας λέω και πάλι πως ο ήχος παρέμεινε και μετά την αλλαγή. Ιδιαίτερα κατά τις ημέρες που η θερμοκρασία υπερβάινει τους 25 με 28 βαθμούς, σε κάθε επιτάχυνση ακούγεται σαν ένας δεύτερος κινητήρας ή σαν χαλασμένο ψυγείο παγωτών. Ακόμη και στο ρελαντί.

Στο μόνο που μπορώ να αποδώσω τον μεγάλο θόρυβο είναι το γεγονός ότι ο συμπιεστής αυτός χρησιμοποιείται και στα μεγαλύτερους κινητήρες του γκρούπ όπως τον 1.8Tsi, 1.9Tdi και 2.0Tdi, οπότε εικάζω ότι ο κινητήρας και το δυναμό (το οποίο είναι 110A ενώ η μπαταρία μου μόλις 44Α) υπερλειτουργούν προκειμένου να μπορέσουν να πληρώσουν σωστά τον συμπιεστή που σε συνδυασμό με τον ανεμιστήρα του ψυγείου του αυτοκινήτου (στο δικό μου είναι ένας αυτός) δουλεύει στο μέγιστο των στροφών του, παράγοντας αυτόν τον πολύ δυνατό θόρυβο.

Ο πιο ενοχλητικός, κατά την άποψη μου πάντα, είναι ο ήχος από το μοτέρ των αεραγωγών που είναι άσχετος με τον ήχο του συμπιεστή.

Κλείνοντας κι έχοντας περάσει κι από τα τρία συστήματα κλιμαστιμού του ομίλου, απλό a/c στη Fabia 1.2 64Ηp '06, Climatronic στην Octavia 1.6 102Hp '02 και Climatic στο Roomster, το climatic είναι μακράν το καλύτερο, με πιο άμμεση απόκριση και καλύτερη ψύξη.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Guest Marco POLO

Καλησπέρα σε όλους και καλές θάλασσες!

Πριν λίγες μέρες πήγα το πόλο για το πρώτο service, δεν έχει πολλά χλμ, γύρω στα 6.500 χλμ αλλά επειδή έκλεισε χρόνο.

Δεν θα το πήγαινα αντιπροσωπεία, αλλά ελέω εγγυήσεως, το πήγα εκεί, τί να κάνω.

Λοιπόν, για τον θόρυβο του κλιματιστικού, μου είπε ο υπεύθυνος, ότι είναι επειδή έχει μόνο ένα βιντιλατέρ και ζορίζεται. Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό ή το επιλήψιμο, έτσι μου είπε τουλάχιστον. Τον ρώτησα για το κράκα κρούκα του DSG, μου είπε τα ίδια, έτσι δουλεύει αυτό λέει, του είπα για το σφύριγμα που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ, μου είπε δεν είναι τίποτα, (stratosg, εμένα το κάνει και σε κανονικές θερμοκρασίες, πολλές φορές μόλις ξεκινάω). Του είπα και για τον θόρυβο που κάνουν τα φρένα όταν φρενάρεις, ειδικά με λίγα χλμ, ένα παχύ χχχ. Κι αυτό τπτ δεν είναι μου λέει, μην ανησυχείς.

Ολά καλά τα βρίσκουν, αλλά όταν πας αργότερα εκεί με πρόβλημα, τότε αρχίζουν τα όργανα. Φυσικά η εγγύηση είναι δύο χρόνια, δλδ στο επόμενο service που θα είναι στο τέλος του δεύτερου χρόνου, δεν πρόκειται να το πάω ξανά εκεί, αφού η εγγύηση θα έχει λήξει.

Αφήστε που δεν μου συμπλήρωσαν καν το βιβλίο service. Τους λέω ρε παιδιά, γι΄αυτό το έφερα εδώ το αμάξι, για την κ@λοσφραγίδα της αντιπροσωπείας και μετά μου το συμπλήρωσαν, αφού τους το είπα πρώτα. Στην αρχή μου είπαν, "ε εντάξει, φτάνει και το τιμολόγιο ως αποδεικτικό service".

Τιμή πρώτου service 135 ευρώ. (Ενημερωτικά, το δεύτερο service, κοστίζει στα 285 ευρώ περίπου, απ΄ότι είδα στην οθόνη της αίθουσας αναμονής).

Edited by Marco POLO
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Marco POLO,

Επειδή τώρα πιάσαμε τους 40, με το που ενεργοποιώ τον συμπιεστή του a/c να κι ο θόρυβος, ο οποίος μάλιστα όταν κινείται το αυτοκίνητο ακολουθεί τις στροφές του κινητήρα. Μόλις σβήσω το a/c χάνεται κι ο θόρυβος. Αυτά από τη μέσα πλευρά του αυτοκινήτου.

Από την έξω πλευρά του αυτοκινήτου, έχεις την αίσθηση ότι υπάρχει αεροπλάνο έτοιμο να απογειωθεί. Ο δε αέρας είναι όπως θα έπρεπε να είναι.

Το παχύ κχχ που ακούς στο φρενάρισμα δεν είναι τίποτα άλλο από τον ήχο που κάνουν τα τακάκια όταν τρίβονται στους δίσκους κατά τη διάρκεια της πέδησης. Απόλυτα φυσιολογικός θόρυβος.

Επίσης με ανοικτά παράθυρα ενδέχεται πέρα από το θόρυβο του DSG να ακούσεις κι ένα ΦΣΤ ΦΣΤ. Είναι επίσης φυσιολογικό και είναι ο ήχος που κάνουν τα αμορτισέρ κατά την απόσβεση των ανωμαλιών του δρόμου.

Τέλος δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το πρώτο service είναι φθηνότερο από το δεύτερο αφού και στα δύο γίνονται ακριβώς οι ίδιες διαδικασίες με τη μόνη διαφορά την αλλαγή του φίλτρου αέρος, βενζίνης και καμπίνας, Δεν μπορεί αυτά τα τρία φίλτρα να κοστίζουν εκατό (100) ευρώ. Στις 30.000 χλμ δεν αλλάζουν ούτε τα μπουζί (60.000) ούτε τα υγρά φρένων (πρώτη αλλαγή σε τρία έτη και μετά ανά δυο, άλλη μεγάλη απορία που δεν καταλαβαίνω) και συνήθως δεν αλλάζουν ούτε τα τακάκια, αφού είναι εξαιρετικά σπάνιο να εξαντληθούν στις 30.000 χλμ ή δυο έτη,

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εκανε ενα θορυβο μολις επεφτε απο τισ 1500 στροφες και κατω.κατι σαν μουγκρισμα.θα αλλαξουν τον κομπρεσορα του air condition μου ειπαν

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εκανε ενα θορυβο μολις επεφτε απο τισ 1500 στροφες και κατω.κατι σαν μουγκρισμα.θα αλλαξουν τον κομπρεσορα του air condition μου ειπαν

Μακάρι να σου λυθεί, αλλά μου περιγράφεις τον δικό μου θόρυβο, ο οποίος ακόμη και μετά την αντικατάσταση του συμπιεστή είναι ακριβώς ο ίδιος. Βασικά ακούγεται όπως τα σασμάν από παλιά Mercedes 0302 λεωφορεία του ΚΤΕΛ.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

δεν λεω τετοιο θορυβο.ενας θορυβος σαν τσιριγμα ειναι σαν να τριζει κατι οταν το εχω αναμενο και πεφτουν οι στροφες ακουγεται

Link to comment
Share on other sites

Ουπς!! Συγγνώμη. Εγώ δεν έχω τέτοιον θόρυβο, απλά έγραψες μουγρητό και παρανόησα. Αν δεν σου κάνει κόπο κάνε τους μια ερώτηση για το κόστος εκτός εγγύησης (εμένα μου είπαν 1.300 ευρώ) κι αν τα καταφέρεις κράτησε τον αριθμό του ανταλλακτικού (συμπιεστή) για να κάνουμε μια σύγκριση αν φοράμε τον ίδιο.

Αλήθεια για πότε προγραμματίστηκε η αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω προβλημα και με το παραθυρο μου ειπαν οτι θα τα αλλαξουμε και τα δυο μαζι.τωρα το ποτε δεν ξερω θα με παρουν τηλ εντος της εβδομαδας να κλεισω ραντεβου.η τιμη για τον κομπεσορα νομιζω οτι πρεπει να ειναι γυρω στα 500 νομιζω παντα.φανταστειτε να ημουν εκτος εγγυησης!!!!!

αν και τους ειπα να με παρουν τηλ να μου πουν ποσο μου το αγοραζουν το αμαξι γιατι δεν μπορω αλλο βαρεθηκα.περισσοτερο ειναι στο συνεργειο παρα το εχω εγω

Link to comment
Share on other sites

εγινε αλλαγη συμπιεστη αλλα ο θορυβος παλι ο ιδιος. απαντηση τους : δουλεψε το και αν γινει εντονοτερος ο θορυβος φερτο να το δουμε γιατι τωρα δεν μ πορουμε να καταλαβουμε απο που προερχεται....

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ!!! Σα τη δική μου περίπτωση. Μη μασάς καθόλου, δεν θα χειροτερέψει και θα δουλεύει τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.