Jump to content
Sarul

Μιζα

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.εχω θεματακι με το golf vi 122 οταν το αφηνω στον ηλιο και παο μετα απο μισι μερα να το βαλο μπρος μιζαρι κανονικα, χορις να ακουγετε αδιναμα το μιζαρισμα σαν να εχει τελιοσει η μπαταρια........και αφου μιζαρι για παραπανο απο την κανονικι ωρα που θελει για να παρει μπρος περνει, απλα αυτο μου το κανει οταν το αφηνο στον ηλιο ξερει κανεις τη μπορει να ειναι? το εχω καλοδιωσει και δεν βγαζει σφαλμα τπτ....

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι βαλβιδα ψυχρης εκκινησης δεν βγαζει σφαλμα απλα παρατηρεις οτι το αμαξι δεν παιρνει κανονικα μπροστα εχει αυξημενη καταναλωση μια παει μια δεν παει και γενικα σου σπαει τα νευρα οπως εμενα.

Link to comment
Share on other sites

κιταξε μονο οταν το αφηνω στον ηλιο η το χειμωνα καμια μερα που ειχε πολι παγο μου το κανει.... καταναλοσι μια χαρα ειναι πιστευω 0,5 στο ρελαντι και δεν εχω θεμα παντα τραβαι το αμαξη.... αν ειναι αυτη η βαλβιδα που λες ποσο κοστιζει?

Link to comment
Share on other sites

ρε συ μιστ δεν νομιζω να ειναι μπαταρια ρε συ.....αν ηταν μπαταρια θα το εκανε παντα.... και εκτος απο αυτο το μιζαρισμα δεν ειναι αδυνατο απλα κραταη περισοτερη ωρα.. τι να πεις

Link to comment
Share on other sites

βασικά το έχω και γω αυτό το πρόβλημα αλλά σε polo του 2007. Και μένα μπαταρία μου είχαν πει ότι ήταν αλλά μου το ξαναέκανε πριν 2-3 μέρες και την μπαταρία δεν την έχω ούτε 10 μήνες

Link to comment
Share on other sites

25 ευρω μη πληρωνετε τζαμπα μπαταριες αφου λεει οτι το κανει οταν εχει κρυο πολυ το ιδιο προβλημα ειχα δεν πιστευω για μπαταρια πηγαινε και βαλε μια δοκιμαστηκα αν εχεις κανα γνωστο να δεις αμα θα στο ξανακανει αν στο κανει ειναι αυτη η βαλβιδα.

Link to comment
Share on other sites

οταν το αφηνω στον ηλιο και βραζει το αμαξη μου το κανει ποιο πολι οχι στο κρυο

Link to comment
Share on other sites

Η βαλβιδα αυτη διαβαζει τη θερμοκρασια που εχει το αμαξι οταν παρει μπροστα οποτε θα ψεκασει και αναλογα οποτε το κανει και στο κρυο και στη ζεστη αν εχει προβλημα αλλαξε τη και παρακολουθησε το αν και πιστευω οτι ειναι αυτο γιατι ειχα το ιδιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο παίζει να χεις δίκιο, θα το κοιτάξω και θα σας πω γιατί το χω αρκετό καιρό αυτό το θεματάκι όπως το περιέγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Για να σας λυσω την απορια οταν εχει προβλημα η βαλβιδα ψυχρης το αμαξι αργει να παρει μπροστα και οταν ειναι ακινητο πολλες ωρες και το βαλετε μπροστα ειτε εχει ζεστα ειτε κρυο κανει λες και εχει εκκεντροφορια πολυ μπερδεμα επισης πινει πολυ βενζινη και μια πηγαινει κανονικα και μια σαν σαλιγκαρι αν επιχειρησετε να την αλλαξετε μονοι σας εχει 25 ευρω και προσεξτε το λαστιχακι που εχει οταν τη βαλετε λαδωστε το λιγο για να γλιστρησει και να μη τσιμπησει και χανει νερα το αμαξι συνηθως βρισκεται σε ενα πλαστικο καπακι οχι απο τη μερια των εκκεντροφορων απο την αλλη πανω στον κορμο της μηχανης.

Link to comment
Share on other sites

Το παθαίνω και εγώ κάθε καλοκαίρι. Αν το χτυπάει ο ήλιος για πάνω από 2ωρο, μιζάρει για ώρα και θέλει και γκάζι για να πάρει μπρος!!! Δεν έχω ιδέα τι είναι, μπαταρία ΔΕΝ είναι, βαλβίδα ψυχρής δεν ξέρω ΚΑΝ αν έχει (φίλοι stavro και rouleman, το passat και το golf 4 διαφέρουν κάμποσο από τα 5άρια/6άρια), στο καντράν δε γράφει ποτέ άσχετη θερμοκρασία (πχ να γράφει πάνω από 40 βαθμούς, τη στιγμή που το αμάξι βράζει στον ήλιο).

Πάντως, αν βρεθεί λύση, θα ήθελα πολύ να τη μάθω.

EDIT: Επίσης, άλλο βαλβίδα ψυχρής και άλλο αισθητήρας θερμοκρασίας. Αυτό που λέτε βαλβίδα ψυχρής δεν έχει πλέον την παλιά έννοια της βαλβίδας, ανα το εννοώ καλά.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Ναι rouleman αλλαξε τον εγω τον αλλαξα και η καταναλωση εχει πεσει τωρα ρε παιδια εγω μια ιδεα ειπα δεν ξερω ακριβως πως ειναι τα 5αρια και τα 6αρια αλλα πιστευω οτι εχει να κανει με αυτο τον αισθητηρα firev12 βαλβιδα ψυχρης εχει για να παιρνει μπροστα ολα τα αμαξια εχουν.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Ναι rouleman αλλαξε τον εγω τον αλλαξα και η καταναλωση εχει πεσει τωρα ρε παιδια εγω μια ιδεα ειπα δεν ξερω ακριβως πως ειναι τα 5αρια και τα 6αρια αλλα πιστευω οτι εχει να κανει με αυτο τον αισθητηρα firev12 βαλβιδα ψυχρης εχει για να παιρνει μπροστα ολα τα αμαξια εχουν.

Αμα πεσει η καταναλωση θα σου στηλω 2 κιλα ραβανι βεροιας!!!!! :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αλλαξε την και περιμενω ραβανι ξερω οτι εχετε ωραιο ραβανι εκει πανω ποτε θα την αλλαξεις ειμαι περιεργος να δω τι θα μου πεις αυτο με την καταναλωση δεν σε δουλευω με 20 ευρω εβγαζα 60 χιλιομετρα πριν την αλλαξω και τωρα βγαζω 90-100 αλλα σε χαλαρους ρυθμους και λιγο σκισιμο ιδια οδηγηση με πριν δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα ... έπαιρνα αδύναμα μπρός κ στο κρύο μπορει κ να μην επαιρνε με την πρώτη. Είχα αλλάξει μπαταρία

κ καλυτέρεψε κάπως. Πριν μερικές μέρες με άφησε απο μίζα το αμάξι. Με την καινούργια μίζα παίρνει άμεσα μπρός. Καμία σχέση με πριν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.