Jump to content
lancia16hf

Golf 4 Gti - Bilstein Pss9

Recommended Posts

Καλησπερα... το αμαξι μου φοραει bilstein pss9. εχουν κανει γυρο στις 20000χλμ. επειδη ομως το αμαξι αυτο το εχω για καθημερινη χρηση , εχει αρχισει να με κουραζει. θελω να μου πειτε εαν αξιζει να τις δωσω? ποσα θα πιασουν δηλαδη. επισεις εαν εχει καποιος μια πιο φιλικη αναρτηση να τις κανουμε ανταλλαγη ,συν καποια διαφορα βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα... το αμαξι μου φοραει bilstein pss9. εχουν κανει γυρο στις 20000χλμ. επειδη ομως το αμαξι αυτο το εχω για καθημερινη χρηση , εχει αρχισει να με κουραζει. θελω να μου πειτε εαν αξιζει να τις δωσω? ποσα θα πιασουν δηλαδη. επισεις εαν εχει καποιος μια πιο φιλικη αναρτηση να τις κανουμε ανταλλαγη ,συν καποια διαφορα βεβαια.

Φίλε μου έχεις δοκιμάσει να τις ρυθμίσεις? Μήπως χρειάζονται και αλλαγή όλα τα λαστιχάκια στους συνδέσμους μπρος πίσω και γιαυτό την αισθάνεσαι κουραστική? Στο λέω γιατί έχω 130000 χλμ με την pss9 χωρίς service και εμένα τώρα έχει γίνει κάπως κουραστική και την έχω στο 2 μπροστά και στο 4 πίσω με 225/18 και 4,5cm χαμήλωμα + 30mm αποστάτες ανα άξονα. Να ξέρεις το 1 είναι το πιο σκληρό και το 9 το μαλακό. Δοκίμασε να παίξεις με ρυθμίσεις από 5 εως 9. Επίσης η pss που δε ρυθμίζεται σε σκληρότητα είναι ρυθμίζμένη από το εργοστάσιο στα αντίστοιχα 3 μπροστά και 4 πίσω της pss9. Τσέκαρε πάντως λαστιχάκια/βάσεις/bump stops γιατί κατά 90% αυτά φταίνε για τα κοπανήματα. Εαν φταίνε κάποια από αυτά, σου προτείνω εργοστασιακά και όχι ενισχυμένα powerflex κτλ και στο προτείνω καθαρά για να μη σε κουράσει η σκληρότητα γιατί κατά τα άλλα αξίζουν τα λεφτά τους. Πάντως κρίμα να δώσεις τέτοια ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι παιζει με την ρυθμιση οπως λετε παιδια. Εμενα ο μηχανικος μου χε πει οτι το 1 ειναι το μαλακο.... Αστα να πανε δηλαδη!! Θα κοιταξω να τις ρυθμισω λιγακι , και θα σας πω. Οι μπροστα ξερω που ρυθμιζουν, οι πισω που ρυθμιζουν;;

Link to comment
Share on other sites

Οι πισω ρυθμίζονται πιο ευκολα γιατι δεν εχουν καπακι και οι ροδελες δεν ειναι κατω απο τα αμορτισερ οπως στα μπροστά, αλλα κοιτούν προς τη μεριά του πίσω προφυλακτήρα. Θα διπλό τσεκάρω οτι οντως το 1 ειναι το σκληροτερο γιατι και εγω ειχα παρομοιο προβλημα. Κανενας δε μπορουσε να μου πει με σιγουρια ποια ειναι η σκληρη κ ποια η μαλακη.

Edit: 100% σκληροτερο το 1 και μαλακοτερο το 9. Ενα tip που μολις διαβασα ειναι να τη ρυθμισεις για λιγα χλμ στο 1 μετα για αλλα τοσα στο 9 και μετα να ψαχτεις με ρυθμισεις. Εγω σου προτεινω 5 μπροστα 6 πισω. Θα γινει και παιχνιδιαρικο ετσι και θα μαζευει για πλακα με auto steering. Προσοχη μονο στις αποτομες αλλαγες βρεγμενου στεγνου.

Sent from my XT910 using Tapatalk 2

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλον δικιο εχετε για την αναρτηση... εκατσα τωρα απο πισμα και τις αλλαξα ρυθμιση...βεβαια δεν ηταν ευκολο γιατι δεν εβλεπα και καλα αλλα καταφερα να τις αλλαξω. εβαλα λοιπον τις μπροστα στο 5 και τις πισω στο 6. εκανα βολτα και μου φανηκαν ειδη πιο μαλακες , αν και ξερω οτι πρεπει να δουλεψουν για καποια χλμ. θα κανω μερικα χλμ ακομα και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

οντως παιδια ειναι πολυ πιο φιλικο πλεον το αμαξι. ξερετε αν θελουν πολλα χλμ ωστε να γινει η αλλαγη της ρυθμισεις ολοκληροτικα? η γινεται αμεσα? και κατι αλλο , αυτο που ειπατε παραπανω οτι πρεπει να ναι πιο σκληρη μπροστα απο πισω ειναι βεβαιο?

Link to comment
Share on other sites

οντως παιδια ειναι πολυ πιο φιλικο πλεον το αμαξι. ξερετε αν θελουν πολλα χλμ ωστε να γινει η αλλαγη της ρυθμισεις ολοκληροτικα? η γινεται αμεσα? και κατι αλλο , αυτο που ειπατε παραπανω οτι πρεπει να ναι πιο σκληρη μπροστα απο πισω ειναι βεβαιο?

Συνήθως όπου βρίσκεται η μηχανή είναι και πιο σκληρό λόγο βάρους. Όπως είπα και πιο πάνω η pss η απλή που ρυθμίζεται μόνο σε ύψος και όχι σε σκληρότητα, είναι ρυθμίσμένη από τη bilstein ένα κλικ πιο σκληρή μπροστά σε σχέση με πίσω. Από εκεί και πέρα παίξε με τις ρυθμίσεις και προσάρμοσέ το όπως σου αρέσει. Εγώ τα πίσω τα έχω δύο κλικ κάτω από τα μπροστά και το έχω κάνει καθαρά γιατί μου φαίνεται λίγο πιο παιχνιδιάρα η ουρά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, επαναφερω το θεμα με τις αναρτησεις μου. εχω κανει με αυτες 20000 και αλλα τοσα ειχε ο προηγουμενος. σκεφτομαι να της αλλαξω ομως γιατι με τους δρομους εδω εγω αγανακτησει( περνανε αποχετευση) . οποτε επειδη να της πουλησω και να παρω αλλες δεν θα βολεψει , λεω μηπως καποιος απο εδω θελει τις αναρτησεις κομπλε με ελλατηρια και ως ανταλλαγμα να μου δωσει τις δικες του. αναλογα το τι θα εχει θα τα βρουμε και για καποια διαφορα ισως. αν ενδιαφερεται καποιος ας στειλει. ευχαριστω

 

 

 

βαλε μια αγγελια στο σωστο section..το παρων θα διαγραφη..

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.