Jump to content
solaris2k7

Αφαίρεση Γυαλάδας Από Δερμάτινο Τιμόνι?

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ένα Golf 5 GT και λογικό είναι μετά από 5 χρόνια να έχει γίνει το δέρμα του τιμονιού γυαλιστερό.

Έχω δει σε κάποια ξένα forum για προϊόντα σε στυλ σφουγγαριού που αφαιρούν την γυαλάδα και κάνουν το τιμόνι ξανά matte όπως στην αρχή.... έχετε υπόψη σας για κανένα τέτοιο προϊόν εδώ στην Ελλάδα ή αν υπάρχει κάποιος που με μικρό κόστος μπορεί να επαναφέρει το δέρμα στην αρχική του matte εμφάνιση?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κώστα!!!Πως πάει με το κόψιμο του τσιγάρου??Όλα καλά εύχομαι....

Τώρα σχετικά με το βίντεο.Πόσο περίπου υπολογίζεις ότι κοστίζει αυτή η επιδιόρθωση???Ρωτάω γιατί και πολλά υλικά βλέπω και τεχνογνωσία και αρκετή ώρα εργασίας.Μήπως θα ήταν προτιμότερο να αγοράζαμε από ebay ένα καινούριο ή σε πολύ καλή κατάσταση και τέλος??Τι λες επ΄αυτού??

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

καλησπερα εγω παντως στο δικο μου που ξεθωριασε το δερμα πηρα ενα αλλο απο το e-bay με πολυ καλυτερης ποιοτητας δερμα κ πιο ενισχυμενο σε παχος για την αισθηση στη οδηγηση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κώστα!!!Πως πάει με το κόψιμο του τσιγάρου??Όλα καλά εύχομαι....

Τώρα σχετικά με το βίντεο.Πόσο περίπου υπολογίζεις ότι κοστίζει αυτή η επιδιόρθωση???Ρωτάω γιατί και πολλά υλικά βλέπω και τεχνογνωσία και αρκετή ώρα εργασίας.Μήπως θα ήταν προτιμότερο να αγοράζαμε από ebay ένα καινούριο ή σε πολύ καλή κατάσταση και τέλος??Τι λες επ΄αυτού??

Γειά σου Γιώργο, το τσιγάρο θα το στείλω στο διάολο δια παντώς, το έχω υποσχεθει στον εαυτό μου.

Για την "επισκευή" του τιμονιού, το video περουσιάζει τον τρόπο βαφής του δέρματος. Ξέρω ότι το αναλαμβάνουν κάποια συνεργεία με βιολογικούς καθαρισμούς αυτήν την εργασία για 20-30 ευρώ. Εγώ κάνω απλό καθαρισμό 1-2 φορές τον χρόνο με αρκάδι, περισσότερο για λόγους απολύμανσης και λιγότερο αναζωογώνησης του δέρματος (φωτογραφία). Βέβαια να πω ότι όποτε βρώ ευκαιρία, κτυπάω και ένα τιμόνι από το ebay. Χθές για παράδειγμα πήρα ένα πολυλειτουργικό, αχρησιμοποίητο και περιμένω την άλλη εβδομάδα να το παραλάβω. Εαν είναι πράγματι σε άριστη κατάσταση θα μου βγάλει κάποια χρόνια ακόμα.

Κώστας

csc6941.jpg

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.