Jump to content
professor

Κλανκ-Κλανκ-Κλανκ Όταν Στρίβω Το Τιμόνι Δεξιά.

Recommended Posts

Καλημέρα.

Όπως αναφέρω και στον τίτλο,όταν στρίβω το τιμόνι απότομα δεξιά τέρμα κατά την μετατόπιση του βάρους του αυτοκινήτου προς τα αριστερά ακούω τον παρακάτω ενοχλητικό θόρυβο ή μάλλον συνεχίζω να τον ακούω μιας και μέχρι τώρα έχουν αλλαχθεί γι αυτό το λόγο τα ρουλεμάν κάτω από τις βάσεις των αμορτισέρ,τα μπροστινά σινεμπλόκ των ψαλιδιών και τα πίσω αντικαταστάθηκαν με αυτά από το s3.Όλα τα υπόλοιπα δηλ. γέφυρα, μπαλάκια,ζαμφόρ κτλ έχουν ελεγχθεί και είναι σε πολύ καλή κατάσταση.Παρόλα αυτά λαδώθηκαν με σύριγγα. Επίσης, όλες οι βίδες του υποπλαισίου βγήκαν, γρασσαρίστηκαν και ξαναβιδώθηκαν.Ο θόρυβος έχει μειωθεί αλλά συνεχίζει να υπάρχει δυστυχώς.

Από την αντιπροσωπεία μου απέκλεισαν να υπάρχει πρόβλημα κρεμαργιέρας.Τέλος κλείνοντας να αναφέρω ότι ο θόρυβος ακούγεται μόνο όταν στρίβω δεξιά και είναι πιο έντονος όταν το αυτοκίνητο είναι φορτωμένο.Υπάρχει καμιά ιδέα περί τίνος πρόκειται??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι μπιλιοφόροι ελέγθηκαν? Στο δικό μου παρόμοιος θόρυβος ήταν ο εξωτερικός μπιλιοφόρος. Ξεκίνησε να το κάνει μόνο με το τιμόνι στριμμένο τελείως αριστερά και με τον καιρό το έκανε κάποιες φορές μόνο με ταχύτητα στο κιβώτιο και όταν πάταγα το γκάζι. Τελικά μετά από 2 χρόνια 8) έσπασε και έμεινα απο μετάδοση στον δεξί τροχό. Σχετικά μικρό κόστος αλλαγής στο 4άρι μου.

Link to comment
Share on other sites

Οι μπιλιοφόροι ελέγθηκαν? Στο δικό μου παρόμοιος θόρυβος ήταν ο εξωτερικός μπιλιοφόρος. Ξεκίνησε να το κάνει μόνο με το τιμόνι στριμμένο τελείως αριστερά και με τον καιρό το έκανε κάποιες φορές μόνο με ταχύτητα στο κιβώτιο και όταν πάταγα το γκάζι. Τελικά μετά από 2 χρόνια 8) έσπασε και έμεινα απο μετάδοση στον δεξί τροχό. Σχετικά μικρό κόστος αλλαγής στο 4άρι μου.

Συμφωνώ κι εγώ. Το έπαθα με το Caddy μου από αριστερά (στο μικρό ημιαξόνιο). Κόστος 65€ + εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!

Και μένα το μυαλό μου πήγε στους μπιλιοφόρους αλλά λόγω της εμπειρίας που έχω από παρόμοια βλάβη στο παρελθόν δεν ταιριάζει ο θόρυβος.Εκτός και αν είναι στην αρχή της βλάβης και ακούγεται ας το πω πιο γλυκά.Εξάλλου ο θόρυβος δεν ακούγεται όταν στρίβω το τιμόνι αλλά στο τέλος του στριψίματος με κρατημένο τέρμα το τιμόνι σε απότομη στροφή δεξιά με 20-30 χ.α.ω. λόγω της μετατόπισης του βάρους του αυτοκινήτου προς τα αριστερά.Τι να πω θα το αφήσω προς το παρόν να δω ποια θα είναι η εξέλιξή του και βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.