Jump to content
Guest

Βελτιωση Για Passat B7 1.6 Tdi

Recommended Posts

Καλησπέρα, παρακολουθώ με αγωνια τις εξελιξεις στη βελτίωση του 1.6tdi.

Είμαι κατοχος ενος Passat '11 sw 1.6tdi. Φοραω παραλληλο εγκέφαλο με τον οποίο έχει ζωηρεψει λιγάκι ο κινητήρας και σκέφτομαι να προχωρησω σε αλλαγή χαρτογραφησης. Ως γνωστόν ο εγκεφαλος έχει κλείδωμα και χρειαζεται κόψιμο για να ξεκλειδωσει. Εχω πάρει προσφορά με 400€ για ξεκλειδωμα, αλλαγή χαρτογράφησης & κατάργηση dpf & egr.

Σε σάιτ του εξωτερικού διάβασα οτι κατάφεραν το ξεκλειδωμα με bootloader, χωρίς να χρειαζεται άνοιγμα ο εγκέφαλος.

Θέλω να διατηρησω χαμηλά την κατανάλωση γιατί κάμω χλμ, είναι εφικτό με τη βελτίωση ή θα το μετανοιωσω;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορουμε με καποιο τροπο να κανουμε τα αυτοκινητα μας λιγο πιο ελαφρα? ειναι κι αυτο μια μορφη αναβαθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε zeremefico για τα πραγματα που αναφέρεις νομίζω οτι τα 400 ευρώ ειναι πολυ καλη τιμη. Ποιος θα σου τα κάνει αυτα; κοίταξε, με ενα πρόγραμμα μονο, αν το οδηγας οπως και πριν το πρόγραμμα η κατανάλωση θα είναι η ίδια με πριν. Στην καλύτερη πιστεύω να δεις μειωση 0.1 με 0,2 λιτρα. Εγω εχω βάλει superchips οπως θα διαβασες. Σε κανα δυο μηνες περιμένω να βγαλουν στην αγορά για την αφαίρεση του dpf, δεν ξέρω με ποιον τροπο γίνεται αυτο ομως

Φιλε tomis αυτό που λες δε νομίζω να είναι χρήσιμο για συμβατικά αυτοκίνητα. Αν βάζεις κόντρες ομως τοτε κατι θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Του Ηλια, το μοτερ,

με επαναπρογραμματισμο superchips αποδειχτηκε αξιοπιστο εδω και ενα χρονο.

Η δυναμη που εβγαλε σε dyno που εμπιστευομαι ηταν υπερ το δεον ικανοποιητικη.

Οσο αφορα στο ελαφρωμα του b7 νομιζω ειναι μη συμβατο με τη φιλοσοφια ενος τετοιου αυτοκινητου.

Μια λυση ειναι ναλλαξεις ζαντες σε Ελαφρυτερες, μπορεις να ανοιξεις ενα θεμα η σε ενα ηδη υπαρχον στην αναλογη ενοτητα και να το συζητησουμε εκει εκτενως..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο καιρο και αρκετο ψαξιμο ηρθε η ωρα για αφαιρεση του dpf και φυσικα με προσθηκης downpipe

Μεσα στο μηνα πιστευω να γινει η μετατροπη

Η ερωτηση μου- απορια ειναι

Τωρα που θα καταργηθει το dpf και θα μπει dp, με την EGR τι γινετε;

Πρεπει να την καταργησω και αυτη; ποια τα οφελη απο την αφαιρεση της; αν υπαρχουν βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα φιλε μου και ευχαριστώ για την απάντηση

Σε ποιον πηγε ο φιλος σου να την αφαιρεση απο τον εγκέφαλο;

Τι διαφορα ειδε σε θόρυβο καταναλωση και δύναμη;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ταπωσε την egr οπως σου ειπα.Ο θορυβος δεν αλλαξε καθολου,απο καταναλωση δεν ανεβηκε ισως και να επεσε αλλα ηταν απειροελαχιστο αν επεσε..Απο δυναμη ειχε ισως λιγο παραπανω διαρκεια σε πατηματα..Οταν εβγαλε το dpf δουλευε πιο ηρεμα το αμαξι και ηταν αισθητα καλυτερο σε τραβηγμα..Απο καταναλωση επεσε 0.3 me 0.5l/100 αν θυμαμαι καλα..Θα τον ρωτησω και θα σου πω.Την αφαιρεση απο τον εγκεφαλο την εκανε στην Πατρα στον Λατση που συνεργαζεται με τους e-tuners.

Link to comment
Share on other sites

σε συζητηση που ειχα σημερα με τον προγραματιστη μου, μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να καταργησω την EGR απο  τη στιγμη που δεν εχω καποιο προβλημα μ αυτην.

αν αργοτερα βγαλει καποιο προβλημα, την καταργω τοτε.

προς το παρων θα βγει το dpf και θα μπει downpipe με καταλυτη φυσικα

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ποσο περιπου κοστιζει να βγαλουν το εργαστασιακο dp και να περασουν αλλο;

ρωτησα καπου και μου ειπαν 100 ευρω. πιστευω οτι ειναι παρα πολλα

μου ειπαν οτι ειναι τοσο ακριβα γιατι εχει πολυ δουλεια το βγαλε- βαλε, και οτι πρεπει να βγει και η γεφυρα. ισχυει αυτο;

+ οτι θελει και ευθυγραμμιση μετα

 ξερει καποιος κανενα συνεργειο η εξατμισα ανατολικα;

Link to comment
Share on other sites

Εκει είναι ο προγραμματιστης που θα αφαιρεση το dpf

Και καλο είναι να είναι κοντά το συνεργείο για την αλλαγή

Πρέπει πρωτα να παω στον προγραμματιστη να κανει την προεργασια

Μετα θα παω στο συνεργείο να γίνει η αλλαγή του dp

Και μετα πρέπει να έρθει εκει ο προγραμματιστης να περασει τα καινουργια δεδομένα πριν το βαλω μπροστα

Link to comment
Share on other sites

Εκει είναι ο προγραμματιστης που θα αφαιρεση το dpf

Και καλο είναι να είναι κοντά το συνεργείο για την αλλαγή

Πρέπει πρωτα να παω στον προγραμματιστη να κανει την προεργασια

Μετα θα παω στο συνεργείο να γίνει η αλλαγή του dp

Και μετα πρέπει να έρθει εκει ο προγραμματιστης να περασει τα καινουργια δεδομένα πριν το βαλω μπροστα

Οκ.Κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

Πριν μιλησα με τον προγραμματιστη μου, μεσω αυτου θα επερνα το dp.

Μου ειπε οτι βγαίνει dp για τον κινητήρα το δικό μου 1.6 tdi cayc, αλλα βγαίνουν με 4 διαφορετικά dp, οι διαφορες του ειναι απ οτι μου είπε στους αισθητηρες που εχει το καθένα

Κοιταξε και μεσω ετκα για να δει ποιο περνει το δικο μου αλλα δεν εβγαλε ακρη.

Υπάρχει καποιος σίγουρος τροπος για να μαθω ποιον τυπο dp παίρνει;

Η εναλλακτική λυση είναι να παω εδω σε εξατμισα, να βγάλει το δικο μου, να δει πως ειναι και να φτιάξει ενα ιδιο

Με τις ιδιες υποδοχες για αισθητηρες εννοω.

Ξερουμε κανεναν καλο εξατμισα στη Θεσσαλονίκη;

Ποσο μπορει να κανει με καταλυτη 200 hjs;

Link to comment
Share on other sites

φίλε από θεσσαλονίκη δεν είσαι ? πάνε μια βόλτα από τον Πορφύρη στην άνω ηλιούπολη βρες τον Φώτη και κάντε μια συζήτηση μαζί του  όλο και κάτι θα έχει να σε προτείνει και αν δεν έχει ο Φώτης θα έχουν σίγουρα οι e-tuners

Link to comment
Share on other sites

δεν σου είπα να τον αλλάξεις... ο προγραμματιστής σου δεν έχει να σε προτείνει κάποιο καλό εξατμισά ??? 

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα θα κάνω κάνα δυο τηλέφωνα σε φίλους από Θεσσαλονίκη θα δω αν έχει να με προτείνει και κανένα ο Φώτης και θα σου πω φίλε μου και μακάρι να βρεις λύσει... 

Link to comment
Share on other sites

Παυλίδης χρήστος excausts.

Ηλιούπολη.

Απλά top.

Ο νικ μ ειχε στειλει εκει, κι ο πορφυρης εκει πάει αν κατι σημαινει αυτό.

Μην παιδευεσαι ηλία.

Με κλειστά μάτια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

θα παω αυριο να ρωτησω και στον παυλιδη και στον γιαλατζη, οποιος με κερδισει θα ειναι και ο τυχερος

ο παυλιδης ειναι ο ιδιος που εχει και στον ευοσμο ε; το ιδιο δεν ειναι σε οποιο μαγαζι κι αν παω;

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που το εψαξα στο ίντερνετ

Ο παυλιδης εχει μαγαζί αμπελοκηπους και ευοσμο

Ειναι ο ιδιος μ αυτον που λες χρηστο;

Μηπως ειχε και ηλιουπολη και το εκλεισε;

Η ειναι αλλος αυτος που λες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.